ŠPAGETE, PASTA, PRELIVI...

mala natasa:
Jaooo pa gde da kupim te PINJOLE :? , a bas bih probala. A jel moze bez belog luka, ne prija mi bas... :?
pozdrav :D
Moze i bez b.luka, ja sam gore i napisala taj recept bez...(licno obozavam b.luk)A sto se pinjola tice,mozda neke malo boje snabdevene prod. tipa Merkator i sl.Inace sam kod mene u C marketu videla gotovi uvozni al pesto, mala teglica ali velika cena :?
 
Goscica:
mala natasa:
Jaooo pa gde da kupim te PINJOLE :? , a bas bih probala. A jel moze bez belog luka, ne prija mi bas... :?
pozdrav :D
Moze i bez b.luka, ja sam gore i napisala taj recept bez...(licno obozavam b.luk)A sto se pinjola tice,mozda neke malo boje snabdevene prod. tipa Merkator i sl.Inace sam kod mene u C marketu videla gotovi uvozni al pesto, mala teglica ali velika cena :?
Nikako ne kupovati taj gotovi u teglicama. Ne samo što je skup nego je NIKAKAV! Pinjole mogu da se nađu po pijacama gde se prodaje ona "zobajuća" klopa. Bez belog luka može, ali je ukus upolovačen. Grehota živa! :wink:
 
Eeeejjj Espanjol kad vec ne spavas pade mi na pamet da pitam nesh :wink:

Naime sinoc sam se nasao pred praznim friziderom, spajzom itd sa jedva pola pakovanja spageta. Izlaz sam naso u necemu sto sam gledao odavno na TV naime bila je to neka emisija o italijanskoj kuhinji odnosno serija emeisija o toj temi a konkretna emisija o spagetima, i da ne duzim setio sam se otprilike jednostavnog recepta za umak naime zagreje se maslinovo ulje proprzi se na njemu par cesnjeva belog luka...... i preliju se spageti :lol:
E ono sto me interesuje ima li doticni preliv neko ime i kako glasi kompletan recept tj ide li jos neka sitnica (meso parmezan i ostale uobicajene stvari ne idu sigurno)
BTW ako nekoga inteesuje stvar je mnogo dobra samo treba biti jako oprezan da beli luk ne plane posto nema nicega sto bi moglo da prikrije takvu omasku on je glavni sastojak.
 
Beli luk je zakon, cak i u sirovom stanju :wink:

neog ovo mi je palo na pamet iz nuzde inace je to bila dovnasnja emisija (iz vremena neke predjasnje drzave sa TV Zagreb) u kojoj je voditelj italijan prikazivao razne vrste spageta u originalnim verzijama i na kraju je sebi pripravio pomenuti preliv.
BTW tada sam naucio svoj prvi recept (i naravno sutradanga odmah pripremio) - spageti bolonjeze :wink:
 
Anonymous:
Beli luk je zakon, cak i u sirovom stanju :wink:

neog ovo mi je palo na pamet iz nuzde inace je to bila dovnasnja emisija (iz vremena neke predjasnje drzave sa TV Zagreb) u kojoj je voditelj italijan prikazivao razne vrste spageta u originalnim verzijama i na kraju je sebi pripravio pomenuti preliv.
BTW tada sam naucio svoj prvi recept (i naravno sutradanga odmah pripremio) - spageti bolonjeze :wink:
:?: A što se ti ne registruješ? Bez veze je da te oslovljavamo sa "gost"...
 
Espanol:
Ako si do sada već nešto isprobao, znači da si "zagrebao" materiju. Zato sledi preliv za prave gurmane. Italijani ga zovu "a la Carbonara", a pravi se ovako. Sveža žumanca dobro ulupaš, dodaš sitno strugani parmezan i mešaš dok se ne napravi gušći sos. Lagano podgreješ, preliješ preko vrućih proceđenih špageta i sve izmešaš. Preko svega se dodaje slanina isečena na najsitnije kockice, propržena da "rešne" i prelivena sa malo isceđenog belog luka. Od svih mogućih preliva koje sam probao ovaj mi je apsolutni šampion.
Daaaaaaaa... Preliv je stvarno za 10+!
Često ga pravim...
Jednom sam bila dovoljno brza i uspela da napravim i snimak ;)
karbonare118kh.jpg
 
evo lak brz preliv za spagete

kad vec volite beli luk:)

u blender sipate malo maslinovog ulja, svez bosiljak, neki tvrdi sir /recimo u kriskama kravlji ili ovciji ili kozji/ i naravno beli luk :).

nema kuvanja, przenja, samo prelijete preko spageta i gotovo :0

moze se dodati malo tune iz konzerve ili sardina /dobra je zbog omega 3/

prijatno
 
Prave (PRAVE) carbonare:
na malo maslinovog ulja i 100 g butera (maslaca, putera, putra) ispržiti 250 g mesnate slanine, sečene tanko i sitno.
Užarenu masu sipati u umućena jaja (2-3) kojima je dodato vrhnje (pavlaka, mileram) i 100 g parmezana.
Poklopiti krpom. Bez mešanja. Ostaviti pola sata, da sazri. Potom promešati i preliti preko sveže kuvanih špageta (špagete kuvati u vodi BEZ soli i BEZ ulja!).
Ne kupujte domaće špagete.
 
Puf-Puf:
Prave (PRAVE) carbonare:
na malo maslinovog ulja i 100 g butera (maslaca, putera, putra) ispržiti 250 g mesnate slanine, sečene tanko i sitno.
Užarenu masu sipati u umućena jaja (2-3) kojima je dodato vrhnje (pavlaka, mileram) i 100 g parmezana.
Poklopiti krpom. Bez mešanja. Ostaviti pola sata, da sazri. Potom promešati i preliti preko sveže kuvanih špageta (špagete kuvati u vodi BEZ soli i BEZ ulja!).
Ne kupujte domaće špagete.
Bez ikakve ironije, moram da pitam, na osnovu čega tako samouvereno tvrdiš da je ovo recept za "Prave (PRAVE)" (kako si napisao) carbonare?
 
Puf-Puf:
Prave (PRAVE) carbonare:
na malo maslinovog ulja i 100 g butera (maslaca, putera, putra) ispržiti 250 g mesnate slanine, sečene tanko i sitno.
Užarenu masu sipati u umućena jaja (2-3) kojima je dodato vrhnje (pavlaka, mileram) i 100 g parmezana.
Poklopiti krpom. Bez mešanja. Ostaviti pola sata, da sazri. Potom promešati i preliti preko sveže kuvanih špageta (špagete kuvati u vodi BEZ soli i BEZ ulja!).
Ne kupujte domaće špagete.
Hmmmm, ništa u ovom tvom receptu za prave (PRAVE) karbonare ne štima, a pokušaću redom i da ti objasnim zašto. Prvo, iz ovog recepta se vidi da OVO nikad nisi sam pravio inače bi znao:
- Da je osnov italijanske kuhinje kad su u pitanju masnoće maslinovo ulje. Buter se koristi izuzetno retko a za carbonare NIKAD!
-Kada bi 250 gr.užarene propržene mesnate slanine sipao sa 100 gr. parmezana u masu od 2-3 jajeta, pokrio krpom i ostavio pola sata, dobio bi omlet koji bi sekao sikirom...Nikad ga ne bi umutio sa špagetama...
-Tajna kuvanja dobrih špageta je puno vode i podosta soli...Pogodi zašto?
- U pravoj masi za karbonare nema nikakve pavlake, milerama... Tajna dobrih karbonara je brzo i toplo mešanje svih (PRAVIH) masa ...
- Itd, itd...
PS. Pošto si nov i mlađan pokušao da držiš banku nekim proverenim članicama foruma koje usput prilože i fotkicu svojih dela, lepo bi bilo da nam kažeš:
- Za koliko ljudi je priloženi recept, nema nikakvih količina kad su u pitanju špagete koje treba da pokrije masa od 250 gr. gore navedene slanine, 100 gr. parmezana i 2- 3 jajeta...? Takođe koliko i te pavlake?
- I na kraju, smatraš li ti ovo stvarno receptom. Molim za mišljenje i članove, ko bi iz ovoga bilo šta napravio, za koliko ljudi, znaš li koliko je 100 gr. butera (putera, maslaca, putra...), ko je uspešno skuvao špagete bez soli...?
Zatečen poznavanjem mladog druga člana...
Nikad više neću praviti moje nadaleko poznate carbonare...:lol: :lol: :lol:
Uozbilji se dečko, ovo je ozbiljan forum. Očigledno nisi pažljivo čitao šta se sve ovde dešava.
I na kraju, bilo bi lepo i ozbiljno da napraviš OVO po OVOM tvom receptu pa dan pošalješ fotografiju...:wink:
 
Drago mi je da si sve ovo ti rekao - pošto sam imala identična zapažanja. ;)

Jednom mi se, prilikom pravljenja karbonara "na brzinu" (priznajem :oops: ) desilo da sam špagete najpre prelila smesom žumanaca i parmezana pa onda dodala vrelu slaninu (sa masnoćom). Kad su se tako lepo i penasto umućena žumanca malo "zgrušala" - šta bi se tek desilo sa CELIM JAJIMA i 100g VRELOG BUTERA (+masnoća od slanine)?! Uzgred, nešto mi ne deluje privlačno da žumanca zamenim celim jajima :-?

O tome da je neizostavna rečenica u svim italijanskim receptima gde se upotrebljavaju špagete (farfale, makarone...) da se one kuvaju u DOSTA VODE (što više - to bolje, ali minimum 1l na 100g) sa DOSTA SOLI (minimum kašičica na 100g testa i 1l vode) da ne govorim. Špagete je najvažnije prokuvati pravilno "al dente"... Da bi ostali takvi, neslepljeni, važan sastojak je so, koja ne samo što ih soli, već i svojim hemijskim sastavom (NaCl) pravi finu skramicu koja ih međusobno odvaja i čini lakim za ceđenje i kasniju pripremu.

Pored toga, ako se nekom desilo da ne posoli testo dok ga kuva - zna da je ono prilično neukusno i da ga nikakvo dosoljavanje ne može popraviti do kraja (a u ovom "PRAVOM" receptu se nigde ni ne pominje so?!

Ljudi istim imenom nazivaju različite stvari (i svi su u stanju da se kunu kako je njihov recept "originalan"), a čovek je naglasio da je recept koji daje PRAVI tako da me stvarno zanima odakle mu to? Recept ne samo da nema mnogo veze sa karbonarama, već teško da je uopšte upotrebljiv onako kako je naveden...

 
Dajte ljudi, Espanol spusti malo loptu, niko se nije rodio sa varjacom u ruci, uostalom u kuvanju nema pravila vec treba malo eksperimentisati,
ja kuvam spagete bez soli i na razne nacine
a najvise ih volim sa morskim plodovima po mom licnom receptu pa ko zeli da proba...
 

Back
Top