Smrtna kazna

Evo sta covek kaze:

Chedo Kokardic:
Ili suditi svima ili ne suditi nikome.

Kakvo je to medjunarodno pravo po kojem se dozvoljava sudjenje samo onima koje uhvate Amerikanci?

Nema tu prava ni pravde, vec srednjevekovnog zakona jaceg. Zato to jasno treba reci i ja to kazem.

Riba se cisti od glave zbog toga treba suditi prvo najvecim zlocincima pa onda tek manjim. Sadam Husein je bio lokalni zlocinac a americki predsednici Klinton i Bus su globalni zlocinci od cijeg zla strepi ceo slobodan svet.

Sadam je bio pretnja za par lokalnih bliskoistocnih zemalja, americki predsednici su pretnja celom svetu.

Nesto ne vidim da on opravdava Sadama, samo govori istinu da je Sadam malo dete naspram Klintona, Busa u kompanije.

Ono sto je napisao "svima ili nikome", ne slazem se sa tim i moje misljenje je "svima bez izuzetka".

I ne vidim u cemu je problem, bar za one koji se osecaju pozvanim da stite pravdu.
 
rdeki:
Evo sta covek kaze:
Nesto ne vidim da on opravdava Sadama, samo govori istinu da je Sadam malo dete naspram Klintona, Busa u kompanije.

Ono sto je napisao "svima ili nikome", ne slazem se sa tim i moje misljenje je "svima bez izuzetka".

I ne vidim u cemu je problem, bar za one koji se osecaju pozvanim da stite pravdu.

ako jos jednom procitamo tvoju drugu recenicu, nema nikakvih problema....dakle svima. e sad, to sto se ne moze suditi perici ili milici zato sto su oni 'nedostupni' nikako ne znaci da treba pustiti nekog 3. zbog filozofije ili svakog ili nikog....

@great
nije to tako jednostavno...naravno da cu da se pobunim protiv takvih stvari...a ako bi trebalo da biram jedno od 2 zla izabracu manje...a sta je manje...eee....
 
@Ober

Manje zlo je uvek ono koje ima mogucnost da proizvede manje zlo. Hocu reci, Sadam Husein je proizvod Amerike, a njegova moc je trajala dok je Amerika to zelela. Samo i ta moc je bila ogranicena, kako prostorno, tako tehnoloski. Ako razumes sta zelim reci?
 
Obersturmfuehrer:
ako jos jednom procitamo tvoju drugu recenicu, nema nikakvih problema....dakle svima. e sad, to sto se ne moze suditi perici ili milici zato sto su oni 'nedostupni' nikako ne znaci da treba pustiti nekog 3. zbog filozofije ili svakog ili nikog....
Sada je pitanje ko je to nedostupan i zasto.
 
King David
Neki koji vole demagogiju i skloni su totalitarnom pogledu na svet, radije uzimaju u usta rec "antisemitizam", kako bi sa sebe skinuli breme odgovornosti za drustveni komformizam, jer neprijatne su neke cinjenice, a mogu i opasne da budu za onog koji ih iznosi na svetlost dana. Kao nekad, komunisticki demagozi, oni su skloniji da budu na pravoj strani, pa ih ne opterecuje previse sva nesuvislost ove sintagme. Linija lakseg otpora je kada se za nekog prikaci nalepnica "antisemita" To rade svi koji vole simplifikacije i kojima je po prirodi stvari, uloga u drustvu, da papagajski ponavljaju sve sto je verifikovano kao istina od strane vladajuce klase. Neki ih nazivaju i poltronima, ali za njih ima i manje eufemistickih izraza u narodu, koje ja, iz postovanja prema tvom, pre svega iskrenom i naucnom pristupu materiji, ovoga puta necu koristiti.
Ne znam jeli uputno da ti preporucim izvesnu literaturu, koju veoma verovatno nisi ( zbog nedostatka vremena ) uspeo procitati do sada? Ne znam, zapravo, da li je i svrsishodno? Jer, kako mogu da primetim, tebi je istina pri srcu, a kazes da te glupost uvek fascinirala? Ne sumnjam da je tako, pa te necu zamarati novim materijalima. Bavi se ti i dalje glupostima, tako je lagodnije, a i ne mozes sebe dovesti u neprijatnu i eventualno opasnu poziciju da te neko proglasi "antisemitom". Lakse je sa lakim stivom, koje si ti meni preporucio, izaci na kraj.Uzgred, hvala na preporuci. Bas me silno interesuje sta pise u tim knjigama. Verovatno neki antisemitski pamfleti...ali, nema veze, ja volim citati svasta, sve sto mi dodje pod ruku. Tako postajem bogatiji za informacije, taman one bile pisane i od antisemita i drustveno nepodobnih licnosti.
Priznajem maestralno izvedena zamjena teza. Lucidno, ingeniozno ... jednom riječju inteligentno.
To naravno ne znači da se i slažem sa onim što je rečeno, da budem iskren ne slažem se ni sa čim, ali mislim da bi bilo besmisleno sada kontraargumentma replicirati i vrtiti se u krug.
Takođe smatram i da je prava šteta (ali baš šteta) što se evidentno znatni potencijali ratia troše na apologetiku iracionalnog.
 
narode...
smrtna kazna je zakon !!!
ja bih i krvnu osvetu ozvanicila !!!!

pa da vidim koliko bi ubistava, silovanja, pedofilije i svih grozota koje su u stanju da urade " ljudi " bilo......

bobana.
 
naravno da treba obesiti Sadama...
i jos mnoge....samo kako ih pohvatati, pitanje je sad ???

volela bih da vidim nekoga ko ih ne bi sklonio na " sigurno " za miion dolara ?????????

ljudi.....da li ste svesni apsurda ??

bobana
 
King David:
@Ober

Manje zlo je uvek ono koje ima mogucnost da proizvede manje zlo. Hocu reci, Sadam Husein je proizvod Amerike, a njegova moc je trajala dok je Amerika to zelela. Samo i ta moc je bila ogranicena, kako prostorno, tako tehnoloski. Ako razumes sta zelim reci?

ako dozvolis davide, upravo to... igrac broj jedan koga su oni proizveli kao i mnogo malih lidera i koji su im odrađivali posao da bi posle mogli nesmetano da vladaju i terorisu politicke neistomisljenike. kada se prezervativ politicar istrosio, onda se koristi za ovakve cirkuse gde nije cilj opravdana osuda za tiraniju, vec povod za novi sukob i izazivanje novog krvoprolica. bilo je toga i kod nas, utisci su svezi...
 
bobanap:
narode...
smrtna kazna je zakon !!!
ja bih i krvnu osvetu ozvanicila !!!!
pa da vidim koliko bi ubistava, silovanja, pedofilije i svih grozota koje su u stanju da urade " ljudi " bilo......

bravo...da li bi volela da neko ko siluje, ubije, i na kraju raskomada tvoju cerku zavrsi tako sto ce da dobije metak u celo?
ja ne bih....
upravo zbog toga sam protiv smrtne kazne.....
 
bobanap:
narode...
smrtna kazna je zakon !!!
ja bih i krvnu osvetu ozvanicila !!!!

pa da vidim koliko bi ubistava, silovanja, pedofilije i svih grozota koje su u stanju da urade " ljudi " bilo......

bobana.

ne to znaci da bi svi ziveli u plemenskim zajednicama i strahovali da izadjemo na ulicu zbog raznih osvetnika :shock:
 
U nekoliko navrata svraćao sam ovde i pratio razgovor... nisam smatrao da je pametno da se uključim, budući da je pravac priče išao u nekom pravcu koji mi nije odgovarao... danas, pa malo sam zaintrigiran... u stvari malo više.
Moj stav je na neki način ambibvalentan, što i nije čudno ukoliko vam dam par informacija. pre toga, mala digresija: molim vas sve da nakon ovog mog uključivanja u temu i priču, nastavite na dovoljno civilizacijskom nivou, kao uglavnom do sada i bez preteranog snebivanja.
Ja sam diplomirani pravnik. Zastupao sam stav da niko nema prava nikom da oduzme šivot, uključujući i državu. Pre nešto više od dve godine moj stav se radikalno promenio. Zašto? Ubijena mi je 19. godišnja čerka, student... Ubio je komšija, crnogorac, bijelopoljac, pod nerazjašnjenim okolnostima. Osudjen je na 12 1/2 godina zatvora. Sada će biti aboliran od strane ovih kriminalizovanih vlastodržaca.
Da li osećate bes u mojim rečima?
Pre, odprilike godinu dana bio sam u audijenciji kod Njegove svetlosti Patrijarha srpskog, Gospodina Pavla... u više navrata je napomenuo da na neljudske postupke ne smemo odgovoriti neljudskim činjenjem. Naravno, šta bi drugo moglo da se očekuje od jednog sveca...
Još jedna digresija, animalnost u nama često prevlada ono ljudsko i ... pa dešava se to o čemu ste upravo diskutovali,... masovna pogubljenja... ništa se od gladijatorskih borbi i vina i igara rimskih, evo već više od 2000 godina nije promenilo, nažalost.
Dakle, sve konvencije i dekleracije o ljudskim pravima podstavile su život kao osnovno i neprikosnoveno ljudsko, prirodno pravo. Sva ostala prava, ljudska i gradjanska proističu iz ovog prava, odnosno ono im je predpostavka i uslov. A država, pa ona je kao organizacija ljudske zajednice dužna da garantuje to pravo.
Kada neko liši života ljudsko biće treba biti sankcionisan. Medjutim, postavlja se pitanje: kako?
U Mojsijevoj knjizi zakona eksplicitno sstoji da onaj ko ubije ima biti ubijen. Gospod Isus Hrist ne deli takva uputstva. Civilizacija je tokom ovih 2 milenijuma ipak unekoliko evoluirala, mukotrpno i sa velikim sunovratima u moralnom i svakom drugom smislu, pa i u XX veku, izgleda naročito.
Neko ko izgubi deo svog mesa, svoje dete koje mu je centar univerzuma, bez koga njegovo postojanje gubi svaki smisao, razdiran između svoje ljudske ništavnosti i gubitka velikog kao univerzum, bez obzira što kao civilizovan čovek i vernik prihvata da je život svetinja, pa i krvnika, žudi za osvetom i njegovom smrću. Jasno mi je da bi i takav ishod bio nikakva satisfakcija, budući da mog deteta nema. Mada... intuitivno osećam u takvoj kazni za takva dela, pre svega i isključivo ubisdtva, neku univerzalnu ravnotežu... Bez obzira što je naše neznanje beskrajno, bez obzira što me vodi srce a razum je raspolućen, u dilemi sam.
I još nešto, o ljudskoj rasi i nemam naročito lepo mišljenje. Zato sam se i povukao i veze sa ljudskom civilizacijom na najmanju moguću meru, uglavnom ovu virtuelnu...
Nadam se da nisam bio previše opterećujući, a ako sam pokrenuo na razmišljanje i preispitivanje... pa, valjda sam time ispunio delić svoje predodređenosti..
Pozdrav svima
 
Banshee:
ne to znaci da bi svi ziveli u plemenskim zajednicama i strahovali da izadjemo na ulicu zbog raznih osvetnika :shock:

suvise " usko " razmisljanje na pojam " krvna osveta "

ako znas da ces biti surovo kaznjen za pocinjeno delo , razmislices pre nego uradis....
naravno da nisam bez razloga navela takav OSTAR stav.
mnogo zlocina nije dokazano...rajasnjeno....
danas se ubija za malu svotu novca, zbog suprotnog politickog ili imovinskog misljenja....zbog sitnice....
danas je najjeftiniji zivot....a pravda...najcesce ili spora ili podmicena....
veruj mi---bilo bi manje zla u svakom pogledu....neuporedivo manje....
procitaj bilo koju dnevnu novinu na strani "crne hronike"......za jedan dan---malo li je ???

bobana

ps. napamet znam sta sociolozi, psiholozi i ini...kazu...ahaaaaaaaaaaaa
 
@bobana
neke azijske zemlje imaju izuzetno ostre kazne, pa kriminala ima u izobilju...
takodje u usa su kazne, narocito za ubistva relativno visoke, pa je to zemlja sa najvise ubistava vatrenim oruzjem...
tako da kazna nije jedino resenje...pre nego sto uradis nesto, ne treba da mislis o kasni, vec o tome da li se to tako radi...
 
Obersturmfuehrer:
bravo...da li bi volela da neko ko siluje, ubije, i na kraju raskomada tvoju cerku zavrsi tako sto ce da dobije metak u celo?
ja ne bih....
upravo zbog toga sam protiv smrtne kazne.....

iskreno, da.
ako bi se to meni dogodilo , naravno da bi mi bilo milije nego da dobije kaznu zatvora od nekoliko godina i zbog dobrog vladanja bude oslobodjen . ili da uz pomoc skupih advokata dokaze kako je bio neuracunljiv.....
uvek se setim primera devojcice sa zvezdare????
pedofilija !!!!
tu nema sudjenja. taj ne sme da zivi dalje !!!!
imala je samo nekoliko godina..... alooooooooo, o cemu mi pricamo ???

bobana
 
bobanap:
iskreno, da.
ako bi se to meni dogodilo , naravno da bi mi bilo milije nego da dobije kaznu zatvora od nekoliko godina i zbog dobrog vladanja bude oslobodjen . ili da uz pomoc skupih advokata dokaze kako je bio neuracunljiv.....

ne, pogresno si me razumela...
smatram da je u ekstremnim slucajevima smrtna kazna preblaga.
 
Obersturmfuehrer:
@bobana
neke azijske zemlje imaju izuzetno ostre kazne, pa kriminala ima u izobilju...
takodje u usa su kazne, narocito za ubistva relativno visoke, pa je to zemlja sa najvise ubistava vatrenim oruzjem...
tako da kazna nije jedino resenje...pre nego sto uradis nesto, ne treba da mislis o kasni, vec o tome da li se to tako radi...

A da li je neko ubio tvoje dete?!
Kada ti se to bude desilo postaviću ti pitanje o tome šta i kako razmišljaš!
 
Obersturmfuehrer:
@bobana
neke azijske zemlje imaju izuzetno ostre kazne, pa kriminala ima u izobilju...
takodje u usa su kazne, narocito za ubistva relativno visoke, pa je to zemlja sa najvise ubistava vatrenim oruzjem...
tako da kazna nije jedino resenje...pre nego sto uradis nesto, ne treba da mislis o kasni, vec o tome da li se to tako radi...

ok, razumem sta hoces da mi kazes.
to je vec sirenje teme na nekoliko strana....politicka situacija u zemlji...ratna okruzenja...kriminal u sprezi sa vlascu....
naravno da krvna osveta nemoze zaziveti na nacin kako je to nekad bilo....napredovanjem...smo prevazisli neke zastarele metode, razmisljanja pa i zloupotrebe.....
nacin na koji sam izrazila svoj stav je upravo nemoc obicnog coveka da bude pravno zasticen....
ja, srecom nemam licni primer....jednostavno saosecam sa svima onima koji imaju. a navela sam primer --devojcice sa Zvezdare, kao nesto sto nikad necu zaboraviti....primera je na zalost na stotine.....
incest......????
postoje razlozi za dileme.....
nisu lepe teme....
ali ja vise volim da se bunim i ispravljam krivu Drinu...nego da razmenjujem recepte.......napoaka zena :-)

bobana
 
Obersturmfuehrer:
procitao sam taj tekst jos jutros, a moj stav je, cini mi se, potpuno jasan...
Verujem ti da misliš da je jasan, nema dvojbe. I meni je tvoj stav jasan, medjutim, on je a prioran i u toliko hipotetičan. Samo kažem da sam i ja zagovarao isti stav do momenta kada me je život stavio u određenu situaciju, a moraš priznati da kao diplomirani pravnik, imam solidno teoretsko znane iz ove oblasti. Mislim da nioje potrebno da ovom prilikom dokazujem svoje poznavanje međunarodnih konvencija i dekleracija o ljudskim pravima donešenim u UN i u Evropi tim povodom i sl. Nemam potrebu nikog da zasenim znanjem, jedino želim da ukazem na činjenicu da život u korenu menja a priorne stavove.
Dakle, isključivost je diskutabilna i neuverljiva, bar onim sa ogromnim životnim iskustvom!
 
Mit dunavskih rusalki:
U nekoliko navrata svraćao sam ovde i pratio razgovor... nisam smatrao da je pametno da se uključim, budući da je pravac priče išao u nekom pravcu koji mi nije odgovarao... danas, pa malo sam zaintrigiran... u stvari malo više.
Moj stav je na neki način ambibvalentan, što i nije čudno ukoliko vam dam par informacija. pre toga, mala digresija: molim vas sve da nakon ovog mog uključivanja u temu i priču, nastavite na dovoljno civilizacijskom nivou, kao uglavnom do sada i bez preteranog snebivanja.
Ja sam diplomirani pravnik. Zastupao sam stav da niko nema prava nikom da oduzme šivot, uključujući i državu. Pre nešto više od dve godine moj stav se radikalno promenio. Zašto? Ubijena mi je 19. godišnja čerka, student... Ubio je komšija, crnogorac, bijelopoljac, pod nerazjašnjenim okolnostima. Osudjen je na 12 1/2 godina zatvora. Sada će biti aboliran od strane ovih kriminalizovanih vlastodržaca.
Da li osećate bes u mojim rečima?
Pre, odprilike godinu dana bio sam u audijenciji kod Njegove svetlosti Patrijarha srpskog, Gospodina Pavla... u više navrata je napomenuo da na neljudske postupke ne smemo odgovoriti neljudskim činjenjem. Naravno, šta bi drugo moglo da se očekuje od jednog sveca...
Još jedna digresija, animalnost u nama često prevlada ono ljudsko i ... pa dešava se to o čemu ste upravo diskutovali,... masovna pogubljenja... ništa se od gladijatorskih borbi i vina i igara rimskih, evo već više od 2000 godina nije promenilo, nažalost.
Dakle, sve konvencije i dekleracije o ljudskim pravima podstavile su život kao osnovno i neprikosnoveno ljudsko, prirodno pravo. Sva ostala prava, ljudska i gradjanska proističu iz ovog prava, odnosno ono im je predpostavka i uslov. A država, pa ona je kao organizacija ljudske zajednice dužna da garantuje to pravo.
Kada neko liši života ljudsko biće treba biti sankcionisan. Medjutim, postavlja se pitanje: kako?
U Mojsijevoj knjizi zakona eksplicitno sstoji da onaj ko ubije ima biti ubijen. Gospod Isus Hrist ne deli takva uputstva. Civilizacija je tokom ovih 2 milenijuma ipak unekoliko evoluirala, mukotrpno i sa velikim sunovratima u moralnom i svakom drugom smislu, pa i u XX veku, izgleda naročito.
Neko ko izgubi deo svog mesa, svoje dete koje mu je centar univerzuma, bez koga njegovo postojanje gubi svaki smisao, razdiran između svoje ljudske ništavnosti i gubitka velikog kao univerzum, bez obzira što kao civilizovan čovek i vernik prihvata da je život svetinja, pa i krvnika, žudi za osvetom i njegovom smrću. Jasno mi je da bi i takav ishod bio nikakva satisfakcija, budući da mog deteta nema. Mada... intuitivno osećam u takvoj kazni za takva dela, pre svega i isključivo ubisdtva, neku univerzalnu ravnotežu... Bez obzira što je naše neznanje beskrajno, bez obzira što me vodi srce a razum je raspolućen, u dilemi sam.
I još nešto, o ljudskoj rasi i nemam naročito lepo mišljenje. Zato sam se i povukao i veze sa ljudskom civilizacijom na najmanju moguću meru, uglavnom ovu virtuelnu...
Nadam se da nisam bio previše opterećujući, a ako sam pokrenuo na razmišljanje i preispitivanje... pa, valjda sam time ispunio delić svoje predodređenosti..
Pozdrav svima

Ово је веома потресна прича. Имао сам сличан проблем у породици, тј. убијен је један члан наше породице - а налогодавац познат. Мене нико није учио д је потребно ОСВЕТИТИ СЕ - напротив, али морам рећи да сам дуго времена у себи водио прави мали рат да себе спречим да се осветим. Поготово што ми је живот пружио прилику да могу да се осветим. То је била права мора. Са једне стране
ужасна жеља и потреба да се осветим - а са друге чињеница да бих ја тада постао убица. Хвала Богу, успео сам самог себе да савладам - и због тога сам веома, веома поносан што се убрзо показало веома корисним.

Основна ствар коју сам схватио је да казна за неког ко је убица тј. неког ко је неком другом одузео живот НИЈЕ СМРТ. Некада је ДАЛЕКО ВЕЋА КАЗНА ЗА
НЕКОГ ЗЛОТВОРА ДА ЖИВИ а у овом случају је то баш тако. Та особа је изгубила свог сина (наркоман који је извршио самоубиство) а он сам се разболео од тешке неизлечиве болести па већ неколико година само вегетира - не може да умре.

Ја се залажем да убица добије доживотну робију у самици - без могућности помиловања.
 
Eremita, u potpunosti te shvatam.
Malo pre sam napisao tekst, međutim comp se zakočio pa moram ponovo, mada teško da mogu da se setim svega. Ipak pokušaću da rekonstruišem taj tekst.
Dilema koja te je mučila normalno prisutna je i kod mene, mada o tome sam već pisao.
Prst sudbine se i u ovom slučaju poigrao na sličan način. Jedini svedok ubice mog deteta, koji je u istrazi lažno i sračunato svedočio, poginuo je nedugo potom. Da li je to slučajnost. Sumnjam.

Ono na što sam hteo da ukažem je sledeće. Tzv. ministar pravde Zoran Stojković, ili ti cinik bez premca, dozvolio je sebi da odvali bezprizornu rečenicu na TV AVALA prekjuče. Naime rekao je u kontekstu jeste pobuna-nije pobuna u zatvoru oko obećane amnestije, da''država hoće da časti povodom usvajanja Ustava'' naravno osuđenike. Prvo, takav pristup je neprihvatljiv sa bilo kog aspekta. Drugo, takav ton je necivilizovan i karakterističan za kafanski ološ. Treće, to je šamar porodicama koje su žrtve sločina.
Ovo pak ima i druge implikacije, pre svega na penološku politiku, ali i druge odnose. Pre svega kako će postupati u buduće policija, tužilaštvo, sudstvo, s' tim da u ovom trenutku apstrahujemo činjenicu visokog stepena korupcije, odnosno keiminalizacije, pre svega pravosudnih organa. Zar nije normalno i ljudski da postave pitanje: zašto da pooštravamo kazne, zašto da tražimo najstrože kazne i upinjemo se da dokažemo krivicu, zašto da jurimo kriminalce, kada će tamo neki korumpirani pripadnik izvršne vlasti, neki ministar pravde ili predsednik vlade, smisliti zakon i abolirati sve kriminalce, ubice, dilere droge i ine.
Problem sa korupcijom je posebna priča.
I sada, ubica mog deteta će biti oslobodjen od izdržavanja kazne za 1/4 a možda i za 1/3. Biće počašćen, kako kaže imbecilni ministar Stojković. Pa ko kaže da se zločin ne isplati!
Uostalom, taj isti tzv ministar, je uživo, pred milionima gledalaca razgovarao sa zatvorenikom koji se javio mobilnim telefonom, što je inače zabranjeno podzakonskim aktima koje donosi ministar pravde, i prihvatio razgovor, čime je bio saučesnik u kršenju pozitivnih propisa, a što jenajveći paradoks, propis koji je sam potpisao. I šta ćeš više.
U takvim okolnostima, kada ne postoji država niti pravna siguzrnost, ni elementarna pravda, poriv da se pravda uzme u sopstvene ruke je realna opcija.
Čovek ima prirodno pravo da brani svoj itegritet, ako pri tome država ne čini ono što je dužna da čini, potreba za preispitivanjem civilizacijskog stava koji oboje zastupamo postablja se pod ozbiljno preispitivanje.
Život nažalost komplikuje stvari.
 

Back
Top