Престанак учења латинице у школама у Србији...

Да ли сте за обуставу изучавања латинице у српским шко

  • Да

    glasova: 9 18,8%
  • Не

    glasova: 39 81,3%

  • Ukupno glasova
    48
  • Anketa je zatvorena .
D-Devil:
Globalizacija uzima svoj danak. Iako mi se cirilica svidja kao pismo, izuzetno mi je komplikovano da je koristim u svakodnevnom radu i zivotu, posto mi je posao 100% vezan za racunare, cak ni Windows na srpskom ne koristim, posto sam osnove racunarskih tehnologija stekao pre vise od 20 godina. Onda je sve bilo na engleskom i latinici, imali smo tek par pojmova na srpskom jeziku. Rusi su imali veoma bolan, skup i dugotrajan proces "rusifikacije", ali u njihovom slucaju to se isplati jer ih ima 200 miliona, kod nas je to takodje moguce, ali ostaje pitanje da li je i isplativo. Moje je misljenje da do ukidanja latinice u skolama nece doci, jer bi to bio dzinovski korak u nazad za Srbiju.

Грци једини на свету пишу грчким писмом, па им не то смета да се укључују у европске токове!

Људи, као ти сада, често мешају језик и писмо! Свакако да је данас неопходно знати енглески језик, и сходно томе - енглески алфабет!
Али, ако говориш и пишеш на српском, гајева латиница нема никакву предност у односу на ћирилицу.
 
Pobrkali ste dijaloge.
Uostalom, možemo učiti ćirilicu ali latinica će biti nametnuta.
Vidite, već u četvrtom razredu počinjemo sa učenjem stranog jezika.
Nemački i Engleski a biće i Francuski - nisu na ćirilici

Ди си из а тејбл
Дис из а грамофон
Д грамофон из он д тејбл
Ди ис из а рекорд
Ди ис из а рекорд
Ди ис из а рекорд

Mени се чини да си ти побркао појмове ЈЕЗИК и ПИСМО!
Тачно је да енглески и немачки нису на ћирилици, али нису ни на гајевој латиници!!!

Да ли би једном Енглезу значило да прочита следеће (а написано латиницом):

Dis iz a tejbl.
Dis iz a gramofon.
A gramofon iz on d tejbl?

И Грци, и Арапи, и Кинези, и Јапанци...и толики други народи уче енглески и користе се њиме, али им не пада на памет да зарад учења страног језика потисну своје писмо!!!
 
И, као одговор на тему - нисам за то да се прекине учење Гајеве латинице у школи, али јесам за то да се ћирилици да место које заслужује!!! Значи, нека се латиница учи само ради опште културе, а да се инсистира на употреби ћириличног писма у писању!

Додуше, у људима је још јака свест из комунистичких времена како је писање ћирилицом нешто ''националистичко'' и како ћирилица угрожава ''народе и народности''...бла, бла...
А онда, као потврду тезе, налете на ликове попут овог МИХАЈЛА....бррррр.....па се сваком смучи и ћирилица и све српско!
 
Ćirilica u školama ima mesto koje zaslužuje. Uči se već u prvom razredu i zvanično je pismo i u sim školskim spisima. Ne vidim razlog za raspravu...deca treba podjednako da znaju i koriste oba pisma. Uostalom, nije li cilj da nauče štošta... ili ih iz nekih razloga treba ostaviti uskraćene spoznaje i korišćenja da pisma? Mislim, pa to je glupo..
 
Ћирилица НЕМА место које заслужује!
У ужој Србији она је заступљена са око 20%, а у Војводини око 13%!
Значи, чак није ни једнако заступљена као латиница, нема чак ни равноправан третман у општој употреби!
Многи учитељи и наставници још увек нису информисани да је ћирилица званично писмо у Србији и једнако форсирају писање латиницом и ћирилицом, а многи наставници математике, хемије, физике инсистирају да ћаци њихове предмете пишу искључиво латиницом! С обзиром на то да су окружени искључиво латиницом, у школи, у медијима и натписима, онда се ђаци пребаце на латиницу. Знање ћирилице остане само на нивоу знања читања, а латиница постане једино писмо које се активно употребљава!

Last dance, зашто не куцаш један пост ћирилицом а један латиницом, aко већ подједнако користиш оба писма?
 
Hellen:
Грци једини на свету пишу грчким писмом, па им не то смета да се укључују у европске токове!

Људи, као ти сада, често мешају језик и писмо! Свакако да је данас неопходно знати енглески језик, и сходно томе - енглески алфабет!
Али, ако говориш и пишеш на српском, гајева латиница нема никакву предност у односу на ћирилицу.

Ma vi bre mesate jezik i pismo, Srpski je Srpski i na Cirilici i na Latinici, znaci ako ne pisem cirilicom onda ne pisem Srpski. Koje su to nebuloze. Pa na kom jeziku ja govorim??
 
Last dance:
Zato što sam profesor jezika, i nemam potrebu za "preterivanjem" šta i koliko. Mislim da, na osnovu mog iskustva, ona statistika baš i nije tačna...

Претеривањем?
Ако се једнако знају и користе и ћирилица и латиница, зашто их ти , као професор језика, не користиш?
Ова статистика није рађена на основу ''личног искуства'' него на основу истраживања.

Узгред, кад смо код личног искуства, вечерас отворих фрижидер и погледах: НИ ЈЕДАН ЈЕДИНИ НАЗИВ ПРЕХРАМБЕНОГ АРТИКЛА НИЈЕ ИСПИСАН ЋИРИЛИЦОМ!
Садржај фрижидера (обратити пажњу на писмо, а не на артикле:lol: ):
Млеко Млекаре Нови Сад (на којем пише и на енглеском, и на немачком и на италијанском, али нема ћирилице!) , маргарин Добро јутро- Зрењанин, шабачки фета сир, Полимарк кечап, Дијамант мајонез, Топико салама, вино Палић, Горки лист-пелинковац, Аква-вива вода, Фриком сладолед....
 
Last dance:
Zato što sam profesor jezika, i nemam potrebu za "preterivanjem" šta i koliko. Mislim da, na osnovu mog iskustva, ona statistika baš i nije tačna...

Да ниси професор ХРВАТСКОГ...или чекај, БОСАНСКОГ (БОШЊАЧКОГ)?!

Или је ипак у питању МАТЕРЊИ језик?
 
sound_of_my_life:
I sad treba nasilno da se izbaci latinica? Onako, u inat?

ШТО ПРЕ ТО БОЉЕ.

Не насилно и не у инат. Једноставно заменити учење ћирилице учењем на пример енглеског алфабета и спеловања, или нечим другим. Све би после тога постепено дошло на место. Новине би се најкасније по изласку тих нових генерација из школе преорјентисале на ћирилицу јер не би имао ко да их чита, издавачке куће такође.
На пример што је нарочито занимљиво то би морали, хтели не хтели, да учине и господа са Б92 код којих ћирилица постоји само у фрагментима. Када "Марко оре друмове", или код "Timoфejeva" јер иначе ћирилица не постоји за ту телевизију.

И у овој теми коју сам отворио не ради се само о томе да ли просто треба укинути латиницу, већ и да ли евентуално то меже бити од користи. Да ли деца енергију коју улажу у тај сизифовски посао могу паметније да искористе.
 
Ja svoju ćirilicu i svoj maternji (srpski) jezik ne dam ni za šta...ali potrebno je i latinično pismo: engleski jezik(po reformi obavezan u svim školama od 1. razreda i to pozdravljam), formule u fizici i hemiji i da ne nabrajam. Pa pored gomile stvari koje deca uče- zašto bi bila uskraćena za poznavanje latiničnog pisma i engleskog alfabeta? Ja koristim, zaista, oba pisma, zavisno od toga gde i šta pišem... i ne vidim u tome nepoštovanje svog jezika, pisma, nacionalne pripadnosti ili već čega drugog. Meni su lično u životu potrebne širine...
 
Nisam čitao svih pet strana diskusije ali vidim da su se emocije rasplamsale. Nemam namjeru da se svađam bilo s kim iako mi je jasno koliko provokativno nekima može zvučati ovo što ću napisati.
Kao prvo, apsolutno nisam ni za kakvo ukidanje latinice, a ni ćirilice, jer mislim da narod koji ima pisanu kulturu na dva pisma može biti samo bogatiji. Ipak, čini mi se da sve ovo insistiranje na ekskluzivnosti ćirilice ima korijen u tjeranju inata prema cijelom svijetu i mazohističkoj želji da se dodatno izolujemo od onih koji nas ionako ne vole.
Zanimljivo da je u istoriji bilo sasvim suprotnih primjera. Recimo, kad je Ataturk provodio reforme u Turskoj izbacio je arapsko pismo i uveo latinicu, da bi Tursku približio evropskoj civilizaciji. Poslije toga, kao što vidimo, Turci nisu prestali biti Turci. Slično se desilo i u Rumuniji, negdje dvadesetih ili tridesetih godina 20. vijeka, kad je izbačena ćirilica i uvedena latinica, pa je rumunska kultura poslije toga doživjela pravi procvat, jer je postala korespondentnija sa Evropom.
Kažem, nisam za ekskluzivnost niti jednog od naša dva pisma, ali svakodnevni život pokazuje šta je logični izbor većine ljudi.
 
Baby~Girl:
Pa ovako...mislim da dolazecim generacijama ne treba uskratiti poznavanje latinicnog pisma jer se ono koristi u knjizevnosti,na znacima,u novinama,na prehrambenim proizvodima...u svakodnevnom zivotu i cak i ako neko pise cirilicom on neizostavno treba da zna i latinicu

:lol:
Наравно да се слажем да не треба ускратити познавање латинице....али зар не мислиш да би било логичније да произвођачи прехрамбених производа и издавачи новина пређу на ћирилицу (која је званично писмо у држави) , него да се цео народ прилагођава њима???

Мислииим, аргументација ти баш није јача...
 
BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BANUJTE OVU PICKU STO MI UKRO NICK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Hellen:
И, као одговор на тему - нисам за то да се прекине учење Гајеве латинице у школи, али јесам за то да се ћирилици да место које заслужује!!! Значи, нека се латиница учи само ради опште културе, а да се инсистира на употреби ћириличног писма у писању!
Hellen, реци ми само једно: да ли форсираш ћирилицу на писменим задацима?
Ми смо у средњој школи могли да користимо оба писма...Значи, имали смо слободу, профа није хтела да се замајава тиме. Једноставно,није је било брига.
Само не могу да схватим да неко студира српски језик и књижевност и хвата белешке латиницом...То ме ужасно иритира.
Btw, ditto све што си казала! :)
 

Back
Top