školice, vrtići...

Kada je Aleksa sa malo manje od 3 godine pošao u vrtić smatrala sam da je to pravilna odluka sve dok nije bilo njegove reakcije. Postao je tužan (ali stvarno tužan, naizgled bez razloga), "lepio" se uvek za nekog od odraslih bliskih (pa pošto bi ga mama i tata uglavnom ignorisali, dolazio je do mene), svoj treći rođendan je, pored sve one dece, proveo kod mene u naručju... Tad sam mislila da je vrtić greška i samo zato što sam lepo vaspitana i imam toliko zdravog razuma da znam da odluke donose roditalji, nisam reagovala (inače sam bila spremna da svoje vreme prilagodim tako da ga ja čuvam :roll: - opičena tetka! :???: ).
Međutim, posle par meseci (tu uključujem i boravak kod kuće zbog raznih prehlada i onih bolesti zbog kojih se ne ide u vrtić) prilagođavanja, on je ne samo naučio da ide u vrtić, već i da u tome uživa!
Jedno nenametljivo dete koje je više volelo da bude u poznatoj sredini i u društvu odraslih, postalo je socijalizovano, voli društvo vršnjaka, snalazi se (čak je sa 5 godina na sopstveni zahtev i želju išao na Kopaonik sa vaspitačicom!)... i u tom smislu je vrtić "odradio" svoju ulogu na najbolji način.
Vrlo slična priča bila je i sa Tomom (takođe je krenuo sa 3 godine) s tom razlikom što je on bio malo "glasniji" :roll: , ali u istom vrtiću gde i brat, pa je često "gostovao" u starijoj grupi. Naravno da je kasnije sve došlo na svoje (čak je prošle godine i on bio na Kopaoniku! :D )
Istina, obojica su imali izuzetno dobre vaspitačice.
 
moja zabica krene u vrtic sa 3,naravno kao i vecina dece place za svojom mamom i ja se vracam posle par sati(posto u procesu privikavanja ostaju po 2-3 sata)a meni je vaspitacica gurne ali bukvalno gurne i onako cinicno kaze:"evo vam ova besnulja..."
dete je imalo traumu 1-2 dana od dela grada u kom se nalazi vrtic,igraonice su za nju bile kuca strave i uzasa..
inace jako druzeljubivo i otvoreno dete bi se u igraonici ocajnicki drzalo za mene sakrivajuci se ...
e sad posto muz kao ima veliku platu mi placamo punu cenu vrtica sto iznosi 15000 a posto sam ja trenutno bez posla zbog reforme vojske ne dam drzavi 15000 nego cu lepo da sedim kuci i cuvam decu...
 
eto to je Srbija...
privatnici sa po radnju,dve uplacuju na racun (naravno navodno zbog poreza i doprinosa) sebi minimalac a ostatak na ruke.
imala sam slucaj u blizini,placali vrtic 1000 din
a moj dragi nije ni u epsu ni u nisu vec kod vojske i mora da prijavi regularno tako da uvek placamo punu cenu...
 
Nisi u pravu; nije cena ista za različite plate; većina plaćaju tzv. prosečnu cenu koja je ta što ti kažeš; oni koji imaju troje i više dece, samohrani roditelji, i ne znam ko još; valjda izbeglice, u svakom slučaju ko prima dečiji dodatak, njima se regresiraju svi troškovi.
 
Da, šta sam u stvari htela da kažem, ko ima veću platu od ne-znam-koje cifre, plaćaju punu cenu. I stvarno znam da svi kojima je prijavljena tačna plata (znači državna ili društvena služba) plaćaju privatne vrtiće jer ispadnu jeftiniji.
 
evo mi imamo 50000.to nije lose ali nije ni dobro...
kad platis sve drzavi sto moras ostane ti corak...
Privatni vrtici bar ovde u mom okruzenju kostaju 16000 za jedno dete kao i zene koje cuvaju preko babysitting agencija(bar ova sto sam je pitala koliko)
 
Tosicka:
Nije ista cena...
Nema veze gde radis ali ima kolika su vam primanja!
i posle se to deli po glavi clanova domacinstva i eto...

Ne, ne, ne. SVA deca plaćaju isto, 2000 din mesečno celodnevni boravak. Moj muž i ja imamo zajedno strašno velika primanja, preko 150 hiljada i da se po tome računa, plaćali bismo najmanje 200 evra za dete mesečno.
Možda se razlikuje od vrtića do vrtića. Izgleda da smo mi sa našim imali sreće.
 
ultrared:
Ne, ne, ne. SVA deca plaćaju isto, 2000 din mesečno celodnevni boravak. Moj muž i ja imamo zajedno strašno velika primanja, preko 150 hiljada i da se po tome računa, plaćali bismo najmanje 200 evra za dete mesečno.
Možda se razlikuje od vrtića do vrtića. Izgleda da smo mi sa našim imali sreće.
Onda nije Radosno detinjstvo:?
Ili vam nisu prijavljena (socijalno) tolika primanja. to je većinski slučaj.
 
Moja cerkica je pochela da ide u obdanishte sa godinu dana, jer sam morala da radim.
Prve dve nedelje sam bila sve vreme sa njom kako bi se uhodala. Nije bilo nikakvih problema, jako sam zadovoljna kako rade. Drzavni je vrtic i cene se razlikuju na osnovu koliku platu imaju roditelji ali postoji neka maksimalna taksa.
 
mackica ns:
Nisi u pravu; nije cena ista za različite plate; većina plaćaju tzv. prosečnu cenu koja je ta što ti kažeš; oni koji imaju troje i više dece, samohrani roditelji, i ne znam ko još; valjda izbeglice, u svakom slučaju ko prima dečiji dodatak, njima se regresiraju svi troškovi.


Хехе...само што сви ''монтирају'' примања, тако се једне године десило да ја као самохрана мајка двоје деце и још просветни радник једина плаћам највећу цену (а тридесеторо деце у групи?!)... :roll:
Ишла сам да проверим, кажу: ''Све је у реду, сви остали имају мања примања по члану домаћинства од вас!'' :roll:
 
Cena u drzavnim vrticima nije ista u svim gradovima...i bash mi nije jasno kako. Pre neki dan bilo na tv-u da je najjeftiniji drzavni vrtic u Kraljevu. :?
Nasha devojchica ide u privatni vrtic i placamo 5000 mesechno U drzavni nismo mogli da je upishemo, jer bi ko zna koliko chekali, mozda i godinu dana. A i moj muz radi za vojsku, pa nam je visok prosek plate, tako da bismo i u drzavnom placali oko 3500-4000.
 
ma dete mi se preladilo do 2 godine posle nedelju dana u vrticu 40 temp looodilo...
Ja dolazim p[o nju vani sneg ladno kod njih sirom otvoren prozor ....
mislim hvala drzavi sto potice natalitet,ali nemoj te vise ovako...
 
Ја сам имала среће да ми прво дете чува свекрва до треће године. Онда се мучена разболела, тако да сам друго дете морала да дам у вртић са 11 месеци.
Разлика између моје двоје деце је огромна. Кажу да је то нормално и да деца морају да се разликују, али толико...
Старији је поверљив, искрен, одговоран, сигуран у себе... а млађи сушта супротност...
Сада има четири године и још увек плаче свакодневно што мора у вртић.

Трудим се да што више времена проводим са њима када се вратим са посла, а викенди су потпуно њихови...
Кажу да једино време посвећено деци није изгбљено време.
 
Tosicka:
ma dete mi se preladilo do 2 godine posle nedelju dana u vrticu 40 temp looodilo...
Ja dolazim p[o nju vani sneg ladno kod njih sirom otvoren prozor ....
mislim hvala drzavi sto potice natalitet,ali nemoj te vise ovako...


У устајалом топлом ваздуху вируси се брже размножавају и шире. Деца се не прехладе од зиме у вртићу, негу покупе вирусе од друге деце....и то је, на жалост, нормална фаза изградње имунитета код сваког детета. Кроз то мора да се прође, кад тад!
 

Back
Top