Slike i reportaže sa izložbi

Било је шар пејева, и то баш доста! Посебно су ме одушевили штенци који су били на продају, онако мали, збрчкани са прелепом фацом!

Народе, и мени је драго да сам вас упознала!

Асторела, за фотке ... само јави, шта год да треба да шкљоцнем! :)
 
Е, видиш, нисам се тога сетила! Мада, дижем и ја руке више од такмичења на фотографијама. А и нису увек сви "одушевљени" кад виде како пас лиже детету лице, мислим да се разумемо. Ја их наравно, не осуђујем, јер свако има право да мисли шта хоће, али само кажем.
 
Na slici Badza i Archil :)
Badza 5.CAC.R.CACIB
Archil 5,CAC,CACIB
vmYK4MfmDDnqKlqE.v.jpg
 
Па не би тако мирно спавали да није хумано. Раније сам спомињала да сам ишла на такмичења са својим псом, веруј ми, ти кавези су ми значили више него ишта! Лепо уђе унутра, легне и спава!

Нехумано је што знам неке људе који су пса држали нон-стоп у таквом кавезу у кући!
 
to je moje misljenje-... jer mislim da tim stencima uopste i nije mesto tu gde jesu-- ali opet pominjem- to je moje misljenje-

Nisam "ljubitelj" dog show izlozbi -jer mislim da je ruzno ocenjivati psa po performansama- jer pas nije automobil.

a slazem se sa tim sto kazes da ima ljudi koji svoje pse drze u kavezu u kuci- jer znam i za to- a to je opet problem odgajivaca- koji prodaju pse kome stignu- samo uzmu pare a ne proveravaju da li je taj neko pogodan za psa.
 
vidjala sam i ja devojcice od 4 godine -kao skiperke izgledaju- na takmicenjima miss-
deluje na prvi pogled da uzivaju... (ali diskutabilno je da li je eticki/moralno)
Ne mislim da je ocenjivanje i bodovanje izgleda u bilo koje svrhe vazno - ni za psa ni za "vlasnika".. a to da li neki covek uziva dok se dive njegovom psu i da li to sve njegov ego izdize- verujem da je (na zalost) tako- i da ima takvih slucajeva mnogo... :-|
Ipak ne mislim da je to u interesu psa... ali da mu godi da je uz "vlasnika" -godi mu- i da zeli da udovolji "vlasniku"- zeli- pa makar ovaj isao na ratiste, u vatru i dim... ili u lov- on ce ga pratiti- mada opet, ne znaci da je to u najboljem interesu psa...
Rekla sam ( u predhodnom postu) da je ovo moje misljenje, jer ja to posmatram iz nekog drugog ugla- iz interesa zivotinje - a ne iz covekovog interesa (da se oseca lepo, uziva, trosi vreme.. sta god) ..
 
Samo jedno da objasnim - svrha izlozbe nije da se promovise odredjen pas i njegov vlasnik, nego da se selektuju najbolji primerci odredjene rase koji bi onda nastavili da usavrsavaju tu rasu svojim potomcima. Po pravilniku psi koji ne dobiju prolaznu ocenu ne smeju da imaju potomstvo. To je izmisljeno da se rase ne bi "razvodnjavale" mesanjem sa drugim rasama i da bi psi bili sto vise u skladu sa standardom rase.
E sad drugo je pitanje sto su ljudi to sve okrenuli naopako, vecina u stvari ni ne zna cemu izlzobe zaista sluze, sudije su podmitljive, izlagaci se ponasaju kao da su oni pobedili (opet naravno ima izuzetaka) kad im pobedi pas, i na kraju sve to predje u nesto sto nema veze s mozgom a kamoli sa izvornim razlogom za izlozbe pasa.
 
Samo jedno da objasnim - svrha izlozbe nije da se promovise odredjen pas i njegov vlasnik, nego da se selektuju najbolji primerci odredjene rase koji bi onda nastavili da usavrsavaju tu rasu svojim potomcima. Po pravilniku psi koji ne dobiju prolaznu ocenu ne smeju da imaju potomstvo. To je izmisljeno da se rase ne bi "razvodnjavale" mesanjem sa drugim rasama i da bi psi bili sto vise u skladu sa standardom rase..

U " tom grmu cuci zeka" :;)
Rasa/pasmina- opet covekov interes.. da psi biraju, mislis da mu je bitno da je njegova rasa.. ma pas to ne mari.. mi (ljudi) napravili smo taj "metricki sistem pasmina"- ako se gleda po izvoru- svi ovi psi danas su "krs" ..(grozno zvuci al ajd sad tako da kazem) , u odnosu na izvor pasmine.
Ne vredi meni objasnjavati :) imam duboko urezana secanja i stavove formirane na iskustvu.. te nikako ne mogu da se pomirim sa time da covek odredjuje limite, mere i performanse potrebne za nekog psa... pas je ljubav u najlepsoj formi.. nekada ga prate i buve i ostale zavrzlame, ali mereno (eto jedino to da merim) ljubavlju koju mozes dobiti od jednog coveka- to bi morao biti neki covek-div emocijalni, neki lik sto ga empatija trese kao struja.. al to svaki pas ima- prirodno- i bez ultimatuma i bez granica i bez kompromisa, jer on se daje nesebicno, pa trebao on po "pravilima" imati ovakve ili onkave mere -on je nemerljiv i nije materijalno dobro.. pas je (kao i sve zivotinje ) pasivni pravni subjekt- i ne mozee se onda prema njemu odnositi kao prema objektu/imovini- kupovati i prodavati ga za neku sumu, ocenjivati ga i odredjivati da li je "kvalifikovan" za reprodukciju.. u tom slucaju zasto se ne sprovedu do kraja ti standardi- pa onda svi psi koji "ne odgovoraju merilima" budu sterilisani/kastrirani- te njihovi "vlasnici" ne mogu nastaviti da zaradjuju na njihovim stencima... :-(
To je vrzino kolo- ako vec postoje pravila- neka idu do kraja.. ovako sve je relativno i diskutabilno..
 
Ne razumes - nije stvar u fizickom izgledu nego u nameni tog psa. U njegovim genima, ako je lovac recimo, treba da budu najbolji lovacki psi jer ako ce se on koristiti za lov ne moze recimo da se plasi pucnja ili da ga zanima da njuska cvece vise od toga da ide i lovi. Zato su prve izlozbe i pocele. Kasnije se sve to izmenilo, psi su prestali toliko da se koriste za ono za sta su napravljeni i to je postalo takmicenje u lepoti. Na fer izlozbama (tj koliko mogu da budu fer) odredjene pasmine jos uvek moraju da poloze odredjene testove da bi dobili dobru prolaznu ocenu.
 

Back
Top