Savest

Zelena milja

Iskusan
Poruka
5.521
Kod nekih ljudi je veoma izražena savest.
Osećaj šta je ispravno, nevezano za želje. Takvi ljudi često vode unutrašnje borbe, između onoga šta bi hteli i šta čine.
Neretko deluju hladno i preozbiljno, ostavljajući utisak uštogljenosti.
Da li ste se susretali sa takvim ljudima?
Smatrate ih dosadnim?
Neprijatnim?

Koliko sebi dozvoljavate slobode da činite ono šta vas trenutno usrećuje? Vođeni parolom "o posledicama ću misliti kasnije ".


Autorska
woman-home-with-mysterious-lights-around-her_23-2148946691.jpg
 
Kod nekih ljudi je veoma izražena savest.
Osećaj šta je ispravno, nevezano za želje. Takvi ljudi često vode unutrašnje borbe, između onoga šta bi hteli i šta čine.
Neretko deluju hladno i preozbiljno, ostavljajući utisak uštogljenosti.
Da li ste se susretali sa takvim ljudima?
Smatrate ih dosadnim?
Neprijatnim?

Koliko sebi dozvoljavate slobode da činite ono šta vas trenutno usrećuje? Vođeni parolom "o posledicama ću misliti kasnije ".


Autorska
Pogledajte prilog 1518402
Jesam. Na kraju se pokazalo da ipak kalkulišu
 
Ima normalna savest, gde gledaš da ne činiš realno loše stvari, a kažu da ima i ta neka neurotična, pseudosavest - to je mislim ta preterana uštogljenost, kojom si vezan. Tipa, ne smeš ni da sa fejsbuka obrišeš nekog, ko ti ne prija. Ne smeš ni reći da ti nekad nešto ne prija - itd. Tu pseudo možda treba nekako eliminisati, jer ona previše steže, i čini čoveka neslobodnim, tako nekako to vidim. Treba se izboriti i za nešto svoje lične slobode. Mada je moguće da to nekima nije lako. Možda vežbati asertivnost. Ili nekako naučiti reći - ne. Lično, uglavnom gledam svoja posla, i gledam da ne napravim mnogo štete drugima.
 
Svakome je merilo ispravnog i pogresnog drugacija tako da je samim tim i savest drugacija kod svake individue.

Ne poznajem ni jednu osobu koja svesno radi ili zeli protiv svoje savesti.

Mozda je to bilo izrazeno kada su bili eksterni faktori, ocekivanja okoline bile veoma bitan faktor.
Tipa ja bih ostavila muza ili bih ga prevarila ali ipak necu.

U danasnje vreme mislim da manje vise svi ljudi imaju barem tu slobodu da rade, zele i zive u skladu sa svojim moralnim standardima bez neke krivice ili savesti.
 
Kod nekih ljudi je veoma izražena savest.
Osećaj šta je ispravno, nevezano za želje. Takvi ljudi često vode unutrašnje borbe, između onoga šta bi hteli i šta čine.
Neretko deluju hladno i preozbiljno, ostavljajući utisak uštogljenosti.
Da li ste se susretali sa takvim ljudima?
Smatrate ih dosadnim?
Neprijatnim?

Koliko sebi dozvoljavate slobode da činite ono šta vas trenutno usrećuje? Vođeni parolom "o posledicama ću misliti kasnije ".


Autorska
Pogledajte prilog 1518402
Ako si takva osoba, onda mi je baš drago i milo.

Ja sam se oduvijek trudila da biram ispravno, a ne lagano. Ali tu imam uvijek najviše posla. Duhovnost je mjesto gdje svi treba još više da se trudimo...


Da odgovorim na temu, trudim se učiti kontrolisati. Neumjerenost sa internetom, hranom, sebičnošću, i svašta nešto ostalo. Navedene stvari mi trenutno nisu problem, ali još donedavno jesu. Tako da vježbam i učim se svjesnosti.

Rekla bih da si mi sada objasnila bolje jednu blisku osobu. Nisam nikad do sada povezivala ispravnost sa uštogljenišču i hladnoćom. Otvorila si mi vidike. Hvala puno.
 
Koliko sebi dozvoljavate slobode da činite ono šta vas trenutno usrećuje? Vođeni parolom "o posledicama ću misliti kasnije "
Нисам такав тип.
Све мерим и то ме умара.

Завидим помало онима који умеју да се баш опусте и уживају у вожњи.
Не мислећи на последице.
Опустим се када се све коцкице посложе.

Мада сам мала маца за неке који мисле три корака унапред.

Некада, давно се веровало да паметни носе наочаре :D

Тако ти је и са уштогљенима
носе неки мир и мистику
а заправо су сасвим нормални
Можда је до крвног притиска
 
Lako je raditi šta hoćeš, ne brinuti o drugima, ne paziti na riječi ili postupke, kako će to djelovati na nekoga. Lako je biti neumjeren u bilo čemu.
Ali razmišljati o potencijalnim opcijama i posljedicama je svakako zahtjevnije.

Ja se trudim, ali nisam ni približno jednoj mojoj bliskoj osobi (momku).
Zato se iskreno prvo zahvaljujem, a onda i divim, tebi @Zelena milja ! Vjerovatno ti ovo ništa ne znači. Ali meni znači.

I ako je cijena toga uštogljenost i da djelujem hladno, prihvatam. A trenutno sam jako nasmijana i topla osoba. Znači promjeniću se spolja.

I nakon one moje poruke gore bila sam sa drugaricom, i bila sam šutljiva i razmišljala sam o ispravnosti nečega, i šta da učinim. Da li da joj kažem ili ne, kako će se ona osjećati, šta je moj motiv itd.
I to nije tipično za mene, šutljivost, pitala me je da li sam umorna.
A i momak, i druga drugarica preksinoć.
A samo osjećam da sam smirenija. Neka budem uštogljena izvana, a iznutra tako srećna zbog drugih i neka ostane ovako. Cijena je samo spolja. Valjda se ovo zadrži.

Izvinjavam se zbog neumjerenosti sa dužinom poruke....
 
Poslednja izmena:
Prvi put vidim da se ljudi sa izraženom savešću ovoliko napljuvaše i objasniše u toliko negativnom kontekstu.

Naprotiv, nisu mi uopšte neprijatni, nisu mi negativci u bilo kojoj priči. To što je većina izgubila kompas i uopšte se ne pita da li je to što rade u redu, da li postoji viši cilj iza toga, već se sve svelo na "jedi, seri, je*i, grebi, grabi i daaaaaj meni", to je drugo.

Ne deluju mi ni preozbiljno, to što neko ima savest ne znači da je preozbiljan.

S obzirom da sam zreo čovek, normalan i misleći, razmislim o posledicama uvek pre nego što uradim nešto, po sebe, po druge i ako procenim da to što radim neće oštetiti nekoga namenski onda nemam problem sa tim.

Takođe, nemam problem sa tim i da uradim nešto što nekome nije pravo, ne živim po tuđim pravilima, ali svakako mislim da se na tuđoj nesreći ne gradi sreća.
 
Zašto za sebe najmanje?
Када виде да си савестан, многи желе да се окористе.
Просто на цени је

Жена воли када муж проверава ринглу....
Шеф воли када ти неке задатке ни не каже...
Другар воли да те зове да кречите јер ћеш одрадити до краја,као за себе...

Не морају баш сви да знају да си савестан...боље је по тебе.
 
Када виде да си савестан, многи желе да се окористе.
Просто на цени је

Жена воли када муж проверава ринглу....
Шеф воли када ти неке задатке ни не каже...
Другар воли да те зове да кречите јер ћеш одрадити до краја,као за себе...

Не морају баш сви да знају да си савестан...боље је по тебе.
Ovo je normalno ponašanje, jedino je problem ako nema (bar istog reda veličine) reciprociteta s druge strane. Zato treba naučiti biti asertivan.
Jer ljudi nekad ne razmišljaju da treba da uzvrate na neki način, pa ih treba podsetiti. Sad, ako se prave blesavi onda nema smisla.
 
Ovo je normalno ponašanje, jedino je problem ako nema (bar istog reda veličine) reciprociteta s druge strane. Zato treba naučiti biti asertivan.
Jer ljudi nekad ne razmišljaju da treba da uzvrate na neki način, pa ih treba podsetiti. Sad, ako se prave blesavi onda nema smisla.
Тачно.
Можда нисам ни хтео размену...
Савест ме је обавезала.
 
Тачно.
Можда нисам ни хтео размену...
Савест ме је обавезала.
Kad se čovek odazove nekom za pomoć to ne čini samo iz savesti (kao manifestacije superega, što je isto dobro i pohvalno) nego i nagonski ili iz ljubavi prema toj osobi i onda normalno da ne očekuje razmenu. Ali ako te razmene nema kasnije, u nekom drugom vidu onda je isto normalno da se oseća "iskorišćeno".
Шеф воли када ти неке задатке ни не каже...
Ovo je slučaj gde treba da se bude asertivan, tj. traži povišica i nagovesti da može da se promeni posao. Ako neće onda počne da se učiš uzdržavanje od zadataka koji nisu eksplicitno zadati (to je i stvar vežbe), učenje da se razlikuje kad svet neće propasti zbog toga što neko nije savršen radnik, tj. da ta savesnost "svetu" ne znači toliko koliko preterano savesnog čoveka iscrpljuje.
 
Kad se čovek odazove nekom za pomoć to ne čini samo iz savesti (kao manifestacije superega, što je isto dobro i pohvalno) nego i nagonski ili iz ljubavi prema toj osobi i onda normalno da ne očekuje razmenu. Ali ako te razmene nema kasnije, u nekom drugom vidu onda je isto normalno da se oseća "iskorišćeno".
Не очекивати ништа заузврат смирује савест и чини нас јачим.
Наручито, ако то нешто што чинимо, знамо и није нам тешко.

Ovo je slučaj gde treba da se bude asertivan, tj. traži povišica i nagovesti da može da se promeni posao. Ako neće onda počne da se učiš uzdržavanje od zadataka koji nisu eksplicitno zadati (to je i stvar vežbe), učenje da se razlikuje kad svet neće propasti zbog toga što neko nije savršen radnik, tj. da ta savesnost "svetu" ne znači toliko koliko preterano savesnog čoveka iscrpljuje.
Наравно,али је и савршен пример, како савесна особа улази у проблем.
Повишице ће бити...стрпи се...

Боље да ниси савестан,по питању посла...ако се испостави да то други не уме да цени.
Исто би требало да важи и за жену и за друга...али ту већ емоције и васпитање мењају ток догађаја...
 
Kad se čovek odazove nekom za pomoć to ne čini samo iz savesti (kao manifestacije superega, što je isto dobro i pohvalno) nego i nagonski ili iz ljubavi prema toj osobi i onda normalno da ne očekuje razmenu. Ali ako te razmene nema kasnije, u nekom drugom vidu onda je isto normalno da se oseća "iskorišćeno".

Како може, у том случају, доћи до разочарења ако претходно ниси очекивао да добијеш нешто заузврат, одмах или касније?

До разочарења може доћи само у случају неиспуњеног очекивања. Ко не очекује, тај не може да се разочара.
 
Poslednja izmena:
Не очекивати ништа заузврат смирује савест и чини нас јачим.
Наручито, ако то нешто што чинимо, знамо и није нам тешко.
Zašto onda kažeš
.боље је по тебе.
?
Kad je ovo
Жена воли када муж проверава ринглу....
Шеф воли када ти неке задатке ни не каже...
Другар воли да те зове да кречите јер ћеш одрадити до краја,као за себе...
normalno i ljudski.
S jedne strane radiš po savesti a s druge kažeš da to nije dobro po tebe. Gde je nesklad?
Наравно,али је и савршен пример, како савесна особа улази у проблем.
Повишице ће бити...стрпи се...
Ma nikad ne pričam o sebi i sad, to bi bilo baš ograničeno.
Боље да ниси савестан,по питању посла...ако се испостави да то други не уме да цени.
Исто би требало да важи и за жену и за друга...али ту већ емоције и васпитање мењају ток догађаја...
Isto je ali na drugi način. Tu jesu upletene emocije i vaspitanje ali bi razum trebalo da prevlada. Ako muž isključuje ringlu za sobom, to nije savest, podrazumeva se da to radi jer je razuman i odgovoran, pa pretpostavljam da si mislio da isključuje za ženom. U tom slučaju vidim ugrubo dve mogućnosti: jedna je da je ona malo blentava i neodgovorna (ovo je više neodgovornost, savest je viši stepen svesti, čin predumišljaja, a ona to ne radi namerno) ali da na neki drugi način to nadoknađuje, pokazuje da je ipak savesna. Ako to nije slučaj, tj. on gine, a nju skoro za sve boli uvo, e pa jbg...ako se neko postavi kao magarac onda ne treba da se buni kad ga uzjašu.
U stvari, ipak bolje da se buni, to je ta asertivnost, kada kažeš da ti nešto ne prija ili tražiš nešto zauzvrat.
Isto važi i za drugara- ne pomažeš mu zato što očekuješ nešto, potpuna zamena motiva, ali ako kasnije primetiš da se on pravi lud i stalno ima neke izgovore, onda mu bez griže savesti sledeći put kažeš da te mrzi, nek plati majstora. Ovaj odgovor je i za Svetozara.

To da ne treba ništa očekivati da se ne bi razočarao je poraz humanosti a pobeda sebičnosti. Kad mi neko kaže - Ali nisi morala ili niko ti nije tražio... (a pritom je uredno tražio ili nije tražio eksplicitno ali mu je bilo potrebno i prihvatio je, ali ga zato boli k da učini nešto za mene) ja onda kažem Ok, u pravu si, trebalo je da me boli uvo. Ili ne kažem ako nemam priliku ali vežbam i činim da me boli uvo.
 
Isto važi i za drugara- ne pomažeš mu zato što očekuješ nešto, potpuna zamena motiva, ali ako kasnije primetiš da se on pravi lud i stalno ima neke izgovore, onda mu bez griže savesti sledeći put kažeš da te mrzi, nek plati majstora. Ovaj odgovor je i za Svetozara.

Ако си престао/ла да помажеш другу зато што он теби није хтео да помогне онда када је теби требала помоћ, то значи да си му помагао/ла зато што си очекивао/ла да ће ти узвратити помоћ онда када буде била потребна теби.

Човек може и већим делом јесте несвестан својих очекивања. Неретко сазна или се сети да их има тек кад се разочара тј. када се она не оствара. А и за то је потребно да се уложи одређени, иначе се остаје на нивоу, "Разочаран сам, не знам зашто." Ако се дубље уђе у интроспекцију, онда може да се сазна и шта се конкретно очекивало.

Мора се бити свестан својих очекивања и мора се што боље проценити вероватноћа да ће се иста испунити.

Романтичарски концепт љубави по којем човек помаже другима без очекивања да добије ишта заузврат је погубан зато што у реалности човек увек очекује нешто да добије, можда не директно од особе којој помаже, али увек очекује да му се то на одређени начин врати.

Например, ако ја помогнем комшији, не значи да очекујем да ми исти тај комшија помогне кад мени затреба помоћ; можда очекујем да као последица моје помоћи он помогне неком трећем комшији који би помогао четвртом који би помогао петом који би онда помогао мени иако ја том комшији никада директно нисам пружио помоћ. То је такође очекивање, само друге врсте.

У српском језику имамо речи попут "себичан" и "несебичан". У енглеском имамо "selfish" и "selfless". Себичност је стање у којем неко превише брине о својим а премало о туђим потребама; по дефиницији, појам је негативног карактера у смислу да није могуће бити себична и добра особа у исто време. Несебичност, на другу страну, је супротно стање тј. стање у којем неко не брине превише о својим потребама. За разлику од себичности, која је нужно лоша, несебичност може бити добра или лоша. Нажалост, ни енглески ни српски немају адекватне речи за те две подврсте, те их морамо сами измишњати. Ја их зовем "позитивна несебичност", где појединац брине о својим и туђим потребама на оптималан начин; и "негативна несебићност", где појединац брине о туђим потребама док занемарује своје. Раније поменути романтичарски концепт љубави промовише негативну, тј. лошу, врсту несебичност.

Ти си поменула асертивност. Асертивност би се могла повезати са позитивном несебичношћу. Пасивност би била негативна несебичност а агресивност себичност.
 
Ако си престао/ла да помажеш другу зато што он теби није хтео да помогне онда када је теби требала помоћ, то значи да си му помагао/ла зато што си очекивао/ла да ће ти узвратити помоћ онда када буде била потребна теби.

Možda kod tebe važi, ali kod mene ne. Tako da ... izgleda da ne možemo da se razumemo, pa ne vredi dalje da se raspravljamo oko toga.
To očekivanje se desilo posle, kad ti je nešto zatrebalo, pa se setiš da si pomogao drugu i zatražiš mu pomoć, a on se napravi Toša. Ili ajde jednom, ne mora sve da bude odmah, 1-1, ja tebi ti meni, give'n'take, ali kad se neko često pravi blesav
Kod mene ne pale te fore Da si StVArNO bio čovek, ti ništa ne bi tražio...mda...:)
Ako ja nekog volim i poštujem i ponašam se ljudski prema njemu, a on mene isto (kao) voli i poštuje i smatra sebe ispravnim čovekom, naravno da ću da očekujem da mi uzvrati, jer kad ne bi očekivala sama bih bila licemer i neiskrena pre svega prema toj osobi. Ono, kao verujem joj, družim se s njom ali je ne smatram čovekom. Ja bih se uvrdila kad bi se prijatelj ustručavao da mi nešto traži jer ništa od mene Ne oČEkUJe. Ma hajde...
 
S jedne strane radiš po savesti a s druge kažeš da to nije dobro po tebe. Gde je nesklad?
Нема несклада.
Треба бити савестан само према ближњима.
Јбг,нисмо на дугме па да то у реалу и чинимо.
Ma nikad ne pričam o sebi i sad, to bi bilo baš ograničeno.
Такође
Isto je ali na drugi način. Tu jesu upletene emocije i vaspitanje ali bi razum trebalo da prevlada. Ako muž isključuje ringlu za sobom, to nije savest, podrazumeva se da to radi jer je razuman i odgovoran, pa pretpostavljam da si mislio da isključuje za ženom. U tom slučaju vidim ugrubo dve mogućnosti: jedna je da je ona malo blentava i neodgovorna (ovo je više neodgovornost, savest je viši stepen svesti, čin predumišljaja, a ona to ne radi namerno) ali da na neki drugi način to nadoknađuje, pokazuje da je ipak savesna. Ako to nije slučaj, tj. on gine, a nju skoro za sve boli uvo, e pa jbg...ako se neko postavi kao magarac onda ne treba da se buni kad ga uzjašu.
U stvari, ipak bolje da se buni, to je ta asertivnost, kada kažeš da ti nešto ne prija ili tražiš nešto zauzvrat.
Isto važi i za drugara- ne pomažeš mu zato što očekuješ nešto, potpuna zamena motiva, ali ako kasnije primetiš da se on pravi lud i stalno ima neke izgovore, onda mu bez griže savesti sledeći put kažeš da te mrzi, nek plati majstora. Ovaj odgovor je i za Svetozara.

To da ne treba ništa očekivati da se ne bi razočarao je poraz humanosti a pobeda sebičnosti. Kad mi neko kaže - Ali nisi morala ili niko ti nije tražio... (a pritom je uredno tražio ili nije tražio eksplicitno ali mu je bilo potrebno i prihvatio je, ali ga zato boli k da učini nešto za mene) ja onda kažem Ok, u pravu si, trebalo je da me boli uvo. Ili ne kažem ako nemam priliku ali vežbam i činim da me boli uvo.
Не бих компликовао..

Ако си савестан, онда си савестан и када треба и када није баш неопходно...паметно.
 

Back
Top