Srpska ekonomija propada a euro ide na 180 dinara

Економиста Бранко Драгаш у интервјуу „Правди“ најављује крах српске економије и предвиђа пад вредности динара
Евро 180 динара


Инфлација ће до краја године бити 34 одсто, а векна хлеба коштаће 50 динара
Већ у септембру евро ће скочити на 83 или 84 динара, ако се не прода неко велико предузеће пући ће курс који НБС држи
Србија је огрезла у корупцију и готово да нема странке и политичара који нису учествовали у некој малверзацији
Олигарси ће из сенке и даље владати Србијом, јер Влада не жели да се обрачуна са тајкунима
Једна странка, односно једна секта контролише финансије и токове новца у Србији још од 5. октобра 2000. године. Финансијска политика је погрешно вођена, а због грешака једног човека, Србија се налази пред финансијским сломом, упозорава економиста Бранко Драгаш.
У разговору за „Правду" Драгаш предвиђа да ће инфлација прећи 30 одсто, да ће векна хлеба коштати 50 динара, а да ће се за евро плаћати 180 динара.
Какве су ваше процене, колика ће бити инфлација до краја године?
- До краја године инфлација ће прећи 34 одсто. То се може закључити и из изјава гувернера НБС Радована Јелашића који упозорава да ју је већ сада немогуће контролисати. НБС на рачуну има јако мало новца. Курс динара се вештачки одржава, па је могуће да дође до наглог пада домаће валуте.

Значи ли то да ће основне животне намирнице поскупети?
- Да, сигурно. То је процес повезаних судова. Чим дође до повећања инфлације неминовно је и да дође до повећања цена. Већ постоји захтев за повећање цене хлеба на 50 динара. Срећа у несрећи је што је овогодишњи род пшенице добар, али то неће зауставити раст цене брашна и хлеба јер су трошкови производње у односу на прошлу годину повећани за чак 80 одсто. У таквој ситуацији произвођачи ће покушати да се заштите повећањем цена.
А када се може очекивати пад вредности динара?
- Тренутно је сезона годишњих одмора и велики број наших људи на раду у иностранству долази у земљу. Због тога ће НБС и Јелашић држати овако низак курс док не прође сезона јер то је прилика да се дође до девиза по ниској цени. Чим сезона буде готова евро ће скочити на 83 или 84 динара. А уколико до тада не буде обављена брза продаја неког од државних предузећа попут РТБ Бор, ЈАТ-а или неког другог предузећа, или уколико не дође до неких страних инвестиција и тај новац не буде искоришћен за попуњавање буџета доћи ће до пуцања курса и НБС неће имати средства за одбрану нереално јаког курса динара.
То значи да ће евро нагло скочити?
- Да. Можда неће до краја ове године јер очекујем да ће ипак на неки начин буџет бити попуњен. Међутим, чим државна бирократија више не буде имала шта да прода и тако пуни буџет доћи ће до пуцања домаће валуте. То може да се деси већ 2010. године, уколико у наредној години буду продата сва државна предузећа и фирме. Тада ће евро отићи на 180 динара што је и реалан однос.
Да ли чињеница да су финансије у рукама једне странке оставља простор за разне малверзације и корупцију?
- Наравно. Србија је огрезла у корупцију и готово да нема странке и политичара који нису учествовали у некој малверзацији. Чак и извештај америчког амбасадора Монтгомерија каже да експерти који су дошли на власт ништа не знају и немају никаквог искуства и да их интересује једино да распродају предузећа у државном власништву и узму провизију.
Причало се да су владу састављали тајкуни. Значи ли то да ова влада неће кренути у борбу против монополиста?
- Тачно је да је ова влада прављена уз помоћ тајкуна у Шекспировој улици. Због тога сигурно у блиској будућности тајкунизација неће бити заустављена, а олигарси ће и даље бити влада у сенци.

http://www.pravda.co.yu/srbija/1453/evro-180-dinara

----------------

znaci ono sto sam i sam predvidjao, argentinski scenario je sve blizi i blizi .....

nishta od tvojih predvidjanja se nije ostvarilo od kako sam ja na forumu :D :mrgreen:
nishta od predvidjanja Pravdinih "struchnjaka" se nije ostvarilo

a ja bi tako volio da euro skochi na 180 a da cene ostanu iste ili porastu max 30% :(

znachi, poshto ti i Pravda prognozirate, da se ne nadam...
 
Po tvojoj logici to je opravdano.
A seljak će da se oteli od rada da bi došao do jednog evra. On je lud pa će i dalje da prodaje paradajz po 30 dinara, a evro 180:mrgreen:

Taj tvoj stav je špekulantski i utripovan si da je to dobra varijanta.

to dal je opravdano ili ne uopste nije bitno bitno je da je to jedino ekonomski ispravno i realno i samim tim neminovno....

a zasto je to tako krive ste vi demokrate jer 8 godina vodite totalno pogresnu ekonomsku politiku....
 
nishta od tvojih predvidjanja se nije ostvarilo od kako sam ja na forumu :D :mrgreen:
nishta od predvidjanja Pravdinih "struchnjaka" se nije ostvarilo

a ja bi tako volio da euro skochi na 180 a da cene ostanu iste ili porastu max 30% :(

znachi, poshto ti i Pravda prognozirate, da se ne nadam...

predvidjaju branko dragas, mladjan kovacevic, nebojsa katic - ja samo prenosim i slazem se sa njima....
 
to dal je opravdano ili ne uopste nije bitno bitno je da je to jedino ekonomski ispravno i realno i samim tim neminovno....

a zasto je to tako krive ste vi demokrate jer 8 godina vodite totalno pogresnu ekonomsku politiku....

mani me sad demokrata nego odgovori, ako hoćeš da diskutuješ.
kažeš da će hrana biti jeftina.
ja te pitam da li misliš da će seljak prodavati paradajz po 30 dinara i ako evro bude 180?
 
mani me sad demokrata nego odgovori, ako hoćeš da diskutuješ.
kažeš da će hrana biti jeftina.
ja te pitam da li misliš da će seljak prodavati paradajz po 30 dinara i ako evro bude 180?

prodavace ga po 60 .... a srbija se ekonomski vraca u 1998 godinu. mislim pre nego ste vi demokrate zaseli na vlast...

eto vidis da imamo pod demokratama NAJVECU INFLACIJU U EVROPI

i to izrazenu u eurima!

U euro zoni inflacija 4-5% a u Srbiji gde se sve cene takodje izrazavaju u eurima a nominalno u dinarima 35%!!!!!!!

vi demokrate ste stvarno rak rana ove srbije....
 
aha, kad bi bio lud:mrgreen:
prodavaće još skuplje, danas svaki seljak ima digitron.

Nego, šta je tu pojeftinjenje onda?

a sta je to bitno uopste?

ono sto je bitno jeste da nam predstoji ekonomski krah koji je nemoguce izbeci. moze se samo agonija jos malo produziti tako sto ce se prodati jos neka firma ili uzeti jos neki kredit.a sto se duze agonija produzava to ce posledice propasti da budu teze....
 
a sta je to bitno uopste?

ono sto je bitno jeste da nam predstoji ekonomski krah koji je nemoguce izbeci. moze se samo agonija jos malo produziti tako sto ce se prodati jos neka firma ili uzeti jos neki kredit.a sto se duze agonija produzava to ce posledice propasti da budu teze....

bitno je jer si pre 15 minuta napisao daće hrana biti punojeftinija.
uostalom, odustajem:mrgreen:
 
pa ja sam pricao to al neki su me ismejavali zbog toga a vidis istaknuti srpski ekonomisti pricaju istu pricu.

nas dosadasnji standard je bio totalno lazan tj finansirao se novcem od prodaje drzavnih preduzeca i drugih resursa.

to je kao kad recimo ti imas 20.000 dinara platu a trosis 50.000 dinara mesecno a razliku tj minus od 30.000 dinara pokrivas tako sto svako malo prodas nesto od porodicnog nakita. Al kao sto sve ima svoj kraj i limit tako i ovo . Vise skoro nema sta da se proda ove dosada pare su potrosene i sad sledi ili stezanje kaisa ili propast... Znaci plate mora da se prepolove a cak i da se prepolove , drzava vise nema para da brani kurs sto znaci da ce uslediti do velike krize i pad kursa ce biti ogroman i brz...

E da su neki hteli to da amortizuju oni bi pustili kurs da pliva i kurs bi se lagano dizao sa 77 dinara na 140-150 i to ne bi bilo toliki udar na gradjane da je to uradjeno u periodu od 1-2 godine . Ovako kad skoci sa 77 na 180 mnogi ce Srbin bankrotirati.

Upravo se to desilo u argentini 1998. Njihova drzava je 11 godina drzala vestacki kurs 1 dolar : 1 pezos i kad su potrosili sve devizne rezerve za odbranu kursa, uzeli su deviznu stednju gradjana , onda su usledili nemiri i anarhija , vlada je pala a nova vlada je bila prinudjena da kurs pusti trzistu tj da slobodno pliva. U roku od 3 dana pezos je izgubio 80% svoje vrednosti i doslo je do inflacije ogromne od 400-500% . A siromastvo im se povecalo sa 30% na 60% . Jer drzava je vestacki 11 godina odrzavala standard na visem nivou od realnog tj njihova ekonomija je mnogo vise trosila nego sto je stvarala - isto kao i nasa. A kada vise to tako nije moglo balon je pukao i sve se raspalo.

I tek prosle 2007 godine Argentina je dostigla standard iz 1998 godine. To je najbolji dokaz da u ekonomiji nema brzih resenja i da ne moze nista preko noci - sem u mozda privatnom biznisu . Znaci ne mozes ti preko noci vestacki da dignes standard gradjana na realnu osnovu ,mozes vestacki prodajom drzavnih resursa i zaduzivanjem ali onda kada krediti dospeju na naplatu sve to se raspada jer ti onda vise nisi u mogucnosti da ih vratis.

pa sto si profesoru nudio pedu u zamenu za ispit kad si tako strucan?
 
Ovo postaje već nepodnošljivo. Jarry, postoji li ijedan srs ekonomista koji nije bio predmet tvoje teme na pdf politika. Pa neka € bude 180, neka bude i 280 dinara, pa šta?

U vreme vladavine ovih tvojih stručnjaka za jednu marku si morao da daš 500 000 000 000 000 000 000
dinara, pa smo preživeli. Preživećemo i ako 1 € bude 180 ili 280 dinara.

Prekini više sa otvaranjem jedne iste teme na sto različitih načina.
 
Ovo postaje već nepodnošljivo. Jarry, postoji li ijedan srs ekonomista koji nije bio predmet tvoje teme na pdf politika. Pa neka € bude 180, neka bude i 280 dinara, pa šta?

U vreme vladavine ovih tvojih stručnjaka za jednu marku si morao da daš 500 000 000 000 000 000 000
dinara, pa smo preživeli. Preživećemo i ako 1 € bude 180 ili 280 dinara.

Prekini više sa otvaranjem jedne iste teme na sto različitih načina.

Pa ja sam vec zamolio moderatore (npr. Registru), da se pobrinu za ovu copy-paste maniju, sa ciljem pljuvanja neistomisljenika. Ajd da su to neki relevantni izvori, ali Kurir, Pravda, Trece oko... Stvarno nema smisla. pogotovo sto Marsowac samo tako ume da otvori temu. Nek stavi brate link, pa nek spamuje, ali ovo prevazilazi granice dobrog ukusa, posto sve-jedna budalastina se ponavlja.
 

Back
Top