Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Telo se kreće ravnomerno ubrzano bez početne brzine. Srednja brzina tela u trećoj sekundi kretanja veća je od srednje brzine u drugoj sekundi za 0,5 m/s. Koliki put pređe to telo za prve tri sekunde kretanja?

Hvala!:)

Gle, ovde se upotrebljava ista formula kao i u prethodnom samo ovde mi nesto smrducka:think:
V=V[SUB]o[/SUB]+at a kako je V[SUB]o[/SUB]=0
V=at medjutim mene ova srednja brzina bas buni, bunila me je i uvek ce...Ali mi ovde sve deluje kao da fali nesto :think:

s=at[SUP]2[/SUP]/2 :think:
Ali ne znam kako da dobijem a iz zadatih pojmova:rumenko:
 
Gle, ovde se upotrebljava ista formula kao i u prethodnom samo ovde mi nesto smrducka:think:
V=V[SUB]o[/SUB]+at a kako je V[SUB]o[/SUB]=0
V=at medjutim mene ova srednja brzina bas buni, bunila me je i uvek ce...Ali mi ovde sve deluje kao da fali nesto :think:

s=at[SUP]2[/SUP]/2 :think:
Ali ne znam kako da dobijem a iz zadatih pojmova:rumenko:

Kad nema pocetne srednja brzina se racuna krajnja podeljeno sa 2...
 
Gle, ovde se upotrebljava ista formula kao i u prethodnom samo ovde mi nesto smrducka:think:
V=V[SUB]o[/SUB]+at a kako je V[SUB]o[/SUB]=0
V=at medjutim mene ova srednja brzina bas buni, bunila me je i uvek ce...Ali mi ovde sve deluje kao da fali nesto :think:

s=at[SUP]2[/SUP]/2 :think:
Ali ne znam kako da dobijem a iz zadatih pojmova:rumenko:

По деф. средња брзина материјалне тачке је једнака количнику из пређеног пута и временског интервала Δt = t[SUB]2[/SUB]- t[SUB]1[/SUB] тј.

v[SUB]sr[/SUB] = s/Δt
Koд равномерног (претпоставља се да се ради о праволинијском кретању) средња брзина је

v[SUB]sr[/SUB] = (v[SUB]0[/SUB] +v[SUB]A[/SUB]) /2 при чему је v[SUB]A[/SUB] брзина у неком тренутку "А".Како је v[SUB]A[/SUB]= v[SUB]0[/SUB] + a•t[SUB]A[/SUB] то је средња брзина за равномерно (праволинијско) кретање

v[SUB]sr[/SUB] = v[SUB]0[/SUB] + a•t/2 при чему је уместо t[SUB]A[/SUB] написано само t јер је тренутак t[SUB]A[/SUB] било који тренутак тј.вријеме.

конкретно за овај задатак :

v[SUB]2sr[/SUB] = v[SUB]0[/SUB] +( a•2 ) /2
v[SUB]3sr[/SUB] = v[SUB]0[/SUB] +(a•3 ) /2
како нема почетне брзине и како је средња брзина тијела у трећој сек већа за 1/2 од средње брзине у другој сек добије се

v[SUB]2sr[/SUB]=a
v[SUB]3sr[/SUB]=3•a/2

v[SUB]3sr[/SUB]=1/2+v[SUB]2sr[/SUB]

........ замјеном се лако добије
a=1 m/sec[SUP]2[/SUP]

лако је сад наћи пут....
 
Prosvetlio si ove (ne)fizicare ovde :D (Tu spadam i ja da se razumemo:D)

:mrgreen:
Није ми била намјера да било ког "просветлим" већ знајући да се стварно конфузно схвата и појам брзине и убрзања(признајем,и мени се то дешавало!) урадио сам од почетка па ...скоро до краја иако немам обичај да радим задатак до краја већ само поставку-јер ако се уради задатак све до краја онај који то препише или прими на готово,а не разумије поставку-"џабе посао" што вели мој комшија...
Надам се да сам неком помогао...
 
Остају само 2 избора:

1.тачно је оно што написах и образложих(иако и ја гријешим,понекад)

2.тачно је решење из те збирке јер је то СВЕТА КЊИГА ...и она НИКАД не гријеши због...па,рецимо ...ШТАМПАРСКИХ ГРЕШАКА(да ли вам се икад дешавало да решите задатак из било које области са тачним поступком а онда у решењу видите да је тамо сасвим други број?) ... или баш због погрешног решења(и то се дешава!)?
 
Остају само 2 избора:

1.тачно је оно што написах и образложих(иако и ја гријешим,понекад)

2.тачно је решење из те збирке јер је то СВЕТА КЊИГА ...и она НИКАД не гријеши због...па,рецимо ...ШТАМПАРСКИХ ГРЕШАКА(да ли вам се икад дешавало да решите задатак из било које области са тачним поступком а онда у решењу видите да је тамо сасвим други број?) ... или баш због погрешног решења(и то се дешава!)?

Ma ne knjige nikad ne grese:worth:
Taman posla mora da carlos nije u pravu:cool:
 
Znači put izračunavamo iz obrasca s=1/2 * (puta) at[SUP]2[/SUP]. Ubrzanje je 1m/s[SUP]2[/SUP] Ispada da će telo za tri sekunde prećii put od 4,5m. U rešenju je 2,25 m.:confused::confused::confused:
Evo ti jedno plastično, alternativno objašnjenje:

Podeli put na 4 brzine. Koristićemo prostu progresiju :) valjda se tako zove :lol:

Nema početne, znači da je V0 = 0
Pošto se telo kreće RAVNOMERNO ubrzano, znači da na svaki sekund dobija u istoj meri na brzini. Zapišimo to kao: V1 = V0 + ž; V2 = V1 + ž; V3 = V2 + ž (ž zbogradi zauzetosti većine "normalnih" slova :)))) ) elem;
Iz boldovanog se lako može videti da je V1 zapravo ž. V2 je 2*ž, V3 je 3*ž.
Sad ide onaj bitni deo, a tiče se pojma srednje brzine. Ne bi se smeo zanemariti deo od nulte pozicije do pozicije na prvoj sekundi, jer je telo u međuvremenu imalo brzinu i to sa istim tim ubrzanjem.
Srednja brzina na drugoj sekundi se dobija: V2sr = (V0 + V1 + V2)/3 (jer se prosta aritmetička sredina dobija kada sve zadate vrednosti podelimo njihovim ukupnim brojem);
Srednja brzina na trećoj sekundi: V3sr = (V0 + V1 + V2 + V3)/4
Kada sve to pretvorimo u "ž", dobijemo: V2sr = 3*ž/3 = ž; zatim: V3sr = 6*ž/4 = 3*ž/2
Sad se seti onog odnosa iz zadatka: V3sr = V2sr + 1/2 (metara u sekundi, ali ću izbeći da to pišem nadalje iz... očiglednih..... razloga...)
3*ž/2 = ž + 1/2 ==> ž = 1
Vrati se na srednju brzinu u trećoj sek. jer je ona to što ti treba, izračunaš je, znajući da je ž = 1; dobiješ da je V3sr = 3/2 (met. u sek)
Na ovaj način si dobio informaciju o putu fiksno za 3 sekunde; tj. ovaj isti put bi telo prešlo za te tri sekunde i da se kretalo ovako kako jeste u zadatku, i da se kretalo ravnomernom brzinom koju smo sad izračunali kao V3sr ==> S3 = V3sr*3(sek.) ==> S3 = 9/2, to jest: 4,5 metara.

Kao što su, kako videh, i ostali izračunali.
Neko je u knjizi iz ne-znam-kog razloga, podelio put sa dva.

Pozz ;)
 
Hvala Lexa!

Krećući se ravnomerno ubrzano telo za prvih 5 s pređe put od 30 cm , a za sledećih 5 s put od 80 cm. Odrediti početnu brzinu i ubrzanje tela.

Hvala.....

Nesto mi nije jasno, ti radis i sve sto vidis da ne znas saljes ovde...
Ovde niko ne prima platu da bi tebi radio svaki zadatak probaj malo sam da uradis nesto...
Zao mi je ako delujem suvise grubo ali tako je...Ja sada kada bih za svaki zadatak koji ne znam postavio na forumu ovde i kada bi to uradio svako od nas, razmisli na sta bi licilo...
Svi ovi zadaci rade se po istim principima i istim formulama, cak i ovaj Lexin odgovor je bio suvisan ali ga je ona ipak dala na sta trebas biti zahvalan....
Ali ovo pomalo postaje bezobrazluk...
Probaj sam da uradis pa ako zapne ti pitaj sta ti nije jasno, jer ovako ti niko ne cini uslugu ako ti radi zadatke a ti nista od toga ne kapiras!:lol:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top