Slike iz života

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
lue moon

Razmazana shminka uokviruje odraz izmedju trepavica.
Pena paste za zube curi u dno lavaboa.
Tamo negde dole sedimo.
Svi.
Smejemo se.
Svejedno.
Dechko sa sheshirom je frontman.
O pa on je na nekoj zurci ostavio svoj
sheshir.
Nema nichega sto je ovde i sada.
Postojim samo u parchicima vremena.
Dve gitare stoje paralelno.
Mozda se njihove zice nekad i seku u
prostoru koji zjapi izmedju nas.
Grcam da me ubedi da je tako.
Ali odjeka nema
a proroci su slepi za buducnost o nama.
Neki dugokosi momci.
Neki su celavi.
Neki su mrshavi.
Neki nisu ti.
Niko nije ti.
Komeshanje u ustima od chokolade i koka-kole.
Neko. Neko mi neshto pricha.
Niko nisi ti.
Momci sa marshallom.
Ritam me rasparchava i ja sam josh jedan mehuric.
Osvrcem se.
Niko nikad nece postati neko.
Tvoj neko.
 
melanholik? oksimoronik?
umorna sam. jesenje. sto mi daje nadu. nije jesen cetiri puta godisnje. i nije svih 365 dana nebo ovako povijeno, ponizno spram zemlje. i blata!
kampanjsko zabusantski obavljam obaveze.
a vristim leto. ili barem prolece.
determinisana godisnjim dobima... i kolicinom sunca u danima.
sneg je pao cak i u sahari. africka crna deca mora da su zinula u belo kao onomad clarence hiram sweetmeat kada je pao sneg u los angelosu u prici ch. bukowskog "dan kada je pao sneg u l.a.".
a umro je fellini na danasnji dan.
kao da nije...
u grad je stigao cirkus. i slonovi. mozda africki. a mozda azijski. ionako ne znam razliku.
citala sam neki tekst o ovogodisnjoj nobelovki. pa, ga zavrsavaju citirajuci nietzschea. kao, nesto otrovno je dreknuo.kao, zene ce se uvrediti. kao doris lessing bi ga ugrizla. ja sam zensko i cenim da istinito je. od slova do slova.
"on zenu mora shvatiti kao posjed, kao vlasnistvo koje se moze zakljucati, kao nesto sto je predodredjeno za podloznost i u njoj postaje savrseno".
ali, nije u rukama svakog vojnika svaka puska ubojita, pa je tako malo savrsenih zena.
deneuve70.jpg
 
Pamtim kakva si bila one poslednje jeseni. Bila si siva kapa i mir u srcu skrušen. Plamenovi sutona u tvom se oku borili i lišće je padalo u vodu tvoje duše. Poput kakva bršljana uz moje ruke pripita, lišće je sabiralo tvoj glas tih i skrušen. Kriješ zaprepašćenja u kom je zeđ mi gorela. Umilan plavi zumbul savijen vrh moje duše. Osećam, oči ti putuju i jesen je daleko. Siva kapa, ptičji glas i srce kuce prema kojoj su se selile moje duboke čežnje i gde sam slao poljupce vesele ko žar vruće. Nebo s nekog broda. Polje sa bregova. Spomen na te je svetlo, dim i mir jezera skrušen. Tamo za očima tvojim sutoni su izgarali. Suvo jesenjsko lišće kovitlalo usred tvoje duše.
 
Raskid iliti "Želim ti sve najbolje"

Uvek sam se pitao šta su pravi razlozi, kada nas neko ostavi?
U stvari, zašto imamo potrebu da ih saznamo? Zašto pritiskamo našeg, sada već bivšeg partnera, pitanjima koja nam nisu potrebna, kao što nisu ni njima. Čemu ta potreba da se zna kada 99% to neće ništa promeniti u već propaloj vezi, koja se gubi i odlazi od nas. Ništa više ne možemo da učinimo da promenimo ono što se dešava. Pravi razlog, nikada nećemo ni dobiti od našeg partnera. Jednostavno je tako.
A pitanja? Ona se samo gomilaju: “Kako?”, “Zbog čega?”, “Zašto?, kao i mnoga druga. Ali jedno pitanje je uvek najčešće, koje se najviše ponavlja: “Imaš nekog drugog?”. Odgovor je uvek: “Ne”. Očigledno. Onda sledi naše: “Lažeš”. I onda, čemu onda sve to? Zar je to toliko jače od nas? Želimo da saznamo nešto što će nas još više razbesneti, pokrenuti druga pitanja, ako je kojim slučajem odgovor “Da”, kao što su: “Ko je to?”, “Gde ste se upoznali?”, “Koliko se poznajete?”, “Uživaš više?”, “Koliko to već traje? Koliko me varaš?”… što je najgore, toliko se razbesnimo da počinjemo da urlamo, vrištimo kao da niko ne postoji na svetu, kao da nas niko ne čuje. Ili je to neki mazohistički nagon da nas ljudi čuju?
Tako da, nazovimo je poslednja svađa, traje jako dugo. Mučna je i bolna. Obično se dešava noću, kao da sam mrak ima neke veza sa tim. Ali ne, samo je tako. Koliko god da sve to potraje, odgovore nećemo dobiti. Samo će se kao na traci ređati I gomilati loši trenuci, pominjati sve najgore, vređati I hvatati za sitnice.
A do juče, voleli smo tog nekog najviše i nikada nismo ni pomislili da možemo da im kažemo tako nešto.
Nervira me ona rečenica, kada se strasti u poslednjim svađama smire, kada sledi rastanak, a sada već bivši partner kaže:
“Želim ti sve najbolje”.
Zar nije pomalo otrcana fraza? Da li je ta, prosta i toliko jednostavna rečenica obavezna pri rastanku? Mislim, čemu ta rečenica kada se ostavljenoj duši sve u tom trenutku ruši, pretvara u pakao, kada ima osećaj da propada kroz pod, kada sunce više ne sija, kada kiša pada samo za vas i niko drugi je ne vidi. Tom tako malom rečenicom, do nas dopire sasvim nešto drugo, nešto nalik na ovo: “Ne želim ti sve najbolje, gori u paklu!”. Nekako mi je ta rečenica, koja odzvanja u našim glavam, iskrenija i prikladnija za kraj.
Raskid je zaista jedan, pre svega, jako težak trenutak za sve. Neko odlazi i napušta nas. Neglo se prekida život u kome je učestvovalo dvoje, koji su gradili život i imali neku budućnost. Onda, posle raskida ostajete sami i sledi period privikavanja na novonastalu situaciju ali pre svega, jedno je sigurno, od tog momenta ste sami. Neko ko je do tada, do tog momenta bio sve naše, ljubav, pretvara se u nešto što nismo o tome ni mislili, da neko koga smo jako voleli može da postane onaj koji nam je srušio sve, da postane najgadnija, najpakosnija osoba na svetu. Možda čak i čudovište. Za sve to, takve osećaje u nama, potreban je samo jedan momenat. Trenutak koji se zove kraj jedne veze.
Manje-više, najbolji su bezboli raskidi veze ali ni oni nisu sasvim sigurni da će tako I ostati. Uspeh je ako neku vezu možete prekinuti tako da nikog ništa ne boli ali jednostavno, ne znam da li je to moguće? Ironija je da je uvek neko ostavljen, uvek neko ostavlja.
Jednom, upoznaćemo nekog novog i krenuti opet. Sve opet. Sve kao i ranije.
U stvari...
Ližite svoje rane i tražite ljubav.
 
Samo primećujem. Kontempliram kao i uvek i možda i nisam u pravu, što je često slučaj. Ali imam iskustva sa ovom aspidom, pa reko’ da ga podelim…zlu ne trebalo.
Često me tuga napada, imamo vrlo blizak odnos, gotovo prijateljski. Kad osetim da će da naidje i kafu pristavim. Pa sednem i čekam da vidim koj će moj opet od mene. A ona vazda nešto traži, čeprka, ispituje, iskušava, kao kad vam dodje komšinica ogovaruša na kafu pa ispipava teren, a vi pazite da ne bubnete nešto što će ona posle da ukrasi i nadgradi, pa sve odgovarate sa „Da“, „Ne“ i „Ma jeeeel?“…
Tako i ja. Ona dodje, udobno se smesti, zagrli me čak, i počne. Da rovari, blebeće, zapitkuje…ovako taj igrokaz otprilike izgledahttp://3.***************/__slUdqqytJY/SkVGmzPcWUI/AAAAAAAAAtw/BojH-dtfIY0/s400/crying+kid.jpg
 
Ko nam to baca staklo po putu
to sto si moja, kome to smeta
zasto o tebi pricaju svasta
najlepsa zeno sveta

Mozda su tacna imena bivsih
mnogi su i sad ludi za tobom
neka te mrze, nek im je zao
svima si rekla zbogom

Budalo jedna, mog zivota vredna
zar moja ljubav nije ocigledna
obrisi sumnju sa svog lepog lica
ne placi zbog sitnica

Zlobnici, lutko, od toga zive
na svaku srecu da bace senku
daj mi jos crtu ljubavi tvoje
nek nasa srca izgore
 
TVOJA VOLJA
Nema ovaj život rešenje
za tvoj plan van tvoje volje.
Nema tebe van tvog tela
ma koliko želeo da te dirnem.
Ostavljeni smo
da tražimo sami i želimo sami.
Želimo da se tu nadjemo,
da smo nadjeni.
Neće ti avgustsko sunce zapaliti srce
koje je u svom delu tela i sada čeka.
Nema nigde ničega ,čeka se tebe.
Bez tvog daha iuzdaha, bez želje
ničega u čekanju nema.
Ako dovoljno dugo gledaš crni mrak
dobićeš crninu očnu pitanja punu
I ako dovoljno dugo udišeš vatru želja
dobićeš vatreni pogled strasti pun
Sve sto radiš radi sebe
u sledećem vremenu
Imat ce smisao i biti ocenjeno
Za neke osmehe smo previše strani
A za neke zablude previše umorni
Jos nismo ni živeli
a već smo nešta preživeli
U šta gledas
ti mudra, božanstvena, divna ženo
Bez naočala,
bez cvetnog suncobrana
Koji te drži
dalje do neba,od same sebe.
 
I znam da jednom… Kada budeš našao utočište u tuđoj luci sreće, u luci druge žene, znam da ćes se s vremena na vreme, u trenucima slabosti i treme setiti mene… Mene… One koju si nazivao Anđelom svojim i divio se njenom iskrenošću, hrabrosću da u lice kaže ono sto misli, sve ono što drugi bi stisli i duboko sakrili u sebi, sakrili od tebe i drugih… I znam da jednom… Dok budeš vodio bitku sa uspomenama, tada upravo tog trena, setićes se mene i reči: „Ona je srcem celim voleti znala. I sve od sebe je dala, za sreće tren, onome ko zvao se njen, i znao voleti je, upravo onakvu kakva je“! I ovde reči će pokazati koliko si me, u stvari, dobro znao… U dušu mi prodirao, misli mi čitao… Ali nikada pročitati mogao nisi koliko, u stvari, meni značio ti si… Koliko me je u grudima duša bolela, krijući od tebe da sam te volela! Volela srcem celim, onako kako sam znala ja, ona što beše spremna coveku koji se njenim zvao sve da da…
 
U samom trenutku šoka bilo je malo bola, bol je počeo oko tri ujutro, kada sam se latio planiranja života koji još moram nekako da proživim i da se prisećam uspomena kako bih ih nekako izbrisao.
Srećne uspomene su najgore, pa sam pokušao da prizovem nesrećne. Bio sam uvežban. Sve sam ovo već doživeo. Znao sam da mogu učiniti ono što je neophodno, ali sada sam toliko stariji.
Čini mi se da nemam više snage za obnovu.
 
Ljubavna strast dovodi ljude u stanje kad prestaju da jedu, da spavaju, da rade, kad gube svoj dusevni mir. Mnogi se uplase kad se ona pojavi, jer unistava sve sto su do tada postigli i stvorili.
Niko ne voli da vidi svoj svijet u rusevinama. Zato mnogi ljudi uspevaju da se suprostave toj prijetnji, i da ocuvaju kucu ili bilo koju tvorevinu koji je vec trula iznutra. To su cuvari prezivelih stvari. Drugi, pak, postupaju suprotnoredaju se bez razmisljanja, nadajuci se da ce im ljubav rijesiti sve probleme. Prepustaju drugoj osobi svu odgovornost za vlastitu srecu i pripisuju joj svu krivicu za eventualni neuspeh. Neprestalno su u euforiji jer se dogodilo nesto cudesno, ili u depresiji, jer je nesto, sto nisu ocekivali, sve opustosilo.
Okrenuti ledja strasti ili joj se slijepo prepustiti - koja je od te dvije mogucnosti manje destruktivna? Ne znam.
 
Kad sam bio ugrožen, mislio sam samo na nju, hrabreći se njenim prisustvom. Kad mi je bilo teško, pominjao sam njeno ime kao u molitvi, nalazeći olakšanje. Kad osjetim radost, trčim da je podijelim s njom, zahvalan joj, kao da mi je ona daruje. Dobar je čovjek, i lijepa žena, ali ono što je samo za mene, to sam sam stvorio. Čak i da je imala velikih mana, ja ih ne bih znao. Potrebna mi je savršena, i ne mogu dopustiti da to ne bude. Dao sam joj sve što nisam našao u životu, a bez čega ne mogu. Čak se i umanjujem pred njom, da bi ona bila veća, i ja pomoću nje. Bogato je darujem, da bih mogao da uzmem. Ja sam osujećen, ona je ostvarena, i tako sam obeštećen. Ona mi namiruje izgubljeno, i dobijam više nego što sam želio da imam. Moje želje su bile maglovite i rasute, sad su sakupljene u jednom imenu, u jednom liku, stvarnijem i ljepšem od mašte. Njoj priznajem sve što ja nisam, a opet ništa ne gubim, odričući se. Nemoćan pred ljudima i slab pred svijetom, značajan sam pred svojom tvorevinom, vrednijom od njih. Nespokojan pred nesigurnošću svega, siguran sam pred ljubavlju, koja se stvara sama iz sebe, jer je potreba, pretvorena u osjećanje. Ljubav je žrtva i nasilje, nudi i zahtijeva, moli i grdi. Ova žena, cio moj svijet, potrebna mi je da joj se divim i da nad njom osjetim svoju moć. Stvorio sam je kao divljak svoga kumira, da mu stoji iznad pećinske vatre, zaštita od groma, neprijatelja, zvijeri, ljudi, neba, samoće, da traži od njega obične stvari ali da zahtijeva i nemoguće, da osjeća oduševljenje ali i ogorčenje, da se zahvaljuje i da grdi, uvijek svjestan da bi mu bez njega strahovi bili preteški, nade bez korijena, radosti bez trajanja.
Zbog nje, isključive, i ljudi su mi postali bliži.
 
Probudim se ,razmisljam sta je zivot ?
dali ga ja sama sebi stvaram ili zajedno ga gradimo ? zajedno -nemoj samo da napravimo kulu od karata jer to nebi mogla podneti.Jos jednu neprospavanu noc ,ne, nebi mogla -zato budi tu i tvorimo nas svet
 
Smrt jednog sna

Zeleo je, ali mogao nije.. Zvao je, a vapaje niko cuo nije.. Samo su oblaci oblike od papira stvarali, samo se govor zemlje cuo,
tog jutra sa radjanjem onoga sto se zivot zove, nesto je umrlo!..
Niko nece zaliti, zbog smrti te niko pogled nece oboriti, jer tog jutra, umro je samo jedan neostvaren san, samo jedna neispunjena zelja,
samo, samo to i nista vise...

Pokret ruke, korak od istine, trag grafita na dlanu, slana kap u uglu nekog oka i neostvaren san na ivici stvarnosti u bicu sto zivi na stranicama
knjiga. Trce slova, trce preko papira, pade slana kap na vlaznu zemlju, pade jos jedna zelja, ode u smrt necija izneverena iluzija. Cujete li?
Umro je jos jedan san!

Danilo J.
 
"Da imam foto aparat", rekao sam, "slikao bih te svakoga dana. Tako bih zapamtio kako si izgledala svakoga dana svoga života."
"Izgledam isto."
"Ne, ne izgledaš. Sve vreme se menjaš. Svakog dana pomalo. Da mogu, sačuvao bih sve to."
"Ako si toliko pametan, kako sam se danas promenila?"
"Postala si malo srećnija i takođe, malo tužnija."
"Kako znaš?"
"Razmisli malo. Nije to tako kod svakoga, znaš. Neki ljudi, kao na primer tvoja sestra, postaju samo srećniji i srećniji svakoga dana. A neki ljudi, kao Bejla Aš, postaju samo tužniji i tužniji. A neki ljudi, kao ti, postaju oboje."
"A šta je sa tobom? Da li si ti najsrećniji i najtužniji sada nego što si ikada bio?"
"Naravno da jesam."
"Zašto?"
"Jer me ništa ne čini srećnijim i ništa me ne čini tužnijim više nego ti."


Nikol Kraus
 
Vremenom ćeš navići na rastajanje. Naučićeš da se sećaš. A sećanje je isto kao i susret. I pomalo ćeš navići da voliš mnoga bića u uspomeni.
Kao što deo sebe daješ prijateljima, tako će i oni tebi davati najbolje od sebe.
Na kraju ćeš videti da si ti pomalo svi koje si nekad volela.
Jednom ćeš morati da daš sve i da te ne boli. Naučićeš da sanjaš. Da lečiš dodirom. Da zadaješ mali, da bi ublažila veliki bol.
Vrlina je postupati u skladu sa sobom. Biti zadovoljan sada. Ne u ime budućnosti i od sećanja na prošlost, nego zbog ovog trenutka.
Vrlina je biti potpuno živ.
 
Lijepa, mlada, uspjesna i pametna, ali sama, dakle nije uspjela u zivotu. OMG, je li stvarno tako? Trebamo li muskarca da bi bile savrsene? Kad malo bolje pogledam, da, trebamo muskarca. No, gdje su svi oni „pravi” nestali? Je li svakom trenutno dostupnom muskarcu pise na ledjima „bjezi od mene”? (Mislim ako nije, zasto smo onda same? SAME?).

Ako pogledam ispred sebe samo vidim da su „pravi” zauzeti ili su otisli vani (neki radi posla, neki radi skolovanja ili doskolovavanja, a neki radi boljeg zivota). Uglavnom oni koji su ostali nevaljaju (zaboravili su sto znaci mono, nisu im sve na broju, nisu zainteresirani za ozbiljnu vezu, odlicni su lazljivci koje nakon nekog vremena provalite, ...). I posebna skupina su muskarci koji su zene prekrizili, odlaze u homice.


„Situacija je zbilja ocajna”-kako kaze moja prijateljica. Jel zbilja tako? Jos se pitam. Mozda su zene postavile previsoke standarde? Mozda su mame upropastile svoje sinove? A mozda uopce i NE trazimo „savrsenog”.


Razmislila sam i malo bolje pogledala stvar iz drugog kuta. Ne sjecam se kad smo (mislim na zensku ekipu) izasle zadnji put da „nadjemo” nekog i da ne pijemo. Cak se i ne sjecam kad sam zadnji put na nekom drustvenom dogadjaju upoznala nekog s namjerom da odemo na kavu. DA! Svi propali izlasci rezultat su mog pogrijesnog izbora u zadnje vrijeme... Dakle i ja i mi smo krive. Normalnim muskarcima sam se smijala ili ih nisam (s razlogom) privukla pa se i nisu imali priliku dokazati. Epidemija „Nedostatak muskaraca” ne postoji. Stvarno ne postoji. Sad znam! Mijenjajte taktiku. Trazite zbilja pravog. Ako ga je „ona” nasla mozete i Vi!
angelina-jolie-brad-pitt-twins-france-women-in-hollywood.jpg
 
Za sedam jeseni, koji minut posle pola jedan, jedan ili pola dva, i ona će negde zastati pod zamučkujućim plavim neonom sa reklame iznad izloga prodavnice modne obuće...
I onda će znati...
Dah uspomene pažljivo će oduvati prašinu sa smešne stare ogradice od posesivnosti koju sam jednom uzalud dizao oko skrivenog senovitog vrta u kom su pupile njene ambicije...
Uzdahnuće, predosećam?
Čestice sjaja rastopiće joj se naćas u pogledu, kao odraz udaljenih zvezda na vodi...
Biće sama, nadam se?
Jer, tad će se u ritmu njenog pulsa možda pojaviti ona uznemirena i ključna sinkopa koju sam poslednjih dana uzalud osluškivao u odjecima nasih tišina...
Da...
I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo...
Da sam sve druge voleo tamnom stranom srca...
Štedeći se...
Učeći se kako ću najbolje voleti nju...
Kada je konačno nađem...
 
Poslednja izmena:
Moze mi se eto.
Ne mogu da ocutim,necu da spustim glavu.Znam da ce mi jednom razbiti zube neko zbog mog stava ali takva sam.Jednom sam bila blizu incidenta,kad sam sedela u basti kafica kada me je zargonski receno "startovala" jedna takva sirovina naviknuta da zene bira i ocenjuje kao meso.Koji misli da u zivotu sve moze kupiti.Obratio mi se.Okrenula sam mu ledja.Nastavila pricu sa drustvom.Pitao me je glasno,jel to necu da pricam sa njim.

Okrenula sam mu se i rekla mirnim glasom da sa takvima kao on razgovaram samo na pijaci kad pitam koliko kosta sir i kajmak.

Da,znam da ce me jednom kostati ali jace je od mene.Nemam takav zeludac.Nemam tako debelu kozu.Ne umem da ocutim i spustim glavu.Takva mi je krv,a i naposletku...danas sam bas ovde gde sam zbog tog mog stava.Inata.Ponosa.Principa.

Gledam gore od sebe,kako se laktaju.

Da li ce se ikada u ovoj zemlji vratiti pravo vreme?Normalno vreme? Normalni ljudi?

Gde ce te vrednovati zbog tvog znanja,umeca,obrazovanja,postenja,radnih navika?Gde ce se vrednovati covek kao covek a ne kao bedna senka kera podvijenog repa,margaca koga jasu bez sedla.I magarica,curki,guski i ostale pernate zivine.

Ili je najpametnije polako spakovati prnje u jedan kofer i zauvek napustiti ovaj nas Brdoviti Balkan?
62612-odlazak.jpg
 
Mislim da niko ne može da uspe bez ove operacije: izvaditi iz sebe izgubljena i lažna, ambiciozna mestašca, rane pustiti da zarastu i hrabro priznati šta se sve nema. Kada se to učini, najteži uspon ostaje iza nas. Ispred vas je jednostavan i širok put. Ostaje nam samo da svoje sposobnosti i lepotu svesno negujemo a svoje loše osobine pustimo da zakržljaju i sakrijemo ih u ćošak, gde neće smetati nikome osim nama samima. Posle od njih ostaje samo mali zavežljaj koji nosimo sami, na svoju odgovornost. Možda će nekome uspeti da ga negde zaboravi, ili što je još hrabrije, baci uzvikujući: "Konačno su mi ruke slobodne! "

Milena Jesenska
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top