Radi li cela Srbija za pekarsku platu?

Primetio sam da se ovde navode razliciti statisticki podaci o prosecnoj visini isplacenih plata u Srbiji. Koliko su ti podaci tacni nemogu da komentarisem. To je parcijalna informacija koja se koristi u medijima. Kompletna informacija bi trebalo da izgleda npr. ovako:

U Srbiji u prosloj godini bilo je zaposleno 1457034 radnika, i prosecno isplacena plata je iznosila 25.768. din. (ovo je samo ilustracija, negarantujem za tacnost brojeva). Mislim ovako bi trebalo da izgleda kompletna informacija o platama zaposlenih u Srbiji, a ne da se iznose parcijalne informacije , zaposleno ovoliko, zaposleno onoliko, a nekaze se koliko je radnika ostalo bez posla, koliko je radnika radilo u prosloj godini u Republici i koliko su oni dobili za svoj posteni rad.

Pa kad pomnozite broj zaposlenih i prosecnu platu pa podelite sa tekucim kursom EUR , utvrdicete da se u Srbiji konstantno smanjuje broj zaposlenih od kada su se desile demokratske promene, (pa jos i ranije, od 1989 godine pa na ovamo ), a ukupan iznos isplacene godisnje plate narodu se konstantno smanjuje (kad se pomnozi broj zaposlenih i prosecna plata).

To moze da se tvrdi sa razlogom , jer visok prosek isplacenih plata imaju samo administrativni aparat, poslodavci i njihova zaposljena rodbina, radi legalnog isisavanja profita iz prihoda organizacija preko svojih visokih plata, a ostali zaposleni radnici sa platama stagniraju uz konstantan rast ostalih troskova, struje, vode, grejanja, skolstva, poreza na nekretnine, automobile, skolstvo,taksa na oruzje, TV pretplata, itd.To se posebno odnosi na proizvodna zanimanja.

Moze se zakljuciti da oko 98 % zaposlenog naroda agregatno svake godine za svoj posteni rad dobija sve manji novac i to je samo zato jer politicki sistem zeli da u kratkom roku stvori neprikosnovenu elitu koja ce se po imovinskim i politickim karakteristikama razlikovati od prosecnog zaposlenog , odnosno biti socijalno relativno svemocna u odnosu na vecinu socijalno relativno nemocnih gradjana.

Zato obratite paznju na informacije koje se koriste u javnosti i pre nego ih prenesete drugome , proverite da bi imali cistu savest. Ovo je samo jedan primer , a takvih primera ima mnogo jer je nas realan zivot takav .

Kad bi se to promenilo , tada bi svima krenulo na bolje. Slazete se .Ali tesko, ako nezapnemo slozno,posteno i bez straha.
 
Ovde je reč o prosečnoj neto plati, a ne o zaposlenosti. Prosek se izračunava tako što se saberu svi neto prihodi isplaćeni u nekom mesecu i podeli sa brojem zaposlenih. Nezaposlenost odnosno zaposlenost je nešto drugo, a to ko kolike plate ima je nešto što takođeš može da se vidi u izveštajima Republičkog zavoda za statistiku. Ne vidim kakve veze ima zvanični statistički podatak sa savešću.
 

Back
Top