Psihijatar ili Psiholog

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Glupost, psihijatar ima mnogo tezi posao od psihologa. Covek i sam poremeti pamecu kad je svaki dan u kontaktu sa mentalno obolelim osobama, to nije ni malo lak posao. Verovatno mislis na sarlatane kojima je cilj laka zarada dok piju kaficu ili sokic i slusaju tudje probleme. To nije psihijatar. Ja bih rado bila pravi psihijatar, ali sam zbog srednje skole onemogucena da podjem u ovom smeru, a on pruza zaista mnogo mada je veoma izazovan i naporan.

Evo jos jednog poredjenja za tebe Anita, psihijatar ce razgovarati cesto sa neurologom, a psiholog sa sociologom. Mada su ovo granicne discipline. U obe ima sta da se istrazuje, to su siroke oblasti, i treba se odluciti kojim delovima ovih nauka zelis da se posvetis.

Verovala ili ne za upis na medicinu ti treba "citavih" 80 bodova a 60 bodova od toga ti se vrednuje prijemnii... Polaze se hemija i biologija dakle mozes da ostvaris max broj bodova, jel su oba predmeta vrlo lako nauciva i nisu toliki problem, dok npr za psihologa imas opstu kulturu :D... Tako da svim sredstvima upisuj medicnu ako ti je to prava strast ^^, skroz su ti vrata otvorena :)
 
Ja sam sa ekonomske, ne mogu na medicinski...

Naravno da razgovarju, ali ne u tolikoj meri. Ako hoces da budes stvarno dobar u svom poslu, onda moras da saradjujes sa svima, cak sa nekima sa kojima to na prvi pogled izgleda apsurdno.

Sto se tice tezine, po tom osnovu ipak mislim da psihijatri uopsteno imaju tezi posao od psihologa. Zato sam bas i napomenula da su ovo prilicno siroke oblasti, a kako su negde prakticno i nerazdvojive iz toga proizilazi da im je u nekim segmentima tezina ista. U pravu si da ih je veoma tesko razgraniciti jer se vrlo cesto poklapaju, mozda ne po metodama i pristupu ali su veoma povezani. Recimo da se na Psihologiju uci i o fizioloskim osnovama psiholoskih pojava, postoji psihologija percepcije, klinicka psihologija, sve u uskoj vezi sa psihijatrijom. Psihologija je mozda emotivno laksa ako se krene laksim cisto teorijskim putem ne zalazeci previse u praksu, ali sa druge strane vec sam rekla da i psihijatri znaju da se izvlace.

Zato mislim da je to vise stvar i odluka pojedinca, jer samo od njega zavisi kako ce prici psihologiji, kako psihijatriji. Ako zelis znanje in iskustvo, bice ti zanimljivo i to je ono glavno. Ako zelis da pomazes ljudima, na pravom si putu, mada nauka cesto ume da stane na put dobrim medjuljudskim odnosima.
 
Pa to sto si iz ekonomske opet nema nikakve veze ^^. mozes na medicinu. Ja sam npr iz tehnicke skole :D. Vazno je samo da je 4 godisnji smer... Trebas da se informises vise ^^.
Btw ja nisam sigurna da zelim da tako pomazem ljudima individualno, Radije bih npr da sam vladar sveta pa da onda sa svojim uzvisenim znanjem pomognem svima odjednom svojim pravednim primerima itd, a da koristm znanja uma da "varam" svoj put u svetu materije i nekako sta ja znam dobijem edge :D. Al to je nesto tipa ultimate cilj :D, al je alternativni uglavnom prof na faxu ^^
 
Mene opet vise zanima da zaglavim na nekoj klinici (ne kao oboleli) to mi deluje izazovno. Ne mogu ja da sedim i radim neki posao (osim kad je u pitanju ljustenje krompira)...

Gresis za skolu, u prvu godinu studija medicine moze da se upise lice koje ima odgovarajuce srednje obrazovanje u cetvorogodisnjem trajanju, a to odgovarajuce predstavljaju gimnazija, srednja medicinska, veterinari i ostale skole iz oblasti zdravstva...
 
Mene opet vise zanima da zaglavim na nekoj klinici (ne kao oboleli) to mi deluje izazovno. Ne mogu ja da sedim i radim neki posao (osim kad je u pitanju ljustenje krompira)...

Gresis za skolu, u prvu godinu studija medicine moze da se upise lice koje ima odgovarajuce srednje obrazovanje u cetvorogodisnjem trajanju, a to odgovarajuce predstavljaju gimnazija, srednja medicinska, veterinari i ostale skole iz oblasti zdravstva...

E u pravu si, al mozes da zaobidjes to ja mislim ^^. Ako dobro uradis prijemni pustice te verovatno ^^. Posto neka jaca cetvorogodisnja skola ti dodje isto kao i gimnazija.
Btw da zaista izgleda izazovnije rad sa bolesnim ljudima, mnogo je vise cool ^^.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top