Протестантизам као идеологија

U osnovnoj skoli se ne uci razlika ovako glupih pojmova,a meni se cini da ti i dalje ne vidis slicnost izmedju njih u nasoj jezickoj praksi.

A da li i IQ da ispitam u osnovnoj skoli,ili ces mi dopustiti da barem za to odem u srednju?

Inace,i dalje ne mogu da verujem da neko pita da li razlikujem veru,crkvu i sektu :):):) Znas li ti uopste sva znacenja reci vera? :)
 
Protestantizam je religija (ili ogranak religije) koji se manje-vise zasniva na pragmatizmu i neki misle da je doveo do nastanka kapitalizma. Protestanti veruju da ako zivis dobro i u izobilju na Zemlji, to je naznaka da ces otici u raj.

Takodje protestantizam je podlozan cestim reformama (a i sam je rezultat jedne), od prestanka sudjenja za vesticarenje, do prakticnog prihvatanja gej brakova.


Која је преовлађујућа идеологија савременог Запада и његове геополитичке авангарде - Сједињених Америчких Држава ? То никако није испразно питање. Оно се непосредно тиче сваког од нас. Бићемо отворени: изгубили смо у глобалном геополитичком сукобу. Побеђени смо. Зато смо дужни да тачно и строго сазнамо - ко је газда у новим условима планетарног односа снага, какве су основне црте његовог светоназора, шта он мисли о свету, историји, судбини човечанства, о нама самима ? То је неопходно свима - и ономе ко намерава да се помири и покорно служи новим господарима, и ономе ко одбија да прихвати такво стање ствари и жуди за устанком и извојевањем нове геополитичке победе.

Усадили су нам мисао да на Западу уопште нема никакве идеологије, да тамо царује плурализам ставова и убеђења, да је свако слободан да верује у шта год хоће, да мисли, говори и чини све што хоће. То је апсолутна лаж, пропагандистички потез позајмљен из арсенала "хладног рата". У ствари, на Западу постоји доминантна идеологија, која није мање тоталитарна и нетрпељива од било које друге идеологије, само што поседује својеврсне облике и принципе, другачије философске премисе, историјску базу коренито различиту од нама познатих и уобичајених идеологија. Та идеологија је либерализам. Заснована је на догми о "аутономној индивидуи" (тј. на доследном индивидуализму), "примењеној рационалности", вери у технолошки прогрес, на концепцији "отвореног друштва", на уздизању принципа "тржишта" и "слободне размене" не само у економски, него и идеолошки, социјални и философски апсолут.

Либерална идеологија је "десничарска" у уско економском смислу и "левичарска" у смислу хуманитарне реторике, с тим што све друге комбинације "десничарског" са "левичарским" или просто демонтира, маргинализује, изводи ван кадрова официозног.
 
Poslednja izmena:
Либерализам је на посебан начин тоталитаран. Уместо директних физичких репресалија против оних који другачије мисле, он прибегава тактици благог гушења, постепеног истискивања на периферију друштва, економског гушења дисидената и опонената итд.... Али чињеница остаје чињеница: преовлађујућа идеологија Запада (либерализам) активно се бори против алтернативних политичко-идеолошких пројеката, али за постизање својих циљева користи истанчаније методе, "блаже", дотераније него други облици тоталитаризма, али због тога и делотворније. Либерални тоталитаризам није бруталан, није отворен, него је замагљен, илузоран, невидљив. Но, то га не чини мање окрутним.

И у Источном друштву се постепено све више схвата да на Западу постоји "доминантна идеологија". Наивност ране перестројке и маштарије о "плурализму" и "демократији" постепено су изветриле чак и код најзагриженијих реформатора. Реалност либерализма и идеологије либерализма постала је очигледна, што значи да је постигнута већа јасност. Присталице Запада обавезно морају одсад да деле све идеолошке премисе конкретног либерализма (а не некакве "демократије" под којом свако подразумева нешто магловито и неодређено; противнике обједињава неприхватање те идеологије. То је више или мање разумљиво.
 
Poslednja izmena:
Међутим, либерализам има још један, скривенији слој. Ради се о појединим богословским и религиозним премисама које су, на крају крајева, и довеле Запад управо до оног идеолошког модела који је сада у њему укорењен и постао преовлађујући. Тај слој није онолико универзалан и једнозначно прихваћен као вулгарни шаблони "отвореног друштва" и "људских права", али ипак управо он преставља основу и тајно извориште либералне идеологије, тренутно перјанице на планети, а која је сама по себи - тек врх леденог брега. Наравно, ради се о већ горе поменутој протестантској есхатологији.
 
Protestantizam je istorijska posledica crvljivosti i trulosit katolichanstva 16.v.


Нико данас и не сумња у то да светом влада велесила која је једина остала пуновредна - САД. То није само најмоћнија војна држава Запада, то је, у извесном смислу, резултат западног пута развоја, његов врхунац, његово највеће достигнуће. САД су биле засноване основане и изграђене као вештачки конструисана творевина лишена историјске инерције, традиција, итд........ по мерилима најрадикалинијих рецепата који су резултат читавог тока западне цивилизације. То је врхунац те цивилизације, круна њеног формирања.

САД су сума Запада, његова геополитичка, идеолошка и верска авангарда. Принципи либерализма су само у САД уведени потпуно и доследно, и почев одређеног доба и Запад и либерализам су с пуним правом почели да се поистовећују управо са САД.

Америка је хегемон савременог света, гигантска геополитичка, стратешка и економска империја која контролише све најважније процесе наше планете. И то не само као једна од обичних држава, па макар била моћна и развијена, него управо као идеолошки модел, као пут развоја, као судија и пастир човечанства који му намеће одређени систем идеолошких, светоназорних, и политичких вредности. Империја САД је империја либерализма, империја капитала, империја постиндустријског друштва као највишег стадијума развоја буржоаског уређења.

САД су несумњиво директна наследница Европе и европске историје. Међутим, јединственост те творевине је у томе што су САД од Европе преузеле само један, најрафиниранији, најпречишћенији правац цивилизације - либерални рационализам, теорију "социјалног уговора", индивидуализам, динамичан технолошки индустријализам, апсолутизоване концепције "трговачког уређења". Раније су све те тенденције биле сконцентрисане у протестантској Енглеској.
 
Poslednja izmena:
Британска Империја је била први (ако се не узима у обзир древна Феникија) модел изградње чисто "трговачке цивилизације", према којој је логично водила западна историја. И није случајно што су главни теоретичари либерализма управо Енглези - Адам Смит, Рикардо, итд.... а философи индивидуализма - Лок, Хобс, Мандевил, Макс Вебер и, још изразитије, Вернер Зомбарт убедљиво су показали како се западни капитализам родио из протестантске етике, и у коликој мери је етно-верски чинилац битан за настанак одређених социјално-економских формација.
Штафету "трговачког уређења" су од Енглеске постепено преузеле САД, и вођство Америке у општем контексту западне цивилизације је од друге половине ХХ века постало неоспорна чињеница.
САД су оличење Запада, западног капитализма, његов центар и осовина, његова суштина. И сада, када су САД постале једини газда читаве планете, лако можемо препознати логику историје која се, као у жижи, спаја у једној тачки (а то из историјских разлога нису могли да учине они мислиоци који нису доживели драматичан расплет геополитичког, социјалног и економског сучељавања "хладног рата").
 
Poslednja izmena:
Дакле, читава западна историја се спаја у САД. Запад као геополитичка појава настао је у доба раскола Хришћанске Цркве на Православље и католичанство. Католички ареал је и постао база онога што се одсад назива "Запад", "Запад" у концептуалном смислу. Почев од тог трнутка људи католичког света су себе поистоветили са пуновередним човечанством, своју историју - са светском историјом, своју цивилизацију - са цивилизацијом уопште. Све остале цивилизације и традиције су презриво изједначаване са "дивљим, варварским земљама". Карактеристично је да су у такву "мање људску" категорију доспевали не само нехришћански народи, него и читав православни свет који је у ствари и био зона реалног, неизопаченог, аутентичног хришћанства. Узгред, управо зато што су православне земље - у почетку Византија, касније Србија, Бугарска, Русија - биле хришћанске, оне су код католика изазивале такву агресивну одбојност. Православље је пружало пример другачијег хришћанства - читавом цивилизационом уређењу насталом на Западу и које је до извесног времена претендовало на једини облик хришћанске државности. У сучељавању католичанства са Православљем и треба тражити заметак дијалектичког развоја историје цивилизације и геополитичких процеса у наредним вековима.


gospodyq8.jpg


ICXC N I K A


Од црквеног раскола и треба рачунати историју Запада. Католичанство у то доба стаје на чело изразито "западњачких" струја. Међутим, кроз извесно време неки елементи католичког учења, узгред, наслеђени од православног јединства цркава, долазе у противречност са основном линијом развоја Запада. Преломни тренутак пада на Реформацију. У том тренутку се "најзападњачкије" струје издвајају и концентришу у протестантском типу. Протестантизам се и шири управо у оним земљама и међу оним народима који се доследно крећу у смеру који је раскол задао: отуђеност од Истока, охоло презрење према "дивљим народима", поистовећивање себе и свог техничког развоја са врхунцем цивилизације, индивиуалистичке и рационалистичке струје којима нису били довољни чак ни католички оквири (премда су они, са своје стране, представљали битан корак у истом смеру од Православља сасвим традиционалног и верног духу исконског учења).
Протестантске земље - у првом реду, Енглеска - крећу путем "поморске цивилизације", стреме ка апсолутизовању либералног модела, ка универзализацији "трговачког уређења" Од тада на самом Западу улогу авангарде, улогу "Далеког Запада" преузимају Енглези.


embarkationpilgrimsbu6.jpg



Још касније управо крајње, најрадикалније протестантске енглеске секте ударају темељ америчке цивилизације, пројектују и стварају САД. Оне одлазе тамо - на крајњи Запад - као у "обећану земљу" да тамо граде савршено друштво, "идеални Запад", "Апсолутни Запад". Сједињене Америчке Државе су као држава створене консензусом фундаменталистичких протестантских секти, и претежну већину политичке класе САД све досад постојано чине представници управо протестантских конфесија. Уосталом, то је сасвим логично, земљом владају законити идеолошки наследници оних који су је створили, организовали, довели до процвата и моћи.

Сами Американци то зову "Manifest Destiny", "Испољена Судбина" (или "Предодређена Судбина"). Другим речима, Американци своју историју виде као доследно узлазан пут ка цивилизационом тријумфу, ка победи светоназорног модела на коме је заснована сама америчка цивилизација као квинтесенција читаве историје Запада.
 
Poslednja izmena:
Ево још мало, репортажа како знана "госпођа" Аманпур прави репортажу о истим милитантима на Сиенену:


, иначе бивши геополитички саветник Регана и врха америчког естаблишмента својевремено.
 
Сивоња, тема ти је одлична и веома занимљива. Само ја лично немам довољно знања о протестантизму...

п.с. Текстови ми личе на Трифковића ???

На почетном делу имаш доста Трифковићево, остало сам еклектички према свом нахођењу комбиновао нешто од Алексејева, нешто од Берђајева и Данилевског. Нисам ништа прекуцавао.
 
Protestanizam je anti-katolicanstvo,iznikao iz retardiranosti katolicke crkve,i iz zelje evropskih vladara da budu najveci autoritet u svojim drzavama,umesto pape. To je logican ravitak ljudske misli,ali isto kao i katolicanstvo i pravosljavlje, treba da ode na smetliste istorije gde mu je i mesto.

Доказујеш да је либерализам тоталитарна идеологија.
 

Back
Top