PSIHIJATRIJA: psihoterapija, panika, fobije, depresije, psihološke igre, itd.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
снови...занимљиво, мада врло мало знам о њима. Знам оно што ја проживљавам. Пуно сањам, увек када спавам, ја сањам. Ако се пробудим у току ноћи да одем до купатила, свесна сам сна који сам управо одсањала, ујутру сам свесна последњег сна који сам сањала...
Своје снове бих поделила у три врсте. Један сан сам сањала више пута пре доста година и он ми је упечатљив по томе:
У сну стојим поред своје куће. Или је она мала или сам ја у сну велика, али ја видим таван своје куће и видим нешто попут канала на тавану кроз које тече вода (у сну ми то није чудно). Трудим се да из неке чиније долијем воду у те канале...
Други сан који сам упамтила по својој специфичности је огромна ливада поред куће у којој сам живела до своје десете године. Ливада није као у ствраности, то је у ствари неко гробље и ја тражим одређен гроб и гледам слике по споменицима. Налазим слику коју тражим (некада сам знала чију, сад сам заборавила). Кад сам се пробудила схватила сам да ми је та слика са споменика чудна у односу на остали део сна и онда схватам да је чудна зато што је у боји, а да сам остало у сну сањала буквално у црно-белој техници.
Трећа врста сна су они снови који ми најаве нешто што ће се догодити или се догађа. То ми се неколико пута догодило. Била сам на мору и сањала сам покојну бабу. Било ми је чудно то што сам је сањала, јер је ретко сањам, а о њој нисам ни размишљала, нити са некиме причала. Онда се чујем телефоном са мамом која ми каже да је била на гробљу, јер је баби десетогодишњица смрти. Имала сам више таквих снова који ме стварно изненаде.
 
Mnogi snovi nastaju kao posledica spoljašnjih faktora. Sva tri tipa snova, gore opisanih, spadaju u ovu grupu.
Prvi tip je nastao kao posledica osjećanja žeđi u snu (sanja se voda ili nešto vezano za nju).
Drugi tip, nijesam baš siguran, ali može biti, posledica bruksizma i zapušenog nosa, odnosno, noćne more. Naime, neke osobe koje pate od bruksizma mogu u snu istovremeno imati zapušenost nosa (može biti i psihičke prirode). Tako imaju gušenje, jer pluća ostaju bez vazduha - ne mogu se otvoriti usta (zbog bruksizma) a nos je zapušen! Kad bi situacija potrajala došlo bi do smrti. Otuda se sanja nešto vezano za smrt. (Kod normalinh osoba, ukoliko se nos zapuši u snu, usta se automatski otvaraju i disanje se nastavlja). Bruksizam se može autosugestijom kontrolisati.
Treći tip je posledica jake telepatske veze sa nekom (obično dragom) osobom.
 
WithdrawnWater:
E bas - a ti si to procitao u nekom narodnom sanovniku?! Lako li je tumaciti tudje snove, Boze, Boze..... :shock: :?

Ako propadnes u poslu, mozes se odma zaposliti kao tumac snova: vec vidim parolu iznad tezge "Minut za snove, snovi za minut!" :roll:
Nikada nijesam pročitao ni jedan sanovnik niti sam ikada tumačio ičije snove. Izuzetak sam napravio da protumačim gore pomenute snove samo zbog toga što sam i sam slično sanjao. Za tumačenje prva dva primjera sam apsolutno u pravu jer se radi o mojim snovima, a za treći nijesam baš toliko siguran.
 
To sto se radi o tvojim snovima nema nikakve ama pod Bogom milim veze sa Prolecem i njenim snovima: ono sto ti sanjas ne znaci isto za tebe i za nju; to kao da kazes dajte coveku penicilin jer ima upalu pluca, i ja sam imao i od toga mi bilo bolje - a covek ima virusnu upalu i penicilin bi mu samo naskodio! Dakle, jedno sa drugim nema nikakve veze, pa posto vec nijesi nikake knjige na tu temu procit'o i prouci'o, procitaj nesto za promenu, koristice ti, da bar neku osnovu imas kad kazes da si 'apsolutno u pravu' ( :roll: )
 
sevilja:
Kako pomoci osobi koja boluje od pseudologije fantastike?
Da li joj reci:''sve sto pricas,ZNAM da nije istina,prekini da izmisljas",ili je pustiti da zivi svoj virtuelni zivot,s obzirom da dobro funkcionise,mislim na socijalnu uklopljenost?

Mislim da se ovde radi o mehanizmu odbrane nazvanom - denegacija (po psihoanalizi). Radi se o tome da osoba pokušava da negira neke sadržaje koji su delimično već dospeli u svest, ali ne u potpunosti, tako da osoba može još uvek da ih negira.

Na primer, izjava: "Sreća što me ne boli glava", može da znači: "Osećam da će me zaboleti glava, ali još uvek to mogu da negiram".

Na sličan način se može objasniti i patološko laganje. Cilj laži jeste da drugu osobu ubedimo u nešto što nije istina. Cilj patološke laži je nešto drugo. Naime, u ovom drugom slučaju, osoba nastoji da ubedi sebe, da određeni sadržaji svesti, koji su bili potisnuti, takođe ne moraju da budu istina. Prevarena osoba služi kao svedok da je to moguće. Otprilike: "Ako mogu da ubedim drugu osobu da se, nešto sto se očigledno desilo, nije desilo, onda je moguće da i određeni sadržaji svesti takođe nisu istiniti".

Na ovaj način, druga osoba se uvlači u intrapsihički konflikt, odnosno ona služi kao sredstvo za olakšanje nekog unutrašnjeg konflikta.
 
sevilja:
Kako pomoci osobi koja boluje od pseudologije fantastike?
Da li joj reci:''sve sto pricas,ZNAM da nije istina,prekini da izmisljas",ili je pustiti da zivi svoj virtuelni zivot,s obzirom da dobro funkcionise,mislim na socijalnu uklopljenost?

Vazno je dobro napraviti razliku da li se radi o mitomaniji (patoloskom laganju) ili parafreniji (poremecaj slican patoloskom laganju ali zapravo potpuno razlicit). I za jedno i za drugo je neophodno psihijatrijsko lecenje, no prvu osobu covek moze suociti sa time da laze patoloski (bez obzira na postojanje verovanja u lazi koje govori osoba je zapravo u kontaktu sa realitetom i ZNA da laze), dok je u drugom slucaju pozeljan mnogo veci oprez kako se osoba ne bi gurnula jos dublje u psihoticni svet u kome lazi poprimaju oblik apsolutno postojece realnosti za osobu. Dakle, sve zavisi. Najbolje bi bilo da pokusas izokola da ispipas stvar i da ne budes previse gruba u konfrontaciji. POzdrav
 
Moze li neko da mi objasni kakve veze ima jezero , zivotinje u jezeru sa seksualnim sklonostima i kako je Frojd dosao do toga. Eto zivo me zanima kako je lik do toga dosao.

1. zamisli jezero

2. Da li bi se okupala?

3. ako bi se okupala. kako bi usla u jezero - polako, brzo, usetala, dotakla vodu proverila temperaturu pa usla ... u tom dakle fazonu

4. Ima li zivotinja u jezeru

5. Ima li ih oko jezera

I uz malo mozga zakljucite recimo da li je devojka za seks sa dvojicom momaka isto vremeno ili nije.

E sada meni nije jasno

KAKO JE FROJD DO SVEGA TOGA DOSAO?
 
Evo i ja da vam se pridruzim sa svojim problemima.Vec skoro godinu dana zbog konstantnog stresa zapala sam u depresiju koja se manifestuje prvenstveno vrtoglavicom koja mi pravi velike probleme.Zbog toga sto planiram trudnocu psihijatar me ne zeli lijeciti tabletama vec da se ja sama suocim i izborim sa ovim problemom i da radim autogeni trening sto mi lose ide jer ga radim sama i vrlo cesto me nije volja mada iskreno ne vidim nikakvog efekta ovog treninga.Da li neko ima slicna iskustva i kako ih rjesava.Pijem vitamine,jedem dosta ribe,zitarica ali nista.Sto vise pozurujem sebe da mi bude bolje ja sam sve gore jer do proljeca moram da "ozdravim"jer imem zakazanu vantjelesnu.
 
pink5:
Evo i ja da vam se pridruzim sa svojim problemima.Vec skoro godinu dana zbog konstantnog stresa zapala sam u depresiju koja se manifestuje prvenstveno vrtoglavicom koja mi pravi velike probleme.Zbog toga sto planiram trudnocu psihijatar me ne zeli lijeciti tabletama vec da se ja sama suocim i izborim sa ovim problemom i da radim autogeni trening sto mi lose ide jer ga radim sama i vrlo cesto me nije volja mada iskreno ne vidim nikakvog efekta ovog treninga.Da li neko ima slicna iskustva i kako ih rjesava.Pijem vitamine,jedem dosta ribe,zitarica ali nista.Sto vise pozurujem sebe da mi bude bolje ja sam sve gore jer do proljeca moram da "ozdravim"jer imem zakazanu vantjelesnu.


Do proleca ima bar tri, a i 4 meseca - a unazad godinu dana sasvim dovoljno da bi bila lecena lekovima a i da se lekovi iskljuce pred vantelesnu - drugim recima psihijatar ti je idiot, promeni psihijatra i leci se zeno, sto bi se patila, za Boga miloga?! :shock:
(ovo sve pod uslovom da si kompletno somatski pregledana i da nije ustanovljen nikakav telesni problem: anemija, nisko gvozdje, spondiloza, neki neuroloski problem, problem sa unutrasnjim uhom tj. centrom za ravnotezu, nizak pritisak - sve su telesna stanja koja mogu da daju vrtoglavice).
 
Za ovu god.lijecena sam Oxetynom i Rivotrilom i super sam se osjecala ali cim sam prestala sve po starom i na osnovu toga nece da me lijeci ljekovima jer bi ih minimum pila 6mj.i sta ako ne bude rezultata ko prvi put.Svi oni koji su u depresiji ili su bili znaju da u takvom stanju nije te volja zivjet.Vrlo cesto se ne ocesljam,nije me volja izaci iz kuce,sredjujem kucu mehanicki,nista me ne motivise a kamoli da se bavim sportom.Znam da je to pravo resenje ali kako da se trgnem,nadjem smisao i volju za bilo cim.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top