"Sačuvaj nas bože gladi, kuge i Hrvata"

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
slavonija:
odgovaram ti samo zbog toga sto imam utisak da imas i znas koristiti mozak...
navodan napis na katedrali ( srbi to , vec prema potrebi kazu Augsburg, Ulm, Magdeburg)
nepostoji... koja bi to crkva dozvolila
rijec je o jednoj izjavi oficira, koja se inace moze i drugacije interpretirati...
strah od hrabrih boraca...
to ti je isto kao kad se Srbi pozivaju na (kako vi kazete) Nojbraha ili sl., oficira Werhmachter-a, koji je , ozenjen srpkinjom nakon zavrsetka rata bio neki poslanik u FNRJ, i napisao jednu knjigu, koju nitko nije citao osim Srba.
Писмо генерала Александра Лузана Мусолинију:

„Дуче! Моја безгранична оданост према Вама ми, надам се, даје за право да, у нечему, одступим од строгог војничког протокола. Зато и журим да Вам опишем један догађај којему сам, уназад три седмице, лично присуствовао. Обилазећи среска места Столац, Чапљину и Љубиње (између 60 и 130 км северно од Дубровника) - сазнам од наших обавештајних официра да су Павелићеве усташе, претходног дана, починиле неки злочин у једном селу (Пребиловци), и да ће, кад се то прочује, околни Срби поново да се узнемире. Недостају ми речи да опишем оно што сам тамо затекао. У великој школској учионици, затекао сам заклану учитељицу и 120 њених ученика! Ниједно дете није било старије од 12 година! Злочин је неумесна и невина реч - то је превазилазило свако лудило! Многима су одсекли главе и поређали их по ђачким клупама. Из распорених утроба усташе су извукле црева и, као новогодишње врпце, растегли их испод плафона и ексерима укуцали у зидове! Рој мува и несношљив смрад нису дозвољавали да се ту дуже задржимо. Приметио сам начети џак соли у ћошку и згрануто установио да су их клали полако, солећи им вратове! И, таман кад смо одлазили, у задњој клупи се зачуло дечје кркљање. Пошаљем двојицу војника да виде шта је. Изнели су једног ђака, још је био у животу, дисао је са напола пресеченим гркљаном! Својим колима одвезем то јадно дете у нашу војну болницу, повратимо га свести и од њега сазнамо пуну истину о трагедији. Злочинци су најпре, на смену, силовали учитељицу Српкињу (име јој је Стана Арнаутовић) и онда је, пред децом, убили. Силовали су и девојчице од осам година. За све то време, певао је силом доведени оркестар Цигана и ударао у тамбуре! На вечну срамоту наше, римске цркве - и један божји човек, један жупник, у свему томе је учествовао! Дечак кога смо спасили, брзо се опоравио. И чим је рана зарасла, нашом непажњом побегао је из болнице и отишао у своје село, да тражи родбину. Послали смо патролу за њим, али узалуд: нашли су га на прагу куће закланог! Од хиљаду и нешто душа, у селу више нема никога! Истога дана (то смо открили касније) кад је извршен злочин у школи, усташе су похватале још 700 становника села Пребиловци и све их бацили у јаму или на животињски начин на путу до јаме побили. Спасило се само око 300 мушкараца: једино је њима успело да пробију усташки обруч око села и да побегну у планину! Тих 300 преживелих јаче је од најелитније Павелићеве дивизије. Све што су имали да изгубе, они су изгубили! Децу, жене, мајке, сестре, куће, имовину. Чак су и страха од смрти ослобођени. Смисао њиховог живота је једино у освети, у страшној освети њих је, у неку руку, и стид што су преживели! А таквих села, као што су Пребиловци, пуна је Херцеговина, Босна, Лика, Далмација. Покољи Срба су достигли такве размере да су, у тим крајевима, загађени и многи водени извори. Из једног врела у Поповом Пољу, недалеко од јаме у коју је бачено 4.000 Срба, избијала је црвенкаста вода, лично сам се у то уверио! На савест Италије и наше културе пашће неизбрисива мрља, ако се, док је време, не дистанцирамо од усташа и не спречимо да се нама припише да подржавамо безумље!”
 
Iron Lord:
333647185428c462c5f054945223166_200x267.jpg
 
Узгред, изреку "носим" из детињства.

Опет од деде.

Он ју је (као германиста, иначе) често цитирао у оригиналу.

А изрека, заправо,тачно гласи:

"Сачувај нас, Боже, куге, рата и Хрвата"

Gott, behutte uns von Pesten, Kriegen und Kroaten.

(на жалост, немачки сам, на своју срамоту, признајем, поприлично заборавила, тако да се извињавам ако цитат није сасвим тачан)
 
ilkebgd:
Ne volim generalizacije u principu, čak ni kad su u pitanju Hrvati, tako da možda bi bolje bilo da ova čuvena rečenica glasi "sačuvaj nas bože gladi, kuge i ustaša".

U svakom slučaju radi se o vrlo interesantnoj rečenici, molitvi :)

Uklesana je na nekim katedralama da li u Nemačkoj, Austriji ili Italiji??? Čuo sam da je uklesana na katedrali u Beču, a neki opet kažu u Milanu itd.

Ima li neko tačne i podromne informacije o ovome, dakle ko je tačno to i gde uklesao, postoji li na više mesta, koje katedrale su u pitanju, na kom je jeziku napisano, da li na nemačkom ili italijanskom i kako glasi na tom jeziku? :roll:

ni u jednoj...
ali kao pravi Srbin, dogovorite se vec jednom gdje je uklesana...
 
Mala_from_Vojvodina:
Kao prvo,ja sam žensko i ne obraćaj mi se u muškom rodu.

Misliš da su neki ratovi i zločini bitniji od drugih?

Ja mislio da je neki predstavnik Cigan Male iz Vojvodine. Pardoniram.

E pa ne može svi zločini u istu ravan. Neko je zbog nečeg započeo. Prvo je započeto zahvaljujući podeli crkve na istočnu i zapadnu a ovaj deo nekako bio na liniji razdvajanja. Pa se onda neko trudio da dokaže lojalnost novoj veri...

E vidiš tu treba tražiti pravdu, za sada crkva nema nameru da se izvinjava.
 
Mala_from_Vojvodina:
Zar ima većih koljača i ubica od velikosrpskih četnika? Pa vi ste u Srebrenici napravili najveći pokolj u Evropi još od Drugog svetstkog,snimali kako pucate vezanim dečacima u leđa,silovali devojčice od 12 godina u logorima,a ovamo se usuđujete da nekom držite lekcije...

Anice cobanice ti li si? Znam ja to.... odnosno sve ovo sto si napisala je radila hrvatska vojska.... e Anice cobanice.....
 
KoscheiBesmertnii:
Писмо генерала Александра Лузана Мусолинију:

„Дуче! Моја безгранична оданост према Вама ми, надам се, даје за право да, у нечему, одступим од строгог војничког протокола. Зато и журим да Вам опишем један догађај којему сам, уназад три седмице, лично присуствовао. Обилазећи среска места Столац, Чапљину и Љубиње (између 60 и 130 км северно од Дубровника) - сазнам од наших обавештајних официра да су Павелићеве усташе, претходног дана, починиле неки злочин у једном селу (Пребиловци), и да ће, кад се то прочује, околни Срби поново да се узнемире. Недостају ми речи да опишем оно што сам тамо затекао. У великој школској учионици, затекао сам заклану учитељицу и 120 њених ученика! Ниједно дете није било старије од 12 година! Злочин је неумесна и невина реч - то је превазилазило свако лудило! Многима су одсекли главе и поређали их по ђачким клупама. Из распорених утроба усташе су извукле црева и, као новогодишње врпце, растегли их испод плафона и ексерима укуцали у зидове! Рој мува и несношљив смрад нису дозвољавали да се ту дуже задржимо. Приметио сам начети џак соли у ћошку и згрануто установио да су их клали полако, солећи им вратове! И, таман кад смо одлазили, у задњој клупи се зачуло дечје кркљање. Пошаљем двојицу војника да виде шта је. Изнели су једног ђака, још је био у животу, дисао је са напола пресеченим гркљаном! Својим колима одвезем то јадно дете у нашу војну болницу, повратимо га свести и од њега сазнамо пуну истину о трагедији. Злочинци су најпре, на смену, силовали учитељицу Српкињу (име јој је Стана Арнаутовић) и онда је, пред децом, убили. Силовали су и девојчице од осам година. За све то време, певао је силом доведени оркестар Цигана и ударао у тамбуре! На вечну срамоту наше, римске цркве - и један божји човек, један жупник, у свему томе је учествовао! Дечак кога смо спасили, брзо се опоравио. И чим је рана зарасла, нашом непажњом побегао је из болнице и отишао у своје село, да тражи родбину. Послали смо патролу за њим, али узалуд: нашли су га на прагу куће закланог! Од хиљаду и нешто душа, у селу више нема никога! Истога дана (то смо открили касније) кад је извршен злочин у школи, усташе су похватале још 700 становника села Пребиловци и све их бацили у јаму или на животињски начин на путу до јаме побили. Спасило се само око 300 мушкараца: једино је њима успело да пробију усташки обруч око села и да побегну у планину! Тих 300 преживелих јаче је од најелитније Павелићеве дивизије. Све што су имали да изгубе, они су изгубили! Децу, жене, мајке, сестре, куће, имовину. Чак су и страха од смрти ослобођени. Смисао њиховог живота је једино у освети, у страшној освети њих је, у неку руку, и стид што су преживели! А таквих села, као што су Пребиловци, пуна је Херцеговина, Босна, Лика, Далмација. Покољи Срба су достигли такве размере да су, у тим крајевима, загађени и многи водени извори. Из једног врела у Поповом Пољу, недалеко од јаме у коју је бачено 4.000 Срба, избијала је црвенкаста вода, лично сам се у то уверио! На савест Италије и наше културе пашће неизбрисива мрља, ако се, док је време, не дистанцирамо од усташа и не спречимо да се нама припише да подржавамо безумље!”




Да су овде злочинци били Срби, а жртве ма ко други, ова " војвођанка" би увелико осула дрвље и камење....... Туга.
 
Ako su napravili pokolj tada i tamo,to su učinili u katoličko-protestantskom ratu kao vojnici austrijskog cara i po njegovom naređenju,a što u to vreme nije bilo ništa neobično i neviđeno...

Sad što su neke budale iz vremena sadašnjeg izvukle taj natpis iz vremena i prostora i eksploatišu ga za svoju antihrvatsku pljuvačinu je njihov (mentalni) problem.
 
tokyo:
nema nikakvih relevantnih dokaza da je to uistinu pisalo i na koga se odnosilo

i baj d vej
ustaše taada još nisu postojale

a taman da je pisalo ustaše
to se mene ne dotiće

ja nisam ustaša kao ni 90% mog naroda već smo Hrvati


diskusija o mitovima i mitologiji je trosenje vremena...
u toku povijesti svi moguce vojskovode davali su svoja misljenja (ovisno o tome dali porazeni ili pobjednici)
pitanje je samo vremena (kojeg se ima ili nema) guglati i pronalaziti sve to
patriJoti nemaju pametnijeg posla
i falsifikacija vlastite povijesti, neka im bude
ja nemam nista protiv...
 
Iron Lord:
Ako već objavljuješ slike roditelja koji svoju decu uče mržnji,
onda objavljuj do kraja...
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=4697206&postcount=11
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=4697277&postcount=25

Uostalom, ti svoje slike trpaš na IMAGESHACK, ja ove nalazim regulare...
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=4697246&postcount=19
Довољно сам их поставио на IMAGESHACK па се послужим када треба! ;)
 
Mala_from_Vojvodina:
Ako su napravili pokolj tada i tamo,to su učinili u katoličko-protestantskom ratu kao vojnici austrijskog cara i po njegovom naređenju,a što u to vreme nije bilo ništa neobično i neviđeno...

Sad što su neke budale iz vremena sadašnjeg izvukle taj natpis iz vremena i prostora i eksploatišu ga za svoju antihrvatsku pljuvačinu je njihov (mentalni) problem.


Šuška se da su ovi prostori dobijeni za življenje pod uslovom da se brane granice oslabljene Vizantije. Slabo to ko da poveže...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top