Smanjenje teritorije RS-a, i njeno izdvajanje iz BIH

???

  • Odvajanje RS-a, uz smanjenu teritoriju RS-a

  • Ovako kako je sad

  • Ne znam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Slobić je iz Lijeve Rijeke, opština Kolašin. Onaj na Cetinje nije smio kročit' koliko li danas to smije Amfilohije Radović...

Armija BiH, zajedno sa Franjovim vojnicima, je dnevno zauzimala 14 km Republike Srpske, kad su stigli blizu Banja Luke Izetbegović im je naredio da stanu jer je stigla depeša iz Vašingtona u kojoj je pisalo da Amerika ne želi nove eskalacije, nove pogrome i nova ratna žarišta rat na Kosovu, Vojvodini i Sandzaku i da će, ukoliko ne stanu, biti bombardovani.
Ovo sam slušao neđe 2003-04 godine na RTS-u. K€njao je neki vaš akademik ili šta je već bio pojma nemam...

Zemo pusti ti Anfilohija , nego cuh Miras gradi vikendicu na Skadarskom . Zar Skadarsko nije nacionalni park , trebalo bi malo bolje da cuvate "ekolosku" drzavu njegova pojava ce zagadit Skadarsko jezero.

Nije nego su Ameri imali svoju sliku Bosne i njenih etnickih granica tako srbima nisu dali da udju u Dubrovnik iaku su mogli pisajuci da dobace :lol: ili u Zagreb bili su mu pred kapijama .A u BiH su svo vreme rata drzali u okruzenje Srebrenicu , Sarajevo , Gorazde i da ne nabrajam jos i bilo im je "zabranjeno" da ih zauzmu. Srebrenica je izmakla kontroli , zbog Naserovih zlocina koje je cinio dok su ga UN stitile.
 
Zemo pusti ti Anfilohija , nego cuh Miras gradi vikendicu na Skadarskom . Zar Skadarsko nije nacionalni park , trebalo bi malo bolje da cuvate "ekolosku" drzavu njegova pojava ce zagadit Skadarsko jezero.

Nije nego su Ameri imali svoju sliku Bosne i njenih etnickih granica tako srbima nisu dali da udju u Dubrovnik iaku su mogli pisajuci da dobace :lol: ili u Zagreb bili su mu pred kapijama .A u BiH su svo vreme rata drzali u okruzenje Srebrenicu , Sarajevo , Gorazde i da ne nabrajam jos i bilo im je "zabranjeno" da ih zauzmu. Srebrenica je izmakla kontroli , zbog Naserovih zlocina koje je cinio dok su ga UN stitile.


Kad može Risto da zagađuje Rumiju kojekakvim limenkama ne čudi me da i ovaj drugi pravi vikendice na Skadarskome jezeru. Kod nas ti je sve moguće jadan...:mrgreen:
 
Neko reče da opcija da je Milošević pretio ratom ne stoji jer je ta hrvatska vojska bila stvorena da ratuje sa Srbijom i da se mi ne bismo mogli nositi sa njima.
Tačno je da Milošević nije pretio ratom, ali samo zato što je bio izdajnički psihopata.
Ovo ostalo mačku o rep.

Krajišnike je izdalo vojno rukovodstvo poslano i postavljeno iz Bgd. Namerno su iz pozadine urušili odbranu da nije bilo nikakve šanse da se ona konsoliduje.
Inače ja znam vojnu sposobnost hrvatskih bojovnika. Dovoljno sam se ja s njima nosio. Sem Paraginih HOS-ovaca, i to samo Hercegovaca u redovima HOS-a, svi ostali su pi*ke. Baciš pušku, dovatiš usranu motku i juriš ih do Zagreba.
Nikakva američka obuka, logistika i naoružanje im ne mogu pomoći samo kad nas ne koči naše rukovodstvo.
 
Neko reče da opcija da je Milošević pretio ratom ne stoji jer je ta hrvatska vojska bila stvorena da ratuje sa Srbijom i da se mi ne bismo mogli nositi sa njima.
Tačno je da Milošević nije pretio ratom, ali samo zato što je bio izdajnički psihopata.
Ovo ostalo mačku o rep.

Krajišnike je izdalo vojno rukovodstvo poslano i postavljeno iz Bgd. Namerno su iz pozadine urušili odbranu da nije bilo nikakve šanse da se ona konsoliduje.
Inače ja znam vojnu sposobnost hrvatskih bojovnika. Dovoljno sam se ja s njima nosio. Sem Paraginih HOS-ovaca, i to samo Hercegovaca u redovima HOS-a, svi ostali su pi*ke. Baciš pušku, dovatiš usranu motku i juriš ih do Zagreba.
Nikakva američka obuka, logistika i naoružanje im ne mogu pomoći samo kad nas ne koči naše rukovodstvo.

U tome i jeste stvar sto je nasu vojsku izdavalo nase politicko rukovodstvo?!
 
U tome i jeste stvar sto je nasu vojsku izdavalo nase politicko rukovodstvo?!

Naravno. Sumnjivi ratni ciljevi od početka.

Primer: Kad smo zauzeli Jasenovac, moja grupa je jureći neke ustaše prošla kroz lovište Zeleniku i stigla u Novsku. Tamo nije bilo žive duše. Kad smo javili našoj komandi da smo u Novskoj i da brzo šalju pojačanje da bi se pre mraka postavila linija, dobili smo naređenje da se vratimo u Jasenovac i da će se tamo postaviti linija. Kažu naredio gen. Uzelac, koji je celu tu ofanzivu vodio čak iz Banja Luke.

Gde je tu logika i kakva je to vojna strategija da se napušta grad koji je praktično poklonjen, i da se oslobođeni pojas od 20-ak km sužava na svega 5 km uz Savu?
Niko me neće ubediti da se nije radilo o izdaji.
 
Naravno. Sumnjivi ratni ciljevi od početka.

Primer: Kad smo zauzeli Jasenovac, moja grupa je jureći neke ustaše prošla kroz lovište Zeleniku i stigla u Novsku. Tamo nije bilo žive duše. Kad smo javili našoj komandi da smo u Novskoj i da brzo šalju pojačanje da bi se pre mraka postavila linija, dobili smo naređenje da se vratimo u Jasenovac i da će se tamo postaviti linija. Kažu naredio gen. Uzelac, koji je celu tu ofanzivu vodio čak iz Banja Luke.

Gde je tu logika i kakva je to vojna strategija da se napušta grad koji je praktično poklonjen, i da se oslobođeni pojas od 20-ak km sužava na svega 5 km uz Savu?
Niko me neće ubediti da se nije radilo o izdaji.

Jasenovac su zauzimali Dubicanci,jel'?
To sto si naveo je tacno a tuzno sto se ta politika nastavlja i dan danas?!
 
Posećivao sam hrvatske i bosanske forume, stekao sam utisak da bi mnogo muslimana pristalo na izdvajanje RS-a iz BIH, ali da to ne bude 49% BIH nego 30% ili manje od 30%.
Šta mislite, da li je to bolje rešenje, ako bi ga muslimani prihvatili, ili ovakva BIH?

71% Мостар је српски град где је рођен Алекса Шантић:rtfm:
 
Neko reče da opcija da je Milošević pretio ratom ne stoji jer je ta hrvatska vojska bila stvorena da ratuje sa Srbijom i da se mi ne bismo mogli nositi sa njima.
Tačno je da Milošević nije pretio ratom, ali samo zato što je bio izdajnički psihopata.
Ovo ostalo mačku o rep.

Krajišnike je izdalo vojno rukovodstvo poslano i postavljeno iz Bgd. Namerno su iz pozadine urušili odbranu da nije bilo nikakve šanse da se ona konsoliduje.
Inače ja znam vojnu sposobnost hrvatskih bojovnika. Dovoljno sam se ja s njima nosio. Sem Paraginih HOS-ovaca, i to samo Hercegovaca u redovima HOS-a, svi ostali su pi*ke. Baciš pušku, dovatiš usranu motku i juriš ih do Zagreba.
Nikakva američka obuka, logistika i naoružanje im ne mogu pomoći samo kad nas ne koči naše rukovodstvo.

Eto, zashto mi sad pripisujesh rechi koje nisam rekao? Josh sam se trudio da naznachim to.

Napisao sam :

"Druga opcija mi deluje malo neverovatno, jer, koliko sam chuo, ta vojska je i stvarana za rat protiv Srbije. Mislim, ne znam koliko bi uspeha imali u tom ratu, ali obzirom na svrhu stvaranja te vojske i na seriju uspeha, te samim tim i visok moral, chisto sumnjam da su se u to vreme neshto preterano bojali Srbije."

Nije uopshte poenta bila da li bi oni nas dobili ili bi izgubili. Poenta je bila da je njima tad moral bio na vrhuncu, i da su pravili tu vojsku za rat protiv Srbije.

Znachi, nisam ja rekao da bi oni pobedili, nego da bi smeli da ratuju sa nama.
 
Eto, zashto mi sad pripisujesh rechi koje nisam rekao? Josh sam se trudio da naznachim to.

Napisao sam :

"Druga opcija mi deluje malo neverovatno, jer, koliko sam chuo, ta vojska je i stvarana za rat protiv Srbije. Mislim, ne znam koliko bi uspeha imali u tom ratu, ali obzirom na svrhu stvaranja te vojske i na seriju uspeha, te samim tim i visok moral, chisto sumnjam da su se u to vreme neshto preterano bojali Srbije."

Nije uopshte poenta bila da li bi oni nas dobili ili bi izgubili. Poenta je bila da je njima tad moral bio na vrhuncu, i da su pravili tu vojsku za rat protiv Srbije.

Znachi, nisam ja rekao da bi oni pobedili, nego da bi smeli da ratuju sa nama.

Smeli bi do momenta kad bi videli da mogu da se ubrišu sa američkom pomoći, posle bi sami poskakali u Savu i Unu, da ne moramo mi da ih davimo.
 
U ovom trenutku mislim da bi nasa politicka elita morala da insistira na odvajanju srpskih delova Kosmeta(ma koliko to tesko bilo) i odvajanje RS od Federacije. Povlaciti paralelu izmedju ova dva dogadjaja, koja bi nam u ovom trenutku bila po mojoj proceni najvise sto mozemo da izvucemo. Za to je potrebna podrska velikih sila, naravno u prvom planu Rusije gde bi se slicna paralela mogla povuci za Gruzijske, Azerbejdzanske teritorije. Sto se ostatka Kosmeta tice ne treba ga nikada priznati, sto bi sa nase strane bili dupli standardi,ali se zna ko je te standarde ustanovio u svetu. Eventualno cekati povoljniju svetsku situaciju za nas i tek tada pokusati povratiti ceo Kosmet.

То би се могло постићи једино у договору са Албанијом и УСА, али ми немамо таквих политичара.
 
A.Osmanović: Srebernicu izdvojiti iz poredka RS
Tanjug - Pre 8 minuta

BANJA LUKA - Potpredsednik RS Adil Osamnović kaže da je jedino pravično rešenje za Srebrenicu da bude izdvojena izvan ustavno-pravnog poretka RS.

"Izmene Izbornog zakona koje predviđaju mogućnost glasanja za građane koji su do 1991.godine živeli na području ove opštine nisu dovoljne da se Srebrenica izdvoji iz RS", rekao je

Osmanović u intervjuu sutrašnjim banjalučkim "Nezavisnim novinama".

On smatra da Ujedinjene nacije Srebrenicu treba da proglase prostorom izvan ustavno-pravnog poretka RS budući da su je u ratnom periodu proglasili zaštićenom zonom."Srebrenica ne sme da postane srpski grad u kojem vladaju srpska vlast i zakoni", rekao je Osmanović.

Prema njegovm mišljenju u Srebrenici treba da bude više od 70 odsto bošnjačkih odbornika i da načelnik bude iz reda bošnjačkog naroda."To bi bilo pravičnije rešenje od ovog koje se predlaže", rekao je Osmmnović i dodao da svi političari iz BiH treba da rade na izdvajanju Srebrenice iz RS, jer je to jedino pravično rešenje.

"To treba da urade administracija UN, Evropska unija i međunarodne institucije koje su najvećim delom odgovorne za genocid. Samo Srebrenica koja bi bila izdvojena iz RS može doprineti potpunoj uspostavi multietničnosti i popravljanja stanja na tom prostoru",rekao je Osmanović.
 
Da se izdvoji, ali uz proširenje, tj. vraćanje vekovnih srpskih teritorija.

Prvo, da se koridor proširi na Brčko i Orašje, radi funkcionalnosti i bolje kompaktnosti teritorije.
Drugo, da se vrate Drvar, kao jedan od najsrpskijih bosanskih gradova, zatim kupreška visoravan, Sarajevo (leva obala Miljacke), Mostar (leva obala Neretve) i još po nešto.

politika definisu, izmedu ostalog, kao umetnost moguceg.
spisak lepih zelja i mashtarije su, ipak, pre za neke druge delatnosti, nego za ozbiljnu politiku.
 
Po meni treba:

Izdvojiti RS iz BiH - da.
Praviti kompromise oko +-5% teritorije - da
Ocekivati na silu otimanje dela RS - da
Ocekivati da Amerika opet po Srbima silom i pritiscima deluje- da
Ocekivati da Muslimani udare protiv Srba uz pomoc glavoseca iz Muslimanskih zemalja - da
Pomagati Srbe u odbrani RS iz Srbije - ne (nikako, zna se kako bi prosli)
Ocekivati podrsku sveta za ocepljenje RS - ne
Lobirati, lobirati i lobirati - da

Te se moze uraditi, ali treba napraviti plan za narednih X godina i temeljito ga sprovoditi. Srba je sve manje i njihova 'vekovna ognjista' naseljavaju i naseljavace drugi. Ratove Srbi gube za diplomatskim stolom, zato sto nam pijani politicari po raspolozenju dele i kroje nasu zemlju. Ovo da bi se izvelo, trebaju godine sloge i rada medju Srbima, a to je sad veliki zalogaj. Jednostavno - nismo navikli.

Ne dajte se braco iz RS, drzite se i ne dozvolite da vas politicari iz Srbije uzimaju u usta.
 
Kako, majke ti?
Tuđman da je hteo, mogao je da nastavi oluju i uništi RS. Tuđman je osvojio Mrkonjić Grad i krenuo prema Banjaluci. Zašto nije nastavio dalje, i danas se ne zna, ali smatra se da je to bio dogovor sa pentagonom.

pa verovatno zato sto je i sloba povukao tenkove iz zagreba kada je mogao da ga sravni pa nije,ali i on je znao ko sloba ako to uradi sta onda,mislis da tada srbija nebi izvanicno objavila rat hrvatskoj i onda umesto sa 20% snaga,mobilise 500 000 ljudi i sta onda?da se pripoji sa italijom?znao je tudjman veoma dobro sta radi,a i zno je sloba sta ce da radi...klasican dogovor
 
Po meni treba:

Izdvojiti RS iz BiH - da.
Praviti kompromise oko +-5% teritorije - da
Ocekivati na silu otimanje dela RS - da
Ocekivati da Amerika opet po Srbima silom i pritiscima deluje- da
Ocekivati da Muslimani udare protiv Srba uz pomoc glavoseca iz Muslimanskih zemalja - da
Pomagati Srbe u odbrani RS iz Srbije - ne (nikako, zna se kako bi prosli)
Ocekivati podrsku sveta za ocepljenje RS - ne
Lobirati, lobirati i lobirati - da

Te se moze uraditi, ali treba napraviti plan za narednih X godina i temeljito ga sprovoditi. Srba je sve manje i njihova 'vekovna ognjista' naseljavaju i naseljavace drugi. Ratove Srbi gube za diplomatskim stolom, zato sto nam pijani politicari po raspolozenju dele i kroje nasu zemlju. Ovo da bi se izvelo, trebaju godine sloge i rada medju Srbima, a to je sad veliki zalogaj. Jednostavno - nismo navikli.

Ne dajte se braco iz RS, drzite se i ne dozvolite da vas politicari iz Srbije uzimaju u usta.

ma covece kakvi pregovori srpska je uvek bila deo srbije kao i bosna
1-rs se spaja sa srbijom
2-repunlika bosna uzima ime republika srpska bosna
3-trazi se od medjunarodne komisije zaduzene za to da narod u bosni proglasi srbima ili srpskim muslimanima jer oni to i jesu,da taj deo ostane samostalan a da se republika srpska vrati u drzavu kojoj i istorijski pripada
 
Neko reče da opcija da je Milošević pretio ratom ne stoji jer je ta hrvatska vojska bila stvorena da ratuje sa Srbijom i da se mi ne bismo mogli nositi sa njima.
Tačno je da Milošević nije pretio ratom, ali samo zato što je bio izdajnički psihopata.
Ovo ostalo mačku o rep.

Krajišnike je izdalo vojno rukovodstvo poslano i postavljeno iz Bgd. Namerno su iz pozadine urušili odbranu da nije bilo nikakve šanse da se ona konsoliduje.
Inače ja znam vojnu sposobnost hrvatskih bojovnika. Dovoljno sam se ja s njima nosio. Sem Paraginih HOS-ovaca, i to samo Hercegovaca u redovima HOS-a, svi ostali su pi*ke. Baciš pušku, dovatiš usranu motku i juriš ih do Zagreba.Nikakva američka obuka, logistika i naoružanje im ne mogu pomoći samo kad nas ne koči naše rukovodstvo.

HOS je priča iz 1991. Tuđman ih je raspustio i utopio u HV.

HV je ordinirala po BiH prije Oluje,područje odgovornosti vojske RS.Slavna vojska RS, kada je imala protivnika sa približno istim naoružanjem vojnički izgubila
Kupresa,Drvar,Grahovo,Glamoč,Mrkonjić Grad i Šipovo. Uz potporu HV-a izgubili su i ono što su Bošnjaci zauzeli u Zapadnoj Bosni. Orašje nisu mogli zauzesti cijeli rat.

To su činjenice....



Operacija Južni potez, čiji je cilj bio okružiti srpske snage u širem području Mrkonjić Grada, ovladati prometnicama koje od Mrkonjić Grada vode prema Banjoj Luci.
Operacija je trajala od 8. do 11. oktobra i Hrvatske snage su nakon nje izbile na samo 23 km od Banje Luke. Osvojeno je područje od oko 800 četvornih kilometara, uključujući i Mrkonjić Grad i hidrocentrale na Vrbasu, a snagama ABiH omogućeno je napredovanje prema dolini rijeke Sane.


Zbog planova međunarodne zajednice dalje se nije išlo dalje.
 
A.Osmanović: Srebernicu izdvojiti iz poredka RS
Tanjug - Pre 8 minuta

BANJA LUKA - Potpredsednik RS Adil Osamnović kaže da je jedino pravično rešenje za Srebrenicu da bude izdvojena izvan ustavno-pravnog poretka RS.

"Izmene Izbornog zakona koje predviđaju mogućnost glasanja za građane koji su do 1991.godine živeli na području ove opštine nisu dovoljne da se Srebrenica izdvoji iz RS", rekao je

Osmanović u intervjuu sutrašnjim banjalučkim "Nezavisnim novinama".

On smatra da Ujedinjene nacije Srebrenicu treba da proglase prostorom izvan ustavno-pravnog poretka RS budući da su je u ratnom periodu proglasili zaštićenom zonom."Srebrenica ne sme da postane srpski grad u kojem vladaju srpska vlast i zakoni", rekao je Osmanović.

Prema njegovm mišljenju u Srebrenici treba da bude više od 70 odsto bošnjačkih odbornika i da načelnik bude iz reda bošnjačkog naroda."To bi bilo pravičnije rešenje od ovog koje se predlaže", rekao je Osmmnović i dodao da svi političari iz BiH treba da rade na izdvajanju Srebrenice iz RS, jer je to jedino pravično rešenje.

"To treba da urade administracija UN, Evropska unija i međunarodne institucije koje su najvećim delom odgovorne za genocid. Samo Srebrenica koja bi bila izdvojena iz RS može doprineti potpunoj uspostavi multietničnosti i popravljanja stanja na tom prostoru",rekao je Osmanović.

Ako se predlog za izdvajanje Srebrenice iz RS oslanja na masovnost zločina nad muslimanima, po istom principu se Jasenovac treba izdvojiti iz Hrvatske.

A, ako se ovaj predlog oslanja na činjenicu da je to bila zona pod zaštitom UN, onda se cela RS Krajina treba izdvojiti iz Hrvatske.
 
HOS je priča iz 1991. Tuđman ih je raspustio i utopio u HV.

HV je ordinirala po BiH prije Oluje,područje odgovornosti vojske RS.Slavna vojska RS, kada je imala protivnika sa približno istim naoružanjem vojnički izgubila
Kupresa,Drvar,Grahovo,Glamoč,Mrkonjić Grad i Šipovo. Uz potporu HV-a izgubili su i ono što su Bošnjaci zauzeli u Zapadnoj Bosni. Orašje nisu mogli zauzesti cijeli rat.

To su činjenice....



Operacija Južni potez, čiji je cilj bio okružiti srpske snage u širem području Mrkonjić Grada, ovladati prometnicama koje od Mrkonjić Grada vode prema Banjoj Luci.
Operacija je trajala od 8. do 11. oktobra i Hrvatske snage su nakon nje izbile na samo 23 km od Banje Luke. Osvojeno je područje od oko 800 četvornih kilometara, uključujući i Mrkonjić Grad i hidrocentrale na Vrbasu, a snagama ABiH omogućeno je napredovanje prema dolini rijeke Sane.


Zbog planova međunarodne zajednice dalje se nije išlo dalje.

Nije to baš sve bilo tako. Moj prijatelj, Hrvat iz Novog Travnika, oficir u HVO-u, mi je ispričao drugu priču. Nas dvojica smo se pobratimili pre rata i zakleli se jedan drugom, kad smo videli da je đavo odneo šalu, da šta god bude, da ćemo ostati prijatelji i tako je i bilo.
Elem, on mi je ispričao da su oni bukvalno prošetali kroz te krajeve koje si naveo i da on za svo to vreme ofanzive nije video nijednog srpskog vojnika.

Toliko o snazi i hrabrosti vaše vojske i patriotizmu našeg rukovodstva. Da se tu vodio pravi rat, bez trgovine, izdaje i foliranja, nego iskreno da je svako dao sve od sebe da pobedi, imali biste šanse da pobedite Srbe koliko i mrav da pobedi slona.
Da se ne lažemo.
 
Nije to baš sve bilo tako. Moj prijatelj, Hrvat iz Novog Travnika, oficir u HVO-u, mi je ispričao drugu priču. Nas dvojica smo se pobratimili pre rata i zakleli se jedan drugom, kad smo videli da je đavo odneo šalu, da šta god bude, da ćemo ostati prijatelji i tako je i bilo.
Elem, on mi je ispričao da su oni bukvalno prošetali kroz te krajeve koje si naveo i da on za svo to vreme ofanzive nije video nijednog srpskog vojnika.

Toliko o snazi i hrabrosti vaše vojske i patriotizmu našeg rukovodstva. Da se tu vodio pravi rat, bez trgovine, izdaje i foliranja, nego iskreno da je svako dao sve od sebe da pobedi, imali biste šanse da pobedite Srbe koliko i mrav da pobedi slona.
Da se ne lažemo.



Naravno da se ne slažemo oko ovoga!!!

Kada smo malo popustili u potpori Armiji BiH zamalo ste vratili ono što su oni osvojili.

Zaboravo sam spomenuti operacije HV-a na Dinari. Sve se to dešava u proljeće i ljeto 95.

Dug je to vremenski period i nije igrao faktor iznenađenja.U svakom slučaju niste dorasli
profesionalni brigadama HV-a.Taj iz HVO-a možda nije vidio vojnika iz 2. krajiškog korpusa VRS-a.Neki jesu.




Vi ste bili u to vrijeme zauzeti sa osvjanjem Srebrenice.............
 
Poslednja izmena:

Back
Top