Sarajevo - zbirna tema

Број пописаних становника Сарајева, по мом мишљењу је:

  • изненађујуће велики

  • нешто већи од очекиваног

  • у границама очекивања

  • нешто мањи од очекиваног

  • изненађујуће мали


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Ćevape sa Čaršije varim po 4 sata u teškim mukama. Koja je fora u vezi s njima ne znam. A što mrzzzim kada sjednem kod Želje ( ili u bilo koju od tih prčvarnica) pa za isti sto sjednu neki albanci ili zamotane žene, 50 ljudi u 2 m[SUP]2[/SUP], užas. Nekima je to valjda čista egzotika :mrgreen:
 
Ćevape sa Čaršije varim po 4 sata u teškim mukama. Koja je fora u vezi s njima ne znam. A što mrzzzim kada sjednem kod Želje ( ili u bilo koju od tih prčvarnica) pa za isti sto sjednu neki albanci ili zamotane žene, 50 ljudi u 2 m[SUP]2[/SUP], užas. Nekima je to valjda čista egzotika :mrgreen:

Ja sam pre nekoliko godina primetila u čudu da svu hranu koju pojedem u Federaciji- teže varim:think:
E sad, nemam inače nikakvih problema, ali me posle bilo kakvog obroka pojedenog tamo (slano ili slatko nebitno) spopadne gorušica i bolovi i svašta nešto:mrgreen:
Možda mi se organizam godinama privik'o na krmetinu pa sad teško vari lojavu hranu, bem li ga:lol:
 
A u Istocnom Sarajvu su toliki seljaci da ces odma pozeliti u BG da se vratis,to je u stvari jedna ulica sa 4 stambene zgrade.Svi su Srbi ali su i seljaci,tako da vecina Srba koji su kulturni, zive zajedno sa Muslimanima u gradu.Predalazem ti da nadjes sebi smestaj negde u centru grada.BICE TI LEPO i ljudi su super
 
Pa nije samo to u pitanju.Prilicno je dosadno u Lukavici,nema gde ni biciklom da se provoza,zivot u gradu bi mu omogucio vise zabave.Bolji soping,bolji izlasci,setnja grad i itd.Grad je grad bez obzira koje nacionalnosti da si,vise ti omoguci
 
DA Otvoren nakon toliko godina,sto u stvari pokazuje koliko Bosna zaostaje za susjednom Hrvatskom i Srbijom,ne samo radi rata nego radi i seljakluka.U neku ruku zacudilo je gradjane Sarajva,da su "Cevap momci" dozvoli da se otvori, jer ce im se znatno umanjiti biznis
 
Mojne suplje nana131 ja sam rodjeni Sarajlija i odmah da ti kazem da mu je bolje da najde nesto u Istocnom Sarajevu, bolje ce se osjecati i uvijek moze za deset minuta da se preko vraca spusti na Skenderiju kao da je u centru. Sad da ima cetiri zgrade to je notorna laz, ima bruku stanovnistva i mjesta za izlazak shooping ima i previse trznih centara. A pitao bih ga da ostavi auto sa BG tablama u Sarajevu preko noci, nebi nasao sofersajbe garant(to se meni desilo i to na placenom parkingu otad nikad vise sa sluzbenim kolima u Sarajevo) uglavnom sad je Sarajevo selo sa tramvajem, ljudi su pretezno "klokani".
 
Tek sam se priključila ovom forumu i ne znam da li se već prihvatio posao u Sarajevu, ali ako jesi - čestitam i ugodan boravak :) Vjeruj mi da ti samo može biti super ovdje, nikako loše,i mislim da bez puno razmišljanja slobodno možeš naći stan blizu firme, u Sarajevu, mi volimo sviju, ja lično imam puno prijatelja iz Beograda i ne gledam ih kroz rat, mada moguće da je to sve do odgoja....Ja često prva idem u Beograd i mislim da ste super ljudi, nisam naišla ni na kakve neugodnosti što sam iz Sarajeva, grad mi se baš svidio, čak razmišljam da se u skorijom budućnosti doselim tu da živim i ja čekam neki posao tu.
Uglavnom, ako nisi prihvatio ponudu za posao u Sarajevu, želim ti da dobiješ opet priliku i uvjeriš se kako, smo fkt opušteni i rasterećeni što se tiče prošlosti i volimo sviju, kod nas ti je veselo i opušteno i dernek do zore :)))

U svakom slučaju, SRETNO gdje god se momentalno nalazio :)

Molio bih poznavaoce situacije da mi pojasne kakva je sada situacija u Sarajevu. Ja sam u Sarajevu ziveo 1983-e i bilo je super, ali uzimajuci u obzir sta se sve dogadalo kasnije, smatram da ne znam nista o trenutnoj situaciji. Iz Srbije sam, radio sam u Bgd za jednu rusku firmu koja je zatvorila srpsku filijalu i sada bi htela da otvori filijalu u Sarajevu. Mogao bih da dobijem taj posao, pa me iz tog razloga zanima sledece:
-da li se moze slobodno kretatai i govoriti po celoj teritoriji grada
-da li se moze otici svojim autom srb tablica i prelaziti u federaciju
-da li ima granica izmedju istocnog Sarajeva i Sarajeva, koliko je ta podela izrazena
-da li ima problema i otezavajucih faktora ako neko kao ja zeli tamo da posluje
i uopste, sta mislite da li je to dobra ideja ili ne. Da li bih mogao da nesmetano funkcionisem? Da radim i zivim i osecam se spokojno?

Hitno je. Zahvaljujem unapred.
 
Попис становништва у БиХ 2013. прелиминарни подаци за град Сарајево о броју пописаних лица - Завод за статистику Федерације БиХ:

ФЕДЕРАЦИЈА БИХ:

Сарајево броји - 291.422 пописаних особа.

Сарајевски кантон по броју пописаних особа налази се на другом мјесту (од 10 кантона у ФБиХ), иза Тузланског кантона:

1. Тузлански кантон 477.278
2. Сарајевски кантон 438.433

.............................................................................................
.............................................................................................................

Сарајево је што се тиче броја становника највише изгубило људи у односу на 1991. Тешко је рећи да ли је то изненађење.
Разлоге томе свакоко треба тражити у чињеници да је скоро 200.000 Срба и Хрвата највећим дјелом протјерано из рођеног града и да је то сада моноетнички Бошњачки град.

Такође нетом прије и самим почетком рата велики број Бошњака одселио је у Западну Европу, Скандинавију и у САД. А један број становника је током рата као посљедица ратних дејстава којима је овај град био изложен читаво вријеме, напустио град.
Одређена компезација броја становника десила се досељавањем становништва из мањих општина погођених ратним дејствима Федерације БиХ и РС, као и Бошњацима из Санџака.

Постојао је званични програм тадашње постратне бошњачке политике на челу са Силајџићем и Изетбеговићем да Сарајево компезира протјерано становништвно и оно које је само отишло, насељавањем Бошњака из руралнијих крајева из унутрашњости и санџаклија.

Ваш коментар .... бр. становника..... изненађење, реалност .....
 
Poslednja izmena:
Ocekivao sam vise. Sigurno da cifra prelazi 300 000 ali ne mnogo. I sam tuzlanski kanton je iznenadjenje da broji vise od sarajevskog, mada oni imaju industriju. Po svemu sudeci gornji deo BIH prema Srbiji je razvijeniji.
 
Gornji - severno od Sarajeva, o njemu je tema. Kanton Brcko, najrazvijenija opstina.


47p6.jpg

То горе што си показао је Орашје и граница БиХ са Лијепом њиховом. Хрватски дјелови су најразвијенији јер је Хрватска тамо пуно улагала како би компезовала губитак Херцег - босне и смирила тамошње Хрвате, а њу је дала за амин свијета на чишћење Книнске крајине
 
Poslednja izmena:
A ti sav srecan jer si nasao gresku :roll:

Brcko je najrazvijenija opstina a pricas o severozapadima i Hrvatima. Sam pogledaj, ako je veca koncetracija stanovnistva u tuzlanskom kantonu u odnosu na sarajevski, ocekivati je da se i radi nesto, svi znamo za tuzlansku industriju soli koja posluje uspesno decenijama. Mislio sam na "distrikt" Brcko. Kad vec navodis da je najrazvijeniji onaj prema Hrvatskoj to se ne moze prihvatiti samo na osnovu necijih reci da tamo zive hrvati.
 
Ako je Banja Luka 2004 imala 250 000 stanovnika, broj koji je priblizan broju zadnjeg popisa stanovnistva u Sarajevu 2013 onda ispada, kako broj iz godine u godinu raste, da danas broji vise stanovnika od njega?...
 
Vikipedija izbacuje za opstinu BL br. stan. 1996. 217 000 ali dobro. Vise bih voleo da je broj veci ali on svakako raste. Ono sto nisam znao je da je u svim tim ciframa gotovo identicna Sarajevu pa ga u nekim stvarima cak i prelazi. Bio sam tamo vise puta, u Sarajevu nikad i primetio sam da dosta mladih iz BL putuje u Sarajevo radi studja sto mi se nije svidelo jer i Banja Luka ima sopstveni Univerzitet ali izgleda da se diploma vise vrednuje zavrsetkom istog u Sarajevu. Mozda i gresim, postoji mogucnost da fakultet ne postoji u BL. Ipak, stoji sto pises, rivalitet ova dva grada postoji, a generalno situacija u BIH je i vise nego haoticna.
 
Ne mozes tako pisati da govorim neistinu a nicim ne potkrepljujes. Navodis "istocni deo razvijeniji jer tamo zive hrvati..."kao da pokusavas stvoriti kompleks njihove superiornosti jer eto, oni su hrvati. Gledao sam emisije o distriktu Brcko da je najrazvijeniji u BIH i to vise puta, a sto se tice broja stanovnika Banja Luke nasao sam na mrezi da je broj kako sam i naveo... 2004. preko 200 000 a 2013 ocekivati je preko 230 000. I otkud znas da je taj popis tacan a ovaj nije, tj. da je broj u vezi Sarajeva pa i priblizno jednak onom koji si dao u uvodnom?
 
Koji istično dio, kad su u istočnom dijelu živjeli Hrvati, jesi ti konzumirao kakvo pićence noćas. :D U malo većim količinama.

Joj ora je ora je, ustaj mala zora je .......

Izvaljuješ glupost za glupošću :hahaha: Studenti iz Banjaluke se rasturiše trčeći u Sarajevo:D Ima li Banjaluka fakultet:D Tuzla razvijenija od Sarajeva :D Hrvati žive u istočnoj BiH :D Brčko raj na zemlji :D Ne znaš šta je popis a šta procjena br. stanovnika:D Pokazuješ Orašje aludiraš na Brčko:D ...... Rastrezni se malo pa ćemo neki drugi put ćaskati kad budeš bistriji sa glavom.

Ima ovdje jedan Zvorničanin. Otprilike mogli biste biti na istim talasnim dužinama ako se malo potrudite, vidjećeš kad se pojavi, doduše on lupeta u jednu krajnost ti u drugu, ni jedan ni drugi nemate mnogo veze sa čistom pameti barem ne u ove noćne sate :rotf: On pod sarajevo broji i Istočno Sarajevo u RS i kanton i sve okolno do granice sa Srbijom i još napiše to je samo dio grada :hahaha:. Kod njega SA ima blizu milion stanovnika a Banjaluka jedva prelazi 100.000 jer sve preko toga nije strogi centar i pripada Marsu
 
Poslednja izmena:

Back
Top