Rupa VII

Ja sa kosom ne umem da uradim ništa, sem da je operem, pa ili vežem u rep, ili pokupim šnalom. Zato mi povremeno treba frizerka.

U salonu je 600 dinara.

Nisam ja ni rekla da sam je puškom naterala da dođe da me isfenira. Znači, htela sam.
Ovo što ti sada provlačiš moje torte kroz ovu priču je iz ne znam kog razloga.
Pretpostavljam da kapiraš razliku između toga da li ja pravim torte od svog materijala, trošim svoju struju, vodu, deterdžent, ambalažu, ili dođem kod tebe, ponesem svoj mikser, napravim ti tortu od materijala koji si ti kupila. A prethodno si ti i ispekla kore i skuvala fil.
Ono što se ja pitam je u kojoj profesiji se zarađuje 2000din/h. Pet sati efektivnog rada dnevno je 10000 dinara. Pet dana nedeljno je 50000 dinara. To je 200000 dinara mesečno. Za petočasovno radno vreme, 20 dana mesečno. E to se ja pitam, u kojoj branši se tako zarađuje. Lepo kaže naš preCednik da smo ekonomski tigar.
Моја колегиница исто не зна шта ће са сопственом косом, иде сваке недеље код фризерке, и сваки пут гунђа што је завршавала факултет, уместо да лепо буде фризерка :lol:
 
Ja sa kosom ne umem da uradim ništa, sem da je operem, pa ili vežem u rep, ili pokupim šnalom. Zato mi povremeno treba frizerka.

U salonu je 600 dinara.

Nisam ja ni rekla da sam je puškom naterala da dođe da me isfenira. Znači, htela sam.
Ovo što ti sada provlačiš moje torte kroz ovu priču je iz ne znam kog razloga.
Pretpostavljam da kapiraš razliku između toga da li ja pravim torte od svog materijala, trošim svoju struju, vodu, deterdžent, ambalažu, ili dođem kod tebe, ponesem svoj mikser, napravim ti tortu od materijala koji si ti kupila. A prethodno si ti i ispekla kore i skuvala fil.
Ono što se ja pitam je u kojoj profesiji se zarađuje 2000din/h. Pet sati efektivnog rada dnevno je 10000 dinara. Pet dana nedeljno je 50000 dinara. To je 200000 dinara mesečno. Za petočasovno radno vreme, 20 dana mesečno. E to se ja pitam, u kojoj branši se tako zarađuje. Lepo kaže naš preCednik da smo ekonomski tigar.
Nista ja ne privlačim, samo kažem da svako ceni svoj rad koliko misli da kosta, pa je to...uzmi ili ostavi. Niti ti teras nekog puškom da kupi tortu niti je ona tebe silom naterala da dodje da te fenira. Da li si je pre dolaska pitala koliko to košta, ako jesi, znaci pristala si unapred, ako nisi to je tvoja greška...drugi put je verovatno nećeš zvati i to je to.
 
Моја колегиница исто не зна шта ће са сопственом косом, иде сваке недеље код фризерке, и сваки пут гунђа што је завршавала факултет, уместо да лепо буде фризерка :lol:
Ja idem retko, ionako mi je kosa stalno vezana, ali ga ova danas pretera.
I još me pita što je ne zovem da dođe da me ofarba. Hoću, evo sve trčim.
 
Pa tih 100 dinara je po meni na gorivo. Ne placa se taj posao na sat.
Nije to ni malo lak posao. Cijeli dan na nogama,rukama cijeli dan radis.
Nema veze što kada imaš salon zakupljuješ lokal, plaćaš poreze i doprinose, plaćaš cenu industrijske struje, habaš svoje peškire, trošiš šampon i regenerator koji moraš da kupiš? Da ne pričamo o tome što u salonu moraš da imaš opremu, koja takođe košta.
Ja nemam registrovanu radionicu baš zato što kada ukalkulišem troškove koje sada nemam, morala bih znatno da podignem cene svojih torti.
 
Ja idem retko, ionako mi je kosa stalno vezana, ali ga ova danas pretera.
I još me pita što je ne zovem da dođe da me ofarba. Hoću, evo sve trčim.
Zasto je ne pita koliko bi kostalo?
I meni djeluje poskupi samo za feniranje. Uracunala ti je prosto dodatnu musteriju koju je mogla da usluzi dok je bila u putu i nije iskljuceno da si, iz njenog ugla, jos dobila i popust:lol:
Prilicno su podigli cijene frizeri. I ja se ne bih stvarno bunila da nije lutrija kako ce da urade.
 
Nikog ona nije mogla da usluži u međuvremenu, nema ona salon. Zaposlena je, mota kablove u firmi, a ovo radi u slobodno vreme, jer je frizerka po struci.
Mislila sam da je to tvoja frizerka iz salona y koji ides.
Ovako, prosto ima svoj cjenovnik.
Moja tako voli da poskupi, pa samo sabira sa nekog papirica pored digitrona, i svaki put bude malo vise nego prethodnog:lol:
 
Zasto je ne pita koliko bi kostalo?
I meni djeluje poskupi samo za feniranje. Uracunala ti je prosto dodatnu musteriju koju je mogla da usluzi dok je bila u putu i nije iskljuceno da si, iz njenog ugla, jos dobila i popust:lol:
Prilicno su podigli cijene frizeri. I ja se ne bih stvarno bunila da nije lutrija kako ce da urade.

Ja nekako ne ocekujem da je bilo sta danas ispod 10 evra po usluzi.
Mozda je do moje percepcije...cene su toliko visoke da mi je nerealno da neko za pola sata rada (bilo kod rada) moze da kupi svega, ne znam, 200gr sira.

Po mom misljenju ljudi i ne treba da rade za manje.
Torte nisu jeftine, ja sam platila sinu za rodjendan 15 000 dinara tortu od 5kg prepunu margarina.
Naprosto koriste margarin. Takav je stil.
U igraonicama ne primaju domace.
Hteo ili ne, moras da platis deklaraciju.
Danas smo bili na dva rodjendana, na prvom je bio domaci cheesecake u stanu (sin je pojeo dva parceta) a na drugom je bila kupljena (nije ni uzeo).
Igraonice prave dil sa proizvodjacima torti.
Makar je tako u Beogradu i daleko od toga da su jeftine.
Puter nece da koriste sve iako bi ga licno kupio i doneo im.

Zaista ne vidim razlog da frizerke rade za manje. Ili krojacice, meni je kazala da bi me svilena majica (na bretele!) izasla oko 5000 dinara. Mislim da je to u redu.
Zena nece da primi na sebe tudju svilu za ispod 20 evra. Posteno.
Ima poliester u Zari za 20 evra djuture, izgleda slicno, ali ovde su ruke, oci, vreme.
Iskreno mislim da ne treba da radi za manje.
Svako zasluzuje da od svog rada moze da zivi.
 
Ja nekako ne ocekujem da je bilo sta danas ispod 10 evra po usluzi.
Mozda je do moje percepcije...cene su toliko visoke da mi je nerealno da neko za pola sata rada (bilo kod rada) moze da kupi svega, ne znam, 200gr sira.

Po mom misljenju ljudi i ne treba da rade za manje.
Torte nisu jeftine, ja sam platila sinu za rodjendan 15 000 dinara tortu od 5kg prepunu margarina.
Naprosto koriste margarin. Takav je stil.
U igraonicama ne primaju domace.
Hteo ili ne, moras da platis deklaraciju.
Danas smo bili na dva rodjendana, na prvom je bio domaci cheesecake u stanu (sin je pojeo dva parceta) a na drugom je bila kupljena (nije ni uzeo).
Igraonice prave dil sa proizvodjacima torti.
Makar je tako u Beogradu i daleko od toga da su jeftine.
Puter nece da koriste sve iako bi ga licno kupio i doneo im.

Zaista ne vidim razlog da frizerke rade za manje. Ili krojacice, meni je kazala da bi me svilena majica (na bretele!) izasla oko 5000 dinara. Mislim da je to u redu.
Zena nece da primi na sebe tudju svilu za ispod 20 evra. Posteno.
Ima poliester u Zari za 20 evra djuture, izgleda slicno, ali ovde su ruke, oci, vreme.
Iskreno mislim da ne treba da radi za manje.
Svako zasluzuje da od svog rada moze da zivi.
To je sasvim ok, svako neka trazi koliko misli da vrijedi, ali je ok i smatrati da je nesto skupo.
I ne koristiti tu uslugu ponovo.
Ljudi se jos nisu prilagodili ovakvom skoku cijena. A stalno ide samo na gore.
Prosle nedelje odem da kupim par stvari, patike koje su bile 15 sada su skoro 20 hiljada. Brus koji je bio skoro 4 sada je skoro 5, isto i neke djecije pape. Sjednem na kolac i kafu i platim skoro hiljadu.
Sve to kada se sabere, vrlo znacajna razlika u odnosu na prije samo godinu dana.
Tamo gdje postoji mogucnost proizvoljnog odredjivanja cijene, oni to predano rade, dok su plate mnogima ostale iste.
Ogroman broj firmi nije podizao plate na ime inflacije.
 
To je sasvim ok, svako neka trazi koliko misli da vrijedi, ali je ok i smatrati da je nesto skupo.
I ne koristiti tu uslugu ponovo.
Ljudi se jos nisu prilagodili ovakvom skoku cijena. A stalno ide samo na gore.
Prosle nedelje odem da kupim par stvari, patike koje su bile 15 sada su skoro 20 hiljada. Brus koji je bio skoro 4 sada je skoro 5, isto i neke djecije pape. Sjednem na kolac i kafu i platim skoro hiljadu.
Sve to kada se sabere, vrlo znacajna razlika u odnosu na prije samo godinu dana.
Tamo gdje postoji mogucnost proizvoljnog odredjivanja cijene, oni to predano rade, dok su plate mnogima ostale iste.
Ogroman broj firmi nije podizao plate na ime inflacije.

Jeste, mnogo su skocile cene.
Zato bas i kazem, ova zenica treba da fenira 30 puta da kupi detetu patike u trendu.
Ceo mesec samo za to...gde je hrana, gde su racuni.

Nesto je objektivno skupo (patike 20 hiljada, kvadrat 4 000 evra u Belgradu, letovanje 6000 evra za porodicu u Turskoj) a nesto ljudi ne zele da plate jer misle da ne vredi tudji trud.

Mi imamo to, hocemo da platimo sta mislimo da nam znaci, hocemo da nama plate, ali nismo vaspitani da cenimo druge koji su na lestvici nize pa i ne razmisljamo sta ta osoba moze da kupi.
Eto, ni kolac i kafu, to uistinu kosta jednu crvenu sto znaci da ona biva prozivana jer nakon pola sata rada moze da kupi samo jedno od ta dva.

I zato danas nemamo medicinske sestre, vaspitacice, cistacice...narod zeli da plati spremacicu 250 dinara po satu. Ne pada im na um sta ona moze sa tim novcem. Dve flase vode a guta domestose i sta sve.
Za mene je to koriscenje tudje muke. Nevezano za ovu temu i neka se niko ne nalazi prozvan, cinjenica je da nam nije stalo da funkcionise drustvo vec mi u tom drustvu.
Meni je to dokaz ljubavi prema zemlji, ne bih platila tajkunu ali bih platila radnici na traci.
 
Jeste, mnogo su skocile cene.
Zato bas i kazem, ova zenica treba da fenira 30 puta da kupi detetu patike u trendu.
Ceo mesec samo za to...gde je hrana, gde su racuni.

Nesto je objektivno skupo (patike 20 hiljada, kvadrat 4 000 evra u Belgradu, letovanje 6000 evra za porodicu u Turskoj) a nesto ljudi ne zele da plate jer misle da ne vredi tudji trud.

Mi imamo to, hocemo da platimo sta mislimo da nam znaci, hocemo da nama plate, ali nismo vaspitani da cenimo druge koji su na lestvici nize pa i ne razmisljamo sta ta osoba moze da kupi.
Eto, ni kolac i kafu, to uistinu kosta jednu crvenu sto znaci da ona biva prozivana jer nakon pola sata rada moze da kupi samo jedno od ta dva.

I zato danas nemamo medicinske sestre, vaspitacice, cistacice...narod zeli da plati spremacicu 250 dinara po satu. Ne pada im na um sta ona moze sa tim novcem. Dve flase vode a guta domestose i sta sve.
Za mene je to koriscenje tudje muke. Nevezano za ovu temu i neka se niko ne nalazi prozvan, cinjenica je da nam nije stalo da funkcionise drustvo vec mi u tom drustvu.
Meni je to dokaz ljubavi prema zemlji, ne bih platila tajkunu ali bih platila radnici na traci.
Ево просте математике.
Мој сат кошта 666 динара, дакле за 20 минута зарадим 222 динара са факултетском дипломом.
Шта ја са тим парама могу да купим?
Не може да се рачуна ко шта може да купи са 700 динара, јер њој то није дневница, него једно фенирање. Дневно може да их уради 5 за 100 минута активног рада, то је 3.500 динара. Ако ради само радним данима, само тих 5 фенирања, месечно заради 77.000 динара. Без уложеног динара, сем за гориво.
Стоји то да је све поскупело, али стоји и то да не морају да се носе патике од 20.000 динара...да, свако треба да цени свој рад, али ако би @Zadovoljna domacica тако ценила свој рад, не бисмо се ми најели.
А да једемо ипак морамо.
 
Jeste, mnogo su skocile cene.
Zato bas i kazem, ova zenica treba da fenira 30 puta da kupi detetu patike u trendu.
Ceo mesec samo za to...gde je hrana, gde su racuni.

Nesto je objektivno skupo (patike 20 hiljada, kvadrat 4 000 evra u Belgradu, letovanje 6000 evra za porodicu u Turskoj) a nesto ljudi ne zele da plate jer misle da ne vredi tudji trud.

Mi imamo to, hocemo da platimo sta mislimo da nam znaci, hocemo da nama plate, ali nismo vaspitani da cenimo druge koji su na lestvici nize pa i ne razmisljamo sta ta osoba moze da kupi.
Eto, ni kolac i kafu, to uistinu kosta jednu crvenu sto znaci da ona biva prozivana jer nakon pola sata rada moze da kupi samo jedno od ta dva.

I zato danas nemamo medicinske sestre, vaspitacice, cistacice...narod zeli da plati spremacicu 250 dinara po satu. Ne pada im na um sta ona moze sa tim novcem. Dve flase vode a guta domestose i sta sve.
Za mene je to koriscenje tudje muke. Nevezano za ovu temu i neka se niko ne nalazi prozvan, cinjenica je da nam nije stalo da funkcionise drustvo vec mi u tom drustvu.
Meni je to dokaz ljubavi prema zemlji, ne bih platila tajkunu ali bih platila radnici na traci.
Ljudi porede svoju zaradu sa onim sta placaju, time i odredjuju da li ce nesto da smatraju skupim ili ne.
Meni je frizerka nedavno trazila 18hiljada za pramenove, na kratki paz. Samo sam se zahvalila. Ne smatram da toliko treba da platim za taj tip pramenova i duzinu. Platice joj neko drugi.
Kao sto ne zelim da platim ni 7hiljada za farbanje izrastka.
To nije vrijedjanje frizerke.
Slicna stvar se desava i sa komentarisanjem cijene ajvara. Kada ljudi komentarisu kako je 1000 dinara mnogo, kako vise ne mogu da ga priuste.
Pa obicno bude kritika, pa pravi ga sam.

Odavno nasi ljudi prave sami. Sisaju se sami. Krece sami.
Zube popravljaju kada zaboli, i ne pomisljaju na krunice gdje zafali zub.
 
Ево просте математике.
Мој сат кошта 666 динара, дакле за 20 минута зарадим 222 динара са факултетском дипломом.
Шта ја са тим парама могу да купим?
Не може да се рачуна ко шта може да купи са 700 динара, јер њој то није дневница, него једно фенирање. Дневно може да их уради 5 за 100 минута активног рада, то је 3.500 динара. Ако ради само радним данима, само тих 5 фенирања, месечно заради 77.000 динара. Без уложеног динара, сем за гориво.
Стоји то да је све поскупело, али стоји и то да не морају да се носе патике од 20.000 динара...да, свако треба да цени свој рад, али ако би @Zadovoljna domacica тако ценила свој рад, не бисмо се ми најели.
А да једемо ипак морамо.

Nece biti, Mina.
Tvoj sat je 666 dinara bez ulaganja a njen je da dodje i potrosi gorivo.
Tvoj je sa zdravstvenim, kompletnim tim socijalnim programom, njen nije.
Lepo je imati fakultet, ali naprosto svi moraju da zive.
Da imaju za hranu i racune, odecu i decu.

Zadovoljna domacica ceni svoj rad, neka ceni i treba da ceni sve dok ima onih koji ce platiti. Ne bih se ja ni javila da nisam videla fotografije tri strudle za 3000 dinara svojevremeno. Ja to ne bih platila. Zena je naplatila jer je imala kupca.
Zato se i jesam bunila kada je mnogo dati preko cetiri pura manje drugome. A nije da je rad znacajno manji, spada u vestinu i jedno i drugo.
Ne placa se porez ni na jedno, ni na drugo.
Moramo tu posteni da budemo.

Profesorku klavira sam placala prosle godine 3000 dinara po satu!
Pa sam rekla, mnogo je, sto je mnogo - mnogo je, i obaveza i dete ne voli bas. Zena nastavlja toliko da naplacuje i danas...i puna je.
Ni teniski treneri ne uzimaju znacajno manje, to odredjuje trziste.

Mesecno engleski kosta 9000 dinara. Po djaku! A ima ih petoro. 45000 dinara za osam sati rada mesecno.

Totalno mi je nefer dampingovati one koji nemaju od tog rada ni za hleb. Bukvalno.
To sto nemaju fakultet ne znaci da treba da trpe gladni.
 
Ljudi porede svoju zaradu sa onim sta placaju, time i odredjuju da li ce nesto da smatraju skupim ili ne.
Meni je frizerka nedavno trazila 18hiljada za pramenove, na kratki paz. Samo sam se zahvalila. Ne smatram da toliko treba da platim za taj tip pramenova i duzinu. Platice joj neko drugi.
Kao sto ne zelim da platim ni 7hiljada za farbanje izrastka.
To nije vrijedjanje frizerke.
Slicna stvar se desava i sa komentarisanjem cijene ajvara. Kada ljudi komentarisu kako je 1000 dinara mnogo, kako vise ne mogu da ga priuste.
Pa obicno bude kritika, pa pravi ga sam.

Odavno nasi ljudi prave sami. Sisaju se sami. Krece sami.
Zube popravljaju kada zaboli, i ne pomisljaju na krunice gdje zafali zub.

Ajvar jeste skup jer spada u monopolisticku robu na korumpiranom trzistu.

Ajvar Bakina tajna u Trstu prosle nedelje, kosta 5 evra.
Kod nas je duplo skuplji.
Isti ajvar. Domace proizvodnje.
Kod njih uvoz pa kosta duplo manje. Smejali smo kao ludi.

Ova frizerka nije trazila 18 000 dinara vec 700 dinara.
Mislim da niko ne treba da radi za manje na osnovu pariteta cena.
 
Nece biti, Mina.
Tvoj sat je 666 dinara bez ulaganja a njen je da dodje i potrosi gorivo.
Tvoj je sa zdravstvenim, kompletnim tim socijalnim programom, njen nije.
Lepo je imati fakultet, ali naprosto svi moraju da zive.
Da imaju za hranu i racune, odecu i decu.

Zadovoljna domacica ceni svoj rad, neka ceni i treba da ceni sve dok ima onih koji ce platiti. Ne bih se ja ni javila da nisam videla fotografije tri strudle za 3000 dinara svojevremeno. Ja to ne bih platila. Zena je naplatila jer je imala kupca.
Zato se i jesam bunila kada je mnogo dati preko cetiri pura manje drugome. A nije da je rad znacajno manji, spada u vestinu i jedno i drugo.
Ne placa se porez ni na jedno, ni na drugo.
Moramo tu posteni da budemo.

Profesorku klavira sam placala prosle godine 3000 dinara po satu!
Pa sam rekla, mnogo je, sto je mnogo - mnogo je, i obaveza i dete ne voli bas. Zena nastavlja toliko da naplacuje i danas...i puna je.
Ni teniski treneri ne uzimaju znacajno manje, to odredjuje trziste.

Mesecno engleski kosta 9000 dinara. Po djaku! A ima ih petoro. 45000 dinara za osam sati rada mesecno.

Totalno mi je nefer dampingovati one koji nemaju od tog rada ni za hleb. Bukvalno.
To sto nemaju fakultet ne znaci da treba da trpe gladni.
Не значи да треба да трпе гладни, али ни да деру.
Али ок је, ко жели да га деру, нека га деру...
А о порезима не бих.
Само ћу рећи да кад би држава наплаћивала нормалне порезе, много мање људи би радило на црно, јер свако жели да једног дана има какву-такву пензију.
И да, ја сам у својих 666 динара уложила године и године учења, а гориво плаћам од тих истих 666 динара...а за мој факултет је исто потребан таленат.
 
Не значи да треба да трпе гладни, али ни да деру.
Али ок је, ко жели да га деру, нека га деру...
А о порезима не бих.
Само ћу рећи да кад би држава наплаћивала нормалне порезе, много мање људи би радило на црно, јер свако жели да једног дана има какву-такву пензију.

Ne deru, Mina. Ovo nije dranje, posteno govoreci.
Zena mota kablove, bre.

To mi je i bilo krivo. Kablove, odakle im logika da Srbi treba da motaju zice oko eksera i kablove, kao Banglades...i mi opet glasamo da nas tako tretiraju. Ljudi nam u takvim fabrikama nose pelene da ne idu u toalet.
Mnogo je posramljenih u Srbiji.
I mnogo je onih koji mnogo imaju.
Imamo uredjenje sve vise nalik na Latinsku Ameriku i umesto da se borimo protiv toga mi im jos vicemo da im je i to mnogo.

Evo, prozvala je PIL za ajvar. Ja sam upamtila italijanske cene, Barilla pasta 1 evro, pesto djonoveze 2,3evra, dzem 3 evra (organic), parmezan 200gr 1,8 evra...nas ajvar 5 evra. Na njihove plate.
I sada treba da podrzimo te koji postaju milijarderi a da uzimamo od ovih sto placaju silne namete a otvorili su neki zanat.

Da ne pominjem onu da nedeljom niko me radi. Sve je zatvoreno dok su nasim kasirkama dali pola dana slobodno za Uskrs.
Dugo nisam zivela u Srbiji i ne mogu da shvatim da smo se ovoliko pokvarili.
Nigde nisam videla da se sa prodavacicama ne razgovara, da im se baca novac na pult, apsolutno nigde.
Fakultet za fakultet, sto bi rekla Fibi iz Prijatelja to je jedan papir...ja bih uvela mininalnu penziju i minimalan sat. Ispod neke svote ne moze da se ide.
Dzaba zena ima penziju 18000 dinara. Badava ta penzija, ona sluzi da se opere kolektivna savest.
Kupovna moc sa njom je ravna nuli.

Pa neka ta osoba nema ni dana skole.
Isto tako bih sve zatvorila u nedelju. Dezurna apoteka, dezurani market i za izlazak. Drugo nista...i kasirka ima decu. Covek je.
 
Ajvar jeste skup jer spada u monopolisticku robu na korumpiranom trzistu.

Ajvar Bakina tajna u Trstu prosle nedelje, kosta 5 evra.
Kod nas je duplo skuplji.
Isti ajvar. Domace proizvodnje.
Kod njih uvoz pa kosta duplo manje. Smejali smo kao ludi.

Ova frizerka nije trazila 18 000 dinara vec 700 dinara.
Mislim da niko ne treba da radi za manje na osnovu pariteta cena.
Ali ako u kraju obidjem salone, moja se odselila a i ja sam promijenila kraj, i svuda cijena bude oko 6-7k za tu duzinu, samo ova trazi 18. Moja pretpostavka je da me htjela otpiliti, ali to nije lokal u centru u odnosu na ostale, sve isti kraj. Na instagramu pogledam, ne vidim ni da pravi neku magiju zenama.
Zato razumijem sta je zd zacudilo. Ako ti imas u kraju standardnu cijenu od 600rsd sa njihovim materijalom, jasno mi je zasto je zasmetao veci iznos.
Takodje, kada covjek radi za platu on malo zaboravi vrijednost svakog dinara u odnosu na covjeka koji nakon rada odmah dobija pare. Zato se ljudi i porede.
Ako jedan vuce dzakove pola dana i dobije par hiljada, zasto bi platio duplo drugom koji radi podjednako tezak posao. Logicno da ce se osjetiti da ga smatra ovcom za sisanje.
 
Zadovoljna domacica ceni svoj rad, neka ceni i treba da ceni sve dok ima onih koji ce platiti. Ne bih se ja ni javila da nisam videla fotografije tri strudle za 3000 dinara svojevremeno. Ja to ne bih platila. Zena je naplatila jer je imala kupca.
Zato se i jesam bunila kada je mnogo dati preko cetiri pura manje drugome. A nije da je rad znacajno manji, spada u vestinu i jedno i drugo.
Ne placa se porez ni na jedno, ni na drugo.
Moramo tu posteni da budemo.



Totalno mi je nefer dampingovati one koji nemaju od tog rada ni za hleb. Bukvalno.
To sto nemaju fakultet ne znaci da treba da trpe gladni.
Pronašla sam papir na kom sam računala troškove materijala za štrudlu. Račun nije 100% tačan, jer sam npr računala pola kg šećera po štrudli, a ide 250g. Ali ja sam to ionako računala okvirno, jer nije uvek ista cena maka i oraha, ne kupim uvek mleko po 100din/l i slično.
No da uzmemo da materijal za jednu štrudlu košta 500 dinara i da 50 dinara košta struja dok se ispeče i ugreje voda za pranje sudova, i da zanemarimo deterdžent koji mi treba da te sudove operem. Ako sam je prodala za 1000 dinara, moja zarada je 450 dinara. Da sameljem mak/orahe, skuvam fil, umesim testo, razvučem, nafilujem treba mi više od 20 minuta. Neka bude pola sata, i neka bude da je moj radni sat 900 dinara. Ako frizerka, o kojoj pišem, i izračunala sam da njen radni sat košta 2100 dinara nema ni za hleb, kako si ti napisala, gde sam tu onda ja, koja zarađujem upola manje od nje? Zašto bi bilo okej da njen sat košta više od 2000, a moj manje od 1000 dinara, a i jedan i drugi posao spadaju u veštine, kako si napisala?
 
Ali ako u kraju obidjem salone, moja se odselila a i ja sam promijenila kraj, i svuda cijena bude oko 6-7k za tu duzinu, samo ova trazi 18. Moja pretpostavka je da me htjela otpiliti, ali to nije lokal u centru u odnosu na ostale, sve isti kraj. Na instagramu pogledam, ne vidim ni da pravi neku magiju zenama.
Zato razumijem sta je zd zacudilo. Ako ti imas u kraju standardnu cijenu od 600rsd sa njihovim materijalom, jasno mi je zasto je zasmetao veci iznos.
Takodje, kada covjek radi za platu on malo zaboravi vrijednost svakog dinara u odnosu na covjeka koji nakon rada odmah dobija pare. Zato se ljudi i porede.
Ako jedan vuce dzakove pola dana i dobije par hiljada, zasto bi platio duplo drugom koji radi podjednako tezak posao. Logicno da ce se osjetiti da ga smatra ovcom za sisanje.

Beograd ima svetske cene u svemu.
Moje skromno misljenje o Beogradu. U pitanju je grad koji gubi prosek. Postoji solidan prcenat onih koji na ovaj ili onaj nacin spadaju u milionere.
Zato se vlast tesko i menja jer su mnogi usli duboko u sistem koji im omogucava nesrazmeran novac u odnosu na vestine.
Na tom zapadu ljudi rade i zive mahom od plate.
Ne pamtim kada sam cula da neko ima puno a da prihod dolazi iz plate, ali jesam cula da mnogi imaju nekretnine ispod pojasa, neke lokale, firme, restorane...nesto sto se magicno pojavljuje jer su im to razni sistemi omogucili tako.
Prosek je izgubio svoj rat.

Mene je komentar jako zacudio.
Radi se o zeni koja je zaposlena osam sati dnevno, manje - vise na traci, na motanju Vucicevih kablova u njegovim "a la kineskim" fabrikama celicnog prijateljstva. Ta zena fakat ne moze da odradi vise tog frizeraja dnevno. Ona radi rukama i posao radnice i posao frizerke.
Vidim da mnogi to ne uzimaju u obzir. Lakse je trositi bilo sta drugo do svog tela koje ne moze da se amortizuje.
Kada je neko pozove trosi i auto, gorivo i sebe.
Ne shvatam kako to treba manje da se plati pa da ne budemo sokirani po socijalnim mrezama.

Kao da nam manje smetaju oni zbog kojih se motaju kablovi u Srbiji, oni koji vade te stanove po Beogradu ispod pojasa, od ljudi koji hrane porodicu od plate. Narocito od plate od koje ne moze da se zivi.
 
Pronašla sam papir na kom sam računala troškove materijala za štrudlu. Račun nije 100% tačan, jer sam npr računala pola kg šećera po štrudli, a ide 250g. Ali ja sam to ionako računala okvirno, jer nije uvek ista cena maka i oraha, ne kupim uvek mleko po 100din/l i slično.
No da uzmemo da materijal za jednu štrudlu košta 500 dinara i da 50 dinara košta struja dok se ispeče i ugreje voda za pranje sudova, i da zanemarimo deterdžent koji mi treba da te sudove operem. Ako sam je prodala za 1000 dinara, moja zarada je 450 dinara. Da sameljem mak/orahe, skuvam fil, umesim testo, razvučem, nafilujem treba mi više od 20 minuta. Neka bude pola sata, i neka bude da je moj radni sat 900 dinara. Ako frizerka, o kojoj pišem, i izračunala sam da njen radni sat košta 2100 dinara nema ni za hleb, kako si ti napisala, gde sam tu onda ja, koja zarađujem upola manje od nje? Zašto bi bilo okej da njen sat košta više od 2000, a moj manje od 1000 dinara, a i jedan i drugi posao spadaju u veštine, kako si napisala?

Zato sto to nije isti sat.

Strudle se umese pa ih pece rerna. Frizerka radi sve vreme. Sat vremena kositi i sat vremena predavati engleski nije isti atak na telo, nije isti sat.

Zarada koju ti dobijes (i neka dobijes, podrzavam) je 1:2. Po komadu.
Tako kaze racun.

Ovo zaista nije nista licno, obe se snalazite u drzavi kakva jeste. Problem je sto je takva kakva jeste.
 
Ја сам срећна што професор математике не наплаћује као фризер.
 
Zato sto to nije isti sat.

Strudle se umese pa ih pece rerna. Frizerka radi sve vreme. Sat vremena kositi i sat vremena predavati engleski nije isti atak na telo, nije isti sat.

Zarada koju ti dobijes (i neka dobijes, podrzavam) je 1:2. Po komadu.
Tako kaze racun.

Ovo zaista nije nista licno, obe se snalazite u drzavi kakva jeste. Problem je sto je takva kakva jeste.
Ali ZD je i pisala o efektivnom radu. I to radu na nogama. Mesenju, kuvanju, filovanju.
Ne o sedenju dok rerna pece.
Ona radi rukama isto kao i frizerka. Ona stoji isto kao i frizerka.
Ona ne dolazi lako do para, ka covjek koji sjedi u kancelariji, zato i kritikuje.
Jer direktno uporedjuje rad koji je slican.
Pri cemu za njen rad nije dovoljan trud, njen rad mora biti kvalitetan, inace joj niko nece poruciti drugi put.
Ona ne naplacuje rad nego rezultat.
 
Svaka cast ZD sto strudlu moze da zavrsi za 20 minuta. :) To prvo. A drugo, njen posao oko mesenja i spremanja strudle smatram daleko obimnijim, nego jedno feniranje.
Ne pranje kose, šišanje ili farbanje, vec samo feniranje.

Ne znam kako ZD pravi strudlu sa makom ili orasima, ja moju pravim od dizanog testa, tako da je to kod mene (sa tim cekanjem, spremanjem i pecenjem) procedura od 2 sata… :)
 

Back
Top