PSIHIJATRIJA: psihoterapija, panika, fobije, depresije, psihološke igre, itd.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sasvim lepo mogu da zaspim kada je vreme za spavanje i to nije problem, problem je sto mi je san mnogo lak. Probudi me kada se ukljuci frizider u drugoj prostoriji, kada pocne kisa da pada pa dobuje po prozoru, kada se moj muz okrene na drugu stranu u krevetu, ma svaki i najmanji zvuk ili pokret. Tako se budim po dvadesetak puta u toku noci. I lako ja posle toga zaspim ali mi ovo ne prija. I, ima li tu neke pomoci ?
Probala sam da uzmem neki lek za spavanje i bila sam ukomirana cak i sutradan, ali sam bas protivnik lekova. Probala sam i da popijem caj od bosiljka pre spavanja a to mi nije pomoglo, samo sam brze zaspala.
 
Marge Simpson:
Sasvim lepo mogu da zaspim kada je vreme za spavanje i to nije problem, problem je sto mi je san mnogo lak. Probudi me kada se ukljuci frizider u drugoj prostoriji, kada pocne kisa da pada pa dobuje po prozoru, kada se moj muz okrene na drugu stranu u krevetu, ma svaki i najmanji zvuk ili pokret. Tako se budim po dvadesetak puta u toku noci. I lako ja posle toga zaspim ali mi ovo ne prija. I, ima li tu neke pomoci ?
Probala sam da uzmem neki lek za spavanje i bila sam ukomirana cak i sutradan, ali sam bas protivnik lekova. Probala sam i da popijem caj od bosiljka pre spavanja a to mi nije pomoglo, samo sam brze zaspala.

Stvarno ne znam sta da ti kazem, neki ljudi jednostavno imaju lak san i to ti je to....Ne verujem da tu ista moze da se ucini sem da se uslovi spavanja prilagode svojim potrebama: da stavis 'ear-plugs' u usi da smanjis nivo spoljnih zvucnih nadrazaja, da spavas u posebnom krevetu (sama) gde te nece ometati suprugovo okretanje, zatvoris vrata od kuhinje da ne cujes frizider...Dakle, tesko da mozes da promenis svoj lak san ali mozes da pokusas da prilagodis spoljnje okolnosti. Ovo naravno pod uslovom da ti kvalitet sna nije poremecen hronicnim stresom, premorom, depresijom ili napetoscu, sto se pak onda leci. Snom i poremecajima spavanja se na zapadu bave neurofiziolozi, i mogu se izvrsiti veoma ozbiljna ispitivanja fiziologije spavanja i poremecaja sna. Na zalost mislim da to kod nas ama bas niko ne radi, tako da - moraces da zivis sa tim. POzdrav
 
Mackic:
Da li postoji nacin da se covek pomiri sa porazom ako mi je urodjena osobina da ne ume da gubi (na svim poljima)? Izvinjavam se ako moje pitanje zvuci malo blesavo, ali me vrlo interesuje.

Nikome nije urodjena osobina da 'ne ume da gubi'. I niko ne mora da bude 'takav sam kakav sam' do kraja zivota pa ni ti. LJudi su tu da se menjaju, da odrastaju, da sazrevaju, da odbacuju neuspesne modele ponasanja i usvajaju nove oblike koji su zreliji, pozeljniji i delotvorniji. Zato nam je dat mozak, zato nam je dat kapacitet da govorimo, da razlucujemo, odlucujemo, i osecamo.
 
Samopostovanje se ne moze povratiti - ono se ima ili nema, bez obzira na tezinu aktuelnih zivotnih okolnosti. ako nije ugradjeno u coveka onda se mora stvarati a ne povratiti, a to je dug put i proces koji se najbolje ostvaruje kroz psihoterapiju. Sto se samopouzdanja tice, ono se moze poljujati ili na trenutak izgubiti pod udarom teskih okolnosti, kako ce se povratiti i da li ce se povratiti zavisi od toga kako je i zasto izgubljeno i kakva je struktura same licnosti coveka u pitanju.
 
Strategija za mentalno zdravlje
25. januar 2007. | 10:42 | Izvor: B92
Beograd -- Srbija je usvojila Nacionalnu strategiju za mentalno zdravlje.

Strategija za mentalno zdravlje


Strategija treba da poboljša prevenciju i kvalitet života obolelih, izjavila je pomoćnica ministra zdravlja Snežana Simić i navela da će država ove godine obezbediti 12,5 miliona evra za rekonstrukciju ustanova za lečenje mentalnih bolesti.

Vojislav Ćurčić, potpredsednik Nacionalne komisije za mentalno zdravlje, kaže da je glavni cilj sistem prilagoditi savremenim shvatanjima mentalnog zdravlja i kaže da u Srbiji postoje specifični problemi.

"Cilj je organizovati sistem tako da on bude prilagođen potrebama osoba koje imaju probleme ili poremećaje i pomoći pacijentima da se što više uključe u svoju lokalnu zajednicu. Naša populacija od drugih možda odudara po tome što je u porastu broj depresivnih stanja i povećan broj traumatizovanih osoba, što je logično s obzirom na to šta se sve dešavalo u našoj sredini", kaže on.

Predsednica Nacionalne komisije za mentalno zdravlje Dušica Lečić-Toševski rekla je da znake posttraumatskog poremećaja pokazuje 27 odsto građana Srbije i upozorila da je od 1999. do 2002. broj mentalnih oboljenja povećan 13 odsto.

Izvor http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=01&dd=25&nav_category=12&nav_id=229161
 
Evo mene da se javim (nadam se da me se secate). Bila sam hospitalizovana u Palmoticevoj 2 meseca (i to na zatvorenom odeljenju) a sad idem tamo u dnevnu bolnicu vec mesec dana. Hvala vam svima a\na savetima jer mi je sad mnogo bolje! I roditelji su, od kad su pricali sa mojim lekarom posldnji put, spremni da saradjuju (nas\dam se da ce to jos da ih drzi). Pozdrav svima i jos jednom hvala.
 
Kanizsa84:
Evo mene da se javim (nadam se da me se secate). Bila sam hospitalizovana u Palmoticevoj 2 meseca (i to na zatvorenom odeljenju) a sad idem tamo u dnevnu bolnicu vec mesec dana. Hvala vam svima a\na savetima jer mi je sad mnogo bolje! I roditelji su, od kad su pricali sa mojim lekarom posldnji put, spremni da saradjuju (nas\dam se da ce to jos da ih drzi). Pozdrav svima i jos jednom hvala.
Pa dugo te nije bilo Kanizsa84. Mi smo se već zabrinuli.
Drago mi je da ti je bolje. Rad na sebi se uvek isplati. Samo tako nastavi. :)

Pozdrav! :)
 
Kanizsa84:
Evo mene da se javim (nadam se da me se secate). Bila sam hospitalizovana u Palmoticevoj 2 meseca (i to na zatvorenom odeljenju) a sad idem tamo u dnevnu bolnicu vec mesec dana. Hvala vam svima a\na savetima jer mi je sad mnogo bolje! I roditelji su, od kad su pricali sa mojim lekarom posldnji put, spremni da saradjuju (nas\dam se da ce to jos da ih drzi). Pozdrav svima i jos jednom hvala.

Ова вест ми је стварно улепшала вече. Много ми је драго због тебе, само буди стрпљива и упорна. И за најлакше проблеме треба времена за њихово превазилажење. Пуно среће! :D
 
Kanizsa84:
Evo mene da se javim (nadam se da me se secate). Bila sam hospitalizovana u Palmoticevoj 2 meseca (i to na zatvorenom odeljenju) a sad idem tamo u dnevnu bolnicu vec mesec dana. Hvala vam svima a\na savetima jer mi je sad mnogo bolje! I roditelji su, od kad su pricali sa mojim lekarom posldnji put, spremni da saradjuju (nas\dam se da ce to jos da ih drzi). Pozdrav svima i jos jednom hvala.

Neizmerno mi je drago za tebe. Mislim secam se price.
A roditelja sto se tice, to batali, ne oslanjaj se previse na njih, pocece verovatno da sabotiraju terapiju cim dodje prva stvar koja njima ne odgovara. Moji su sabotirali svaku terapiju u zadnjih 10-15 godina. U pocetku smo isli zbog alkoholizma u porodici a kasnije zbog nas dece. Kako psiholog ili psihijatar njih zakace kako krene sabotaza.
 
Socijalna fobija se za razliku od agorafobije dosta teze leci, jer je se gradi na onome sto je temelj svake licnosti a to je temperament: najcesce je kod ovih osoba bioloska datos preosetljivost (senzibilnost), stidljivost, pa kad se na to jos nadoveze socijalna fobija tesko se izlazi na kraj. No, pitanje je da li se kod tebe radi uopste o socijlanoj fobiji: mnogi ljudi svoju nelagodnost da javno govore pred drugima, ili nastupaju pred drugima, ili udju u prostor gde je puno ljudi automatski proglase socijalnom fobijom, sto to nije......
Sto se klinika tice, ne znam da VMA radi sa civilima psihijatriju po osiguranju (rekoh ne znam - dakle mislim nisam sigurna), od ostalih institucija drzavnog tipa postoji Institut za mentalno zdravlje i Psihjatrijska Klinika D. Misovic na Dedinju (u odnosu na druge ustanove odlucila bih se za te dve) i naravno privatne prakse po celom gradu. Ako trazis privatnog lekara (psihoterapeuta) trazi nekoga ko je kognitivno-bihevioralnog usmerenja.

Pozdrav
 
Evo mene ponovo. Imam 22 godine i anksiozni poremecaj sa napadima panike. Lecim se oko 4 meseca privatno, i to sa uspehom. Pijem ***** i ******* i radim svakakve neke vezbice koje mi zada lekarka. I sada se konacno vracam u normalu. Ali u poslednjih par dana sam cituckala nesto po nekim knjigama iz psihologije - pa je uznemirenost pocela da se vraca.... Mhm... molila bih precizan odgovor na moje unezvereno pitanje : Da li ovakav anksiozni poremecaj i panicni napadi mogu da budu uvod u neku psihozu, prepsihoticna stanja ili drugo???? Stvarno se osecam vrlo glupo jer planiram da promenim faks i da upisem psihologiju (sto sam oduvek htela).... a evo me kako sedim i posle prve procitane knjige - cekam da skroz odlepim.... ili je to zbog smanjene doze??... Pllliiiiizzzzz za odgovor
 
Sta se desava kada to daju antidepresive zbog fizickih simptoma koji su jako izrazeni, kao
npr.omaglice, nesvestice, vrtoglavice nesnosne a oni ti nista ne pomazu. Kazu ti da si u depresiji, jer
rezultati svi su OK, mora da je "iz glave", ti se ne osecas ni najmanje depresivno, naprotiv osecas
se super, ali te fizicki simptomi ubise. Dadose mi neki ***** ali ne mogu reci da mi je on resio
problem. Da li neko ima iskustva takve prirode, da su mu fizicki simptomi ostali a kao bilo mu je malo bolje "duhovno". Svasta. Ja sam psihicki uvek OK ali me s vremena na vreme, ubise migrene,
vrtoglavice, nesvestice... Pomazite ako boga znate jer mi je doktora preko glave. Svaki ima neku svoju teoriju i, po pravilu, ona je dijameralno suprotna od onog prethodnog. Ne mogu vise ni da saradjujem sa njima, osim ako neko zna bas nekog kul doktora, kome je pacijent vazniji od love
koju ce da uzme. Unapred hvala.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top