Prva beogradska gimnazija ( I beogradska gimnazija)

cao svima, upisao sam osmu gimnaziju, i s obzirom na to da ne mogu da podnesem primitivizam, divljastvo i kaubojstinu u doticnoj zeleo bih da se prepisem u prvu gimnaziju. zanima me da li je zaissta bas tooolikooo teska jer ja bas i ne volim da ucim, a pogotovu ne redovno da ucim.

Ja sam u ovoj skoli tek 3 dana tako da bas ne mogu da kazem da li je tesko ili ne.Ali sam zato cuo price starijih.Evo sta kazu:nije toliko tesko kao sto profesori kazu,ali na tvoju zalost mora da se redovno uci.Sad to zavisi i od osobe nekome je dovoljno 2h dnevno a nekome 5h.Sve je to subjektivno npr.meni je srpski dosadan i tezak a matematika mi dobro ide(zato sam otisao na prirodni smer).
Ali ces zato kad zavrsis ovu gimnaziju mnogo lakse upisati fakultet(imaces vece znanje).
P.S sutra nam dolazi novi ucenik iz osme.
 
Ja sam u ovoj skoli tek 3 dana tako da bas ne mogu da kazem da li je tesko ili ne.Ali sam zato cuo price starijih.Evo sta kazu:nije toliko tesko kao sto profesori kazu,ali na tvoju zalost mora da se redovno uci.Sad to zavisi i od osobe nekome je dovoljno 2h dnevno a nekome 5h.Sve je to subjektivno npr.meni je srpski dosadan i tezak a matematika mi dobro ide(zato sam otisao na prirodni smer).
Ali ces zato kad zavrsis ovu gimnaziju mnogo lakse upisati fakultet(imaces vece znanje).
P.S sutra nam dolazi novi ucenik iz osme.

Ides na gradjansko ili veronauku? Posto smo sa vama.:)
 
Poslednja izmena:
cao svima, upisao sam osmu gimnaziju, i s obzirom na to da ne mogu da podnesem primitivizam, divljastvo i kaubojstinu u doticnoj zeleo bih da se prepisem u prvu gimnaziju. zanima me da li je zaissta bas tooolikooo teska jer ja bas i ne volim da ucim, a pogotovu ne redovno da ucim.

E pa ovako, Prva je teška, ali je i svaka druga gimnazija u Beogradu. (Ne bukvalno, ali većina) Nigde ne možeš pobeći od učenja, ali čitanjem ovog foruma vidim neke koji nisu učili redovno, a opet bili odlični. Ako nisi spreman da učiš, ne savetujem ti ovu gimnaziju. Ako upišeš Prvu, poenta je da izadješ sa nekakvim znanjem, za razliku od nekih drugih "gimnazija". Ako želiš da upišeš fakultet i da ne umreš od učenja tamo, savetujem ti da se malo potrudiš u Prvoj.
No ja ne idem u Prvu ali sam čitajući postove i pričajući sa nekoliko bivših učenika dosta zaključio o njoj, i planiram nju da upišem, mada moram da priznam da nemam ideju za drugu želju!
Ako te nešto drugo zanima, prelistaj malo temu, sve su pokrili, od profesora, preko djaka, do zgrade škole :)
 
Što se tiče engleskog u školi, pričao sam sa drugaricom koja je išla u vašu školu pa se prebacila u srednju školu u Sloveniji. Njoj je prof. engleskog tražila i teoriju, npr. Kako se gradi Present Perfect, i tako to. Medjutim, iako ona nije rado učila takve stvari, znala je engleski dovoljno dobro da profesorka zaključi da ona zaista ume da govori engleski, što ja smatram da je važnije od teorije, i zaključivala joj je 5.
 
Predlažem svima koji planiraju da upišu ovu gimnaziju da pre toga dobro razmisle o tome.
Ova škola zahteva mnogo strpljenja,koncentracije i posvećenosti.
Veliki deo zavisi i od toga kakav je ko i kakve su vam radne navike.
Sigurno je da će vam biti potrebno mnogo više vremena da naučite gradivno nego u osnovnoj školi,srednja i onovna škola su nebo i zemlja.
Nažalost,kako dolaze nove generacije,znanje iz osnovne škole je sve slabije.
Plava (društveno-jezički) i crvena (prirodno-matematički) smena su jako drugačije,počevši od profesora pa sve do toga kakva deca tamo idu.
U crvenoj smeni se deca mnogo više druže nego na društvenom,ali opet sve zavisi.
Profesori ispoštuju kada kažu da će dati pismenu vežbu ili da pitaju usmeno,trude se da se uklope sa učenicima i drugim predmetima.
Pripremite se na to da će te imati i po više predmeta u jednom danu da odgovarate.
Sve u svemu,prva godina je jako teško,često ćete sebi postavljati pitanje šta vam je trebalo da upišete ovu školu,ali verujte mi,trud se isplati na kraju..i sa kojim godim prosekom da završite,sa sobom ćete ponetu veliku količinu znanja i prijateljstva koja se pamte.
 
Hmmm ja imam nekoliko pitanja, pa ako neka stigne, neka odgovori. :)

1. Da li profesori generalno najavljuju pismene i usmene provere? Tj. da li nekad imate nenajavljena ispitivanja ili testove?
2. Iz ličnog iskustva, koji predmet treba najviše učiti?
3. Da li su nastavnici realni i fer kada ocenjuju? Npr. ne dopada mi se ta ideja da se smanjuje ocena zbog nesigurnosti na odgovaranjima, mislim da je nefer da neko ko nešto nauči za peticu, dobije četvorku jer ima tremu pred odgovaranje.

Hvala unapred :)
 
Profesori najavljuju kada će pitati ili dati pismenu proveru znanja. Kod pojedinih profesora, kao što su Mihajlo Ćulum i Vjera Radović, nema kontrolnih, već postoji samo usmeno ispitivanje. Nenajavljene provere znanja smo imali isključivo kad disciplina na času postane diskutabilan pojam. A i to se retko dešavalo.

Konstantan rad u učenju mora da postoji kod matematike i fizike. Za prirodan smer, moguće da i hemija spada pod tu grupu, ali s obzirom da sam društveni smer, ne mogu ništa da kažem, jer sam hemiju imala samo 2 godine, a sama granica između rada i nerada na tim časovima bila je izuzetno tanka. U trećoj i četvrtoj godini, to će biti i filozofija, tj. logika, ukoliko ti bude predavala prof. Ljiljana Radojčević i ukoliko budeš želeo da imaš visoku ocenu kod nje. Doduše, način i redovnost njenih ispitivanja te jednostavno primoraju da studiozno i sa pažnjom učiš.

Da li su profesori realni kad ocenjuju... Manje-više, zavisi ko ti bude predavao. Ima nekolicina njih gde tvoja ocena nije realan odraz tvog znanja, već neki njihov subjektivni utisak o tebi samom, kao učeniku. Ono što je apsolutno tačno i što je jedno univerzalno pravilo jeste da se u trećoj i četvrtoj godini ocene dobijaju na staru slavu. Opet, mora da se radi, ali ne pod onakvim pritiskom kao u prvoj i drugoj godini.
Profesori osim što ocenjuju kako si naučio određeno gradivo, gledaju i kako ti to isto gradivo prezentuješ. To je u redu sa njihove strane što rade, zato što te pripremaju za fakultet, koliko god se to moglo reći, s obzirom da su gimnazija i fakultet dva potpuno različita sveta. Uglavnom, taj njihov stav o odgovaranju je opravdan.
 
Profesori najavljuju kada će pitati ili dati pismenu proveru znanja. Kod pojedinih profesora, kao što su Mihajlo Ćulum i Vjera Radović, nema kontrolnih, već postoji samo usmeno ispitivanje. Nenajavljene provere znanja smo imali isključivo kad disciplina na času postane diskutabilan pojam. A i to se retko dešavalo.

Konstantan rad u učenju mora da postoji kod matematike i fizike. Za prirodan smer, moguće da i hemija spada pod tu grupu, ali s obzirom da sam društveni smer, ne mogu ništa da kažem, jer sam hemiju imala samo 2 godine, a sama granica između rada i nerada na tim časovima bila je izuzetno tanka. U trećoj i četvrtoj godini, to će biti i filozofija, tj. logika, ukoliko ti bude predavala prof. Ljiljana Radojčević i ukoliko budeš želeo da imaš visoku ocenu kod nje. Doduše, način i redovnost njenih ispitivanja te jednostavno primoraju da studiozno i sa pažnjom učiš.

Da li su profesori realni kad ocenjuju... Manje-više, zavisi ko ti bude predavao. Ima nekolicina njih gde tvoja ocena nije realan odraz tvog znanja, već neki njihov subjektivni utisak o tebi samom, kao učeniku. Ono što je apsolutno tačno i što je jedno univerzalno pravilo jeste da se u trećoj i četvrtoj godini ocene dobijaju na staru slavu. Opet, mora da se radi, ali ne pod onakvim pritiskom kao u prvoj i drugoj godini.
Profesori osim što ocenjuju kako si naučio određeno gradivo, gledaju i kako ti to isto gradivo prezentuješ. To je u redu sa njihove strane što rade, zato što te pripremaju za fakultet, koliko god se to moglo reći, s obzirom da su gimnazija i fakultet dva potpuno različita sveta. Uglavnom, taj njihov stav o odgovaranju je opravdan.

Hvala puno :)

Možda si u pravu što se tiče prezentovanja naučenog gradiva, mislio sam da je ipak mnogo očekivati da učenici, pored tog prelaznog šoka moraju i to da se navikavaju, ali opet, možda je tako i u nekim osnovnim školama, kod mene nije.
Ako ti nije problem, imam još jedno pitanje.
Pošto vidim na svojoj temi O.Š. "Drinka Pavlović" da si tamo išla, i pošto ja planiram da upišem Prvu, možeš li mi reći tvoje mišljenje o kvalitetu škole, i koliko je teža od Drinke, pošto sam osmi razred, da znam da se pripremim :)

Hvala unapred!
 
Za početak, ovim ne želim da te uplašim, niti da te razočaram. Ti ćeš upisati Prvu, ako to zaista želiš, tako da ovo ti manje-više i neće previše značiti dok sam ne vidiš kako sve to funkcioniše. Tako je recimo bilo i sa mnom. ;)

Veliki je prelaz između bilo koje osnovne škole i bilo koje gimnazije, i to zbog dva razloga: prvi se odnosi na gradivo koje obrađuje osnovna škola, a drugi koji obrađuje gimnazija. Postoji ogromna neravnoteža.
U osnovnim školama se, u principu, jako malo dotiče bilo koja nastavna jedinica, ne zbog profesora, već zbog nastavnog plana i programa koji nalaže tako da se radi, dok se u gimnaziji mnogo više stvari pokriva, gomila informacija koja mora da se upije za zadovoljavajuću ocenu. Možda ti se sada ne čini da je tako, ali kad budeš bio na prvom času fizike ili matematike, shvatićeš o čemu govorim.

Drugi razlog se odnosi na razliku između odnosa profesor-učenik u osnovnoj školi i srednjoj, u ovom slučaju u gimnaziji. Drinka je tu vrlo posebna, zato što ona pogotovu štiti, voli, mali i pazi svoje učenike, a u Prvoj, nije baš tako.
Oni očekuju da si ti ipak dovoljno zreo i odgovoran da možeš samostalno da funkcionišeš. Čak ni razredni starešina neće igrati onoliko važnu ulogu koliko je to bilo u osnovnoj. Uglavnom je to zato što je većina njih nezainteresovan, a retki su slučajevi da se neko ozbiljno zalaže za svoje odeljenje.

No, sve se to u jednom trenutku postavi kako valja (obično u drugoj godini) i nema više toliko problema. :)

Što se kvaliteta škole tiče, istina je da ona više nije ono što je nekad bila, degradirala se u odnosu na nekih 10 godina, malo manje. Znam zbog sestre - 7 godina razlike između nas dve, a velika razlika je između Prve u koju je ona išla i u koju ja idem (još 4,5 meseca). :D
Opet, sve će zavisiti od tebe i koliko ozbiljno shvataš školu. Moraš da se pripremiš na to da ćeš za više predmeta, ne samo predmeta, već i situacija, morati sam sebe da guraš da bi postigao neki uspeh, bio zadovoljan sobom, itd...

Koji smer planiraš da upišeš? :)
 
Poslednja izmena:
Za početak, ovim ne želim da te uplašim, niti da te razočaram. Ti ćeš upisati Prvu, ako to zaista želiš, tako da ovo ti manje-više i neće previše značiti dok sam ne vidiš kako sve to funkcioniše. Tako je recimo bilo i sa mnom. ;)

Veliki je prelaz između bilo koje osnovne škole i bilo koje gimnazije, i to zbog dva razloga: prvi se odnosi na gradivo koje obrađuje osnovna škola, a drugi koji obrađuje gimnazija. Postoji ogromna neravnoteža.
U osnovnim školama se, u principu, jako malo dotiče bilo koja nastavna jedinica, ne zbog profesora, već zbog nastavnog plana i programa koji nalaže tako da se radi, dok se u gimnaziji mnogo više stvari pokriva, gomila informacija koja mora da se upije za zadovoljavajuću ocenu. Možda ti se sada ne čini da je tako, ali kad budeš bio na prvom času fizike ili matematike, shvatićeš o čemu govorim.

Drugi razlog se odnosi na razliku između odnosa profesor-učenik u osnovnoj školi i srednjoj, u ovom slučaju u gimnaziji. Drinka je tu vrlo posebna, zato što ona pogotovu štiti, voli, mali i pazi svoje učenike, a u Prvoj, nije baš tako.
Oni očekuju da si ti ipak dovoljno zreo i odgovoran da možeš samostalno da funkcionišeš. Čak ni razredni starešina neće igrati onoliko važnu ulogu koliko je to bilo u osnovnoj. Uglavnom je to zato što je većina njih nezainteresovan, a retki su slučajevi da se neko ozbiljno zalaže za svoje odeljenje.

No, sve se to u jednom trenutku postavi kako valja (obično u drugoj godini) i nema više toliko problema. :)

Što se kvaliteta škole tiče, istina je da ona više nije ono što je nekad bila, degradirala se u odnosu na nekih 10 godina, malo manje. Znam zbog sestre - 7 godina razlike između nas dve, a velika razlika je između Prve u koju je ona išla i u koju ja idem (još 4,5 meseca). :D
Opet, sve će zavisiti od tebe i koliko ozbiljno shvataš školu. Moraš da se pripremiš na to da ćeš za više predmeta, ne samo predmeta, već i situacija, morati sam sebe da guraš da bi postigao neki uspeh, bio zadovoljan sobom, itd...

Koji smer planiraš da upišeš? :)

Hvala opet! Stvarno si mi pomogla :)

Planiram da upišem prirodni smer, jer ipak više volim prirodne od društvenih predmeta, mada najviše zbog toga što većina profesija koje me interesuju zahtevaju prirodni fakultet.
Šteta, baš sam se navikao na Drinku, jeste da odnos izmedju nastavnika i nas dosta zavisi od našeg ponašanja prema njima, ali ima toliko njih koji će mi nedostajati, sada nam je razredna baš dobra, bori se za nas...

U svakom slučaju hvala, ako su ostali preživeli i ja ću :D
 
To za preživljavanje neka te ne brine, samo radi u početku, a u trećoj i četvrtoj godini skoro da nećeš ni morati da se pojavljuješ u gimnaziji. :D

Tebi će doći najverovatnije ona plejada profesora koja je predavala mojoj generaciji, i mogu ti reći da su svi oni manje-više korektni i da ćeš moći da ostvariš sasvim pristojnu saradnju sa njima.
Ne znam ko će ti biti razredni, sve zavisi od toga kako će podeliti odeljenja za sledeću školsku godinu, i to pogotovu važi za crvenu smenu u kojoj su samo odeljenja prirodnog smera.
Ukoliko budeš upao u plavu smenu, razredna će ti (najverovatnije) biti prof. hemije Jasna Kako God Da Joj Je Prezime. Ona je meni trebalo da predaje, ali je tokom prve dve godine mog školovanja, ujedno i dok sam imala hemiju, bila na delom trudničkom, delom porodiljskom bolovanju, tako da ne znam ništa previše o njoj, osim da često uzima bolovanja i nema je u školi, čas iz onog čas iz ovog razloga. Doduše, sve to varira od generacije do generacije.

Ja ti želim svu sreću na prijemnom i da upišeš bez problema Prvu, i isto tako da je završiš! :)
 
Hvala još jednom na svemu :D
Lično mislim da se sa svim profesorima može naći neko razumevanje, i kod svih se može dobiti željena ocena, e sad to je pitanje rada, učenja, provale sistema ocenjivanja i tako to.

Tebi hvala na svim informacijama, i ja tebi želim da upišeš željeni fakultet :D Nadam se da ti je Prva dala dobro predznanje, što iz priča vidim da je jedna od jačih strana ove gimnazije :)
 
Evo i ja da se oglasim :) Ja sam upisao ove godine ,na prirodnom sam smeru.Dobar ,vrlodobar mozes da budes opusteno,ali za odlican i + ako ides na prosek moraces mnogo da se posvetis.Najbitnije je posvecenost i rad,al to sam skapirao tek nakon prvog pol . ,polozio sam 3.93 , al to moze mnogo bolje .Drustvo je odlicno.Profesora ima raznih od Krstajicke do Dare. Sve u svemu nije lose,a da je tesko -jeste .
 
Evo i ja da se oglasim :) Ja sam upisao ove godine ,na prirodnom sam smeru.Dobar ,vrlodobar mozes da budes opusteno,ali za odlican i + ako ides na prosek moraces mnogo da se posvetis.Najbitnije je posvecenost i rad,al to sam skapirao tek nakon prvog pol . ,polozio sam 3.93 , al to moze mnogo bolje .Drustvo je odlicno.Profesora ima raznih od Krstajicke do Dare. Sve u svemu nije lose,a da je tesko -jeste .

Da li je dotična Dara stvarno toliko loša kao što se priča? (Vidim i iz prošlih postova da nije baš omiljena)
Drago mi je da vidim da je opšti utisak o Prvoj da je društvo odlično :D
 
Pa brate ono.Mnogo smara sto se tice vezba,radis ko da si u prvom razredu osnovne ,nema ono da ti posle 10 min zagrevanja da loptu.Objasnjava neke elementarne stvari 20 min.A lopta samo pred kraj,i ponekad ceo cas. Inace zna da udavi bas.Po meni bi bilo bolje ono da ti loptu i to je to,ima ona neku svoju filozofiju.Sto se tice ocena,svi su se plasili ( koji su losijih fizickih sposobnosti) da ce imati katastrofalne ocene,jer stvarno mnogo trazi ,pa sam ja i mozda jos par njih uspeli ono bas to da postignemo , al na kraju je ipak dala skoro celom razredu petice . Sve u svemu ,bolje da ti neko drugi predaje,bili bi ti zanimljiviji casovi . Ti planiras da upises?
 

Back
Top