SITNI KOLAČI

Ne treba da je skroz u prahu, kao secer, vec najfinije samleven.
Kupi vec mleveni pa ga jos jednom samelji na mlinu za kafu.
Prosej ga, pomesaj sa secerom u prahu pa ponovo sve zajedno prosej.....
 
Poto, a i vi ostali, a gde kod nas ima da se kupi badem u prahu, jer nema sanse da se samelje tako fino? Ja bih bas probala da napravim te macarons.

Inka, mozes da kupis badem (beli, oljusten) na meru ili listice badema, ima u bolje opremljenim radnjama zdrave hrane, pa ih onda sameljes; ili sama blansiraj badem, oljusti i ostavi da se dooobro osusi (mozes i u rerni, kao kad pravis beze koru ili puslice) - ja tako radim kad pravim marcipan za sitne kolace. Posle naravno sameljes. ;)
 
OK, snaći ću se. Moram to da probam, deluju super. Eto, a ja kad sam bila u fr. niko se nije setio da mi ih pokaže:sad2:. Čovek se uči dok je živ. A mojoj bratanici će se dopasti baš ovi roze, iako ih, vidim, prave u svim mogućim bojama. Da nam nisi rekla, Poto, da su francuski, ja bih mislila neki japanac smislio plastične kolače:rotf::mrgreen:
 
OK, snaći ću se. Moram to da probam, deluju super. Eto, a ja kad sam bila u fr. niko se nije setio da mi ih pokaže:sad2:. Čovek se uči dok je živ. A mojoj bratanici će se dopasti baš ovi roze, iako ih, vidim, prave u svim mogućim bojama. Da nam nisi rekla, Poto, da su francuski, ja bih mislila neki japanac smislio plastične kolače:rotf::mrgreen:
:zcepanje: :zcepanje: :zcepanje:
Samo ti njih napravi i u slast pojedi!!!
Videces kako su divni, tope se u ustima....
A i ako ti ne ispadnu kako treba pogledaj na moj blog pa se utesi....
Tamo sam stavila i sliku kakvi su kad ne uspeju....
 
:zcepanje: :zcepanje: :zcepanje:
Samo ti njih napravi i u slast pojedi!!!
Videces kako su divni, tope se u ustima....
A i ako ti ne ispadnu kako treba pogledaj na moj blog pa se utesi....
Tamo sam stavila i sliku kakvi su kad ne uspeju....

Ma i onda su dobri :rotf:
U stvari, postoji resenje - sada se mogu kupiti i kod nas, u lancu pekara "Helb & kifle", u lepoj ambalazi, cak nisu ni skupi. :ok:
Na zalost, ne vidim da su nesto primeceni i prihvaceni od strane ljudi ovde, ali su bar pravo osvezenje u izlogu.
 
1 ORAH-LESNIK TORTA(kao kolac)
I KORA: 5jaja, 150gr. prah secera,200gr.mlevenih oraha, 3stangle cokolace i 1 kasika brasna
II KORA:6 belanaca, 150gr. kristal secera 150gr. mlevenih lesnika i 2 kasike soka od narandze
FIL: 6 zumanaca, 200gr. secera u prahu 2 pudinga od vanile skuvati u 1/2l mleka.Kada se fil ohladi dodati 1 margarin
filovati: Ikora-1/2fila-IIkora-1/2fila-ukrasiti po zelji

2.GRILIJAS ROLAT
KORA: 6jaja, 6 kasika secera,6 kasika mlevenih oraha i 2 kasike brasna.
FIL Skuvati 4 jaja i 8 kasika secera. Kada se ohladi dodati 250gr. margarica i po potrebi prah secera. Od celokupnog fila odvojiti malo za premazivanje rolata a zatim ostatak podeliti na dva dela, u jedan dodati 150gr. mlevenog grilijasa a drugom delu fila dodati 100gr. cokolade.
filovati kora-coko fil-grilijas fiuviti u rolat-premazati ostavljenim filom i posuti krupnijim grilijasom koji se pravi od 200gr. secera i 150gr. seckanih oraha.
Od ove kolicine se dobiju 2 rolata.

3.ROMANSA
TESTO; 1 jaje, 1 zumance, 2 kasike kristal secera, 100gr. margarina, 3 kasike mleka, 1prasak za pecivo, 400gr. brasna. Zamesiti testo, razviti koru debljine4-5mm, vaditi krugove i peci.
FIL: Penasto umutiti 300gr. prah secera, 180gr. margarina i 100gr. mleka u prahu
Na ispeceni keksic stavljati po jednu kuglicu fila, blago pritisnuti, staviti glazuru od cokolade i posuti seckanim lesnikom ili kokosom.

4.KINDER STANGLICE
1dcl vode i 150gr. secera staviti da provri, dodati 125gr. margarina, 50gr. cokolade, 150gr. mlevenih oraga, 150gr. mlevenih lesnika i 200gr. mlevenog keksa. Masu izruciti u nauljen pleh i ostaviti da se ohladi.
PRELIV 1/2 dcl vode staviti da provri sa 200gr. kristal secera, dodati 1/2 margarina, kada se lepo rastopi skloniti sa vatre i mikserom umutiti 200gr. mleka u prahu i 3 pune kasike praha za puding od vanile ili slatke pavlake( ja uvek koristim pudin slatka pavlaka). Vrucu masu preliti preko ohladjenog prvog dela. Ostaviti par sati ili sutradan seci i ukrasiti po zellji.

5. TOBLERONA
150gr. kristal secera, 1dcl vode i 75 gr. margarina prokuvati. Skloniti sa sporeta pa dodati 100gr. mlevenih oraga i 150gr. mlevenog keksa. Masu podeliti na dva jednaka dela i u jedan dodati 75gr. cokolade.
filovati 1/2 tamnog fila- svetli fil(sve)- 2 reda rolera(malo utisnuti u smesu)-1/2 tamnog fila
Trouglasti kalup mozete obloziti oblandom i sa strane i odozgo.
Ova mera je dovoljna za jedan kalup.

6. PRALINE SA BADEMOM I SLATKOM PAVLAKOM
Otopiti na tihoj vatri 125gr. margarina i 125ml slatke pavlake, cim pusti jedan kljuc skloniti sa sporeta i dodati 250gr. cokolade i mesati dok se ne otopi. Kad se cokolada skroz otopit dodati 150gr. mlevenih badema i 150gr. mlevenog keksa. Masu ostaviti da se lepo ohladi i stegne, praviti loptice, staviti po jedan ceo badem i oblikovati valjcice. Praline lepo rashladiti u frizideru i preliti glazurom od cokolade.
 

Prilozi

  • kolaci za slavu 031.jpg
    kolaci za slavu 031.jpg
    24,4 KB · Pregleda: 70
  • kolaci za slavu 034.jpg
    kolaci za slavu 034.jpg
    16,4 KB · Pregleda: 56
  • kolaci za slavu 035.jpg
    kolaci za slavu 035.jpg
    115,7 KB · Pregleda: 62
  • kolaci za slavu 045.jpg
    kolaci za slavu 045.jpg
    114,1 KB · Pregleda: 86
  • kolaci za slavu 038.jpg
    kolaci za slavu 038.jpg
    21,5 KB · Pregleda: 61
Hvala ženskice :)

Pošteno, nije ni meni lako. Sugrađana ima i to su oni ljudi koji traže ekskluzivu i mnogo mio je milo što sam se pročula kao osoba koja pravi ekskluzivne kolače. Zato i koštaju. Ima ljudi koji mi naruče i po 10 kg. Ne znam da li sam pisala da mi u kg ide od 60-80 kom.

Ja idem na varijantu da ne radim serijski već unikatno i zato tako izgleda i košta. Ovo je moja volja i želja da jednog dana budemo ime u gradu.


Ma tebi su i fotografije umetnicko delo. :ok:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Jelenaana super su ti kolaci, hvala za recepte. Poto navukla si nas na macarons, cim prodje Arangelovdan svi na macarons.Ja sam imala priliku da probam francusku proizvodnju, a imam i rodjaku u Kanadi koja mi je pricala i obecala recept ali na Krstarici ima svega.
 
Jelenaana, odmah je bilo Copy/Paste pa u fajlić Sitni kolači. Gleda mene pre neki dan mužić, klima glavom i kaže, Ženo kod nas u kompijuteru nema šanse da dodje virus.Ja:eek:.što? Od onoliko recepata, slika i kulinarskih čuda, koje si nagurala u komp, ne može da stane ništa više, ma ni virus. Nema on pojma ja kupila pre 2 meseca još jedan HD, od 320 Gb. Može da stane još recepata ihhahaj...Samo pišite;)
 
Jeco super su ti kolaci..posebno mi se sivdjaju kinder stanglice...sto se tice badem pralina ja sam takav recept objavila na str. 9. samo ti ne bih savetovala da stavljas keks ako hoces pravi ukus pralina...ostavi da se dobro stegne u firizideru, pa onda pravi valjcice...one doduse ne mogu da se stegnu skroz kao sto se stezu mase sa keksom, orasima i sl..pa otprilike posle svake 4-e perem ruke kako bih nastavila..ali je ukus odlican.
 
E da, probala sam da napravim ovaj After Eight- fantastičan- samo mu po mom ukusu treba ekstrakta mentola i još 50 gr šećera...i da se prelije gorkom čokoladom.

Mamamajo,moze recept za After Eight?Inace,Romanov kuglice su mmmm.....
Pogledaj na prethodnim stranicama...
Neko (mislim Daca) ga je već pisao. Pretpostavljam da je i maja mislila na njega.
 
Poslednja izmena:
cini mi se da je rZorica spomenula recept...elem evo odavde: blog http://sweetsensation-monchi.blogspot.com/2009/04/after-eight-minjoni.html ko prati coolinariku, zna da Monika (vlasnica bloga) ima jako zanimljive recepte, a tek fotografije ....mmm:D:D

jao ljudi ja sam koooonacno skoro pri kraju..ne mogu da verujem...preko 40kg ukupno, od toga 35-36 vrsta otprilike (heh kamo lepe srece da je bar sve ravnomerno mnogo lakse bih to, ceo jedan dan sam provela u racunanju mere za jednu, drugu trecu vrstu...)da mi je tu teta Ira ona bi to brzinski sracunala:D...

idem sada da zavrsim jos po koju vrstu sto sutra isporucujemo, da dekorisem tortu za kumicu i da joj pripremim slane djakonije za sutra..a to slano nisam jos ni pocela...duga je noc..opet...:lol:
 
Poslednja izmena:
Unchi i ja upravo isporučila kolače- 29 kg, ni sama ne znam koliko vrsta, upravo pečem drugu tortu za sutra, spremam se da pohujem paprike za slanu tortu, napravila tati i bratu slavski kolač a za nedelju imam kanapee i profiterole i salate.........a živa sam, valjda. Bratu i tati ništa nisam spremila za slavu sem slavskog kolača i pojedoh se živa. Možda večeras bačim neku tortu.
 
sta da ti kazem draga Majče...sem da se tesimo da nismo jedine nego da vecina nas odavde ovih noci ne spava....:D...uh samo da dodje kraajj...
ja zamalo da spakujem dodatno skoro kg kolaca za jednu porudzbinu pa da ostanem sutra bez tog kg za drugu zenu..ubila bih se da i to moram sad da pravim..na svu srecu videla sam taman pre nego sto je Pedja krenuo pa sam izvadila jednu dragocenu kutiju...
 
cini mi se da je rZorica spomenula recept...elem evo odavde: blog http://sweetsensation-monchi.blogspot.com/2009/04/after-eight-minjoni.html ko prati coolinariku, zna da Monika (vlasnica bloga) ima jako zanimljive recepte, a tek fotografije ....mmm:D:D

jao ljudi ja sam koooonacno skoro pri kraju..ne mogu da verujem...preko 40kg ukupno, od toga 35-36 vrsta otprilike (heh kamo lepe srece da je bar sve ravnomerno mnogo lakse bih to, ceo jedan dan sam provela u racunanju mere za jednu, drugu trecu vrstu...)da mi je tu teta Ira ona bi to brzinski sracunala:D...

idem sada da zavrsim jos po koju vrstu sto sutra isporucujemo, da dekorisem tortu za kumicu i da joj pripremim slane djakonije za sutra..a to slano nisam jos ni pocela...duga je noc..opet...:lol:

Unchi i ja upravo isporučila kolače- 29 kg, ni sama ne znam koliko vrsta, upravo pečem drugu tortu za sutra, spremam se da pohujem paprike za slanu tortu, napravila tati i bratu slavski kolač a za nedelju imam kanapee i profiterole i salate.........a živa sam, valjda. Bratu i tati ništa nisam spremila za slavu sem slavskog kolača i pojedoh se živa. Možda večeras bačim neku tortu.

Za obe po bonica i poljubac, ma svaka vam cast;):cmok2::heart:
 

Back
Top