Šarplaninac

Orlov krs, hvala na lepim fotografijama, a narocito na onoj prvoj crnobeloj slici koja prikazuje sarplaninca u planini na otvorenom. Nema nista lepse nego videti ovakvog psa u njegovom prirodnom okruzenju. Isto tako, nema niceg tuznijeg nego kada prolazim prigradskim naseljima i vidim sarca vezanog za metar kratak lanac, a gazde se cude kako pobogu imaju "loseg" psa.
 
Da..Da.. Koliko je prelepo videti jednoh pravog planinskog gorostasa slobodnog na planinskim masivima i prostranstvima koje planina nosi toliko je tužno i žalosno videti jednog takvog psa vezanog na lancu. Ali se iskreno nadam da je sve manje takvih koji imaju takav odnos prema svojim psima.
 
Pre oko 7 meseci ,pored svog imanja naisao sam na sarplaninca.jos uvek je bio mlad i dosta zapusten,neuhranjen.Uzeo sam ga kod sebe privremeno a posle raspitivanja od 2 meseca i bezuspesnog trazenja vlasnika zadrzao ga trajno.Nisam se pokajao jer je prelep.Postoji mali problem,po mojoj proceni kada sam ga nasao imao je nesto manje od godinu dana,tako da mi je dosta neposlusan,tvrdoglav i reaguje samo na povisen ton i tek tada legne na ledja i pocinje da se mazi. Takodje mi je problem sto mi je imanje veliko a neogradjeno tako da moram da ga drzim vezanog sve vreme(na lancu od 4m koji je privezan za zicu od 10m),a zbog neposlusnosti ni pri setnji ne smem da ga pustam sa povoca(pokusao sam par puta i jedva sam ga oba puta stigao jer mi dodje na poziv tek kad istera svoje "lutke"). Inace nije uopste agresivan prema ljudima,voli da se mazi i da se igra(igra se dosta grubo jer nije svestan svoje snage),dok druge pse ne podnosi osim stenaca iz komsiluka sa kojima se igra.
Voleo bih da cujem necije misljenje,da li mu je duzina lanca i zice dovoljna jer poslednje sto zelim jeste da bude nesrecan(a zove se Srecko).,mada mi ne deluje nesrecno,dobro ga hranim i setamo se svakog dana i po sat vremena.
razmisljao sam i da ga dam nekome ko ima bolje uslove za cuvanje ali mislim da bi mu jos jedna promena vlasnika samo stetila.
u svakom slucaju voleo bih da cujem necije misljenje.
 
Da li ce se moje stene,sarplaninca original,kad odraste bojati drugih pasa,mogu li njega nauciti da na naredbu napada drugog psa i KAKO?Moolim vas pisite...

Uh kad sam videla naziv teme pomislila sam da cu procitati nesto lepo o Sarplanincima, opis nekih zanimljivih iskustava, ali ovde covek stvarno moze svasta da procita.
Maggie mozda ti nisi potpuni pocetnik kada su psi u pitanju ali ovo sto si napisala samo pokazuje koliko u stvari ne razumes pse a posebno koliko nisi upoznata sa karakterom i nacinom na koji funkcionisu sarplaninci. Ja sam kinoloski sudija i odgajivac sarplaninaca tako da o ovoj temi mogu mnogo toga da napisem, ali odgovoricu ti kratko: Sarplaninac je veoma stabilan pas. Nije agresivan. Ali uvek ce da reaguje odbrambeno i na najmanji nagovestaj bilo kakve opasnosti po dvoriste, gazdu ili njega samog. To je pas koji dugo sazreva. Do 1,5-2 godine moze da se ponasa kao stene (iako je fizicki vec pravi dzin) ali jednom kada sazri postaje pojava koja uliva strahopostovanje i zasluzuje respekt u svakom pogledu. Malo je pasa koji ce krenuti njega da napadnu, a ako se to dogodi vrlo brzo ce on sam resiti situaciju i pokazati ko je glavni, ne trebaju mu nikakve naredbe. To je pas koji je svestan svoje snage i velicine i ukoliko mu se to dozvoli pokusace da se nametne kako gazdi tako i drugim psima. Moj ti je savet da nikako ne podstices tu njegovu osobinu jer vrlo lako moze da se otrgne kontroli i da postane prava napast u dokazivanju svoje nadmoci, sto uopste nije prijatan prizor i veliko je opterecenje za gazdu ako se krece sa takvim psom u okruzenju drugih ljudi i pasa. Pogotovo ako je u pitanju muzjak koji je po prirodi netrpeljiviji prema drugim muzjacima. Samo ti lepo socijalizuj svoga psa. Navikni ga da se normalno ponasa medju ljudima i drugim psima a ako vec ne mozes da izbegnes konfliktne situacije (ako vas neki drugi pas napadne) budi sigurna da ce on vec sam znati sta treba da radi.

Sto se tice onog drugog pitanja o ishrani tu vazda postoji konflikt izmedju onih koji preferiraju granuliranu hranu i onih koji zastupaju hranjenje "obicnom" hranom. I jedan i drugi nacin ishrane moze da bude dobar ako se pravilno izbalansira. Ali koji god nacin ishrane da izaberes pozeljno je da pas ima na meniju i kosti. U pocetku to mogu da budu mekse kosti ili kosti sa vise hrskavice (na primer lopatica) a kasnije mogu da budu i cevaste kosti. Jer iako granulirana hrana obezbedjuje sve potrebne sastojke, kod iskljucivog hranjenja takvom hranom nedostaje jedan bitni faktor a to je masaza zuba i desni. Glodanje kostiju ima otprilike isti efekat kao nase pranje zuba cetkicom. Plus granulirana hrana zbog svoje konzistencije moze da dovede do odredjenih smetnji u crevnoj motorici. Cvrsti komadi hrane (kosti) u manjoj kolicini mogu da rese ovaj problem jer podsticu creva na rad. Osim toga kostana srz ima i odredjenu nutritivnu vrednost ali to nikako ne znaci da psa treba hraniti iskljucivo kostima. Kosti su samo dezert ;) I nikako ne treba zaboraviti na srecu koju pas dozivi samim pogledom na kost :) P.S. Ne davati zivinske kosti, jer se one cepaju uzduz pa mogu da se zabodu u zid jednjaka ili creva.

Sto se tice vezivanja sarplaninca apsolutno sam protiv toga ako postoji bilo koja druga mogucnost. To je pas koji je naviko na sirinu i koji voli dosta da se krece. Najbolja je varijanta da bude potpuno pusten, ali ako je to vec nemoguce onda je bolje vezati ga lancem za zicu niz koju moze da klizi lanac, nego samo vezati ga za kucicu, drvo ili nesto drugo.
 


Mlad pas 11 meseci.



Stene od dva meseca.



Dresura Sarplanincima definitivno nije neophodna, jedino je pozeljno odraditi poslusnost sa njima ukoliko pas zivi u urbanoj sredini, jer je pas od 60-70 kg ukoliko je nekontrolisan veoma opasno oruzje...Ja sam sa mojim psom provodila jako puno vremena i cisto smo eksperimentisali sta i koliko moze da radi. Odradjena je poslusnost, odbrana i napad (mnogi kazu da Sarplaninac nece na rukav da ide, ali evo ovde primera kako to izgleda ;) ), cuvanje (iako poslednja dva radi savrseno i sam, samo smo primenjivali razlicite situacije i uticaje ), dresura na pucanj, a radili smo malo i trag...Jevdjo ne treba da te cudi to sto si video Sarplaninca na tragu. Poznato je da oni imaju odlican njuh.



Zreo muzjak.
 




Socijalizacija sa drugim zivotinjama ;)



Zenkica od 3,5 meseca. Imala je tu nesrecu da joj stariji pas u igri polomi zadnju nogu, pa je par nedelja morala da nosi longetu. Jedini nacin da iole miruje bio je nazalost da bude vezana i odvojena. Njeno navikavanje na mace islo je prilicno cupavo. Od prvog momenta kad je videla prvu macku reagovala je kao da je videla djavola i kidisala neprekidno. Trebalo je dosta truda i vremena da je naviknemo na cinjenicu da to nije pozeljno ponasanje. I dan danas ne voli macke (to joj je u krvi :lol: ) ali je primirila svoj prgavi temperament i ne juri ih...osim ako je hrana u pitanju. ;)
 
Pre oko 7 meseci ,pored svog imanja naisao sam na sarplaninca.jos uvek je bio mlad i dosta zapusten,neuhranjen.Uzeo sam ga kod sebe privremeno a posle raspitivanja od 2 meseca i bezuspesnog trazenja vlasnika zadrzao ga trajno.Nisam se pokajao jer je prelep.Postoji mali problem,po mojoj proceni kada sam ga nasao imao je nesto manje od godinu dana,tako da mi je dosta neposlusan,tvrdoglav i reaguje samo na povisen ton i tek tada legne na ledja i pocinje da se mazi. Takodje mi je problem sto mi je imanje veliko a neogradjeno tako da moram da ga drzim vezanog sve vreme(na lancu od 4m koji je privezan za zicu od 10m),a zbog neposlusnosti ni pri setnji ne smem da ga pustam sa povoca(pokusao sam par puta i jedva sam ga oba puta stigao jer mi dodje na poziv tek kad istera svoje "lutke"). Inace nije uopste agresivan prema ljudima,voli da se mazi i da se igra(igra se dosta grubo jer nije svestan svoje snage),dok druge pse ne podnosi osim stenaca iz komsiluka sa kojima se igra.
Voleo bih da cujem necije misljenje,da li mu je duzina lanca i zice dovoljna jer poslednje sto zelim jeste da bude nesrecan(a zove se Srecko).,mada mi ne deluje nesrecno,dobro ga hranim i setamo se svakog dana i po sat vremena.
razmisljao sam i da ga dam nekome ko ima bolje uslove za cuvanje ali mislim da bi mu jos jedna promena vlasnika samo stetila.
u svakom slucaju voleo bih da cujem necije misljenje.

Kako bi bilo da ogradite makar deo dvorista samo za psa ukoliko vec ne mozete da ogradite celo imanje?
Inace iz gore navedenog da se zakljuciti da mu ne nedostaje ni paznje ni ljubavi, cini mi se da mu je sa tobom sasvim lepo. Mozda jedino da te setnje budu malo duze ako vec ne moze da bude pusten ;)
 
Da li ce se moje stene,sarplaninca original,kad odraste bojati drugih pasa,mogu li njega nauciti da na naredbu napada drugog psa i KAKO?Moolim vas pisite...
ljudi koji svoje pse uce agresivnosti ( pogotovu takve rase) ne zasluzuju da imaju psa, najbolje je da ti to stene das nekome ko ce malo bolje da se pobrine o njemu, i videces bice bolje i za tebe a i za psa
 
Hvala Nesi, razmisljao sam o ogradjivanju prostora za mog psa i cak prikupio malo novca za tu namenu.Na zalost setnje mogu biti duze samo preko vikenda jer sam preko nedelje veoma zauzet,medjutim jos nije prosao dan a da me njegove oci nisu videle.
 
Da li neko moze ko je vise strucan da mi kaze nesto vise o nezi i ishrani sarplaninca? Ja imam sarplaninku vec 2 godine i za nju imam kucicu koja ja iza moje kuce. Retko vidja ljude i zbog toga je jako agresivna! Ne prema nama vec prema komsijama i ostalim nepoznatim licima. Ne smem da je prosetam nigde osim da je pustim u dvoriste. Na svakoga se zalece, zeli da ga raskomada... To je verovatno zato sto nije dresirana dok je bila mala. Moje roditelji misle da mogu da imaju zdravu i lepu kuju hranjenjem odpadaka iz kuhinje. Ne mogu da ih ubedim da mi daju pare za hranu. To im je kao skupo!!! Ako neko zna neki recept za lepu i sjajnu dlaku neka mi obavezno pisu! Neka pisu i oni koji znaju jos nesto o tome!!!
 
Da li neko moze ko je vise strucan da mi kaze nesto vise o nezi i ishrani sarplaninca? Ja imam sarplaninku vec 2 godine i za nju imam kucicu koja ja iza moje kuce. Retko vidja ljude i zbog toga je jako agresivna! Ne prema nama vec prema komsijama i ostalim nepoznatim licima. Ne smem da je prosetam nigde osim da je pustim u dvoriste. Na svakoga se zalece, zeli da ga raskomada... To je verovatno zato sto nije dresirana dok je bila mala. Moje roditelji misle da mogu da imaju zdravu i lepu kuju hranjenjem odpadaka iz kuhinje. Ne mogu da ih ubedim da mi daju pare za hranu. To im je kao skupo!!! Ako neko zna neki recept za lepu i sjajnu dlaku neka mi obavezno pisu! Neka pisu i oni koji znaju jos nesto o tome!!!

Jao, zemljak! Pa to je divno! Znas li da cobani iz istocne Srbije svoje pse hrane "sa 'leba i surutku" a ni moji rodjaci iz Hercegovine ne zaostaju narocito? Naravno, ne znaci da su u pravu. Za sjaj dlake... su ti potrebne omega 3 masne kiseline, proteini... Riba, jaja, pivski kvasac. U DM-u su ti Markies i slicne grickalice povoljnije nego u pet sopovima (Markies, konkretno, kostaju 82 dinara, bas sam danas gledala). Mozes da joj skuvas palentu ili pirinac i dodas Pedigree sos, to ti je 32 dinara kesica. A mozes povremeno (ne previse cesto zbog bubrega) da joj das i Dein Bestes pastetu za mace sa pomenutim kiselinama. To je oko 40 dinara. Imas jeftinije varijante granula kod Ivane u Agrovetovoj apoteci u Dragojla Dudica i u Zakou iza Doma vojske. (Ne znam koliko ti imas godina i cime se bavis ali znam neke likove koji su, dok nisu nasli stalni posao, sasvim fino zaradjivali preko Omladinske zadruge.)
Ne sekiraj se za agresivnost, ima jedan muzijak iz Sijaceg polja kom vec godinama vlasnik daje vakcinu protiv besnila jer cak ni mi, ludi tehnicari ne uspevamo da mu pridjemo. Jednoj kuji iz Sirce ni vlasnikovi zena i sin nisu smeli da pridju pretprosle godine, kad je trebalo da joj dam vakcinu protiv besnila. Jednostavno, to je rasna odlika. Ako ti jos nesto nije jasno ili te jos nesto interesuje, javi se na PP pa ako ne znam ja, znace moj muz ili neko od njegovih kolega.
 

Opsti izgled:
Snazan, dobro povezan pas, iznad srednjeg rasta, u celini skladne gradje. Prekriven je dugom, gustom i dosta grubom dlakom, sto daje utisak zbijene gradje tela. Snazne konstitucije, mirnog temperamenta, dobrocudan ali vrlo ostar pas. Odan svom gospodaru i nepodmitljiv.
Visina:
Visina grebena muzjaka iznosi prosecno 62 cm, a kuje prosecno 58 cm. Pozeljni su visi psi. Psi ispod 56 cm i kuje ispod 54 cm iskljucuju se od pozitivne ocene. prosecna tezina odraslog psa u radnoj kondiciji iznosi 35-45 kg, a kuje 30-40 kg.
Duzina:
Trup nesto duzi od visine grebena (u muzjaka za 8-10%, a u kuja za 10-12% visine grebena).

GLAVA

Opis:
Glava je srazmerna velicini tela i iznosi oko 25 cm (ili oko 40% visine grebena). Lobanjski deo glave je nesto duzi od njuske i cini u proseku 58%, odnosno 42% ukupne duzine glave. U kuje je njuska nesto duza (57%:43%). Gledana iz profila, linija cela je blago ispupcena, a njuska ravna, medjusobno obe linije su blago konvergentne.
Lobanja:
Celo (lobanjski deo glave) je suvo, siroko, srednja ceona linija izrazena, gledano odozgo i sa strane celo blago ispupceno i zaobljeno. Ocni lukovi slabo izrazeni. Potiljacno ispupcenje nije izrazeno.
Stop:
Prelaz izmedju lobanjskog i licnog dela glave je slabo izrazen.
Njuska:
Kraca od lobanjskog dela, u osnovi siroka i duboka, postepeno se i blago suzava prema vrhu. Nosnik je prav i sirok, profil donje vilice iz kosog luka prelazi u ravnoj liniju, koja je divergentna.
Nos:
Sirok i crno pigmentisan.
Usne:
Srednje debljine, priljubljene, a gornja neznatno prelazi donju. Uglovi usana zatvoreni, bez zvala.
Zubalo:
Makazasto i potpuno.
Oci:
Bademastog oblika, ni buljave, ni upale, tamno ili svetlo kestenjaste boje, smirenog su, ali prodornog i neustrasivog izraza. Ocni kapci, kao i sve vidljive sluzokoze, crno su pigmentisani.
Usi:
Usadjene u visini zamisljene linije koja spaja vrh nosa i unutrasnji ocni ugao, ili su neznatno nize usadjene, oborene i uz glavu nosene, u obliku slova"V", srednje duge I dopiru do unutrasnjeg ocnog ugla iste strane, prekrivene kratkom, gustom dlakom.

VRAT

Profil:
Gornja profilna linija vrata u gornjem delu vrata je blago ispupcena ili ravna, a donja je ravna. Vrat je srednje dug. Zbog guste dlake izgleda kraci, dubok, sirok i misicav, sa glavom i trupom dobro povezana i bez naglih prelaza. Vrat je blago uzdignut u odnosu na liniju ledja. Koza je pripijena - bez podgusnjaka (fanona). Dlaka je gusta, duga i ostra, na prelazu glave u vrat obrazuje izrazitu ogrlicu, sto prividno povecava sirinu i dubinu ovog dela glave.

TRUP

Izgled u celini:
Gornja linija trupa je ravna ili se blago spusta od grebena prema sapima. Kod pasa odgajenih u planinama tolerise se i neznatna nadgradjenost, iako ona nije pozeljna. Trup je nesto duzi od visine.
Greben:
Blago izrazen i sirok. Povezanost vrata i grebena cvrsta, a prelaz blag.
Ledja:
Prava i siroka, ne suvise duga. Slabinski deo kraci, sirok i misicav.
Sapi:
Srednje duge, koso unatrag polozene, siroke i dobro obrasle misicima.
Grudni kos:
Grudi su duboke, a njihova donja ivica dopire najmanje do lakta, srednje su duge, sa blago zaobljenim rebrima. Prsa su siroka i misicava. Obim grudnog kosa treba da je najmanje 20% veci od visine grebena.
Trbuh:
Pribran, misicav. Donja linija trbuha blago se penje prema zadnjem delu. Slabine relativno kratke i naznacenih prelaza.

REP

Rep:
Dug i dopire najmanje do skocnog zgloba. Linija sapi nastavlja se gronjom linijom repa bez naglih prelaza. Rep je u osnovi snazan i postepeno se stanjuje prema vrhu. Odlakan je gustom i na donjem delu dugom dlakom, koja ga cini kitnjastim. Rep je sabljast u akciji vise u afektu iznad ledjne linije, podignut i u luku povijen.

PREDNJE NOGE

Izgled:
Posmatrano u celini, prednje noge su pravilnih stavova, skladne u odnosu na trup, a visina lakta iznosi oko 55% visine grebena. Pojedini delovi prednjih nogu u skladnim su odnosima jedan prema drugom i sa trupom posmatrani, u celini.
Plecka:
Dovoljno duga i siroka, dobro je povezana sa grudnim kosem, balgo je ukosena i sa horizontalom zaklapa ugao od 65 stepeni. Nadlaktica misicava, od plecki polozenija, zaklapa ugao sa horizontalom oko 55 stepeni. Lakatni ugao (izmedju nadlaktice i podlaktice) iznosi oko 145 stepeni. Lakat sirok, pravilno postavljen, neznatno udaljen od grudnog kosa.
Podlaktica:
Okomita, snaznih kostiju, misicava, duga i na zadnjoj strani ukrasena dugom dlakom - zastavicama. Zglob saplja sirok, dubok sa blago izrazenim prelazima.
Dosaplje:
Blago ukoseno, snazno i siroko.
Sape:
Snazne, izbocenih cvrsto pripijenih prstiju, kasikastog oblika. Nokti tamno pigmentisani, cvrsti, jagodice i tabani tamno do crno pigmentisani, cvrsti, ali elasticni.

ZADNJE NOGE

Izgled:
Stavovi zadnjih nogu gledani od pozadi pravilni i nesto siri od prednjih nogu. Gledano sa strane stavovi su takodje pravilni a uglovi dovoljno zatvoreni. Butina je misicava, snazno zaobljene muskulature, koso polozena i zaklapa sa horizontalom slican ugao kao i plecka. koleni ugao je nesto otvoreniji od ramenog (iznosi oko 125 stepeni). Koleno cvrsto i siroko. Potkolenica koso postavljena, snazna, sa dovoljno dubokom muskulaturom i sa izrazitim zastavicama.
Skocni zglob:
Sirok je i dosta otvoren (ugao oko 130 stepeni).
Zadnje dosaplje:
Snazno, nesto strmije od prednjeg, zaperci se retko srecu, a treba ih uklanjati.

HOD

Korak izdasan, dug i lak. Najradije se krece u srednje dugom ali vosokom kasu. U galopu je nesto tezi, ali sa dugim i izdasnim skokovima.

KOZA

Srednje debela, elasticna, uz telo i pojedine delove dobro pripijena, bez nabora. Sve vidljive sluzokoze crno ili tamno pigmentisane.

DLAKA

Glava, usi i prednji delovi nogu obrasli su kratkom dlakom. Vrat, trup, kao i zadnji delovi ekstremiteta i rep pokriveni su dugom, nesto grubljom i skoro pravom dlakom. Ispod duge dlake nalazi se kraca, finija, vrlo gusta i obilna poddlaka. Duzina dlake na grebenu iznosi 10-12 cm, a ne sme da bude kraca od 7 cm.

BOJA

Pas je jednobojan. Dozvoljene su sve nijanse boja od belog do tamnomrkog, skoro crnog. Najpozeljnija je sivozelena i tamnosiva boja. Sarenilo nije dozvoljeno. Kod pigmentiranih pasa dozvoljene su ali nepozeljne male bele oznake - belege na prsima i prstima. Kod svih pigmentiranih pasa osnovna boja najvise je izrazena na gornjim delovima glave, vrata i trupa. U donjim delovima boja (pigment) postepeno slabi i prelazi u donjim delovima nogu u svetliji (prljavo sivi, odnosno zuckasti) pigment. Ovi prelazi u svetlije boje ne smeju da budu oiviceni i da daju utisak sarenila.

TEZINA

Tezina muzjaka u radnoj kondiciji treba da iznosi 35-45 kg, a kuja oko 30-40 kg.

MANE

Lakse:
Nedovoljno izrazena sirina lobanjskogdela glave, nezto duzi licni deo glave, slabije razvijene celjusti, nedovoljno izrazena sirina i dubina grudi, pljosnata ili suvise zaobljena rebra, manje izrazeni nepravilni stavovi nogu, nesto kraca dlaka (pri cemu su zastavice ipak dobro izrazene), bele belege na prsima i sapama, malo skracenje repa, zecije sape, kao i ostale lakse telesne mane.
Teze:
Preduga (siljasta) njuska, jako izrazen stop, visoko usadjene i nedovoljno preklopljene usi, kljestasto zubalo, sedlasta ledja, nosenje repa u stranu, limfaticna konstitucija, kao i sve teze telesne mane.
Diskvalifikacione:
Nedostatak premolara, velika nesrazmera duzine i visine, nedovoljna visina grebena, nedovoljna duzina dlake (ispod 7 cm), pojava sarenila, tigravost, depigmentacija vidljivih sluzokoza i ociju, degenerativne pojave - brahignatija i prognatija, izraziti O i X stavovi nogu, urodjeno kratak rep ili bezrepost, jako ulegnuta ledja i druge degenerativne pojave
 
Evo par slicica...
 

Prilozi

  • 3090620arkan202jb1.jpg
    3090620arkan202jb1.jpg
    16,5 KB · Pregleda: 30
  • aaaaaaaa.jpg
    aaaaaaaa.jpg
    57,7 KB · Pregleda: 31
  • 920santonhm9.jpg
    920santonhm9.jpg
    27 KB · Pregleda: 29
Uh kad sam videla naziv teme pomislila sam da cu procitati nesto lepo o Sarplanincima, opis nekih zanimljivih iskustava, ali ovde covek stvarno moze svasta da procita.
Maggie mozda ti nisi potpuni pocetnik kada su psi u pitanju ali ovo sto si napisala samo pokazuje koliko u stvari ne razumes pse a posebno koliko nisi upoznata sa karakterom i nacinom na koji funkcionisu sarplaninci. Ja sam kinoloski sudija i odgajivac sarplaninaca tako da o ovoj temi mogu mnogo toga da napisem, ali odgovoricu ti kratko: Sarplaninac je veoma stabilan pas. Nije agresivan. Ali uvek ce da reaguje odbrambeno i na najmanji nagovestaj bilo kakve opasnosti po dvoriste, gazdu ili njega samog. To je pas koji dugo sazreva. Do 1,5-2 godine moze da se ponasa kao stene (iako je fizicki vec pravi dzin) ali jednom kada sazri postaje pojava koja uliva strahopostovanje i zasluzuje respekt u svakom pogledu. Malo je pasa koji ce krenuti njega da napadnu, a ako se to dogodi vrlo brzo ce on sam resiti situaciju i pokazati ko je glavni,ne trebaju mu nikakve naredbe. To je pas koji je svestan svoje snage i velicine i ukoliko mu se to dozvoli pokusace da se nametne kako gazdi tako i drugim psima. Moj ti je savet da nikako ne podstices tu njegovu osobinu jer vrlo lako moze da se otrgne kontroli i da postane prava napast u dokazivanju svoje nadmoci, sto uopste nije prijatan prizor i veliko je opterecenje za gazdu ako se krece sa takvim psom u okruzenju drugih ljudi i pasa. Pogotovo ako je u pitanju muzjak koji je po prirodi netrpeljiviji prema drugim muzjacima. Samo ti lepo socijalizuj svoga psa. Navikni ga da se normalno ponasa medju ljudima i drugim psima a ako vec ne mozes da izbegnes konfliktne situacije (ako vas neki drugi pas napadne) budi sigurna da ce on vec sam znati sta treba da radi.

Sto se tice onog drugog pitanja o ishrani tu vazda postoji konflikt izmedju onih koji preferiraju granuliranu hranu i onih koji zastupaju hranjenje "obicnom" hranom. I jedan i drugi nacin ishrane moze da bude dobar ako se pravilno izbalansira. Ali koji god nacin ishrane da izaberes pozeljno je da pas ima na meniju i kosti. U pocetku to mogu da budu mekse kosti ili kosti sa vise hrskavice (na primer lopatica) a kasnije mogu da budu i cevaste kosti. Jer iako granulirana hrana obezbedjuje sve potrebne sastojke, kod iskljucivog hranjenja takvom hranom nedostaje jedan bitni faktor a to je masaza zuba i desni. Glodanje kostiju ima otprilike isti efekat kao nase pranje zuba cetkicom. Plus granulirana hrana zbog svoje konzistencije moze da dovede do odredjenih smetnji u crevnoj motorici. Cvrsti komadi hrane (kosti) u manjoj kolicini mogu da rese ovaj problem jer podsticu creva na rad. Osim toga kostana srz ima i odredjenu nutritivnu vrednost ali to nikako ne znaci da psa treba hraniti iskljucivo kostima. Kosti su samo dezert ;) I nikako ne treba zaboraviti na srecu koju pas dozivi samim pogledom na kost :) P.S. Ne davati zivinske kosti, jer se one cepaju uzduz pa mogu da se zabodu u zid jednjaka ili creva.

Sto se tice vezivanja sarplaninca apsolutno sam protiv toga ako postoji bilo koja druga mogucnost. To je pas koji je naviko na sirinu i koji voli dosta da se krece. Najbolja je varijanta da bude potpuno pusten, ali ako je to vec nemoguce onda je bolje vezati ga lancem za zicu niz koju moze da klizi lanac, nego samo vezati ga za kucicu, drvo ili nesto drugo.
Slazem se sa svim napisanim.
Ovo sto sam podebljao... Jeste oni su svesni svoje velicine i ako nisu nauceni nece tolerisati druge pse. Evo ukratko da napisem kako je pas mog oca sredio 2 sarplaninca. :lol: To je bilo jos pre 20-ak god, imao je nekog "dodza", srednjeg rasta (oko 15kg), ali develog i jakog vrata. :mrgreen: Komsija je imao 2 sarplaninca. Jednog dana kad je isao kuci sa psom i konjima napali su ga ti sarplaninci, ali ovaj "domaci" pas je krenuo na njih, tu je krenula borba, sarplaninci su bili na njemu, komsija i moj otac su mislili da je "dodz" gotov, ali desilo se suprotno, on je sarplanicne grizao za stomak i spasio se, jos ih je pojurio. :lol: To je dokaz da velicina nije bitna, nego bitna je srcanost. Inace ti psi su uglavnom sluzili za cuvanje stoke i imali su jak zastniticki nagon pa su se cesto kacili. :cool:
Nikad nisam imao pravog sarplaninca, nego mesanog, bio je velik kao i pravi, samo sto je bio crn. Bio je divan pas, pametan i tolerantan, ali opet zastniticki nasrojen, nazalost njega su vukovi udavili...

Ne preporucujem sarplaninca onima koji dosad nisu imali psa i onima koji nemaju veliko dvoriste. Oni su veliki psi i naravno da im treba mnogo prostora...
 
maggi ti nemas pojma sta pricas oduvek sam imao velike pse i ne daj boze da ga naucis da bude agresivan a napraviti agresivnog pasa to je najlakse a napraviti velikog psa da bude agresivan to je jos lakse i najveca greska koju mozes da napravis, jer kad tad ce ti se vratiti, neces moci da ga kontrolises u odredjenom trenutku i odgovaraces za napad na drugoga coveka psa ili mozda budes u situaciju da se bas ti branis od svog psa.

zato velikog psa treba nauciti da te slusa od malena jer posle ces se plasiti sopstvenog psa a kad budes pokazala strah mogu da ti garantujem da ce kad tad da te ujede jer ce imati potrebu da pokaze svoju dominaciju ili barem da isproba jer mu je to u naravi.

ja sam svakog svog psa [a svaki je bio veliki tipa rotvajler,boxer i jos mnogi] naucio prvo da bude pitom prema svima i da ne sme da me pogleda na ruzan nacin i ako bi pokazao bilo koji izraz agresivnost na bilo koga odma bi reagovao na to nekom cuskom.
i svaki je postao maza i razmazenko ali i poslusan svaki je znao k'nozi da ne dira hranu dok se nekaze da stane kad mu se kaze i sve ostale normalne komande, ljubimac u komsiluku dobar za porodicu i dobar za druge zivotinje u to ubrajam macke zeceve ostale sa kojima su imali kontakte.

a sto se tice odbrane imas velikog psa i kad poraste to ce biti najmanji problem da se odbrani od drugih pasa to dolazi sa godinama ali vazno je da bude socializovan i da reaguje samo u odbrani.
 

Back
Top