Prvi udar svetske krize stiže i kod nas

Ekonomistu Danila Šukovića slabljenje dinara nimalo ne čudi s obzirom na to da je po njegovom mišljenju dosadašnji kurs bio veštački održavan.
Nerealno je očekivati da dinar raste u odnosu na evro jer tako se čini da naša privreda postaje jača od evropske. Zbog toga se može očekivati da nam se prethodna kratkoročna politika jakog kursa dinara vrati kao bumerang. Mi nemamo unutrašnju stabilnost, stabilne reforme niti privatizaciju. Upravo suprotno, imamo deficit u trgovinskom bilansu, i devizne rezerve mogu lako da se istope. Svetska kriza utiče na našu situaciju, dinar će morati da padne u odnosu na evro, krediti će poskupljivati, a stranih investicija neće biti. Znači, treba se spremiti na život sa stegnutim kaišem - kaže Šuković.

kad sam ja ovo pricao demokrate su mi se smejale ,govorili su da sam budala i da je sadasnji kurs realan. eto lepo se pokazuje ko je bio u pravu....
 
al najjace je od svega da su ovog tadicevog "ekonomskog strucnjaka" Gorana Nikolica cak provalili i citaoci sajta B92 :hahaha:

ovaj nesrecni nikolic je u julu i avgustu pricao drugu pesmu i lagao je narod da dinar jaca zbog direktnih stranih investicija :hahaha: u julu i avgustu , kad su prakticno sve firme na zapadu po odmorila :lol:

----------

Uvek su mi zanimljivi komentari Gorana Nikolica. Recimo u julu i avgustu je govorio da dinar jaca zbog ogromnih direktnih stranih investicija!!?? Direktne strane investiciji u sred leta kada su sve firme na zapadu skoro zamandaljene!?
(Mirko, 6. oktobar 2008 15:54)
 
Tihi, propuštaš suštinu... dok se ti i gomila dokonih političara zabavlja Kosovom (koje usput godinama više nije srpsko, ali nema veze), ekonomija nam steže omču a vi i dalje zabijate glavu u pesak (čiatj Kosovo) i od drveta ne vidite šumu.

netacno druze niko se na ovom podforumu ne bavi vise ekonomijom i katastrofalnom makroekonomskom politikom ove vlasti od mene ;)
 
Prenos ekonomske krize u Srbiju i njeno delovanje odrazice se na dva nacina.
Prvo,deo stanovnistva koji je nepromisljeno uzeo kredite ili bio "navucen" od strane
finansijskih institucija koje nemaju sve elemente poslovno-komercijalnih banaka,imace problem u otplati kredita ne samo povecanjem rate,nego ce kriza dovesti i do otpustanja pa neki nece moci otplacivati nikakvu ratu.Svi stambeni krediti su hipotekarni a automobili se voze na lizing.
Drugi talas krize ce se odraziti indirektno.Svi planovi srpske Vlade koji se zasnivaju na ucesce stranog kapitala u finansiranju kapitalnih infrastrukturnih objekata,sada su sve neizvesniji.Zasto?
Zato sta ce vodece evropske banke pa tako i EU banka za razvoj biti angazovanje na spasavanje sopstvenog trzista.Zar mislite da ce se oni zamlacivati sa jednom neozbiljnom drzavom koja od realnih 1000km autoputa ima u 21.veku izgradjeno 300km.
Sigurno da nece!!!!!!
Treci talas ce se odraziti na nemogucnosti rasprodaje preostalih nacinalnih firmi (Telekom,NIS,EPS, a JAT nikada nece ni prodati kao ni Galeniku...)Znaci drzava ni tu nece moci racunati na projektovane prilive.Prema tome ako se smanjuje zaposlenost,nema privatizacije,nema ino kredita,onda nema ni punjenja budzeta iz kojeg se finansira 40% zvanicno zaposlenog stanovnistva i oko 1,5 mil penzionera.
Inace ovi dnevni igrokazi sa kursom dinara,nisu vredni paznje.To je samo trenutno zamajavanje ociju.
 
Tihi, propuštaš suštinu... dok se ti i gomila dokonih političara zabavlja Kosovom (koje usput godinama više nije srpsko, ali nema veze), ekonomija nam steže omču a vi i dalje zabijate glavu u pesak (čiatj Kosovo) i od drveta ne vidite šumu.

Naprotiv, oni sve to prate i jedva cekaju da se ekonomija sroza kako bi se vratili svojim starim i unosnim poslovima sverca i muljanja.
 
Prenos ekonomske krize u Srbiju i njeno delovanje odrazice se na dva nacina.
Prvo,deo stanovnistva koji je nepromisljeno uzeo kredite ili bio "navucen" od strane
finansijskih institucija koje nemaju sve elemente poslovno-komercijalnih banaka,imace problem u otplati kredita ne samo povecanjem rate,nego ce kriza dovesti i do otpustanja pa neki nece moci otplacivati nikakvu ratu.Svi stambeni krediti su hipotekarni a automobili se voze na lizing.
Drugi talas krize ce se odraziti indirektno.Svi planovi srpske Vlade koji se zasnivaju na ucesce stranog kapitala u finansiranju kapitalnih infrastrukturnih objekata,sada su sve neizvesniji.Zasto?
Zato sta ce vodece evropske banke pa tako i EU banka za razvoj biti angazovanje na spasavanje sopstvenog trzista.Zar mislite da ce se oni zamlacivati sa jednom neozbiljnom drzavom koja od realnih 1000km autoputa ima u 21.veku izgradjeno 300km.
Sigurno da nece!!!!!!
Treci talas ce se odraziti na nemogucnosti rasprodaje preostalih nacinalnih firmi (Telekom,NIS,EPS, a JAT nikada nece ni prodati kao ni Galeniku...)Znaci drzava ni tu nece moci racunati na projektovane prilive.Prema tome ako se smanjuje zaposlenost,nema privatizacije,nema ino kredita,onda nema ni punjenja budzeta iz kojeg se finansira 40% zvanicno zaposlenog stanovnistva i oko 1,5 mil penzionera.
Inace ovi dnevni igrokazi sa kursom dinara,nisu vredni paznje.To je samo trenutno zamajavanje ociju.


Lepo si prepričao teks iz jučerašnje Politike.. čini mi se...

Pitanje za dragog guvernera Tihog, pošto je kriza globalna zar stvarno veruješ da bi srpskog privredi, monetarnom sistmu i građanima bilo bolje da su nam ekonomiju vodile one babe narikače iz SRS-a?
 

Back
Top