Šovinizam

Enfroz2891.:
Kosovo nije u Hrvatskoj.
Srba nema ni na Kosovu niti u Hrvatskoj....i ti veruj da je za sve kriv Miloshevic a ne oni koji su ih proterali a i ako jesu pola im se prashta zbog Slobe.....jel tako?
Genijalna logika.Samo me chudi shto je nema preko bare?
Shto Hrvati ili Muslimani ne optuze npr.Izetbegovica za Srebrenicu ju je omogucio jer nije nashao mirno reshenje za sukob?
Malo sutra...samo kod nas se pokushava da se sva gov.na prebace na srpsku stranu zarad nekog"pomirenja" a svi tudji zlochini se pravdaju Miloshevicem.Zlochine nad Hrvatima Hrvati nikada ne pravdaju Tudjmanom.

Kako ne razumes, ono sta ja pokusavam (iako znam da necu uspeti) je da indirektno dokazem da sovinizam i nacionalizam NE VALJA, i da je duboko ukorenjen u skoro svima vama, a VI niste toga svesni ili se pravite da niste, jer da nije ukorenjen, ne bi stalno trazili uzrok u nekom drugom, vec bi pokusali stati na loptu, PROBATI uveriti druge da je doslo vreme da se normalno razgovara, bez teranja inata jer ono NIKUDA ne vodi, probali bi imati malo tolerancije i kompromisa i pokusali bi i drugu stranu ubediti u isto, a zasto? Zato jer je BOLJE ziveti u miru nego u mrznji.
Ali niko od vas to nije u stanju, uvek dodje isti odgovor : "E ali oni su prvi ovo oni su prvi ono," itd...
 
hektorius:
Ja ne kazem da je bilo NAJ NAJ

Ali sta smo mi BILO KAD u istoriji bolje imali? Kad smo ziveli bolje? Uporedi samo ono vreme, ali BAS SVE, sa bilo kojim drugim.
Uporedi samo onaj zivot sa ovih zadnjih 17 godina, pogledaj ankete i javna ispitivanja, oni najrealnije pokazuju misljenje ljudi.
Nije u pitanju ideologija, vec kvaliteta zivota, standard, sloboda, vojna i svaka druga bezbednost ljudi i drzave, stabilnost, kriminal, itd, itd, itd....
Cinjenica je da nam je bilo bolje pod komunizmom, ja to vidim , iako nikad nisam bio clan SK.

Ало, бре, човечееееееее......зашто, бре, сваку тему ТРОЛУЈЕШ СА ТИТОМ -*ЕБО ТЕ ТИТО -------ејјјјјјјјјј......човек је црк'о пре 27 година.......иди лечи се, бре !!!!!!!!

Живиш у Немачкој а овде жвалавиш о комунизму - ено ти Швабија па тамо дижи комуњарску револуцију............ :roll: :roll: :roll:
 
hektorius:
Ja ne kazem da je bilo NAJ NAJ

Ali sta smo mi BILO KAD u istoriji bolje imali? Kad smo ziveli bolje? Uporedi samo ono vreme, ali BAS SVE, sa bilo kojim drugim.
Uporedi samo onaj zivot sa ovih zadnjih 17 godina, pogledaj ankete i javna ispitivanja, oni najrealnije pokazuju misljenje ljudi.
Nije u pitanju ideologija, vec kvaliteta zivota, standard, sloboda, vojna i svaka druga bezbednost ljudi i drzave, stabilnost, kriminal, itd, itd, itd....
Cinjenica je da nam je bilo bolje pod komunizmom, ja to vidim , iako nikad nisam bio clan SK.
То је веома дискутабилно, када је било боље. Рецимо, мојим прецима је било боље пре комунизма, то јест пре отимачине приватне својине. За време комунизма се живело боље захваљујући кредитима које смо добијали. Тако да то што смо боље живели тада него за време Слобе не значи аутоматски да је комунизам ваљао.
 
Zato što je bilo dobro pod komunistima, sada je loše. Došlo vreme da se plati, a svi dužnici pobegoše u svoje brloge da postanu kalif umesto kalifa, pri tome je svako imao na umu - zgrabi što više možeš, ionako će to neko drugi plaćati...

Tito je bio nekome majka, nekome maćeha...
 
Pijanista:
То је веома дискутабилно, када је било боље. Рецимо, мојим прецима је било боље пре комунизма, то јест пре отимачине приватне својине. За време комунизма се живело боље захваљујући кредитима које смо добијали. Тако да то што смо боље живели тада него за време Слобе не значи аутоматски да је комунизам ваљао.

Naravno da je bilo onih kojima je bilo bolje pre WW2, tako i danas ima onih koji bolje zive nego IKAD PRE, milijarderi, ali o njima nije ni rec.
Rec je o narodu kao celini, nikako o pojedincu.
 
hektorius:
Kako ne razumes, ono sta ja pokusavam (iako znam da necu uspeti) je da indirektno dokazem da sovinizam i nacionalizam NE VALJA, i da je duboko ukorenjen u skoro svima vama, a VI niste toga svesni ili se pravite da niste, jer da nije ukorenjen, ne bi stalno trazili uzrok u nekom drugom, vec bi pokusali stati na loptu, PROBATI uveriti druge da je doslo vreme da se normalno razgovara, bez teranja inata jer ono NIKUDA ne vodi, probali bi imati malo tolerancije i kompromisa i pokusali bi i drugu stranu ubediti u isto, a zasto? Zato jer je BOLJE ziveti u miru nego u mrznji.
Ali niko od vas to nije u stanju, uvek dodje isti odgovor : "E ali oni su prvi ovo oni su prvi ono," itd...
Nacionaizam i shovinzam nisu isto.Ti to ne mozesh da shvatish.Komuisti su to zeleli uvek da izjednache.Nije shovinizam uzrok.On je posledica losheg sistema koji smo imali 50 godina i koji se nije obrachunao sa shovinistima,zarad "bratstva"je nepravde stavljao pod tepih i pravio nove uvek se skrivajuci iza lazne ravnopravnost i "ravnoteze"stvarane kroz stalno slabljenje Srbije.Pa kako nije uzrok neko drugi?Ko je eleo da se otcepi?Mi ili Hrvati i ostali?Ko je zeleo iz Jugoslavije?Miloshevic je nayebao jer je zeleo da sachuva jugoslaviju on je bio Jugosloven kao i ti.Ako je ta drzava bila super shto su svi hteli da odu iz nje,da se otcepe?Ili si stvarno toliko naivan da verujesh da e sve to bilo "spontano"?Niko im ije branio da prave drzave 45.,ali naravn da im to tada nije odgovaralo.
 
Enfroz2891.:
Nije shovinizam uzrok.On je posledica losheg sistema koji smo imali 50 godina i koji se nije obrachunao sa shovinistima,zarad "bratstva"je nepravde stavljao pod tepih i pravio nove uvek se skrivajuci iza lazne ravnopravnost i "ravnoteze"
Лепо речено, и што је још важније - сасвим тачно.
 
hektorius:
Nije Tito kriv za sadasnju situaciju sa Kosovom, kako ne razumes? Da nije bilo nacionalista kao sto su Milosevic, Tudjman, Alija i dr. nikad ne bi doslo do rata i danas bi se mozda razisli a mozda ne, ali na MIRAN nacin, i bio bi MIR, i u svakom slucaju Srbiji niko ne bi osporavao pravo na Kosovo.
.

Ово је ипак врхунац лагања - а како је било на Косову и Метохији, ево неких докумената, инсерта из Архива СПЦ - тада је тамо службовао Његова Светост Патријарх Павле, из којих се види ДА СУ НА КИМ ПОРЕД ШИПТАРА НАЈВЕЋЕ ЗЛО УПРАВО КОМУНИСТИ. Уосталом, нека свако просуди сам:




Страдање Цркве и народа
Напади Шиптара и месних власти и исељавања Срба 1961-64.


Е. Бр. 136. 27. априла 1961.

Стална нам је невоља незадржано исељавање нашег живља, мање-више са целе територије Епархије. Као разлог једни наводе страх од репресалија Шиптара и Турака у случају каквог политичког заплета у овим крајевима. Повремено њихове испаде уочавамо и сад сви. Напр., после моје посете Каменици (Косовској) и недовршеној капели у селу Коретину, преконоћ су на тој капели разбијени сви прозори. Оном лањске године, уочи суђења у Призрену једном диверзанту из Албаније, неко је потпалио капију на порти Саборне цркве у Призрену. Ове пак године су на гробљу (у Призрену) поразбијане све порцуланске слике на православним споменицима, па и на споменику епископа Владимира. Други наводе да власти фаворизују Шиптаре, којих у органима власти има много, а који се узајамно помажу и све законске олакшице осигуравају за своје, док се на Србе сваљује сва тежина обавеза, и то увек у законској форми. У томе учествују и Срби чланови Партије, да им се, ваљда, не би пребацио шовинизам и сл. Наш живаљ не може да издржи економски, те се исељава. Има ту, свакако, и других разлога: укључење у индустрију, боље прилике за школовање деце итд., који су разумљиви и оправдани, али су најглавнија прва два и забрињавајући обим исељавања, дубоко сам уверен, од њих потиче.

Епископ рашко-призренски Павле
*****************************************************************************************************

(Архив Синода. ф. III. бр. 190/1961)

Бр. 276, 23. августа 1961.

Извештен сам из манастира Високих Дечана и Св[ете] Тројице код Призрена о до сада, у толикој мери, небивалој дрскости у уништавању манастирских усева, поврћа и воћа. Не само деца, него одрасли људи Шиптари долазе као у своје, беру и односе. На опомену калуђерица или другог особља у манастиру, дрско се супротстављају, насрћу и да се бију, псујући мајку српску и претећи да ово није српско већ албанско.

И о овоме ћу известити верску комисију у Приштини, али молим Св. Арх. Синод да предузме кораке да се законски заштитимо и ми овде.

Епископ рашко-призренски Павле
***********************************************************************************************

(Архив синода. ф. IV. бр. 67/1962)

Е. Бр. 132, 11. маја 1962.

Народ је овде, заиста, као овце без пастира, препуштен сам себи, па није чудо што је смућен и пољуљан у вери под налетом свију могућих невоља које преко њега снажно дувају. Углавном сам их опомињао да чувају оно главно - душу своју и образ свога народа, то опште добро, наслеђено од наших светих предака. [. . .]

Манастири имају много муке око очувања шуме, башта и воћњака од насиља, крађе и пљачке омладинаца, и старијих људи, махом Шиптара, који на опомене манастирског особља насрћу да се бију, уз псовку и претње да ово није српско већ албанско. Једној монахињи нанео је неки Шиптар телесну позледу кад је истеривала његове овце из манастирске ливаде. Слично се десило ђаку у Дечанима и слузи у ман. Соколици. Тражио сам од Верске комисије да ствар извиди и предузму потребне мере да се осигурају и нама (Србима) права која Устав гарантује свима. Ни у цркви нисмо мирни [. . .]

Један млад свештеник у Великој Хочи код Призрена, дошао је у сукоб са месном организацијом, а затим и са властима, око убирања прихода у натури од верних. Кажњен је са 15 дана затвора. Са стране власти стављено ми је до знања да је од он онде непожељан. Када се тамо још десила нека туча, у којој је повређен један члан Партије, покушало се да се прикаже да је и свештеник у тучи учествовао, или је организовао, иако је туча била лично разрачунавање и нема никакве везе са свештеником. У насталој ситуацији има кривице и до његовог нетактичног става, али уствари ту је више покушај да се онемогући религиозни рад међу вернима, јер тамо свештеника годинама није било, па је сад извесно религиозно буђење запало за очи партијцима. А сем тога, село је чисто српско, па власти будно бдију да се онде не јави каква национална ствар. [. . .]

И ове године, још интензивније, настављено је исељавање нашег (српског) елемента, како насељеника тако и староседелаца, из свију крајева Епархије. Из гњиланског намесништва у току године иселило се преко 200 домова: само из врбовачке парохије, која је иначе мала, иселило се 70 домова. Из околине Приштине, од лањске године, такође се нагло исељава. У селу Коморану после рата било 40 српских домова, сада их има 12; Ново Чикатово 48, сада 22; Доњи Забел 18, сада 4; Велики Белаћевац 23, сада свега 3. Из голешке парохије иселио се у току године 81 дом. То је друга главна невоља наша у овим крајевима. 1912. године био је проценат Срба према другим националностима [у] Косову и Метохији 35 до 40%. Данас је тај проценат свега 25%.

Епископ рашко-призренски Павле
*****************************************************************************************
 
(Архив Синода. ф. I. бр. 24/1962)

Е. Бр. 110, 13. априла 1963.

Током 1962. године расформиране су 3 црквене општине и 3 парохије, јер због малог броја верника не би могле издржавати свештеника, а поред тога две од њих нису имале ни своје цркве.[. . .]

Према извештајима Архијерејских намесника, а колико могу и сам да сагледам, апостасија од Цркве наставља се и даље. Распад породичне заједнице, раслојавање села укључивањем у индустрији, сељењем у град, и расељавањем (Срба), број верних, који су макар спољашње везани за Цркву и врше верске обреде, и даље се смањује . . . Наводим случај једног насељеника из околине Липљана, који је од мене тражио званичну потврду да није члан црквене управе, јер је оклеветан да јесте. Управо (се збива) као што се вели у једном савременом запису у Требињу по доласку Турака, 1500. године: ,,Ради наших грехова постиже нас Измаиљћанска железна палица, која нештедно поражава установе православне вере . . . и многи не мучени ни од кога отступише од благочестиве и приступише њиховој вери". [. . .]

Млађи свештеници полако уводе (обнављају) прославу Св. Саве. Деца врло радо долазе и узимају у њој учешћа, али их учитељи спречавају и кажњавају. [. . .]

Тешкоће на које сам раније указивао остале су исте и у овој години, још донекле и увећане . . . Исељавање нашег живља са целог Космета наставља се и даље.

Епископ рашко-призренски Павле
*************************************************************************************************
(Архив Синода, ф. IV. бр. 60/1963)

23. октобра 1963. у Београду

Октобра месеца прошле године почето је зидање звоника на западној страни црквице у селу Штрпцу код Призрена, пошто је тек тада, после две године тражења. добијена потребна дозвола. Но кад је звоник озидан готово до крова, НОО Штрпце обуставља даљу изградњу с мотивацијом да материјал од кога се звоник гради - сига - ,,није квалитетан, не одговара приложеном плану, а такође је противан и датој грађевинској дозволи".

Звоник је целе прошле зиме остао на киши снегу и мразу непокривен, јер Општина није дозволила да се оно што је изграђено покрије привремено да не закисава. [. . .] Некоме је у интересу да звоник стоји тако незавршен. да закисава и пропада. Не само то, но чујем да се говори да се дозвола неће дати, него ће се већ саграђено морати порушити.

На страну то што је у близини Призрена у једном селу, сада ових година, подигнута велелепна римокатоличка црква; што је подигнута код Приштине у једном селу џамија где је није било од Косова, а нама се онемогућава да заменимо дотрајали звоник од дасака маленим звоником од сиге, од чега је и црква делимично сазидана. Но у том истом месту, пре три-четири године, на тражење Општине, без речи је црквени одбор поклонио парче земље за проширење дворишта новоподигнуте школе.

Епископ рашко-призренски Павле
******************************************************************************************
 
hektorius:
Naravno da je bilo onih kojima je bilo bolje pre WW2, tako i danas ima onih koji bolje zive nego IKAD PRE, milijarderi, ali o njima nije ni rec.
Rec je o narodu kao celini, nikako o pojedincu.
Наравно, појединац у комунизму не постоји.
 
(Архив Синода. ф. V, бр. 227/1963)

9. март 1964.

Поред општих тешкоћа са којима се наша Црква сусреће у свом раду, у крајевима где смо ми, Срби, данас национално и верски мањина, имамо и те што људи нашег племена који су у власти неће да Цркви изађу у сусрет ни онде где јој се. и против закона чини криво и наноси штета. Неки поступају тако да им се, ваљда, не би пребацио шовинизам и неослобођеност од националних и верских предрасуда. док добар део међу њима има таквих који сматрају да добри односи између Српске цркве и Државе не значе друго но баш то: да се Православној цркви може не учинити ни оно на што по закону има право, јер смо, ето, у добрим односима с њом, а онима другима морамо учинити што траже и прогледати кроз прсте мада и немају право, да би с њима односе побољшали. Тако су наши суграђани других вера у тим крајевима у бољем положају од нас. Они успевају да подигну чак потпуно нове богомоље, у местима где их нису никад имали, а нама се онемогућава да одржимо и оне које постоје вековима.

У Епархији рашко-призренској најтежи такав случај је са црквом у Кос[овској] Каменици код Гилана. Ту нам је седиште пароха за три парохије и у ту су цркву упућени верни из готово 30 села, јер се у две друге црквице служи само једанпут годишње, пошто је једна руинирана, а обе без потребних утвари.

На порти те цркве. НОО 1947. г. срушио је северни зид узевши материјал од тог зида са своје потребе. Доцније је срушио зид и са источне и јужне стране, а од тог материјала, уз западни зид подигао још један и тако је начињена зграда (фотографија 1), која је најпре служила НОО за магацин, а затим је испреграђивана и НОО ју издаје и данас под закуп. [. . .]

Сем тога, сваког петка разграђена порта служи као пијац. Ту народ на цркву наслања и веша ствари за продају, за звонару вежу коње и магарад, паркирају кола и камионе и надгробни споменици служе им за тезге, седају на њих, мећу своју робу, што све пружа врло ружну слику и вређа осећања православних верника чија је то црква и споменици, та црква у чијој је призиданој припрати, још у турско доба. била школа у којој су учили још понеки старији људи.

Поред цркве, са северне стране. постојала је црквена зграда. магаза, коју је НОО срушио 1950. г. а материјал употребио да подигне на истом месту зграду коју је користио као кафану, а сада продавницу мешовите робе. Све то без паре и динара, а црква ту нема парохијског дома, па свештеник мора да станује по приватним кућама.

Пре неку годину, 1960, НОО је узео једну црквену парцелу, а за исту обећао дати друго земљиште, но уговор о замени и пренос још није начињен, поред свих тражења пароха, па црква не може да уђе у посед замењене земље, јер исту својатају и користе приватна лица.

Црквена се општина више пута обраћала НОО у Каменици, писмено и усмено, да се изнета питања реше, ишао је онамо месни свештеник, архијерејски намесник из Гњилана; 1960. године био сам лично у Општини. Говорили су ми да би цркву требало некуд да преместимо, јер им смета, но својим средствима, јер НОО нема пара. Ја сам одговорио да ми нисмо равнодушни према тој цркви, где су наши стари долазили стотине година и где је била школа пре Првог светског рата.

Епископ рашко-призренски Павле

(Архнв Синода. ф. II. бр. 79/1964)
 
Enfroz2891.:
Nacionaizam i shovinzam nisu isto.Ti to ne mozesh da shvatish.Komuisti su to zeleli uvek da izjednache.Nije shovinizam uzrok.On je posledica losheg sistema koji smo imali 50 godina i koji se nije obrachunao sa shovinistima,zarad "bratstva"je nepravde stavljao pod tepih i pravio nove uvek se skrivajuci iza lazne ravnopravnost i "ravnoteze"stvarane kroz stalno slabljenje Srbije.Pa kako nije uzrok neko drugi?Ko je eleo da se otcepi?Mi ili Hrvati i ostali?Ko je zeleo iz Jugoslavije?Miloshevic je nayebao jer je zeleo da sachuva jugoslaviju on je bio Jugosloven kao i ti.Ako je ta drzava bila super shto su svi hteli da odu iz nje,da se otcepe?Ili si stvarno toliko naivan da verujesh da e sve to bilo "spontano"?Niko im ije branio da prave drzave 45.,ali naravn da im to tada nije odgovaralo.

Doziveo sam na vlastitoj kozi otcepljenje Hrvatske, kao pitomac vojne akademije u Zadru, ASC, kasarna "Marko Oreskovic", zadnja godina, ne trebas da mi pricas ko je prvi poceo, uverio sam se svojim ocima.

Ali to NIJE ono sto ja POKUSAVAM da kazem, ja STALNO vucem van a ti opet unutra, stvar je u u celom ovom prepucavanju, nista vise, ono NE VODI NIKUDA, kad ce to da vam postane jasno? Svi teraju po svome, SVI, a gotovo niko ne pokusava ono jedino sto bi trebalo.
Oni koji bi hteli sute, jer im je zlo od svega.
 
Архангел:
Mito, tek se zagrevaš... :D Raspali plotunom, bre! :cool:

Па не могу више да читам ове комуњарске лажљиве небулозе - ако се коме може веровати у овој пропалој земљи Србији - е то је свакако Патријарх Павле који је тих гадних година за време комуњара био свештенослужитељ на КиМ...... та гамад црвена опет мисле да лажима забашурују, паз' молим те, крив им МИлошевић,
Аранђеле, имај стрпљења па прочитај ситуацију каква је била на терену........ 8-)
 
hektorius:
Doziveo sam na vlastitoj kozi otcepljenje Hrvatske, kao pitomac vojne akademije u Zadru, ASC, kasarna "Marko Oreskovic", zadnja godina, ne trebas da mi pricas ko je prvi poceo, uverio sam se svojim ocima.

Ali to NIJE ono sto ja POKUSAVAM da kazem, ja STALNO vucem van a ti opet unutra, stvar je u u celom ovom prepucavanju, nista vise, ono NE VODI NIKUDA, kad ce to da vam postane jasno? Svi teraju po svome, SVI, a gotovo niko ne pokusava ono jedino sto bi trebalo.
Oni koji bi hteli sute, jer im je zlo od svega.

A šta bi trebali, zemljače, da slušamo/čitamo tvoju kuknjavu za Titinim vremenima? Pa ima mesta za tebe, eno u LDP-u vape za takvima kao ti...Putuj.
 
Pijanista:
Наравно, појединац у комунизму не постоји.

A gde je sad taj pojedinac? Video sam ga neki dan kako kopa po kontejneru za hranom, u nekom mestu u RS, pa sam mu dao 100 eura. Voleo bi da cujem sta on kaze o svemu.

Znas li koliko je takvih "pojedinaca"? A koliko ih je bilo pre?
 
eremita:
Па не могу више да читам ове комуњарске лажљиве небулозе - ако се коме може веровати у овој пропалој земљи Србији - е то је свакако Патријарх Павле који је тих гадних година за време комуњара био свештенослужитељ на КиМ...... та гамад црвена опет мисле да лажима забашурују, паз' молим те, крив им МИлошевић,
Аранђеле, имај стрпљења па прочитај ситуацију каква је била на терену........ 8-)

Zato sam i rekao - plotunom! nema tu cile-mile :D
Copy-paste radi! :wink:
Hvala...
 
Архангел:
A šta bi trebali, zemljače, da slušamo/čitamo tvoju kuknjavu za Titinim vremenima? Pa ima mesta za tebe, eno u LDP-u vape za takvima kao ti...Putuj.

Svoje stranke zadrzite za sebe, ili radite sa njima sta vam je volja, ja tu ne pripadam, ni u jednoj opciji.
I veruj mi, najvise je bas TIH, koji kukaju za Titovim vremenima, s razlogom.

Samo sto vecina nema para ni da jede, a kamoli da preko neta kazu nesto.
 
Ej Mito...

Langeweile_am_Arbeitsplatz_50720.jpg


langeweile4.jpg
 
eremita:
Пијанисто, "не било ти заповеђено" - боље прочитај шта сам послао да не би и даље живео у заблуди....... 8-)
Видео сам о чему се ради, али признајем да нисам читао. То за мене није ништа ново, нека друг Hektorius прочита, он је у заблуди а не ја.
 
hektorius:
Svoje stranke zadrzite za sebe, ili radite sa njima sta vam je volja, ja tu ne pripadam, ni u jednoj opciji.
I veruj mi, najvise je bas TIH, koji kukaju za Titovim vremenima, s razlogom.

Samo sto vecina nema para ni da jede, a kamoli da preko neta kazu nesto.

E, tih što je "najviše" sam se naslušaoooo...Sve ekipa iz snova. Posao dobijali ni sami nisu znali kako (i zašto), trebalo popuniti rubriku u statistikama o nezaposlenosti, pa kad su popushili, eto njih da nam kukaju...Nešto kao "al' se nekad dobro jelo, BAŠ"

Pa, pojeli ste, drugovi i drugarice i naše sledovanje!
 

Back
Top