ŠPAGETE, PASTA, PRELIVI...

Sily:
Dajte ljudi, Espanol spusti malo loptu, niko se nije rodio sa varjacom u ruci, uostalom u kuvanju nema pravila vec treba malo eksperimentisati,
ja kuvam spagete bez soli i na razne nacine
a najvise ih volim sa morskim plodovima po mom licnom receptu pa ko zeli da proba...

Potpuno si u pravu, treba eksperimentisati i pronaći ono što nama najviše odgovara. I, naravno, niko se nije "rodio sa varjačom u ruci". :)
Lopta je na zemlji, što se mene tiče, i pitanje mi je bilo sasvim na mestu (između ostalog nigde, nikad nisam naišla na bilo šta što bi i ličilo na gore navedeni recept, te me je stvarno zanimalo odakle čoveku ideja da je recept "PRAVI").
Naravno da svako može da kuva šta hoće i kako hoće, da su ukusi različiti itd, ali se zna šta je šta. Može se nekom dopadati da npr. onako priprema špagete (neka ih "kuva"i bez vode - ako mu se tako dopada ;) ), samo što nije u redu da samo upadne ovde i tako samouvereno naglašava kako je to baš "PRAVI" recept. Zbog toga je išlo dalje pojašnjenje (sa moje strane).
No, nakon posta izned ovog :roll: - mnogo toga mi je jasnije. :wink:
 
Puf-Puf:
E, definitivno nemate pojma. Neću više ni da se družim sa vama, jer, evo, samo dvadeset godina radim u kuhinji... a govorite mi... Ma, ovo je grubo. Grubo za mene. Pravite vi sosove kako želite, ionako se po kućama ovde grozno jede.
Baš lepo, mi se ovde toliko dugo i lepo družimo, razmenismo hiljade recepata (uspešnih) i onda se pojaviš ti koji nam u svom 16- tom javljanju saopštavaš kako nemamo pojma. I kako smo grubi! Pa ko te tera da se družiš sa takvima, koji usput grozno jedu po kućama...
 
Ako je već neko o tome pisao, izvinjavam se. Jednostavno savršenstvo je običan sos od paradajza. Trebalo bi da budu prirodni i zreli. Oljušte se, iseku na komade i krčkaju na ulju sa nešto crnog luka sečenog na kockice. So i biber se podrazumevaju a nadogradnje poboljšavaju ukus ali bez preterivanja: kocka za supu i nešto od zelenog lišća tipa peršun ili origano. Što manje sastojaka ukus je prefinjeniji. Takođe posle dužeg konzumiranja tačno se prepoznaje razlika između paradajza sazrelog na suncu i onog iz epruvete. Tomatino je, pak, van sezone dobra zamena. Špagete se skuvaju prema već pomenutim uputstvima, dodatak na stolu naravno parmezan.
 
Ovo je moj tajni recept, cak sam navukla mog dragog koji inace ne jede meso da obozava moje spagete sa lignjama, ali treba malo vremena i ovi sastojci:
500g ociscenih kolutova lignji
sok od pola limuna,vegeta, beli luk, persun, 1,5 ili2dl soka od ananasa, vrlo malo nekih mediteranskih zacina kao sto su origano i ruzmarin(ali minimum ruzmarina i to mlevenog)
ja imam one male slatke mlinove u kojima su mesavine raznih zacina
slacice,ruzmarina,korijandera...
Poluotkravljene lignje potopite u smesu od umucenog gorenavedenog sitno seckanog persuna i luka
ako je jako kiselo dodajte pola kasike secera a moze i 1 ili 2 velike kasike sledunjavog belog vina
to stoji preko noci u frizu naravno!
Sutra skuvas spagete, ocedis lignje tako da zacini ostanu na njima i proprzis ih desetak minuta na maslinovom ulju na srednjoj vatri dok ne pobele, ja volim da su malo mekse ako se prze duze postaju gumene, u sok koji ti ostane dodas vec po ukusu sok od paradajza, soli, mrvu secera i kasiku brasna razmucenog u vodi da se zgusne, meni prija i jedno zrno izmrvljenog korijandera ali sve to probam dok kuvam da vidim da li mi odgovara ukus,
i dalje sluzis sva tri odvojeno ili pomesano kako vec ko voli!
Inace ja sipam lignje i ulje u rezance a sos koristim za preliv...
Pa probajte ako volite lignje.
 
gledao sam pre neki dan na "tv gusto" kako se prave spagete

kada se umesi testo , majstor ga "rasteze" u duzinu, pa kad postigne dovoljnu duzinu tada ga pobrasnjavi i udvostruci pa ga dalje isteze pa pobrasnjavi pa ucverostruci i td dok ne dobije debljinu koja mu odgovara za spagete. tada jednostavno nozem presece krajeve i tako sveze baci u vodu da se skuva. naravno ne ispira testo kad je skuvano nego ga samo ocedi i ubaci u tiganj sa prelivom :))

tako se pravilo testo pre ekstrudera i ostalih masina :)
 
smeh:
Daaaaaaaa... Preliv je stvarno za 10+!
Često ga pravim...
Jednom sam bila dovoljno brza i uspela da napravim i snimak ;)
karbonare118kh.jpg

Veceras cu da isprobam ovaj sos, pa vam javim. ;)
 
divlja u srcu:
Upravo smo klopali spagete. :-)
Jedino sto su mi ispale malo suvkaste, ne znam jel' to tako treba ili sam ja negde pogresila.
I dodala sam malo vise belog luka nego sto je meni po ukusu, al' opet su dobreeee.
Glavni degustator je zadovoljan. :wink:

Bravo! :D
Sve je to "odokativna" mera: koliko špageta, žumanaca.. konačno da ne idemo u to da ni žumence nije - žumance (količinski). Vremenom nađeš svoju meru i tačno znaš koliko treba sosa da bi špagete bile po tvom ukusu.
Inače, ja žumenca prvo doooobro umutim mikserom pa tek onda dodajem ostalo... ;)
 
Setih se još nečeg...
Pošto u dodiru sa vrelom masnoćom i komadićima slanine, žumanca hoće da se "zgrudvaju" (tj. jednostavno - ispeku!), ja špagete prvo prelijem slaninom i masnoćom pa tek onda dobacim žumanca. Parmezan nekad dodam tek na kraju ;)
 
BAS MI SE SVIDJAJU VASI RECEPTI.MORAM DA VAM NAPISEM RECEPT KOJI JA OBOZAVAM:
izvinite na velikim slovima tek sad vidim
ja obicno kristim ovaj sos uz pastu fusilli
u serpu staviti jednu teglu barilla sosa sa maslinama,jednu casu milerama,kesicu parmezana i jedno pakovanje mocarele(ja uzimam one u kesicama).sve to mijesati na tihoj vatri dok se mocarela ne pocne da se rasteze.
cijelo moje drustvo je ludo za ovim prelivom...
 
pasta sa piletinom i pechurkama u sosu od pavlake, limuna i bibera.

shto se tiche kolichina, kod mene je sve odokativno i prema ukusu, ali verujem da cete se snaci

belo pilece meso
1/2 kg shampinjona ili 1kg u zavisnosti od broja persona, 1/2 kg je dovoljno za troje koji vole da jedu.
maslinovo ulje ili puter, bolja opcija puter
pavlaka
limun biber
so

neke taljatele ili neshto slichno, ja lichno ne volim shpagete ali bilo koja pasta ce bit ok


iseci piletinu na male kockice, ja lichno pre przenja ih uvaljam u meshavinu brashna, karija i vegeta, to je opciono. na dosta istopljenog putera proprziti piletinu da porumeni. shampinjone iseci na listice, i kad vam se piletina uchini spremnom dodati pechurke i pustiti da se dinsta, dok voda ne ispari.
u medjuvremenu, u avanu, pomeshati morsku so, biber /dosta bibera/ i istruganu koru limuna, za ovu kolichinu dovoljan je jedan limun. kada su pechurke na pola gotove dodati ove zachine, a pavlaka ide na kraju i kuva se nekih 5-8 minuta. shto se tiche zachina ja probam pa dodajem shta mi se uchini da je potrebno, ponekad chak i koju kap limunovog soka, ali ovo zavisi od vasheg licnog ukusa.

ovo pomeshati sa skuvanom pastom i posluziti toplo, a mozete zbog pikantnog ukusa da pustite goste da sami doziraju kolichinu sosa, ja praktikujem ovo jer nikad ne znam kako im odgovara.

elem, svi su umirali od srece kad probaju ovo jelo, da li zato shto sam im kuvala ili zato shto je fenomenalono, biram da verujem u ovo drugo.

inache recept je preuzet od drugarice koja je zivela jedno vreme u USA, odakle je ne znam.

uzivajte!

predlog, promeniti naziv topika u paste, jer jedva sam ga ugledala
 
malo prilagodjeni recept, ideja sa raznih strana

na malo maslinova ulja bacis ringlice /usoljeni riblji fileti/ beli luk /ali na kolutove ne sitno!/ ljutu papriku /isto na kolutove, pa ako ima crvena zbog boje / i samo malo prziti jer beli luk lako gori i onda je gorak i sl...
blansirati spanat, ili blitvu, mogu i brokule i sl, pa ga ocediti i ubaciti u vruc tiganj, kada se sve lepo sjedini, ubacite spagete ili recimo njoke :)

prijatno:)
 
Ne znam jel bilo,mrzi me sve da citam,ovo je moja varijacija na spgete u paradajz sosu.Zagreje se maslinovo(il obicno)ulje,proprzi seckan crni luk(il mladi),izvadi(il ostavi-meni odvratan przeni luk al njegov sok zgusnjava),doda jos malo ulja pa proprzi seckano sveze belo meso,il digerica(pileca il svinjska)il svinjsko meso il sva 3 zajedno,ali da dobro porumeni(u protivnom imas gasove).Na to dodas seckane prethodno skuvane sampinjone,dve-tri crvene pecene,ljustene pa mlevene paprike(ko za ajvar)i na kraju dve konzrve iseckanog paradajza(ili 5-6 svezih obarenih u vodi 15-20 minuta,pa oljusteni i iseckani).Kad se zakuva dodati skuvane spagete.Ostaviti malo da se ohladi i zgusne.Po zelji dodati kecap il koncentrat paradajeza da ojaca ukus.Dobro ide uz persun i parmezan odozgo.
 
Moze li neko da mi da neki recept za preliv za testo??Znaci,ne klasicne spagete,vec neka jednostavna smesa(sa sunkom ili tako nesto),sto je isprobano i sto vam se svidja.........hvala puno

Mislim da ce ti se ovo dopasti.
Makaroni sa tartufima​

Sastojci:
* 400 g makarona
* jedan manji ili pola većeg tartufa
* 1 dl pavlake
* 50 g putera
* 80 g rendanog paarmezana
* so, biber

Makarone skuvamo u slanoj vodi, isperemo ih vrućom vodom, ocedimo, dodmo im na komadiće narezani puter i lagano promešamo. Zatim ih premestiimo u vatrostaalnu posudu, prelijemo mešavinom pavlake i parmezana, pospemmo tankim listićima tartufa i pečemo u vrućoj rerni oko desetak minuta.

Prijatno.
 
gledao sam pre neki dan na "tv gusto" kako se prave spagete

kada se umesi testo , majstor ga "rasteze" u duzinu, pa kad postigne dovoljnu duzinu tada ga pobrasnjavi i udvostruci pa ga dalje isteze pa pobrasnjavi pa ucverostruci i td dok ne dobije debljinu koja mu odgovara za spagete. tada jednostavno nozem presece krajeve i tako sveze baci u vodu da se skuva. naravno ne ispira testo kad je skuvano nego ga samo ocedi i ubaci u tiganj sa prelivom :))

tako se pravilo testo pre ekstrudera i ostalih masina :)

Postoji i neka spravica, talijani je zovu "gitara" mada mislim da bi mogla da posluži i ona sa kojom se mogu praviti lazanje, fedeline i sl.
Inače, ako se radi o sosu od paradajza nenadmašiv je sa svježim paradajzom, treba se malo više potruditi, ali vrijedi.
Meksička piletina:
Pileće bijelo meso se izreže na kockice i preprži na ulju dok ne dobije smeđkastu koricu, onda se doda crni luk sjeckan na sitne kockice, dinsta se lagano, doda se kari, so, biber, čili paprika ili feferonke, 2-3 dobre kašike barenog spanaća i pavlaka za kuvanje.
 
Evo najjednostavnijeg recepta za spagete (svi u kuci ga obozavamo). Spagete kuvati u slanoj vodi sa malo ulja. U skoro skuvane spagete ubaciti brokoli, usitnjen na male cvetice. Kuvati jos 2-3 minuta, iskljuciti i ostaviti jos malo u poklopljenoj serpi. U velikom tiganju isprziti beli luk iseckan na listice, bez soli da bi bio hrskav. Kad luk dobije lepu zutu boju, u tiganj ubaciti ocedjene spagete sa brokolijem. Promesati, i skloniti s vatre.
Nisam stavljala kolicine zato sto sve zavisi od onoga ko kuva. Ako volite brokoli stavite vise, isto vazi i za beli luk. Maslinovog ulja nikad nije previse :)
 
Široki rezanci sa pečurkama

- 1 Pakovanje širokih rezanaca
- 1 Plavi patlidžan
- 200 g šampinjona
- 1 čen belog luka
- 50 g sušenih vrganja
- 3 kašike maslinovog ulja
- 50 g oraha
- peršun
- so, biber
- 100 g prokuvanog pasulja

U slanoj vodi skuvati široke rezance. Iseckati plavi patlidžan na štapiće, a beli luk na listiće. Rehidrirati vrganje u mlakoj vodi. U zagrejan tiganj dodati maslinovo ulje, listiće belog luka i štapiće plavog patlidžana. Dodati šampinjone i rehidrirane vrganje. Dodati prokuvani pasulj, seckane orahe i peršun. Posoliti i pobiberiti.

forum.cudesnasuma.com
 
Zapečena pasta s pečurkama

SASTOJCI
300 grama čipkastih rezanaca
struk praziluka
400 g pečuraka
peršunov list
šoljica paradajza
so, biber, začin Ce, ulje

PRIPREMA
Rezance skuvati po uputstvu i ostaviti da se cede. Za to vreme izdinstati na ulju iseckan na kolutove praziluk, pa dodati iseckane na listiće pečurke, na kraju dodati seckani peršunov list, biber, so i začin Ce po ukusu. Kad su pečurke gotove skloniti sa vatre i u vatrostalni sud staviti polovinu rezanaca, preko rasporediti pečurke, a preko njih ostatak rezanaca. Sve naliti šoljicom vode i paradajza i zapeći u rerni.

Forum Cudesne Sume
 

Back
Top