SLOBODA

onako, tehnicki receno...
sloboda je manjak zelje za necime usled same mogucnosti imanja istog.

Kao npr. kad sam mislio da ne bih izlazio iz bazena samo da ga imam a onda kad sam iznajmio kucu koja je imala prelep bazen, za 9 godina brckao sam se samo 2 puta na sopstvenu inicijativu.
 
onako, tehnicki receno...
sloboda je manjak zelje za necime usled same mogucnosti imanja istog.

Kao npr. kad sam mislio da ne bih izlazio iz bazena samo da ga imam a onda kad sam iznajmio kucu koja je imala prelep bazen, za 9 godina brckao sam se samo 2 puta na sopstvenu inicijativu.

Jao, Medo, da li je moguće?
Ali, to nije pitanje slobode.
Želja.
Ako nešto previše dugo želiš, pa to na kraju i dobiješ, može ti se desiti da si dotle već sagoreo. Ljudi se naviknu na surovu činjenicu da im nešto nije dostupno, uljuljkaju se u tu prazninu i posle ne mogu da dožive ispunjenje.
Da si dobio bazen onda kada si to najintenzivnije želeo - na samom početku . doživljaj bi bio drugačiji.
 
Jao, Medo, da li je moguće?
Ali, to nije pitanje slobode.
Želja.
Ako nešto previše dugo želiš, pa to na kraju i dobiješ, može ti se desiti da si dotle već sagoreo. Ljudi se naviknu na surovu činjenicu da im nešto nije dostupno, uljuljkaju se u tu prazninu i posle ne mogu da dožive ispunjenje.
Da si dobio bazen onda kada si to najintenzivnije želeo - na samom početku . doživljaj bi bio drugačiji.

Orlajt, jeste malo presirok odgovor za primer.

Slobodan je samo onaj covek koji nema nikakvih ogranicenja u zivotu
Kad covek moze da ima/radi/bude sve u zivotu on postaje nezainteresovan. opet rob, rob slobode.
prava sloboda je negde izmedju toga i "okova"

Covek koji ne zeli slobodu od ropstva mozda dozivljava slobodu u okovima jer ne zeli okove u slobodi... zelja je usko povezana i sa slobodom i sa okovima

Filozofiram previse, da skratim
Mislim da se sloboda ne moze imati bez iskustva okova.

Npr kao kad neko izadje iz lose ili zlostavljajuce veze i oseca se slobodnijim nego pre same te veze kada je imao, objektivno, istu slobodu kao i nakon te veze.
 
Oooo, proser........, i ja kažem.... Ček, ček,......Ti li beše onaj/ona, što kad nije imao/imala više argumenata na javnoj temi, dade sebi slobodu da privatnom porukom vredja jednu forumašicu i zadire u njenu privatnost ? O kakvoj vrste slobode je tu reč?
Ooo, hrišćaninu........Al, ljubav jeste Božje seme.

Za tebe - likuša...;-)


o kome, o čemu?....... šta pričaš ....da ne pitam zbog čega.....to je psiho....šta ti o slobobi na internetu ili sediš ko debil uz net i onda umišlajaš ko kome na tom istom netu zadire u privatnost"................šta je zadiranje u privatnost? ................kako se to "otkrivaju" podaci iz ličnog života?.. pa gde je onda tu sloboda govora....u tome što svako ima slobodu da odlooči šta će o svojoj privatnosti izneti u javnost....ili neće......i , b2----bi dva...... ovo što sam pisao o božjem semenu.....stihovi su jednog genijalnog lika koji je između svega ostalog preveo ilijadu i odiseju sa starogrčkog...tamo negde davno.............pored toga što je jedna od poznatijih pesama jedne tamo groope...... tako da....odyebi se sama..
 
Nisam mislila samo na ljubav izmedju muškarca i žene. Nego na ljubav uopšte. Ako voliš, onda daješ sebe svesno, gubiš sebe u nekim momentima. Za mene su to ti "okovi". Šetaš psa zato što to njemu treba, i to činiš zato što psa voliš. A, svakako je bolje sedeti i gledati film nego pičiti za njim po parku....Al, voliš ga, jel tako? Vojnik ide u rat svesno, voli svoju zemlju. Žrtvovaće i svoju glavu ako treba. Sve je to ljubav.......

uzela si psa zato što nemaš ljudsko biće sa kojim šetaš....koje bi te dobrovoljno prošetalo makar po parku.....jer je tebi bolje gledati film....znači meriš šta je bolje....vrlo je važno i što je sa ulice i to naglašavaš kao dokaz svoje kvazi požrtvovanosti....odnosno .....odnos psa i čoveka nije odnos ljoobavi nego strahopoštovanja....ma koliko ti da voliš psa...on je itekako svestan da si mu ti gazda....a i ti si ponosna što ga hraniš...a on sa uluce....ali je bolje i imati i psa...ako si dobra koočkarica....i ne maltretiraš životinju........
e ne ide svaki vojnik dobrovoljno u rat...naprotiv......pa nema veze ni sa patriotizmom.... sereš li sereš....
al dobro...imaš psa i voliš da se daješ...
][/QUOTE]
Pa, tačno. Meni je niko ne može oduzeti, a ja se volim davati. To je sloboda

to je sinonim za koorvu....a ne sloboda.....oprosti ako ti zadirem u "privatnost"............
 
o kome, o čemu?....... šta pričaš ....da ne pitam zbog čega.....
uzela si psa zato što nemaš ljudsko biće sa kojim šetaš.........
to je sinonim za koorvu....a ne sloboda.........

c040.gif
c040.gif
c040.gif
 
.....Bila sam u dubokoj nesvesti kad sam sa ulice pokupila gladno štene i donela ga kući, jel ??? Nije mi trebala bunda nego gladno, buvljivo štene??? Koj će mi moj ta obaveza u životu? Šetnje, kuvanje hrane, vakcinacije, gliste i buve ? I tako sam bila deset godina u ....komi?...:lol:...A, za tebe sam sad verovatno i luda.
Kupovala sam psa, namerno i namenski, zato što mi je trebao. Trebao mi je. I zbog njegove ljubavi ja sam žrtvovala svoje vreme i pare.
Ženiš se jer ti treba ljubav odredjene žene. I zbog njene ljubavi svesno se odričeš mnogih stvari iz momačkog života, zar ne? Žrtvovaćeš se zbog nje jer ti ona treba.....

Btw, lepa su i ljubičasta slova.....:roll:

naravno da si bila u dubokoj nesvesti, i jos uvek si.

Sto se tice budalastina o "zrtvovanju" .... ne vidim ima li uopste smisla da komentarisem...

... i naravno da za mene nisi luda, ... za mene si nesvesna :)
 
Zasto bi neko bio u nesvesti ako pokupi gladnu zivotinju sa ulice i da joj dom?To me podseca na komentare koje daju zaludne nadzak-babe kad vide devojku koja sama seta kuce, tipa ''bolje setaj decka''.To je samo frustriranost i razocaranost licnim neuspesima u zivotu, zato sto pod starost nemaju nikoga, deca su ih napustila odavno,...a sto se tice toga da je davanje sebe sinonim za kurvu, ne bih se bas slozio.Ja takodje volim da dajem sebe u bilo cemu, jer tako mogu da budem svestan da sam dao sve od sebe radeci nesto ili u vezi s nekim, da sam bio otvoren i da sam bio ja.To je za mene sloboda.
 
neko priča o slobodi tako što poistovećooje slobodu sa ljoobavlju.....a tu istu ljubav jednači sa ljubavlju čoveka prema psu ili vojnikom.... bilo kojim.... koji ratooje..........apsolootno primeri neslobode....kad neko tako misli.....meni to nije nesvesno...to je bezumno....... sloboda nije nikakvo davanje ili nedavanje....jer ni ljoobav nije žrtva......
 
"tako mogu da boodem svestan", a inače si nesvestan?......to je ovo:.....dao sam...zadovoljan sam sobom....to nema nikakve veze sa ljoobavlju, već je čista kalkoolacija.......može da postoji u nekim stvarima....ali ne i u ljoobavi...to je samoljooblje...
 
"tako mogu da boodem svestan", a inače si nesvestan?......to je ovo:.....dao sam...zadovoljan sam sobom....to nema nikakve veze sa ljoobavlju, već je čista kalkoolacija.......može da postoji u nekim stvarima....ali ne i u ljoobavi...to je samoljooblje...

Citat koji ne bi bio izvucen iz konteksta glasio bi ovako: ''jer tako mogu da budem svestan da sam dao sve od sebe''.To ne znaci da radim to da bih bio zadovoljan sobom, vec zato sto je to nacin na koji funkcionisem, a slozices se da je dobro da budes svestan samog sebe i svojih postupaka, kao i da je jedan vid slobode imati mogucnost, ili sposobnost, da delas u skladu sa svojom prirodom.
 
godlsadj......šta znači svestan sam da sam dao sve od sebe....odnos koji je prema tebi...a ne prema tom droogome...to su granice...ako pričamo o ljoobavi....to ne stoji...ne govorim ja o bezooslovnosti ljoobavi...ali tu unapred znaš da ćeš biti zadovoljan ako su pred sobom čist...kad čovek o tome ne razmišlja...daleko je slobodniji...tebi je svest o davanju u ljoobavi granica slobode.........

@bzljp...............
sloboda izbora je opšti korpus ..........parola.......jer ne postoji apsolutna mogoćnost izbora.....kao što nema ni apsolootne slobode...
 
@moonja

Naravno da treba da budem zadovoljan sobom i, jos vise, cist pred sobom.U suprotnom slucaju ne valjam ni drugima.Ne razmisljam o tome, jednostavno se ponasam na taj nacin jer drugacije ne znam.
 
@bzljp...............
sloboda izbora je opšti korpus ..........parola.......jer ne postoji apsolutna mogoćnost izbora.....kao što nema ni apsolootne slobode...

Zašto bzljp (borac za ljudska prava?):D

Pa, ljubav bi TREBALO da bude najviši oblik nesputane slobode, u kojoj svako od ono dvoje ne teži ničemu drugom, osim nesebičnom davanju i uzimanju. Čak i kad uzimaš, to činiš jer ti neko daje svojom slobodnom voljom. A kad u ljubavi daješ, opet to ne činiš sa pretenzijama da nešto dobiješ za uzvrat... Jednostavno, jedva čekaš da daš jer hoćeš... prosto moraš... spontano. I, po pravilu, što više daješ, to više primaš.
Je l' ja tu nešto idealizujem? Možda. Ali, tako vidim ljubav&slobodu.
 
Zašto bzljp (borac za ljudska prava?):D

Pa, ljubav bi TREBALO da bude najviši oblik nesputane slobode, u kojoj svako od ono dvoje ne teži ničemu drugom, osim nesebičnom davanju i uzimanju. Čak i kad uzimaš, to činiš jer ti neko daje svojom slobodnom voljom. A kad u ljubavi daješ, opet to ne činiš sa pretenzijama da nešto dobiješ za uzvrat... Jednostavno, jedva čekaš da daš jer hoćeš... prosto moraš... spontano. I, po pravilu, što više daješ, to više primaš.
Je l' ja tu nešto idealizujem? Možda. Ali, tako vidim ljubav&slobodu.

cak i ne razmisljas o tome - to ide tako...po inerciji, a jos manje razmisljas o "zauzvrat' dijelu
mada, kanda je i to malo "sebicno"? ma, mozda i nije.
 

Back
Top