Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Aham pazi ovo sada to se radi u srednjoj skoli prvoj godini iz matisa, i citava oblast se zove Stepenovanje. Nebitno koji je primer ako uzmemo opsti slucaj oblika:

a[SUP]n[/SUP]=b (ti si dao predlog x[SUP]3[/SUP]=125) prvo cu ti definisati sta znaci zapravo ovo n, to je exponent i on nam pokazuje koliko put mnozimo osnovu stepena samom sobom. U mom slucaju exponent je n dok je broj a osnova stepena, a stepen je ni manje ni vise no ceo broj a[SUP]n[/SUP]. E sad generalno to bismo zapisali ovako:

a*a*a*a ......
n puta​

Sto bi reklo sledece:

2[SUP]3[/SUP]=2*2*2 (n=3, a=2 ==>mnozim dvojku samom sobom 3 puta)
3[SUP]8[/SUP]=3*3*3*3*3*3*3*3(n=8, a=3 ==>mnozim trojku samom sobom 8 puta) ....

E sad ako postoji takva neka funkcija koja izgleda kao:
a[SUP]n[/SUP]=b, morala bi da postoji i neka njoj suprotna funkcija i to je deo do koga smo stigli koji ti treba i zove se koren, a posto je n exponent takav koren naziva se n-ti koren (cita se enti koren), Ti si dosada bio upoznat samo sa kvadratnim korenom verujem to je koren kod koga je n=2, zato se i zove kvadratni, dakle vi ste do sada radili samo stepene tj uglavnom ste radili sa stepenima sa exponentom 2ali moras polako da se pripremas sa malo komplikovanijim stvarima.
Primer:
2[SUP]2[/SUP]=4 To je vec veoma lako, ali kada imas:
x[SUP]2[/SUP]=4 Kako racunas x, tu se uvodi pojam kvadratnog korena
x=V4=2 (ako si nizi razred batali to da moze biti + - dva, ovo V je koren:))
Dalje:
3[SUP]2[/SUP]=9
x[SUP]2[/SUP]=9 ==>x=V9=3 itd itd To su sve laksi primeri medjutim sta ces sada:

2[SUP]3[/SUP]=8 To je jel ocigledno ali:
x[SUP]3[/SUP]=8 Ovo je vec problem, ovde trebas da uhvatis sledecu logiku, ,,Aham, imam neki broj x koji trebam da pomnozim tacno tri puta samim sobom da bih dobio 8 i ubrzo ces videti da je to 2,, , ali ti ne mozes pisati sve ovo kad resavas zadatak nego je u matematici uveden taj pojam n-tog korena, koji je u ovom slucaju kubni koren jer je n=3 (2[SUP]3[/SUP]=8)
Dake ako je data f-ja a[SUP]n[/SUP]=b njoj inverzna bice f-ja a=n-ti koren iz b, a pise se kako da ti objasnim sad :think: nacrtas normalan koren ali u ovom udubljenju ,,V,, oblika slova V stavi vrednost broja n, posto je kod nas u pitanju kubni koren stavices 3:)

Dakle da bi resio jednacinu x[SUP]3[/SUP]=8 ti ces zapisati x=treci koren iz 8(gore sam objasnio kako se pise simbolima), dakle ovo n je univerzalno a ti sad mozes imati n=2,3,4,5,6 ..... I to citas kvadratni(drugi), kubni(treci), cetvrti, peti sesti ... koren iz b

Ti si pitao za primer
x[SUP]3[/SUP]=125
x= treci koren iz 125 medjutim tebi to nista ne znaci za izracunavanje!?:lol:
Ali mozes resiti na vise nacina:
1.Logika
Aham neki broj x trebam tacno tri puta pomnoziti samim sobom da bih dobio 125, pa da ides redom 1 nije 2 nije 3 nije 4 nije 5 jeste:cool:
Na kraju krajeva ona vam nece dati veeeelike brojeve:roll:
2.Logika
Aham broj 125 kad malo bolje pogledas zavrsava se peticom i posto sad neki broj trebam tri puta pomnoziti samim sobom dakle logicno je da i taj broj u sebi ima 5 (jer 125 nikako drugacije ne mozes dobiti a da se mnozi jedan tte isti broj)
I sad 5, 15 ,25 .... odmah vidis sta je resenje:cool:
3. Logika
Je i matematicki najpouzdanija jeste rastavljanje na cinioce:

125 kada rastavimo dobijamo ni manje ni vise nego 5*5*5 Ima li potrebe reci da je resenje 5!?:roll:
To je to, ako ti neki deo ovde nije jasan pitaj ako imas jos neki primer za objasniti takodje pitaj:manikir:

Neko pitase za zbriku za srednju skolu iz fizike, ubedljivo najbolje su Krugove zbirke Natasa Celukovic ih je pisala:worth:

Uh...zahvaljujem, ali nishta mi to ne pomaze jer radim sa decimalnim brojevima, a stepeni su trocifreni, tako da ne mogu da upotrebim "logiku" da dobijem pocetni broj. Treba mi neka formula ili funkcija na digitronu.

5[SUP]3[/SUP] je bio samo primer.

Na internetu ne verujem ali mislim da u Excelu ima isto f-ja za izracunavanje n tog korena

Koja?
 
Pa znas kako, mozes malo da promozgas sam, ali ajde mozak danasnjim ljudima ne sluzi nicemu:cool:

2[SUP]3[/SUP]=8

2= 3-i koren iz 8

Pogle ova dva pa mi kazi sta zakljucujes, koren uvek mozes preobratiti u stepen tako da ovaj dole izraz mzoes napisati i kao 8[SUP]1/3[/SUP]=2

Isto tako npr 4[SUP]1/2[/SUP]=2 itd....

Tako da za svaki broj mozes naci koren koji te zanima tako sto ces napisati preko stepene funkcije:

=power(125;1/3) bice treci koren iz 125

ili

=(125^(1/3))

Kako god ti lakse ....

Generalno:

=power(a;1/n) bice n-ti koren broja a!



Pozdrav
 
Ajde treba mi pomoc oko jednog glupog zadatka ali sta cu kad sam glup:roll:

Napisite el. konfiguraciju valentnih elektona metala ciji katjon u soli MCl[SUB]2[/SUB] ima isti broj elektrona kao i anjon.Atomski broj hlora je 17.

Pobogu dal sam oglupeo da ovom raspustu ali kao debil crtkam i nikako da provalim sta je ovde caka:rumenko:
Idem ovom logikom
1.Cl ima 17 elelktrona (uslov)
2.Cl[SUP]-[/SUP] ima 18 elektrona (1==>2)
3.M ima 20 elektrona (4==>3)
4.M[SUP]2+[/SUP] ima 18 elektrona (uslov zadatka, 2==>4)

Pa je:

M:1s[SUP]2[/SUP]2s[SUP]2[/SUP]2p[SUP]6[/SUP]3s[SUP]2[/SUP]3p[SUP]6[/SUP]4s[SUP]2[/SUP]
 
Za 3s telo pređe put 12m bez početne brzine. Kolika je srednja brzina? Kolika je brzina tela na kraju tog puta? Zašto je brzina na kraju puta jednaka 2V[SUB]sr[/SUB]?:dontunderstand:

Stvarno ne znam aaabbbaaabbb......:confused:Ali valjda će se javiti neko ko zna.:)

Meni treba pomoć oko ovog zadatka:

Automobil koji se kreće ravnomerno ubrzano u šestoj sekundi kretanja pređe put 12 m. Odrediti ubrzanje automobila ako on polazi iz mirovanja.

Valjda će se i za ovo neko javiti:mrgreen:
 
Stvarno ne znam aaabbbaaabbb......:confused:Ali valjda će se javiti neko ko zna.:)

Meni treba pomoć oko ovog zadatka:

Automobil koji se kreće ravnomerno ubrzano u šestoj sekundi kretanja pređe put 12 m. Odrediti ubrzanje automobila ako on polazi iz mirovanja.

Valjda će se i za ovo neko javiti:mrgreen:

Ovo radis preko obrasca V=V[SUB]0[/SUB]+t*a
gde ti je V[SUB]0[/SUB]=0 jer krece iz mirovanja. Samo taj obrazac primenis. Isparvi me ako nije tacan ja sam ovo radio pre 4 godine poslednji put :)
 
Za 3s telo pređe put 12m bez početne brzine. Kolika je srednja brzina? Kolika je brzina tela na kraju tog puta? Zašto je brzina na kraju puta jednaka 2V[SUB]sr[/SUB]?:dontunderstand:

Srednja brzina se racuna pocetna plus kranja podeljeno sa 2. Ovde se ne zna da li je ravnomerno ubrzano ili se ubrzanje odvija po nekoj krivoj... Ali predpostavljam da je ravnomerno.

Kao sto rekoh srednja brzina se racuna pocetna + krajnja podeljeno sa 2. Posto ti je pocetna 0 onda se samo krajnja deli sa 2 pa na osnovu toga sledi da je krajnja brzina dva puta veca od srednje. :) Nadam se da si me razumeo
 
Stvarno ne znam aaabbbaaabbb......:confused:Ali valjda će se javiti neko ko zna.:)

Meni treba pomoć oko ovog zadatka:

Automobil koji se kreće ravnomerno ubrzano u šestoj sekundi kretanja pređe put 12 m. Odrediti ubrzanje automobila ako on polazi iz mirovanja.

Valjda će se i za ovo neko javiti:mrgreen:

Pogledaj formulu gore koju je nas dragi fizicar napisao:rumenko:

:cmok:

p.s i ja mislio ovu formulu ali nisam smeo da loopnem :D
 
Prilikom elektrolitskog dobijanja aluminijuma iz aluminijum-oksida na elektrodama se odvija sumarna reakcija: Al2O3 + 3C ---> 2Al + 3CO

Izracunati toplotu reakcija. Entalpija stavaranja Al2O3 je delta f H0 = - 1675,7 kJmol -1, a CO je delta fHO = - 110,5 kJmol-1. Da li je reakcija egyotermna ili endotermna?

da li neko moze da mi uradi ovaj zadatak i da mi malo pojasni???
 
Prilikom elektrolitskog dobijanja aluminijuma iz aluminijum-oksida na elektrodama se odvija sumarna reakcija: Al2O3 + 3C ---> 2Al + 3CO

Izracunati toplotu reakcija. Entalpija stavaranja Al2O3 je delta f H0 = - 1675,7 kJmol -1, a CO je delta fHO = - 110,5 kJmol-1. Da li je reakcija egyotermna ili endotermna?

da li neko moze da mi uradi ovaj zadatak i da mi malo pojasni???

Mogu ja mada sa starog nicka jer su mi moj banovali iz jedne glupe sale ali ok....:neutral:
 
Prilikom elektrolitskog dobijanja aluminijuma iz aluminijum-oksida na elektrodama se odvija sumarna reakcija: Al2O3 + 3C --->2Al+3CO

Izracunati toplotu reakcija. Entalpija stavaranja Al2O3 je delta f H0 = - 1675,7 kJmol -1, a CO je delta fHO = - 110,5 kJmol-1. Da li je reakcija egyotermna ili endotermna?

da li neko moze da mi uradi ovaj zadatak i da mi malo pojasni???

Dakle ovako, ovaj zadatak je iz oblasti hemije za koju verovatno vec znas i zove se termohemija, grama hemije koja se bavi izucavanjem toplotnih efekata prilikom hemijskih reakcija.Prepisacu ovu rekaciju da bi bila preglednija:

Al[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB]+3C--->2Al+3CO
E sad, da definisem, toplota reakcije, toplota bilo koje reakcije je toplota koje se ili oslobodi ili veze prilikom odgiravanja te iste reakcije, i u zavisnosti od toga sve hemijske reakcije se prema toplotnom efektu dele na endotermne, reakcije kod kojih se toplota vezuje i egzotermne, rekacije prilikom kojih se toplota oslobadja. Da bi ti odredila tip reakcije moras prvo odrediti toplotu reakcije tj da vidis da li se toplota oslobadja ili vezuje, to ces prepoznati tako ako dobijemo negativan rezltat negativan broj onda je egzotermna a ako je broj pozitivan onda je endotermna.Valjda:think:

E sad ovde imas jednu jedinu gormulu za primeniti koja glasi:

H=H[SUB]f[/SUB][SUP]o[/SUP][SUB]prozivoda[/SUB]-H[SUB]f[/SUB][SUP]o[/SUP][SUB]reaktanata[/SUB]

Ova formula se primenjuje u gotovo svim zadacima termohemije i bilo bi lepo a je zapamtis i recima bi glasila:
Toplota hemijske reakcije jednaka je razlici ukupne sume entalpija formiranja prozivoda i ukupne sume entalpije formiranja reaktanata.A sta je sad pa entalpija formiranja?!
Entalpija formiranja je kolicina toplote potrebna da se dovede ili odvede nekoj supstanci za njeno nastajanje zato se zove entalpija formiranja(entalpija=toplota, formiranja=nastajanja) i obelezava se sa H[SUB]f[/SUB][SUP]o[/SUP] najcesce mada mozes da je obeleavas i sa a,b,v,g,d,dj kako ti volja, cista formalnost.I ako malo bolje pogledas zadatak videces da su tebi entalpije u zadatku date za aluminijum oksid i za ugljen-monoksid. E sad sta je sa Aluminijum koji imas i sa ugljenikom?!Zasto nam tu nisu dali vrednosti za formiranje?!Zato sto je stvar dogovora hemicara da se racuna da su entalpije elemenata slobodnih tipa H[SUB]2[/SUB],Cl[SUB]2[/SUB],Al,Fe,Zn,P[SUB]4[/SUB],S[SUB]8[/SUB] ... I dakle svih elemenata u svom ovakvom obliku jednaka 0!
Sto ce reci da ce S[SUB]8[/SUB] gde god nastao u bilo kojoj reakciji imati H[SUB]f[/SUB][SUP]0[/SUP]=0 ne samo on nego i vodonik, hlor, brom jod ali pazi samo u molekuslom obliku tipa H[SUB]2[/SUB]

E sad ima jos jedna stvar koju ti nisam rekao a ne znam da li znas u vezi sa onom formulom a to su termini reaktanat i prozivod?!Reaktanati su sve supstance koje ucestvuju ureakciji a prozivod sve one koje nastanu u reakciji generalno levo se reaktantni a desno prozivod.

Sada kada sve znamo mozemo malo ukomplikvoato stvar i primeniti formulu

H=(H[SUB]f[/SUB][SUP]o[/SUP](Al)+3*H[SUB]f[/SUB][SUP]o[/SUP](CO))-(H[SUB]f[/SUB][SUP]o[/SUP](Al[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB])-3*H[SUB]f[/SUB][SUP]o[/SUP](C))

Mozda a verujem sigurno su te zbunile ove trojke ovde ali ako pogledas jednacinu pocetnu i jedinice u kojima su ti date entalpije formiranja to nije nista cudno, zasto jedinice su kJ/mol dakle po molu, dakle ove toplote vaze samo za jedan mol jedinjena a kako ti imas i tri mola CO i tri mola C moras pomnoziti trojkom.

Sada kada znas da je
H[SUB]f[/SUB][SUP]o[/SUP](Al)=0
i
H[SUB]f[/SUB][SUP]o[/SUP](C)=0
Mozes ih izbaciti iz izraza i reci:
H=3*H[SUB]f[/SUB][SUP]o[/SUP](CO))-(H[SUB]f[/SUB][SUP]o[/SUP](Al[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB])

I kada ubacis brojne vrednosti dobijas:
H=3*(-110.5)+1657.7=+142502kJ

Sto nas navodi da kazemo da je ova reakcija endotermna

Nadam se da je jasno i da nisam nigde pogresio:think:
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top