SITNI KOLAČI

Nesto od mene malkice...
f6ede7ee0034d83ce13eb65a57e7cc2a.jpg

narandzine kupice, crno-beli rolat,rafaelo,cokoladirane urme,kesten skoljkice,male brusnice,cokoladni kesten,snikers stangle,nugat kockice,limuncici i jagodica kolacic

A ovako zapakovano
78d9e45457978e4198c7bb6379e5a057.jpg
 
Poslednja izmena:
Uh, uh, uh....šta je ovde divnih kolača...ja moje i ne stižem da slikam :(

Kad smo već kod starinskih recepata htela sam da vas pitam da li je neka od vas pravila one starinske kolače od rendanih jabuka i šećera...što se dugo kuva a onda jatka oraha unutra...To je pravila mama mog bivšeg momka i jes da me žena mnogo voli i da ponekad svrati kod mene , malo mi je glupo da je zovem za recept...

A ove godine bih ih napravila čisto da idu gratis uz posne kolače kao dekoracija jer su staklasti i želatinasti i mmmmm
 
ja pravim ove

350 gr secera
500 gr kiselih jabuka izrendati i izdinjstati sa secerom da bude gusto dodati mlevene ili seckane orase bademe i sok od jednog limuna,ko voli i saka suvog grozdja od ohladjene mase praviti kuglice valjati u secer i ostaviti na promaji da se prosuse.Tako je radila baka mog muza,ali stvarno ih dugo treba dinjstati.
 
Uh, uh, uh....šta je ovde divnih kolača...ja moje i ne stižem da slikam :(

Kad smo već kod starinskih recepata htela sam da vas pitam da li je neka od vas pravila one starinske kolače od rendanih jabuka i šećera...što se dugo kuva a onda jatka oraha unutra...To je pravila mama mog bivšeg momka i jes da me žena mnogo voli i da ponekad svrati kod mene , malo mi je glupo da je zovem za recept...

A ove godine bih ih napravila čisto da idu gratis uz posne kolače kao dekoracija jer su staklasti i želatinasti i mmmmm

ja pravim ove

350 gr secera
500 gr kiselih jabuka izrendati i izdinjstati sa secerom da bude gusto dodati mlevene ili seckane orase bademe i sok od jednog limuna,ko voli i saka suvog grozdja od ohladjene mase praviti kuglice valjati u secer i ostaviti na promaji da se prosuse.Tako je radila baka mog muza,ali stvarno ih dugo treba dinjstati.

Ne zove li se to KITNJIKEZ? Kuva se od jabuka ali što je od dunja ukusan, samo tako....Može se ukuvati više ili manje. Ako ga ukuvate više razlijete ga u neku tepsiju (pleh) i kada se ohladi i stegne seckajte ga na kockice. Naravno svi dodaci tipo koštunjavih plodova se mogu staviti unutra (iseckani na krupno) a može se i ukrasiti celim jezgrom oraha ili bademom.......Pravi odnos šećera i voća zavisi od kiselosti samog voće, mada je najbolje 1:1 uz dodavanje limunovog soka. Evo to od nas koji se sećaju mirisa dunja sa ormara i ne moraju da pitaju mame i bake :zper: :heart:
 
Jes sa dunjma kitnikes ali ovaj sa jabukama mi je mmmm....a mrzi me da rendam dunje a volim ga više od svega ;)

Hvala ženskice, to je to :)

Sneki, ako mogu da stoje mesecima ti mi sad napravi pa kad dođem da se počastim :))

XAXAXXA
 
Ovo je skinuto sa interneta, pa kopiram iz moje svastare!
Inace, recepte sa neta za koje znam autore, kao sto su recepti sa krste, stavljam u dokumente, koje sam nazvala po vasim nikovima ovde, a folder se zove Tim snova :)

Kitnikes
Potrebno je:
2 kg dunja, iseći na 4 kriške i izvaditi srce
2 cela karanfilića
1 štapić cimeta
1,25 kg šećera
3 kašike višnjevače
6 kašika šećera

Priprema:
Dunje staviti u posudu i preliti hladnom vodom. Karanfiliće i cimet vezati u muslin ili gazu ili drugi porozan materijal i staviti u vodu. Na tihoj vatri kuvati i kada počne da vri, pokriti posudu i ostaviti 45 minuta da se kuva. Skloniti sa štednjaka i ostaviti pokriveno preko noći.

Sledećeg dana ocediti dunje, a začine odbaciti (voda se može servirati kao napitak ili za kuvanje drugog voća). Dunje izmiksirati tako da se dobije pire. Izmeriti pire i dodati isto toliko šećera. Slatki pire staviti u posudu i kuvati, uz neprestano mešanje, na tihoj vatri dok se smesa ne odvoji od posude. Skinuti sa štednjaka i dodati višnjevaču.

Dva pleha za rolat isprati vodom i u njih sipati smesu od dunja. Staviti ih u pećnicu na najnižoj temperaturi (nije potrebno prethodno zagrejavati). Ostaviti što je moguće duže da se suše, najmanje 5 sati.

Izvaditi iz pećnice i seći na kvadrate. Uvaljati ih u šećer. Servirati ih na papirnim tacnama.
 
Zoko, lepo sam rekla da su termiti sve zbrisali :)
Nisam ni slikala!

Jutros pre posla napravila sam jos jednom Becar selek, po tvom receptu i razlila samo na jedan list oblatne, toliko sam i imala, i steglo se lepo i sece se bez problema :)
Evo fotke, kolaca na tom jednom listu! Izvinjavam se fotka je ocajna, jer je slikana telefonom!

Pogledajte prilog 163092
 
BOMBICE OD KIKIRIKIJA
300 gr. kikirikija, 250 gr. margarina, 1 narandza, 200 gr. oraha I 100 gr. keksa.
Samleti kikiriki, dodati margarin, sok i narendanu koru od narandze, mlevene orahe, i na kraju mleven keks.To dobro izmesati.Praviti loptice, i uvaljati u sitno seckan kikiriki.

Nisam pravila ali probacu, izgleda lepo i jednostavno.
Ako je neko pravio htela bih da cujem misljenje.
 
Ima li neka od vas proveren recept za kolace sa onim rizinim (pirincanim ) pahuljama ?
Nema veze da li su u pitanju toblerone, stangle, bajadera, svejedno je.
Videla sam da ih u zdravoj hrani, ima u vise boja, pa su mi interesantne.

Probala sam po nekom receptu koji imam, ali nesto nije kako treba, jer se runi i ne moze lepo da se sece, dodje mnogo suvo, u pitanju su neke stanglice.
 
Posne rafaelo kuglice

1/2 l sojinog mleka ili vode
2 pudinga sa ukusom slatke pavlake + 2 kašike gustina.
Skuvati da baš bude gust krem. Umutiti pola pakle margarina sa 250 gr šećera u prahu, dodati ohlađeni krem, 300 gr kokosa i ostaviti da se stegne. Ukoliko nije dovoljno čvrsto, dodati 100 gr. mlevenog posnog keksa. Praviti kuglice i u svaku staviti blanširani badem.
da li pravite po ovom receptu rafaelo ili postoji jos neki?ja bi htela da isprobam taj sa sojinim mlekom u prahu.
 
Vanja evo ti moj recept.
R A F A E L O
400 gr. secera, 200 ml vode i 250 gr. margarina staviti na ringlu, mesati dok se ne istopi secer.Kad provri, da kuva 5 minuta. Skloniti sa vatre i dodati prethodno dobro promesano 400 gr. sojino mleko u prahu i 200 gr. kokosa. Dobro izjednaciti i ostaviti da se skroz ohladi, najbolje u frizideru jedno 2-3 sata.
Od mase praviti loptice u koje se utisne lesnik ili badem i uvaljati u kokos.
 
Ima li neka od vas proveren recept za kolace sa onim rizinim (pirincanim ) pahuljama ?
Nema veze da li su u pitanju toblerone, stangle, bajadera, svejedno je.
Videla sam da ih u zdravoj hrani, ima u vise boja, pa su mi interesantne.

Probala sam po nekom receptu koji imam, ali nesto nije kako treba, jer se runi i ne moze lepo da se sece, dodje mnogo suvo, u pitanju su neke stanglice.
Imaš onu smesu za "šišarke", "kornfleks", "bonžitu" (sve su varijacije na temu: med, margarin, šećer, čokolada) i ja obično deo kornfleksa (ali zapreminski... znači ako treba npr 300g , stavim 150 i odmerim na npr. "šolju" koliko je to) zamenim ekspandiranim piririnčem (e sad... kako se reč "pirinač" pravilno prebacuje u ovaj padež - nisam sigurna).
 
Ja sam pravila na ovaj način sa rižom ili ekspandiranim pirinčem. Može beo a ima ga i u raznim bojama.
Potrebno:
200 gr. čokolade za kuvanje
250 gr. eurokrema
100 gr. rižinih pahuljica
2. kašike ulja

U veću šerpu staviti ulje i čokoladu da se istopi na laganoj temperaturi, dodati eurokrem i mešati oko 2-3 minuta da se sve lepo istopi i sjedini. Skloniti sa vatre i dodati rižine pahuljice i dobro promešati. Kalup obložiti folijom i sipati smesu u njega. Ostaviti da se dobro ohladi. Umesto kalupa mogu se puniti i papirnete korpice ili staviti u pleh i seći štanglice. Sve po sopstvenoj mašti. Prijatno!
 

Back
Top