Птице украс природе

UMrR0.jpg
 
Koju, detlica?! Ne znam je li dozvoljeno ali znam da ih ima po parkovima u mom gradu.
Detlic ne moze , valjda i ne sme da zivi u kavezu.

Meni je pre 3 dana doleteo golub pismonosa i tako boravi na mojoj terasi, ali na terasu dolaze i neki zli crni gavranovi i
pokusavaju da ovog oteraju, ja ga branim tako sto se sa crnim zlotvorima bijem prsa u prsa:D
Nadam se da ce najkasnije sutra da ode, a ne znam sta cu i kako cu sa ovim crnim zlocudnim pticama.
Piju vodu iz neke cinije iz koje moje pCeto pije vodu ( to i nije vazno , ko je zedan neka pije), ali su se juce bas
iznad te posude tukli, ja izadjem da vidim zbog cega urlicu i tuku se, oni odleteli, ispustili plen, a plen ziva zmija.
Jes da je mala , al je zmija.
 
Jesi pokušala da uhvatiš goluba, da očitaš oznake na prstenovima? Nama je jednom upao u dimnjak, srećom, van grejne sezone, neki zbunjeni pismonoša iz Rumunije, dali smo ga komšiji golubaru, da postupi po njihovoj golubarskoj savesti i etici...

Guglala sam malo po nemackim sajtovima, ovaj ( moj) nije pismonosa jer ima samo na jednoj nozi prsten, a tu je ( kao kod nasih pCeta) nesto kao chip,
na kome je ime i telefon vlasnika.Savetovali su mi sa golubarskog foruma ( ovde ima foruma i za stenice;)) da ga pustim na miru nekoliko dana, otici ce sam,
ako ne da ga uhvatim i da procitam ko je i odakle je, a rekli su mi da su ti golubari jako cudni jer obicno kazu da ako ne ume da se vrati kuci , ne treba ni da se vraca.
 
Pre 15-ak dana mi divlja patka napravi gnezdo na terasi.
Živim kod Dunavskog keja na 18. spratu, valjda joj se učinilo zgodno :)

Ležala je neprekidno na jajima, sve ove kiše i vrućičine je izdržala bez da se pomeri. Samo je čujem oko ponoći kad odleti po hranu, i malo kasnije kada se vrati.
A juče smo dobili prinove :)

prinove.jpg


Ceo dan su špartali po terasi sa majkom, njih 6 u koloni kao na filmu :) Još 4 jajeta su u gnezdu.
Međutim, surova priroda se poigrala sa njima.

Popodne im majka odleti, a oni nastave da se vitlaju po terasi, čak su 2-3 puta krenuli da uđu u stan. I onda se zavuku u odvod na terasi... Odvod je kanal izvučen prilično napolje i blago je strm. Ušli su u odvod i prva 2 pačeta su promolila napolje glave, a onda su ih ovi koji se spuštaju gurnuli i jedan je pao sa terase, dok se drugi nekako zadržao :sad2:
Žena mi bila napolju, javim joj i ona ode do livade gde je pao - kaže da je živ i da je došla i mama patka.

Nakon 15 minuta pogledam na terasi i vidim da su ostala samo 3 pačeta! Da li su ispali na isti način ili ih je neka grabljivica pokupila, to ne znam. Uspeo sam nekako da se privučem odvodu i zapušim ga, mislim da tamo više ne mogu ući.

Ono što nije dobro je činjenica da im majke još uvek nema, ceo dan se nije vraćala.
Mučenici pijuču bez prestanka, vode imaju ali ne znam šta da im dam da jedu? Izdrobio sam neki integralni dvopek pa sam im ostavio, da li je to ok?

Šta da radim ako se mama patka uskoro ne pojavi, kome da se obratim za pomoć?
 
Poslednja izmena:
Ptice su važan dodatak svakom vrtu

Kosovi, vrapci i čvorci hrane se crvima, insektima i gusenicama. Vrapci jedu i seme korova. Par senica, tokom leta, može za svoje mladunce da skupi oko 30 kg gusenica. Korisne ptice su i crvendać, crvenorepka i zeba. Ptice lako možemo privući postavljanjem kućica za njih ili sadnjom živice i grmlja koji im pružaju dom. Kućice su pogodne za senice, brgljeze i crvenorepke, a kao pomoćna gnezda mogu da posluže i lastama. U živici i drveću legu se crvendaći, zebe i carići. Kao neophodna zaštita ptica su pojilište ili mali bazenčić za ptice, a tokom zime potrebno je postaviti hranilicu
kos
kos.jpg

cvorak
mladi3-300x229.jpg

vrabac
vrabac.jpg
 

Back
Top