Србијанци и дођоши

Na rukovodećim mestima, već smo napomenuli, bili su Srbi. Problem je što je broj egzekutora bio većinski poreklom iz navedenih krajeva, pa je to u narodu stvorilo mišljenje da su oni krivi za sva ta dešavanja.
Видиш, о овоме говорим, омакне се свакоме :mrgreen:. Ако су на руководећим мјестима били Срби, поименце се зна њихово поријекло и одакле су, ко су онда ти егзекутори, из овако формулисане констатације се да закључити да нису Срби, па зашто се онда предбацује Личанима и Крајишницима, или то, или се Личани и Крајишници не сматрају Србима!?;)
 
Misliš na banane ;) Tako mala tržišta, umesto da se drže zajedno i izvuku sve koristi iz takvih zajednica, rasture se pa ostanu na skraćenom 'programu' :mrgreen:

Ne bih sad bas udubio posto ovo nije tema, ali CG je bila daleko siromasnija i nezanemarena prije 2006, i prosto cg ljudi zele svoj “ja” i da imaju sopstveno misljenje o stvarima, a ne da budu privezak neciji.
 
Na rukovodećim mestima, već smo napomenuli, bili su Srbi. Problem je što je broj egzekutora bio većinski poreklom iz navedenih krajeva, pa je to u narodu stvorilo mišljenje da su oni krivi za sva ta dešavanja.

To si moguće pobrkala partizanske jedinice koje su podnele najveći teret partizanske borbe sa posebnom jedinicom KNOJ koja je po naređenju OZNE vršile egzekucije. KNOJ je bila posebna jedinica koja se "bavila bezbednošću". Kasnije je ukinuta.

Naređenja za streljanje u svim jugoslovenskim republikama išla su preko tadašnjeg šefa Ozne za čitavu Jugoslaviju Aleksandra Rankovića – Leke (rodjen u selu Draževac kod Obrenovca), kao i njegovog zamenika Svetislava Stefanovića – Ćeće (rodjen u Kučevu, istočna Srbija).

Vrlo je važno sa kojih pozicija kritikuješ ideološko i totalitarno nasilje i ekstremizam. Možeš da ga kritikuješ sa pozicija ostrašćenog fašiste, umerenog levičara ili humaniste.

Što se tiče ovog mystica kojeg odbijaš da banuješ mislim da on ne spada ni u jednu kategoriju. Lik je ozbiljan mentalni bolesnik i sa njim treba da "diskutuje" stručno lice iliti neuropsihijatar. To mislim sasvim ozbiljno bez ikakve namere da budem sarkastična.

Da ne pominjem koliko je nebulozno pričati o ideološkom i totalitarnom nasilju 1945 na temi koja bi se valjda trebala baviti izbegličkom i prognaničkom populacijom koja je tokom ratova 90-estih našla utočište u Srbiji.
 
To si moguće pobrkala partizanske jedinice koje su podnele najveći teret partizanske borbe sa posebnom jedinicom KNOJ koja je po naređenju OZNE vršile egzekucije. KNOJ je bila posebna jedinica koja se "bavila bezbednošću". Kasnije je ukinuta.

Naređenja za streljanje u svim jugoslovenskim republikama išla su preko tadašnjeg šefa Ozne za čitavu Jugoslaviju Aleksandra Rankovića – Leke (rodjen u selu Draževac kod Obrenovca), kao i njegovog zamenika Svetislava Stefanovića – Ćeće (rodjen u Kučevu, istočna Srbija).

Vrlo je važno sa kojih pozicija kritikuješ ideološko i totalitarno nasilje i ekstremizam. Možeš da ga kritikuješ sa pozicija ostrašćenog fašiste, umerenog levičara ili humaniste.

Što se tiče ovog mystica kojeg odbijaš da banuješ mislim da on ne spada ni u jednu kategoriju. Lik je ozbiljan mentalni bolesnik i sa njim treba da "diskutuje" stručno lice iliti neuropsihijatar. To mislim sasvim ozbiljno bez ikakve namere da budem sarkastična.

Da ne pominjem koliko je nebulozno pričati o ideološkom i totalitarnom nasilju 1945 na temi koja bi se valjda trebala baviti izbegličkom i prognaničkom populacijom koja je tokom ratova 90-estih našla utočište u Srbiji.
Ne kritikujem ja nikoga već iznosim mišljenje koje vlada u narodu, što nikako ne mora da znači da je moje mišljenje. Navela sam iste podatke koje i ti navodiš, da su glavni u OZNI bila dvojica Srbina, ali sam govorila o mišljenju ko su bili egzekutori. Inače, o nečijem mentalnom zdravlju, mislim da nismo stručni da raspravljamo i na taj način vređamo korisnike. Ponoviću, ne banujemo članove zbog različitog mišljenja, već se trudimo da diskusiju održimo na nivou pristojnog.
 
Ne bih sad bas udubio posto ovo nije tema, ali CG je bila daleko siromasnija i nezanemarena prije 2006, i prosto cg ljudi zele svoj “ja” i da imaju sopstveno misljenje o stvarima, a ne da budu privezak neciji.
Mislim da su mnogi iz CG tada iskoristili šansu da odu iz CG i više novca zarade u Srbiji. Ali, svakako podržavam i želje za samostalnošću, samo sam navela šta mislim o ekonomskim prednostima takvih saveza. Pod uslovom da postoji dovoljno kvalitetan kadar da to i ostvari.
 
Mislim da su mnogi iz CG tada iskoristili šansu da odu iz CG i više novca zarade u Srbiji. Ali, svakako podržavam i želje za samostalnošću, samo sam navela šta mislim o ekonomskim prednostima takvih saveza. Pod uslovom da postoji dovoljno kvalitetan kadar da to i ostvari.

Pa ok mislim sigurno su neki isli drugdje ali je objektivna cinjenica da ovaj prostor je poceo intezivno da se razvije tek sa samostalnoscu.
 
Na koji načun, to je već diskutabilno.. ali to je vaša unutrašnja stvar.

Pazi…od svih yu-republika mi smo posljednji dobili fakultet (1974), posljednji dobili asfalt i struju po vecini teritorije (80ih), a glavni grad nam je bila varosica sa livadama i soliterima do 2000ih. Bukvalno se sjecam kravi da bi napasale tu dje je sada centar grada.

90ih smo bili kameno doba naspram Srbije, danas imamo jacu prosjecnu platu. Napredovali smo
 
"Ја сам ти се, Чабаркапо, болан, четреспрве до четресшесте борио за Југославију и друга Старог, а не за Србе и неку тамо јебло матер, Србију, бем ти пуру без риже и точка!" узвикну војни пензионер и борац НОР-а Неђељко "Неђо" Вукојеб шетајући се кејом између Дунава и зграде бившег СИВ-а са ратним другом и суседом Гвозденом Чабаркапом у прохладно децембарско поподне, потпуно несвестан огромног вучијака који им се трком приближавао из правца Земуна.
 
Хајде Дуле, па ти си озбиљан, каква су то питања. Како хоћеш да ти одговорим, камо је "велики Србин" Драшковић имао подршку народа?
Срби су у Аустроугарској били грађани другог реда, веома мало Срба је било политички активно, а и то су били људи из варошица које нико са села није познавао гдје је управо живјела већина народа у доста тешким условима, бринули су се како да преживе и прехране многочлане породице, а до политике им је било као до лањског снијега, довољно је било да се неко из села ангажује и каже да има неки Србин за кога треба гласати и то је то.
Али и после, у Другом светском рату и касније, Крајина је била упориште партизана и југословенства.
Па и деведесетих на првим изборима у Хрватској, Крајишници су масовно гласали за комунисте и Рачана. Рашковић и СДС добили су подршку само у Книну.
Е тек кад их је Рачан да извинеш, заебо и излизао са Туђманом, онда су се Срби окренули националистичкој опцији.

Шта хоћу да кажем? Југословенство је била наша колективна бољка и ме може се приписивати само једном делу Срба а други део као није био за то. Нажалост или како год ов већ то тумачи, Срби су као народ били највише пројугодловенски оријентисани.
 
Али и после, у Другом светском рату и касније, Крајина је била упориште партизана и југословенства.
Па и деведесетих на првим изборима у Хрватској, Крајишници су масовно гласали за комунисте и Рачана. Рашковић и СДС добили су подршку само у Книну.
Е тек кад их је Рачан да извинеш, заебо и излизао са Туђманом, онда су се Срби окренули националистичкој опцији.

Шта хоћу да кажем? Југословенство је била наша колективна бољка и ме може се приписивати само једном делу Срба а други део као није био за то. Нажалост или како год ов већ то тумачи, Срби су као народ били највише пројугодловенски оријентисани.
Тако је!
 
Ne živim u Novom Sadu. Ne postoje nikakvi divljački običaji koje su Srbi iz BIH i Hrvatske nametnuli u Beogradu.Tvoj post zapravo više govori o tvom psihičkom stanju nego o situaciji sa "dođošima" u Beogradu. Želiš očajnički nekoga da gledaš sa visine i da ga poniziš. Tipično za osobe sa Narcističkim poremećajem ličnosti koji prljavštinu i mrak u svom umu projektuju na okolinu. Sklone su elitizmu, ponižavanju drugih ljudi koji im tobože strahovito smetaju, nemaju osećaj empatije i samilosti, sklone su predrasudama prema ranjivim grupacijama koje izaberu za objekat svoje mržnje, žele i veruju da im svi zavide itd. To je opis tvoje sorte. Naravno da ono što pišeš nema veze sa stvarnošću, već je projekcija tvog izopačenog uma.
Слажем се.
 
Југословенство и идеја о заједничком јужнослоенском идентитету народа нашег говорног подручја је пустила коријене у српском корпусу у свим крајевима. Самообмана је да су неки српски завичаји били имунијим или су више прихватили ту идеју. Наравно, а како нас је и подучила историја, код тих процеса прихватања нове идеологије и новог вриједносног система важна бјеше социјална структура, успјешнији су ишли код урбане популације и прплетерског сталежа, теже код сеоске и руралне популације. Индустријализацијом у постратном времену, растом урбане популације и бољшевичка идеологија и југословенство је више пустило коријење. Клица југословенства посејана је у XIX вијеку, могуће то и није била неостварива идеја, али ваљало је наћи начин и премостити анимозитете који бејаху продуктом вишевјековне индоктринације. У првој Југославији покушало се са импементацијом те идеје, у другој и због чињенице да је та нова идеологија видјела првог непријатеља у "великосрпском хехемонизму", имплементација те идеје је подразумијевала и сатирање српства и СПЦ, док су припадници других народа били "прво Хрвати (или Словенци или шта већ) па Југословени"... Срби су да би показали приврженост тој идеји морали бити "прво Југословени па онда Срби".

Та идеологија је доживјела свој историјски крах, и та идејка југословенства се показала више опсеном и заблудом, но отрежњење од југословенства у српском корпусу није ишло подједнако, у српским завичајима изван Србије су болни процеси и околности одредили да то отрежњење убрзано иде. У самој Србији и посебно у Београду (а ваља их разумјети јер им очевима и дједовима бјеже животни циљ и мјерило успјеха домоћи се Београда, када су постали "Београђани" ухватили су Бога за ****) код потомака сљедбеника те пропале идеологије и жртвама те индоктринације наставило се живјети у тој опијености југословенством, зато они и имају нетрпељивост посебно према Србима и том "проклетом српском национализму" јер им ремети ту опијеност југопсловенством.

И наравно да су такви највише попримили тај малограђански, паланачки менталитет гдје имају усађену нетрпељивост према новим становницима њиховог града, тзв "дођошима". И наравно да ће кроз пакосне поруке и коментаре хранити ту своју малициопзност узроковану културом самопорицања, такви ће примијетити било шта ружно, негативно код свог народа или у свом граду, сваки успјех сународника у спорту и другим областима ће поспрдним коментаром настојати унизити, сваку ријеч српских ауторитета извитоперити, такви су предани и упорни и у коментарима на крсти, сваким постом настоје ширити мржњу, начи жртву са којом ће ући у препуцавање, у поганости језика и немају мјере, мада и ту их ваља разумјети, србомржња је заје.бано стање ума.
Но и то су неминовни процеси, временом доћи ће то на своје.
 
Pazi…od svih yu-republika mi smo posljednji dobili fakultet (1974), posljednji dobili asfalt i struju po vecini teritorije (80ih), a glavni grad nam je bila varosica sa livadama i soliterima do 2000ih. Bukvalno se sjecam kravi da bi napasale tu dje je sada centar grada.

90ih smo bili kameno doba naspram Srbije, danas imamo jacu prosjecnu platu. Napredovali smo

I neka ste!
I univerzitet i taj beton...sve po redu. Ja vam zelim jos uspesniju buducnost od srca.

Meni samo nikako ne ide u glavu zasto se vazda govori o problemu srpstva u Crnoj Gori, Bosni i Hrvatskoj.
Kao da ste se zrtvovali, da smo vas sakatili pa smo bogu ocu duzni te vecito citamo o popisima, svadjama, platama, ko je Srbin, ko nije Srbin.

Manite se vise te Jugoslavije. Bilo pa proslo. Odavno je i proslo.

Stare rane se prevazilaze. I moji su se premestali, gubili sve, sticali, gubili pa smo se uvek iznova i iznova prilagodjavali.
Kako se zivi negde, tako smo ziveli i mi.
I u tome je sva poenta.


Ilustracije radi, moj pradeda po ocu je bio pravoslavne vere, bugarskog imena ali cincarske nacionalnosti dok je prababa bila katolicke vere, grckog prezimena i rumunskog imena, rodjena u Albaniji. I taj covek je probio solunski front, odskolovao se i petorici sinova dao srpska imena tipa Stefan, Aleksandar.
I kraljevina je njega nagradila, bio je upravnik carine sa Albanijom. Od bugarskih okupatora trazio je samo da predje u Srbiju. Verovatno je podmazao jer su ih zapravo pustili.
Kada su dosli krenuli su sve ispocetka. I svi sinovi su mu zavrsili fakultete!
Nisu terali druge da budu kao oni jer su sve izgubili pa su ljuti. Jesu izgubili ali zna se kako je red, kako treba.

To Srbi zameraju. Nismo mi nikakvi Srbijanci.
Niti bilo ko ima prava da nam procenjuje specijalnu srpsku krv. Najvaznije je ciniti dobro sredini u kojoj zivimo. Necu da povucem vezu, necu da dam mito, necu iako to svi rade, uprkos svemu jer nije dobro i ne valja na duze staze.

Za svaku drskost i rdjavu drustvenu naviku imamo perfektan izgovor - mi Srbi smo ugrozeni. Ko nas ugrozava ako ne sami sebe...ako bi svako lickao svoju terasu cela zgrada bi bila prijatna oku. Lakse je upirati prstom nego negovati cvece sa neizvesnim ishodom ali i nadom da ce ishod biti dobar.
 
Ауторска. Велика већина Срба у Србији који су иоле св(ј)есни свог српства, и знају ишта о свом пор(иј)еклу, итекако ц(иј)ене и воле све Србе одакле год да су.

Сви су однекуда дошли. Нико није старос(ј)ед(и)лачко становништво свог краја.

Сви су дођоши. Не постоји глупља под(ј)ела за Србе, на србијанце и оне друге сељаке. Тога има само код другосрбијанаца. Важно је да то знају наши форумаши и људи ван Србије, зато то и пишем.

Поззз из Србије од Србина рођеног у Војводини припадника племена бањског из Старе Херцеговине данашње Црне Горе, досељене у Бањане са Цетиња, а на Цетиње са Златибора и Ниша!
pa, ako vec otvaras temilicu,

ubaci i iseljenike iz Srbije, jer je i ta grupa poprilicno velika i vrlo dugo se iseljava, bar dva veka. a mnogi Srbi po nacionalnosti, ili drzavljani Srbije drugih nacionalnosti koji zive negde u rasejanju, mnogi jos drze veze sa maticom, i nisu se odrekli svog porekla i svojih rodjaka ili daljih rodjaka i prijatelja, cak i u vise generacija.
 
Али и после, у Другом светском рату и касније, Крајина је била упориште партизана и југословенства.
Па и деведесетих на првим изборима у Хрватској, Крајишници су масовно гласали за комунисте и Рачана. Рашковић и СДС добили су подршку само у Книну.
Е тек кад их је Рачан да извинеш, заебо и излизао са Туђманом, онда су се Срби окренули националистичкој опцији.

Шта хоћу да кажем? Југословенство је била наша колективна бољка и ме може се приписивати само једном делу Срба а други део као није био за то. Нажалост или како год ов већ то тумачи, Срби су као народ били највише пројугодловенски оријентисани.
Дуле, очигледно је да ти нису позната дешавања на тим просторима па пишеш на основу неких површних информација, питање је да ли знаш кад се десио први устанак на овим просторима у другом свјетском рату, гдје и од стране кога?

Што се тиче деведесетих, Срби у Хрватској су били реално у тежим околностима од Срба у БиХ из више разлога, тако да је било логично да гласају за опцију која је представљала везу са водећом структуром у СФРЈ, то је био израз њихове жеље да остану у Југославији, јер су се добро сјећали како су прошли у НДХ, тако да ти та тврдња пада у воду, зашто заобилазиш да кажеш колико су комунисти добили у БиХ, знаш Крајина није само у Хрватској, већи дио је у Босни?
 
Дуле, очигледно је да ти нису позната дешавања на тим просторима па пишеш на основу неких површних информација, питање је да ли знаш кад се десио први устанак на овим просторима у другом свјетском рату, гдје и од стране кога?
Шта ја то не разумем, хајде ми објасни? Знам ја како је почео устанак, али исто тако знам и који је покрет имао већу подршку међу крајишким Србима.
Зашто је то било тако, можемо анализирати, али факт је да је било тако.

Што се тиче деведесетих, Срби у Хрватској су били реално у тежим околностима од Срба у БиХ из више разлога, тако да је било логично да гласају за опцију која је представљала везу са водећом структуром у СФРЈ, то је био израз њихове жеље да остану у Југославији, јер су се добро сјећали како су прошли у НДХ, тако да ти та тврдња пада у воду, зашто заобилазиш да кажеш колико су комунисти добили у БиХ, знаш Крајина није само у Хрватској, већи дио је у Босни?
Види ја се овде слажем са тобом. Али и то сам потврђујем да им је Југославија била боља и сигурнија опција него нека друга. Тако су они и резоновали.
Тако да, Себи и Хрватској постају националисти масовно тек када су изиграни од стране хрватских комуниста.
 
Види ја се овде слажем са тобом. Али и то сам потврђујем да им је Југославија била боља и сигурнија опција него нека друга. Тако су они и резоновали.
Тако да, Себи и Хрватској постају националисти масовно тек када су изиграни од стране хрватских комуниста.
Тачно, резоновали су тако да им је боље и сигурније из практичних разлога , шта су приватно мислили је сасвим друга прича која се види јасно у Босанској Крајини и ко је тамо добио гласове.


Шта ја то не разумем, хајде ми објасни? Знам ја како је почео устанак, али исто тако знам и који је покрет имао већу подршку међу крајишким Србима.
Зашто је то било тако, можемо анализирати, али факт је да је било тако.
Али управо ово што говориш показује да баш не знаш све детаље, ти мислиш на ону причу коју су представили комунисти о устанцима у јулу 41 широм државе, евентуално о Херцеговини у јуну 41, да ли сам у праву?
 
Uz svu zajebanciju, ali po Krsti se i dalje po necijim porukama uglavnom vidi da li je je Srbin iz Srbije, ili preko Drine.

Taj megalomansko/nacionalisticki narativ, cak i kada citas nekog patriotu iz Srbije, uglavnom se vidi da je iz Srbije. Meni to cak i simpaticno ponekad, cak i blisko, ne zbog budalastina koje pise, ali osecam taj duh sredine koja mi je bliska.

Ali kada se ovaj preko Drine dohvati tog narativa i krene da pise ovde, kao da citam nesto sa Marsa. Te dubioze tog nacionalistickog narativa, to je nesto sto retko koji Srbin u Srbiji, a da je odrastao ove, moze da dosegne. Jos pa kada krene da se vredja na klasicne moravske fore koje su meni bliske, meni odmah odmah ukljucen mod da moram da hodam po jajima da ne uvredim gospodina preko Drine/ Hercegovca. Trude se ovi iz NSPM da upotpunosti iskopiraju taj narativ sa tom prekodrinskom notom, ali to i dalje nije to to.
 

Back
Top