Seksualno vaspitanje

Ma ok, najbolje da se nista ne radi, trenutno stanje je zadovoljavajuce. Treba da se uci o seksu iz licnog iskustva ili od drustva eventualno tuc-muc od roditelja. Nek ostane tabu, svi to rade ali se ne prica o tome.

Ja sam na srecu imala dobre profesore biologije koji su odvajali casove da bi pricali sa nama o tome. U osnovnoj bar jednom mesecno, a u gimnaziji prema potrebi, kad neko pita. Ja sam na casovima biologije naucila kako se racunaju plodni dani, sve o kontracepciji, sta je abortus, termine ejakulacija, penetracija, labia majora...gledali smo dokumentarne filmove koji prate trudnocu i sta onda treba raditi ili ne raditi tipa aktivnosti i pravilna ishrana, obradili smo temu silovanja... Sva sreca pa je moja profesorka u gimnaziji bila izuzetno svestrana, inteligentna i obrazovana zena tako da je razumela zahteve svoga vremena i izasla ucencima u susret. Ne mogu da verujem da ovde ima ljudi koji brane neznanje. Nije tacno da je kontra produktivno. Ako deci prilazite kao da oni nesto ne shvataju i da je sramota i oni ce od proste stvari za naprave haos. Ljudi bre, dajte malo prosvecenosti ovde!!!
Primer jedna cura je ostala trudna u prvom srednje jer nisu znali da moze da se zatrudni iz prvog puta. jeeeej zivelo neznanje!!!

Ti si imala dobre profesore biologije, sto znaci da si imala srecu... moju profesorku biologije je bilo sramota da predaje leksiju o reproduktivnim organima... cak nas je oslobodila ucenja o crijevima, tj, debelom crijevu, jer nju, kako kaze, zasmijava kada neko o tome prica... zamisli cemu bi nas ona naucila, da nam je drzala predavanje o seksualnom obrazovanju

Moj stav je da ne treba uvesti seksualno obrazovanje kao odvojen predmet koji bi trajao tokom osnovne i srednje skole; treba uvesti zdravstveno obrazovanje.
Zdravstveno obrazovanje predstavlja predmet koji postoji od prvog razreda. Obuhvata kompletnu problematiku odrastanja.
Zasto bi neko drzao predavanje o seksu, a ne i o malim boginjama , o znacaju higijene, pa i o buvama i vaskama i krpeljima koji katkad znaju scepati klince...
Pricacemo o seksu, a necemo o aknama koje unistavaju predpubertetski i pubertetski zivot djeteta...
Nije seks nista vazniji od ostalih segmenata zivota. Ako ih treba uciti, treba ih uciti tako da o svemu znaju, pa i o seksu...
 
Da...
Potpuno se slažem sa Pil.
Mislim da bi seksualno obrazovanje tj. vaspitanje, samo, kao zaseban predmet, moglo decu da uputi malo više u zainteresovanost ka seksu.. čak i onu decu koju to nije interesovalo.
Jer bi seks (čak i u školi) bio istaknut u neki prednji plan..
Trebalo bi u škole sprovesti edukaciju u smislu unapređenja i očuvanja zdravlja..
Isticati koliko je bitna higijena u prevenciji npr. žutice... (jedan od primera)
I uvesti ga kao predmet još od prvog razreda, gde će deca i kroz teorijsku ali i neku praktičnu nastavu, naučiti da brinu o sebi i drugima i postati svesni odgovornosti koju bi svaka osoba trebalo da oseća..

Postali smo nesavesni..
Užasno nesavesni..
ILi smo možda to oduvek i bili..
Prema sebi, prema drugima, i prema ovoj divnoj planeti..

Treba biti svestan, da sve što učiniš, ima posledicu...

No dobro, sad sam ja već otišla predaleko, i tupim kao i uvek :D
 
...postoji pravo vreme za sve...i za edukaciju i za samostalno otkrivanje...
...profesori i psiholozi bi trebalo da rade svoj posao, roditelji svoj ali i decu bi trebalo da zadrzimo u decijem stanju dok su deca...ja sam reagovala na recenicu da devojcica nije znala nista o oralnom sexu u osnovnoj skoli...meni to nije cudno, zapravo mi je i simpaticno...dete od 13 godina nije ni fiizcki ni psihicki zrelo...jedno je da zna kako nastaju deca a drugo je da se razume u oralni sex...gimnazija je nesto sasvim drugo i tu je sasvim ok da budu obuhvacene sve teme...ali osnovna ne znam...ne bih volela da neko mom detetu govori o gutanju sperme u 12-13 godini...malo mi je to prerano...bojim se masovne reakcije klinaca "ne moze, extraaaaaaaaa brate daj da probamo kad' vec ne mogu da ostanem trudna"...prerano je...

Proces obrazovanja se i zove proces zato sto prati razvoj licnosti, sigurno da nece da se prica o detetu o gutanju sperme, tad pocinje pubertet pa bi bilo logicno da se krene od promena na telu, da je normalno da devojcicama pocinju da rastu grudi i da ne moraju da se grbave da bi ih prikrile...i sl. dakle prilagodjeno uzrastu, ali da prati tempo zivota. Ako devojcica od 14 god radi abortus znaci da se nije reagovalo na vreme. Drustvo mora da bude odgovorno prema deci u svakom smislu.
 
Ti si imala dobre profesore biologije, sto znaci da si imala srecu... moju profesorku biologije je bilo sramota da predaje leksiju o reproduktivnim organima... cak nas je oslobodila ucenja o crijevima, tj, debelom crijevu, jer nju, kako kaze, zasmijava kada neko o tome prica... zamisli cemu bi nas ona naucila, da nam je drzala predavanje o seksualnom obrazovanju

Moj stav je da ne treba uvesti seksualno obrazovanje kao odvojen predmet koji bi trajao tokom osnovne i srednje skole; treba uvesti zdravstveno obrazovanje.
Zdravstveno obrazovanje predstavlja predmet koji postoji od prvog razreda. Obuhvata kompletnu problematiku odrastanja.
Zasto bi neko drzao predavanje o seksu, a ne i o malim boginjama , o znacaju higijene, pa i o buvama i vaskama i krpeljima koji katkad znaju scepati klince...
Pricacemo o seksu, a necemo o aknama koje unistavaju predpubertetski i pubertetski zivot djeteta...
Nije seks nista vazniji od ostalih segmenata zivota. Ako ih treba uciti, treba ih uciti tako da o svemu znaju, pa i o seksu...
koji kreten od prof!!! :|
 
Ti si imala dobre profesore biologije, sto znaci da si imala srecu... moju profesorku biologije je bilo sramota da predaje leksiju o reproduktivnim organima... cak nas je oslobodila ucenja o crijevima, tj, debelom crijevu, jer nju, kako kaze, zasmijava kada neko o tome prica... zamisli cemu bi nas ona naucila, da nam je drzala predavanje o seksualnom obrazovanju

Moj stav je da ne treba uvesti seksualno obrazovanje kao odvojen predmet koji bi trajao tokom osnovne i srednje skole; treba uvesti zdravstveno obrazovanje.
Zdravstveno obrazovanje predstavlja predmet koji postoji od prvog razreda. Obuhvata kompletnu problematiku odrastanja.
Zasto bi neko drzao predavanje o seksu, a ne i o malim boginjama , o znacaju higijene, pa i o buvama i vaskama i krpeljima koji katkad znaju scepati klince...
Pricacemo o seksu, a necemo o aknama koje unistavaju predpubertetski i pubertetski zivot djeteta...
Nije seks nista vazniji od ostalih segmenata zivota. Ako ih treba uciti, treba ih uciti tako da o svemu znaju, pa i o seksu...

:klap: Zdravstveno obrazovanje mi se jako svidja. Citala sam o tome kod Vase Pelagica ali sam totalno zaboravila. Upravo - seks jeste normalan segment zivota i treba se tako i postaviti prema tom pitanju.
 
Proces obrazovanja se i zove proces zato sto prati razvoj licnosti, sigurno da nece da se prica o detetu o gutanju sperme, tad pocinje pubertet pa bi bilo logicno da se krene od promena na telu, da je normalno da devojcicama pocinju da rastu grudi i da ne moraju da se grbave da bi ih prikrile...i sl. dakle prilagodjeno uzrastu, ali da prati tempo zivota. Ako devojcica od 14 god radi abortus znaci da se nije reagovalo na vreme. Drustvo mora da bude odgovorno prema deci u svakom smislu.
jeste, ali danas se slabo radi na svemu tome...
imam puno poznanica koje su zgrbavljene do yaya... zbog ne znanja o grudima... svi su je kao zadirkivali i slicno... svasta.... lepe su one devojke sad... ali dzabe, sve do jedne grbave...
 
... u školama.

Ajmo...
Za ili protiv?
Zašto?
Od koje godine?
Kako?
Ko? itd.

1.ZA
2.Zato da bi se djeca edukovala o spolno prenosivim bolestima,nacinima zastite,itd.....
3.Od 5 razreda osnovne skole ili 6 razreda sada od ove devetogodisnje....
4.Lijepo,strucna literatura,prvo poceti sa razrednim ili razrednom,objasnjavati zasto ima sluzi poceti od osnova anatomije pa dalje....
5.Obaveza profesora,profesorice,razrednog,ili sto je najbolje mislim skolskog psihologa...
 
... u školama.

Ajmo...
Za ili protiv?
Zašto?
Od koje godine?
Kako?
Ko? itd.

Za.
Zato sto je neznanje izvor propasti celog sveta.
Od 4. razreda, osnovne skole.
U obliku radionica i plasticno prikazivanje kao i obavezno poducavanje o SPB...
Mislm, te filmove koji to plasticno prikazuju gledaju i mladja deca, ne znam zasto bi bio problem da se prikazuju u skolama.
Neko s osnovnim znanjem psihologije...
Tacnije, vecim znanjem od prosecnog nastavnika u skoli...
 
...citam juce u nekim novinama, neka zena pise kako je njen sin od 8 godina trazio da mu kupe ili naprave brata
- kako mislis da ti napravimo brata
- pa seksajte se

...a oni :eek:
Pa naravno da zna kad se u po dana prikazuju filmovi gde sve vrvi od polnih odrgana, sexa i selovanja... Prebacujem kanale i na jednom programu (u tacno 14h ) na sred ekrana -njegova- ****** i njene noge, oko guzice i rade li rade, a to je termin kada dete moze da gleda TV... Daj, fuj! (Ne gadim se ja, gadim se sto to deca mogu da gledaju... :( )
 

Back
Top