Sokolarstvo u Srbiji

Film jos nisam pogledao skidam ga sa interneta. Jel to onaj film koji je bio prikazan skoro u Novom Sadu na seminaru o sovama koji je organizovao Milan Ruzic?

I ja sam pre za to da vidim sovu (ili bar cujem) u prirodi nego u zarobljenistvu, ne samo sovu. Isao sam bas pre neki dan sa ljudima koji proucavaju ptice na prebrojavanje malih usara-utina. Nisam znao da zimuju kod nas ptice iz severnih zemalja i tada su mi isto ispricali za gvalice i sta sve moze da se nadje u njima.

Odlicne su ti marke dvogleda. Laksi su pogotovo zgodni za duza planinarenja, jesenas sam nosao dvogled nekih petnaestak kilometara na planinarskom maratonu u Vranju i uopste mi nije prestavljalo problem a imalo je svasta da se vidi.

Oni podaci za gladovanje su verovatno zbog necega znacajni. Nije navedeno odakle su i kako su dosli do njih a ni sta je bilo sa eksperimentalnim zivotinjama. Sto se tice mr Borisa Garovnikova on je dugi niz godina pisao o pticama u Lovackim novinama i sigurno je zasluzan za mnoge zasticene vrste koje su zbog njegovih tekstova postedjene da budu odstreljene zbog ne znanja.

Bilo je skoro u jednoj od emisija koje vodi Jovan Memedovic o sokolarenju, Kirgistan 3 cini mi se. Pokazali su sokolarenje sa surim (zlatnim) orlom. Tamo gde je bio uslovi za zivot ljudi nisu laki i uglavnom se bave stocarstvom, po neko i lovom. Da li je neko gledao?
 
Film nisam ni ja pogeldao, skinucu ga ovih dana, ali imam vec gomile filmova o raznim pticama, sve snimano u prirodi , na mestima gde pice zive, sto smatram merodavnijim podacima i zapazanjima. A za sve to moras biti tamo, gde ptice zive, dzaba da ih zatvaras u kavez jer tada to nije ta ptica, vec joj time bitno menjas ponasanje promenom nacina zivota.z:(

O korisnosti sova kao i ugrozenosti, moglo bi se mnogo pisati. Korist nemerljiva, steta od njih nikakva a ipak su mete i lovaca a i neprosvecenog gradjanstva zbog sujeverja itd...

Na dvogled kad naviknes da nosis, nikakav problem samo najvise bih voleo da mogu svaki da vucem sa sobom, svaki je za nesto extra. Obaska fotkalica i sve sto ide uz nju, a pesacenje po prirodi...to je zadovoljstvo koje nema cenu.z:lol:
Ako si vec isao na brojanje sova utina, sigurno si od njih mogao da naucis puno o tim pticama. U gvalici mnogo toga "pise", znacajni podaci cime se ptica hrani npr, koliko cega je pojela, isto i za grabljivice, u izmetu "citas" puno, nalazis mesto gde boravi cesto ili redje itd...itd...

Velika je steta sto se i sada ptice odstreljuju nekontrolisano, sto se propucavaju gnezda, truju se i dalje na zalost, a sa moje tacke gledista stetna ptica ne postoji..svaka ima svoje mesto u lancu ishrane i svaka je korisna na svoj nacin i na svoj nacin obogacuje okruzenje u kojem zivi.
Cak i sive vrane i svrake (znas da je lov na njih otvoren cele godine, sto je van pameti) jer su veliki cistaci u prirodi a i u okruzenju ljudi, hrana su grabljivicama, a to sto pojedu po neku pevacicu, ponekad, pa to i nije toliko strashno.

Memeda odgledam kad god imam priliku, Kirgistan sam cini mi se gledao jos prosle godine, OK, su mu emisije, nemenjene sirokim narodnim masama a ono sto mu zameram je sto retko kad ulazi u sushtinu teme koju obradjuje, tako da ponekad pomislim da je vrlo povrsan i ne ukazuje na lose pojave..z;)

Steta je i to sto su strucnjaci , ornitolozi tako slabo i malo zastupljeni, sto sa lovcima ne komuniciraju uopste , jer kad bi ljudi vise znali drugacije bi se ophodili prema svemu sto ih okruzuje, prema pticama posebno. Steta je i sto se jak lovacki uticaj svuda pogresno koristi, pogresni i drchni ljudi koji malo znaju o prirodi, i sto je iskuliran zahtev za lovostaj na prepelicu, jarebicu i grlicu, vrste za koje ornitolozi beleze znacajne padove u brojnosti itd..itd...z:mrgreen:
Surog orla imao sam priliku posmatrati ove jeseni u vise navrata...zadivljen sam, to je stvarni car visina, leta, vrhunski lovac ali mora biti slobodan, nikada ga ne bih zatvorio , to nije zivot za takvu i toliku pticu.
Imao sam srecu jednom da me nije video, a ni ja njega, dok nije uzleteo sa jedne planinske zaravni, na koju sam se pentrao, cini mi se, mogao sam ga rukama uhvatiti koliko je blizu proleteo, uuuhhhh, kakva ptica. To je bio moj najbilizi susret sa njim do sada i ne verujem da ce mi se ponovo u neko skorije vreme, pruziti takva prilika. z:)

p.s. doba herbarijuma, insektarijuma i surovih nepotrebnih eksperimenata na zivotinjama gde su rezultati "ogleda" vec poznati, trebalo bi da je odavno iza nas, ali na zalost nije. Farmeri po zapadnim zemljama vec uveliko neseljavju sove po svojim imanjima, njivama itd..tako sto im prave kucice za gnezdjenje, za uzvrat sove pociste glodare, nema potrebe za bacanjem silnih kolicina otrova, stedi se novac, ne zagadjuje se zivotna sredina ali to je kod nas jos kao da pricas o dogadjanjima na marsu a ne iz drzava koje su na par hiljada kilometara od nas. Ovde i kad sove same dodju, teraju se petardama, puskama, ubijaju se itd...z:((

pozdrav Bokiz:poz:
 
Potpuno si u pravu za znacaj sova za regulaciju glodara. Jedna porodica sumskih sova za godinu dana pojede 11.000 razlicitih glodara.

Isto tako i ostale grabljivice imaju svoje mesto u lancu ishrane jer regulisu brojnost plena i ako dodje do zaraze ,koja bi mogla da desetkuje populaciju plena, onda pojedu zarazene primerke i sprece dalje sirenje zaraze.

Grabljivice se retko prenamnoze (lisica uglavnom). Kod orlova i ostalih ptica grabljivica to regulise sama priroda. Bilo je skoro u emisiji "Svet lova i ribolova" o sokolarenju u Austriji gde su rekli da sokolovi postizu polnu zrelost kada imaju oko 3 godine, orlovi oko 5 godina, a strvinari oko 7 godina. Uz to obicno kod orlova i strvinara odraste godisnje samo jedan ptic, dok je kod sokolova , jastreba, kobaca i misara nesto bolja produktivnost 2-5 mladih.

Pored toga ptice treba da se suoci sa raznim neprilikama. Tu su prirodne kao sto su vremenske nepogode i grabljivice koje mogu da ukradu jaja ili pojedu mlade. Onda one koje je prouzrokovao covek: uznemiravanje na gnezdu, nedostatak plena, nedostatak mesta za gnezdjenje, dalekovodi i kablovi za elektricnu energiju, vetrenjace za proizvodnju elektricne energije, razni pesticidi i druga zagadjenja ( polihlorovani bifenili koji su se ranije koristili omeksavali su ljusku jajeta ptice koja se indirktno zatrovala putem hrane i ljuska puca tokom lezenja usled tezine ptice i jaje je unisteno-danas je upotreba zabranjena), saobracaj (posebno za misare), hvatanje odraslih primeraka, uzimanje jaja ili ptici radi potreba zoovrtova, sokolarenja i kolekcionara, unistavanje od strane golubara ili nesavesnih lovaca, itd.

Ove zime ptice koje su ostale kod nas nece moci po ovom vremenu da piju vodu, jedina mogucnost im je da jedu sneg ili da tecnost dobiju iz hrane.
 
Pa upravo to sto i sam pises, sova je majstor svog "zanata", vrhunski lovac ali nocu, danju spava.
Zato mislim da nije pogodna za sokolarenje i da je tesko nauciti je da se vrati...pitanje je koliko je otislo pre te koju si video na YouTubu da slece na ruku.
Pre mislim da je izveo da provetri krila i da leti...tuzan je to zivot za nju i da je to tad snimljeno, a nagon da lovi samo nocu ne moze da se promeni tako lako i jednostavno.

Dalje, nisam ubedjen u to da jastreb moze bez hrane 2 nedelje? Metabolizam ptica je jako brz.
Odakle ti taj podatak?
Posebno da ne piju vodu??? Piju bre, gledao svojim ocima...svakodnevno.

e molim vas odgovorite mi koliko kosta jedan dobar orao istreniran
 
Velika usara lovi u sumrak isto kao i nocu. Zecevi izlaze iz loga pred mrak pa mislim da bi mogla tada da da ih lovi i sa ruke. Moze da dozivi starost od 60 godina u zarobljenistu pa joj verovatno to ne smeta s tim da je u zarobljenistvu i izlezena.

Cuo sam od strucnjaka da orlovi ne piju vodu jer svu tecnost dobijaju iz plena. Gledao si pticu grabljivicu koja pije vodu u zarobljenistvu ili u prirodi?

Nasao sam podatak u jednom ranijem broju Lovackih novina da jastreb zimi kada ne moze da nadje plen moze da gladuje i dve nedelje. Desava se i da jedan jastreb pojede drugog.

Inace sokolove, orlove i jastrebove koje su koristili srednjevekovni vladari obucavali su sokolari. Oni su bili oslobodjeni poreza jer pored toga nisu imali dovoljno vremena za poljoprivredne radove. Ima podatak da su neki nasi manastiri postedjeni rusenja i paljenja od strane turaka jer su redovno davali danak u obucenim sokolovima.
Tada je bilo vise suma i vise divljaci a stocarstvo nije bilo kao danas razvijeno pa je lov predstavljao jedan od glavnih izvora sveze hrane-nisu imali ni frizider

Ptica grabljivica nikada nece kao pas veselo da mase repom ili da bude verna, kada se nosi mora da ima kapicu preko ociju da ne bi odletela ili napala prvu priliku koja se krece. U njenoj blizini ne bi trebali da se prave nagli pokreti jer sigurno ima brze reflekse od coveka i dozivece to kao napad ili priliku za trening. Nije ni malo prijatno jer sam osetio na svojoj kozi, bar deset dana me je bolela ruka od stiska i uboda.
EE da li mi neko moze odgovoriti koliko kosta jedan obucen orao!
 
Za sokolarenje se mogu koristiti samo ptice koje su izlezene u zarobljenistvu. Kao sto mozes da vidis iz predhodnih tekstova.

Orlovi su kod nas ugrozena vrsta. Nisam cuo da neko drzi orla, morao bi onda da se uveze iz inostranstva. Ne znam kako je to zakonski regulisano. Obicno se za to koristi suri orao (zlatnio orao). Lepse ga je videti na nebu nego u kavezu. Bilo bi bolje da se ucini nesto da se ocuva populacija u prirodi.
 

Back
Top