Srbija - raj za Hrvate!

Ovo je već ne znam koja tema o tome kako HR tvrtke rasturaju u srbiji, a srpske u HR nisu ni priblizno tako uspjesne. I uvijek je za to jedan krivac - HR gospodarski nacionalizam.

Po onme sta ja znam je da su srpski proizvodi koje imam priliku kupit kod nas u HR dosta jeftiniji dok im je kvaliteta (naravno ne svima, npr. Marbo ima zbilja jeftine i dobre grickalice) lošija od HR i ostalih konkurenata, a kvaliteta je ono što HR kupac traži!

Dokaz tome je da njemački trgovački lanac jetinih prehrambenih proizvoda posluje s gubitkom jedino u hrvatskoj!

Podravkini proizvodi su svjetska kvaliteta i podravkine proizvode ćete naći u svim većim trgovinama diljem europe! A tu je i mesna ind. "Gavrilović", Vindija, Ledo, Zvijezda, itd.

Брала ти пишеш у Србији, шта мени брале Подравка може да понуди што ја немама ?
 
Čiji su ono proizvodi, znao sam ih pojesti prije rata, gotova jela
(npr. sarma, ili neki grah, ili nesto s mesom..) ? Pakiranje je bilo
četvrtasto aluminijsko (mislim, nešto kao aluminij), otvoriš ili razrežeš
sa strane, pa staviš u posudu i zagriješ.
Vrlo ukusno i jeftino, topao obrok, a nema posla oko pripremanja.

Mislim da je odnekud iz Vojvodine/Srbije, no nisam siguran.
Jedino sam siguran da to ne viđam od rata, a bila je dobra klopa.
:neutral:
 
Čiji su ono proizvodi, znao sam ih pojesti prije rata, gotova jela
(npr. sarma, ili neki grah, ili nesto s mesom..) ? Pakiranje je bilo
četvrtasto aluminijsko (mislim, nešto kao aluminij), otvoriš ili razrežeš
sa strane, pa staviš u posudu i zagriješ.
Vrlo ukusno i jeftino, topao obrok, a nema posla oko pripremanja.

Mislim da je odnekud iz Vojvodine/Srbije, no nisam siguran.
Jedino sam siguran da to ne viđam od rata, a bila je dobra klopa.
:neutral:
Мислим да циљаш на "29 Новембар" али мислим да они више не раде, можда неко из Војводине прецизније може да ти каже.
 
Nista lepse nego sto je srpsko selo.....:per:

jerseljakmoradubokodaor.jpg
 
Moglo bi biti to. No ne vidim razloga da se to
ne proizvodi (osim eventualno isplativosti i sl.).
А за то се паметни људи питају :lol:, ја само волео производе Серво Михаљ из Зрењанина, поготово њихово кисело млеко, а и са том фирмом је питање шта је било, па нпр. у Кикинди се склапао Опел Ида пре рата а сад ?
 
Хробица, колико ви имате лиета, ја сам представљао да имате максимално 30 :lol:

То још постоји, чини ми се да је из Банатског Карловца, али не знам произвођача :kafa:

Više od 30, manje od 50 :per:
Stvarno, bez zezancije, kad pomislim na godine, zbunjujuće je,
kao da nema preklapanja biološke dobi i subjektivnoga osjećaja vremena.
Također kao da nema jednoga "vremenskog identiteta", nego 3-4 (nisam shizoidan,
no eto :confused:).

Da, po sjećanju to je bilo iz Vojvodine.
Dobra klopa.
 
Stvarno, bez zezancije, kad pomislim na godine, zbunjujuće je,
kao da nema preklapanja biološke dobi i subjektivnoga osjećaja vremena.
Također kao da nema jednoga "vremenskog identiteta", nego 3-4 (nisam shizoidan,
no eto :confused:).

шта је "биолошка доб" је врло упитно.... Али што се тиче временског идентитета не могу да се не сложим, тек од када могу за себе да кажем да сам сазрела особа осећам протицање времена и његов смисао, а све до језиве кризе која ме је присилила да сазрим је један безлични конгломерат, то поновно рађање је својствено племенитим и изузетним особама, види камијеве романе "Сретна Смрт", "Пад" ...Нови квалитетнији облик живота увек настаје из ужасник мука...
 
Meni je super Jana voda sa ukusima. Nema nista bolje od Jane sa ukusom limuna i limete u sred leta. Frikomovi sladoledi su ekstra kvalitetni, samo njih kupujem uglavnom. Vegeta je obavezna. Takdje volim Cedevitu. To je otprilike ono sto ja upotrebljavam od proizvoda koje proizvode hrvatske kompanije.
Kada neka kompanija ovde u Srbiji proizvede nesto slicnog kvaliteta i ukusa odmah cu da se presaltujem na domace.
A nisam imala pojma da je Soko Strak pripojen nekoj slovenackoj firmi! Strasno!
 
Meni je super Jana voda sa ukusima. Nema nista bolje od Jane sa ukusom limuna i limete u sred leta. Frikomovi sladoledi su ekstra kvalitetni, samo njih kupujem uglavnom. Vegeta je obavezna. Takdje volim Cedevitu. To je otprilike ono sto ja upotrebljavam od proizvoda koje proizvode hrvatske kompanije.
Kada neka kompanija ovde u Srbiji proizvede nesto slicnog kvaliteta i ukusa odmah cu da se presaltujem na domace.
A nisam imala pojma da je Soko Strak pripojen nekoj slovenackoj firmi! Strasno!

Pa Frikom je bio domaci ali su ga zuti banditi prodali ustasama....inace od tada su im dosta losiji sladoledi.....
 
шта је "биолошка доб" је врло упитно.... Али што се тиче временског идентитета не могу да се не сложим, тек од када могу за себе да кажем да сам сазрела особа осећам протицање времена и његов смисао, а све до језиве кризе која ме је присилила да сазрим је један безлични конгломерат, то поновно рађање је својствено племенитим и изузетним особама, види камијеве романе "Сретна Смрт", "Пад" ...Нови квалитетнији облик живота увек настаје из ужасник мука...

Da ovo ne ode u filozofiju:

* vidim da stalno imam osjećaj da mi je 35. I prije i kasnije od te dobi

* nemam neke krize vitaliteta ili dolaske srednje dobi, zapravo ni
ne znam što je

* kad pomislim na doba kad sam imao 15-20 godina- čini mi
se da se radi o nekom starncu, moralnom, i mentalnom embriju.
Jest ja, a u embrionalnom i dosadnom stanju.

*ambcije nakon 30 samo jačaju, ne malakšu. Jačaju do megalomanije, ako treba.

* ljudi ižene s djecom bolje osjećaju protjecanje vremena na prizorima
odrastanja svoje djece

*bavljenje nadosobnim poslom ili pozivom (politička ideja, znanstveni radi...
) "posvećenost nečemu" kao da bacaju pitanje godina u drugi plan. Stari Tolstoj je bio
življi i mlađi od posjetitelja.

*no, ljudi dosta lako pristanu na svakodnevan i siguran život. I tako brže stare:
veli Orwell:

http://www.orwell.ru/library/reviews/McGill/english/e_mcgill

One of the few authentic class-differences, as opposed to class-distinctions, still existing in England is that the working classes age very much earlier. They do not live less long, provided that they survive their childhood, nor do they lose their physical activity earlier, but they do lose very early their youthful appearance. This fact is observable everywhere, but can be most easily verified by watching one of the higher age groups registering for military service; the middle- and upper-class members look, on average, ten years younger than the others. It is usual to attribute this to the harder lives that the working classes have to live, but it is doubtful whether any such difference now exists as would account for it. More probably the truth is that the working classes reach middle age earlier because they accept it earlier. For to look young after, say, thirty is largely a matter of wanting to do so. This generalization is less true of the better-paid workers, especially those who live in council houses and labour-saving flats, but it is true enough even of them to point to a difference of outlook. And in this, as usual, they are more traditional, more in accord with the Christian past than the well-to-do women who try to stay young at forty by means of physical-jerks, cosmetics and avoidance of child-bearing. The impulse to cling to youth at all costs, to attempt to preserve your sexual attraction, to see even in middle age a future for yourself and not merely for your children, is a thing of recent growth and has only precariously established itself. It will probably disappear again when our standard of living drops and our birth-rate rises. ‘Youth's a stuff will not endure’ expresses the normal, traditional attitude. It is this ancient wisdom that McGill and his colleagues are reflecting, no doubt unconsciously, when they allow for no transition stage between the honeymoon couple and those glamourless figures, Mum and Dad.
 
Ukupni prihod srpskih kompanija „Pionir", „Bambi" i „Nektar" na tržištu u Hrvatskoj 15 puta je manji od onog koji ostvari hrvatska „Podravka" u Srbiji, saznaje Press! Preduzeće iz Koprivnice na našem tržištu ostvaruje godišnji prihod od 17 miliona evra u proseku, a tri srpska proizvođača hrane za isti period u „komšiluku" zarade ukupno samo 1,3 miliona evra.

Hrvatska „Podravka" posluje u Srbiji od 2001. godine, a već 2005, za ovog proizvođača prehrambenih proizvoda bila je berićetna. Prihodovali su nešto manje od 20 miliona evra, a već naredne godine skoro dva miliona više. U 2007. ostvaren je prihod od preko 12 miliona evra u Srbiji, a prošle godine više od 14 miliona. Očigledno, srpski potrošači izuzetno cene „Podravkine" proizvode poput: „vegete", „eva" sardine, instant supe, ali i dečiju hranu „čokolino" i „lino", grickalice „kviki" i izvorsku vodu „studena''.

Vućićević: Mizeran prihod u Hrvatskoj
Interesantno je da u Hrvatskoj prođu nema ni „Soko Štark", iako više nije zvanično srpska kompanija jer posluje u okrilju slovenačke „Droge Kolinske". Predsednik UO „Droge Kolinske" Slobodan Vučićević kaže za Press da je „Soko Štark" ostvario prihod od 500.000 evra u Hrvatskoj, što je, kad se uporedi sa Crnom Gorom, Slovenijom i Makedonijom, mizerna cifra.
- U drugim zemljama u okruženju prihod „Soko Štarka" kreće se oko 19,5 miliona evra. Postoji ogromna nesrazmera u trgovanju između Srbije i Hrvatske. Srpske police su otvorene za njih, ali njihove nisu za nas - kaže Vućićević.

Ostatak teksta http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/87069/Srbija+-+raj+za+++Hrvate!.html
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ocigledna je razlika u prihodima sprskih kompanija u HR i obratno.
Srbija ne samo da je privredni raj za Hrvate nego i svaki drugi :lol:

Moje pitanje za drage (:roll:)forumase je - da li kupujete hrv. proizvode
a za bracu :mrgreen: iz Hrvatske da li kupuju proizvode sprskih proizvodjaca?

Podravku nisam kupovao od kada znam za sebe.Bolje nasim lopovima da das pare nego dusmanima.
 

Back
Top