ravnopravnost polova

vd ne znam da l se pravis naivan ili ne razumes da su zene slabije placene.zenski poslovi su slabije placeni.kad idem na razgovor za novi posao niko bre nece ni da slusa kad pocnem da se cenjkam za platu.a moj muz uvek dobije sto trazi.pa nije valjda toliko sposobniji!ne smem ni da ti kazem koliku platu ima moja direktorica,to je sramota u odnosu na ono sto imaju njene muske kolege.
 
firespirit:
Dokle cete vise da tupite o tome. Zene ne mogu da budu ravnopravne sa muskarcima sve dok imaju menstruaciju, pms, nesposobnost podizanja teskih stvari (pri tom mislim na recimo selidbu), trudnocu i tako dalje. Spisak je dugacak. Sta je toliko lose u tome biti nezniji pol?

Iz ovog posta mi se nekako cini da je tvoje zivotno iskustvo malo ograniceno...

Jeste mi malo ljigavo, ali da prokomentarisem od pocetka: menstruaciju nemam vec neko vreme (trenutno pijem tip pilula od kog endometrijum ne raste), a i kad sam je imala - nisam je primecivala, niti je iko oko mene; znam sta je pms samo iz novinskih textova; ne podizem teske stvari - ali to ne radi ni moj muz. Cak i da radi (podize teske stvari) ne vidim na koji nacin se tu ocituje njegova superiornost. Trudna jos nikad nisam bila, to ne mogu da komentarisem, ali trudnoca definitivno nije bolest.

Navodjenje menstruacije, pms-a, rada u rudniku u sl. svaki put kad se povede diskusija o RAVNOPRAVNOSTI mi je totalno neshvatljivo. Ponekad pomislim da su te zene koje su nadigle toliku dreku oko mens., pms i trudnoce zapravo one koje zele opravdanje da kroz zivot prodju kao vecito neodrasle i neodgovorne osobe o kojima uvek neko (muskarac) mora i treba da vodi racuna.
 
Koliko vidim, covek je pricao o razlicitosti a ne superiornosti. Ti si to dozivela kao pistu za pravdanje sebe koja je o pms-u citala u novinama, i pravdanje svog muza koji ne dize teske stvari. Niko nije rekao da tvoj muz mora da dize teske stvari, niti da mora da zna nesto da popravi, ovo je 21. vek, zoves lepo majstora. Deca mogu da se usvoje, mada ih ima dosta na televiziji, a i pms moze da se simulira, nekih nedelju do deset dana mesecno budi euforicna i depresivna na smenu, i eto.
 
Moj decko svasta moze da ponese tesko
a ja kad imam pms odem ranije s posla
da jedem kolace
a prvog dana m. i ne dodjem na poso :D
obicno tad dobijem neki nagradni slobodan dan ili sl.
prosli put bio dan ustavnosti

jednako NIJE ravnopravno NIJE isto
 
Ja ne vidim razlog zasto bi iko bio jednak ili ravnopravan. Biti jaci ne znaci biti bolji. Covek, ili zena, svejedno(konkretno u ovoj prici), koji ima problem sam sa sobom i svojim unutrasnjim balansom, trazi nekakav balans sa masom, ili nekakvim spoljasnjim standardima. Postoje zene koje su mnogo sposobnije, brze, jace, od muskaraca, koje ne traze jednakost. Unutrasnje nezadovoljstvo se obicno tako emituje, kao i u potrebi za grupisanjem sa istomisljenicima u "nerazumevanju od strane mase", i jadikovanju nad nekakvom nepravdom.
 
kakve veze sa ravnopravnosti polova imaju mens, pms i trudnoca?!
Zene ne zele da lice na muskarce (vecina) niti da im oduzmu njihovu musku superiornost, a ponajmanje da se odreknu svoje zenstvenosti, ali mozda bi bilo u redu da zene i muskarci bar i prvenstveno na poslovnom planu budu jednaki...
Zasto su zene manje placene, ako su jednako sposobne za obavljanje intelektualnih poslova kao i muskarci?!
Sta vise, dokazano je da su zene uspesnije i naprednije u takvoj vrsti posla od muskaraca, sto naravno opet zavisi od slucaja do slucaja.

Sa druge strane, postoje stvari u kojima se prema muskarcima odnosi nekorektno, trebalo bi stvari posmatrati objektivno, jer ovo ipak nije priza o nekim modernim feministkinjama...
 
hanibal77:
vd ne znam da l se pravis naivan ili ne razumes da su zene slabije placene.zenski poslovi su slabije placeni.kad idem na razgovor za novi posao niko bre nece ni da slusa kad pocnem da se cenjkam za platu.a moj muz uvek dobije sto trazi.pa nije valjda toliko sposobniji!ne smem ni da ti kazem koliku platu ima moja direktorica,to je sramota u odnosu na ono sto imaju njene muske kolege.

mi samo stvari gledamo iz drugog ugla ...
pokušaću da ti dočaram kako to izgleda iz ugla nekog ko prima radnike i određuje plate ...
dakle zamisli da imaš privatnu firmu i primaš radnike za posao koji podjednako dobro mogu obavljati muškarci i žene ...
1. uvek ćeš gledati da svakog platiš što manje za isti posao ...
a postoji više razloga zašto žene pristaju na to manje ...
a. to im je samo dodatni izvor prihoda .
b. manje je tipično ženskih radnih mesta pa je veća konkurencija .
takođe pojedini poslodavci imaju predrasude po pitanju žena na poslu , koje ponekad i nisu bez osnova kao ...
a. povećan broj izostanaka vezanih za brigu o deci , koju poslodavci ne smatraju svojom već državnom obavezom .
b. manja spremnost za eventualnim prekovremenim radom .

pozdrav hani , znam da tekst deluje grubo ali i život je takav ponekad :wink:
 

@Hanibal77
Pa onda češ da sediš i da kukaš kako si inferiorna, a živiš u državi, u kojoj, ako ne obezbediš pristojnu zaradu, nećeš imati penziju ni za povratak u Srbiju?

EU ne trebaju nisko profilisani kadrovi.
Tačno je da se zarade od firme do firme razlikuju u nekim zemljama, ali te firme nude i mogućnost usavršavanja i napredovanja, a time i veću zaradu. Isti posao je ralzičito plaćen od firme do firme u Francuskoj, bez obzira na pol zaposlenih! U jednoj banci recimo, imaju duplo nižu platu od kolege iz banke u istoj ulici. Nekada su Nemci plaćali super programere, sada se stvari manjaju, ima ih previše...
Problem zarada je propisan zakonom domicilne zemlje.
To je trebalo da znaš, kada si rešila da se tamo zaposliš. Nemoj da kukaš.
Mi se borimo sa tranzicijom, a vi na Zapadu, morate da pristanete na zakon zemlje u koju ste došli. To nema veze sa kitom ili odsustvom iste.
 

Ovo što piše vd, pretpostavljam vršilac dužnosti, važi za pekare , kioske, trgovinu gaćama i žvakama, i slične obrtničke marifetlike, na koje će svejedno biti stavljen katanac. U ozbiljnim firmama u Srbiji ceni se stručnost, bez obzira na pol. Nema ih puno, ali biće ih, ne našom voljom.
 
ima ima itekako!penzija za povratak u srbiju mi nije potrebna jer ne planiram da se vracam cak ni za sahranu(svoju).a plate su u svakom miljeu vrlo slicne imam poznanice po drugim firmama valjda!i vrlo se razlikuju muske i zenske plate da nije tako ne bi to sirak javno priznao i trazio da firme to rese za odredjeni rok!ovde imas zagarantovani minimalac a toga u nemackoj nema.tako da su se svi uhvatili za taj minimalac,povecaju ti 2.5% posle godinu dana,dok inflacija pici(pichi).i sta ja da radim s tim?a mom muzu povecaju za 100€ posle 6 meseci .pa ti sad vidi!i kad me zvala neka da mi radi anketu pita me "ko je gazda u kuci?" a ja :shock: "molim?" "pa ko zaradjuje vise" ma nemoj!je l to nije patrijarhalno drustvo?
 
SINDI:
e pun mi je k.rac ravnopravnosti!!! :evil:
daj bre vise pustite tu pricu...onaj covek koji je u svom zivotu nasao srecu, uspeh, mir...nikad nece postaviti to pitanje(sa izuzetkom materijalne neravnopravnosti o kojoj je pricala hanibal)...nismo isti, ne treba mi muskarac koji je isti kao ja, nismo ni ravnopravni, u nekim su stranama zene bolje, u nekim muskarci...jedini je problem sto svi za svoje komplekse ili neuspehe krive suprotni pol...u tome smo ravnopravni, u spremnosti da opljujemo one druge :?

Jedna vrlo zadovoljna zena. Sve pohvale.
 
Greene:
firespirit:
Dokle cete vise da tupite o tome. Zene ne mogu da budu ravnopravne sa muskarcima sve dok imaju menstruaciju, pms, nesposobnost podizanja teskih stvari (pri tom mislim na recimo selidbu), trudnocu i tako dalje. Spisak je dugacak. Sta je toliko lose u tome biti nezniji pol?

Iz ovog posta mi se nekako cini da je tvoje zivotno iskustvo malo ograniceno...

Jeste mi malo ljigavo, ali da prokomentarisem od pocetka: menstruaciju nemam vec neko vreme (trenutno pijem tip pilula od kog endometrijum ne raste), a i kad sam je imala - nisam je primecivala, niti je iko oko mene; znam sta je pms samo iz novinskih textova; ne podizem teske stvari - ali to ne radi ni moj muz. Cak i da radi (podize teske stvari) ne vidim na koji nacin se tu ocituje njegova superiornost. Trudna jos nikad nisam bila, to ne mogu da komentarisem, ali trudnoca definitivno nije bolest.

Navodjenje menstruacije, pms-a, rada u rudniku u sl. svaki put kad se povede diskusija o RAVNOPRAVNOSTI mi je totalno neshvatljivo. Ponekad pomislim da su te zene koje su nadigle toliku dreku oko mens., pms i trudnoce zapravo one koje zele opravdanje da kroz zivot prodju kao vecito neodrasle i neodgovorne osobe o kojima uvek neko (muskarac) mora i treba da vodi racuna.

Sve napisano prosto vristi od frustracija i nezadovoljstva.
 
dilerDuse:
Koliko vidim, covek je pricao o razlicitosti a ne superiornosti. Ti si to dozivela kao pistu za pravdanje sebe koja je o pms-u citala u novinama, i pravdanje svog muza koji ne dize teske stvari. Niko nije rekao da tvoj muz mora da dize teske stvari, niti da mora da zna nesto da popravi, ovo je 21. vek, zoves lepo majstora. Deca mogu da se usvoje, mada ih ima dosta na televiziji, a i pms moze da se simulira, nekih nedelju do deset dana mesecno budi euforicna i depresivna na smenu, i eto.

Duboki naklon i postovanje.
 

Back
Top