Prekretnica II svetskog rata

Pa dobro Monty...:) nije sija nego vrat.....Hartman je samo jedan iz plejade vrsnih nemackih pilotskih asova....:)
A i prica o Bismarcku koju znas vrlo dobro....na sta te sve asocira......odlicna tehnika,vrsni strucnjaci,koji su radili brod itd.
Mislim stvarno su imali odlicna oruzija i savrseno ljudstvo....tu i tamo.
Ali druga je stavr sto pobednici pisu istoriju pa se tako malo zna o Vermacht-u i Luftwaffe-u i Kriegs marine-u.
Iako su bili porazena strana i ona zla...kako je svi predstavljaju....oni su imali svoje tihe heroje ciji heroizmi tesko dolaze na videlo i tek ce mozda za koju godinu nesto izaci na svetlost dana.I to zahvaljujuci ovom Internetu....:)

Eto toliko za sad od mene ako se bas ljudi interesujete za ovo slobodno odgovarajte na temu.

A za Montija ......u Kraljevu je bila Luftwaffe padobranska skola.....;) odnosno Fallschrimjager schule
 
...znam, znam... :wink:
...pre godinu-dve u nasem muzeju, u KV, je bila izlozba na kojoj je bila i fotka na kojoj je H. Himler u poseti nemackim trupama, tj. SS-u u KV...
...mislim da je to bilo 1942. god., i nakon posete Hitlera Magdeburgu, iliti Mariboru, to je bila poseta najviseg zvanicnika nekom gradu pocivse nam domovine...
...on je tom prilikom na aerodromu pozdravio padobrance, etc, etc...
...no, zanimljivo je i da je sa KV aerodroma krenuo desant na Drvar... :roll:

...sto se tice nemacke tehnike, i vojne organizacije u prvim godinama rata, tu se slazem sa tobom...
...dovoljno je samo pogledati dizajn ME-262, Schwalbe-a 8) ...chudo...
 
Naravno Monty..... 8)
me 262......a sta kazes za onaj HE-162,cini mi se za 60 dana su ga napravili ili krace....nemogu da se setim ...nesto me memorija izdaje u zadnje vreme..:)
Ali nisam znao ovo za Himmlera......veoma interesantno.....pa fino.Eto jos jedna info. koja nije mogla da se dobije redovnim kanalom odn. u skoli ili u nekoj literaturi sveopstoj.
Nego nest mi se cini da samo nas dvojica na ovom forumu razmenjujemo misljenja a,??????
Ajde ljudi ukljucite se malo.....;)
Nego jesi li znao da je kod Grocke blizu Beograda pogginuo Walter Sttetner komadant 1. brdske divizije koja je 1942 osvojila vrh Elbrus na Kavkazu.
Inace bio je nosilac Viteskog krsta sa macevima i porodica mu je vlastelinska od Grabenhoffena,a on je bio Walter Stettner Ritter von Grabenhoffen......cudo od coveka.I pogibe ovde kod nas.General pukovnik.....cini mi se....aj sad ti...:)
 
Pozdrav za Monntya i fridriha !!!!!!

Samo napred....

Moje skromno misljenje da smo mi imali srece,
jer da Svabe nisu imale Hitlera na celu,
nas ne bi bilo.

U krajnjoj liniji, Hitler je radio protiv nemackog naroda, ne samo protiv celog sveta,
tj. britanske i americke dominacije. A mozda su ga i oni protezirali...

Ko zna?

Dajte jos neke zanimljive podatke.
Monti i friz, javite se na private.

Odakle se tako dobro informisete?

Tih prica nije bilo u zvanicnoj istorijskoj citanci...
 
Heh........e pa da Mickey Mouse sa tompusom...stvarno je Galland bio faca.Najmladji general Luftwaffea.Umro je 1992...zamisli.:)
Radio je u Lufthansi kao i svi uglavnom nemacki piloti.Cak se par puta i sastao sa pilotima RAF-a posle rata na druzenjima.On je posebna prica.....
A Erich Hartmann je cak napusio Hitlera krajem 44 u Rastenburgu posle atentata kada su mu trazili da preda licno naoruzanje pri ulasku u bazu.Samo se okrenuo i napusio strazare i ipsovo Hitlera.Naravno niko mu nije nista mogao.Cak su ga molili da se vrati da je u pitanju zabuna itd.
I Priller je bio faca......Josef Priller....:)
A gladiatora interesuje odakle nam podaci.....godine skupljanja citanja istrazivanja,kopanja po knjigama,itd.
Evo samo za tebe ....na Avali je dva dana pre pogibije gen.Stettnera poginuo od prijateljske vatre i gen. Willi Schneckenburger....bivsi komadant nemacke vojne uprave u Bugarskoj i ispektor oklopnih jedinica.
A iz Kraljeva je poleteo za Drvar 500.SS bataljon.
Ima jos mnogo stvari samo ne mogu da se setim bas svih.Ta beogradska operacija je bila mnogo cudna ali to ce mo nekom drugom prilikom.
Puno pozdrava.....:)
 
...well, sto se tice mornarice, tu znam samo usputno po nesto...
...od tehnike IISR mene interesuje avijacija i oklop...
...na prethodnoj strani sam pomenuo Tank War od Pjekalkijevica (ubio bih se da jos jednom napisem ime u originalu), sjajna knjiga, citao, ali taj frajer je napisao i Air War, sa istim konceptom...
...nazalost ne mogu da se nadju kod nas, sem mozda da se naruce preko IPS, ili preko Amazona, tamo sam ih video, i jos brdo sjajnih knjiga...
...a postoje i dobri sajtovi sa tematikom koja te interesuje...

...zanimljivost za Hartmanna, nadimak mu je bio "Bubi" - deckic...
...a prvi avion koji je oborio bio je IL-2 Sturmovik, ciji su delovi ostetili njegov avion, tako da je morao da prinudno sleti na "trbuh" aviona...
...Ruski pilot je takodje preziveo, i posle rata njih dvojica su se jednom prilikom i sreli...

...a Galland je inace bas bio fazza, sa holivudskim likom i drzanjem... 8)
...poznat je i po brojnim modifikacijama njegovog Bf-109, cuveni messer, od kojih je totalno najludja ona sa ugradjenjim upaljacem za cigare... :lol:
...neko vreme je radio i u Argentini, u njihovom RV...
 
Evo za Gladiatora sjajne knjige na njegovu temu konspiracije...:)
Od Waltera Schellemberga "Memoars".Inace on je bio shef SD.To ti je politicka tajna sluzba.....odnosno sluzba SS.Genijalan knjiga....:)Neces verovati kad budes procitao...npr.kako je radila berza sve vreme rata u Svedskoj i Svajcarskoj.Nemci kupovali od Amera chelik....za vreme rata....:)Slicno kao ova nasa afera sa strujom i bankama.Cool knjiga.....ondak za Montija ...:) da vididmo...ah da Verlorene Siege od Meinsteina feldmarshallla.....vidis mogao bi da potrazis i memoare od von Mullenthina..On je bio nacelnik obav.sluzbe Africkog korpusa.Sjajna knjiga....e sve ove knjige postoje na srpskom .....samo se treba potruditi i naci ih.

Eh.....Galland sa njegovim brchicima....:)Da,njega su oborili Ameri u Me-262 odnosno pogodili su ga u motor i morao je da sleti .....i to bas na americki aerodrom...:).
Nego sta kazete za Hansa Rudela....on je napisao knjigu "Stuka pilot".On je tek bio faca.....
A Doenitz.....i Kriegsmarine ko sto kaze Gladijator da ga mnogo interesuje.....ehhh to je bas malo opsirna tema.Ali neki drugi put.......pozdrav i vidimo se sutra.
 
Neko je lepo rekao da se ne moze reci da je bilo jedne prekretnice. Bilo je tu svega do onih vec spomenutih detalja oko korupcije, partijske podobnosti, Fermija...Drugi svetski rat je tzv. totalni rat i ne moze se svesti samo na vojne operacije.
Ako ipak pokusamo da svedemo na to, posto je pokretac ovog topica laicki tako zamislio pitanje hajde da budem dobar pa da ukratko iznesem supstrat mojih znanja.
Teziste rata je bila Evro-Azijsko Africka kopnena masa, rat na Pacifiku je bio manjeg znacaja i to su i sami saveznici pravilno zakljucili -prvo Nemacka (uz prvo izbacivanje Italije iz rata) pa cemo lako sa Japanom. Dake redom:
Prva i kardinalna Nemacka greska-Denkerk i pocetak bitke za Britaniju.
Posle brilijante pobede nad Francuzima, losha Hitlerova procena da ce lakse privoleti Engleze na mir ako ih ne ponizi pa je zaustavio Guderijanove tenkove nadomak Denkerka i omogucio Englezima da izvuku oko 300 000 vojnika. Po priznaju samih Britanca da su te snage bile unistene ne bi imali sa chim da brane ostrvo i bili bi prinudejni na mir po nemackim uslovima. Posto su Britanci odbili mir Hitler je josh uvek imao shanse da dobije rat protiv Britanije ali pogresna taktika narocito prvog dela vazdusne bitke za Britniju (da ne ulazim u detalje) omogucuje Britancima da sacuvaju lovacku avijaciju od unistenja i samim tim sprecavanje nemacke vazdusne premoci nad ostrvom i posledicnog devastirajuceg bombardovanja.
Zatim sledi josh jedna greska gde su Britanci mogli biti baceni na kolena. Potpuna neizaintresovanost Hitlera sa rat u Sev Africi (zbog opsednutosti Napoleonovim pohodom na Rusiju) . Nemci tamo salju samo jedan tzv Afr Kor koji nikad nije bio korpus u pravom smislu-snaga nemackih trupa(bez italijanskih) je bila neshto vishe od dve jace divizije. Samo zahvaljujuci Romelovoj umesnosti borbe dole su trajale koliko su trajale. Da su samo malo vece snage usmerene tamo(nekoliko divizija koje u poredjennju sa milionskim trupama kasnije na istoku deljuju kao kap u moru) zauzeo bi se Suec, Bliski istok, posledicno ostatak Afrike sa kolonijama bogatim sirovinama ,unistena Britnaska mornarica u Mediteranu, izaslo bi se na obalae Crvenog mora i Indijskog okeana i uz Japance sa druge strane unisteni Britanci u Indiji. Tako da Japan ne bi zavisio od Americke nafte i ne bi bio primoran da ulazi sa njima u rat...Britanija bi bila izbacena iz igre i napad za rusiju bi mogao poceti tamo negde 1945-46 kada je i planiran a mozda do njega uopste nije ni moralo da dodje jer potpunom kontrolom Evrope, nalzista nafte na Bliskom istoku, sirovina iz Afrike kao i Japanskom kontrolom istoka stekla bi se apsolutna svetska dominacija.....
Strateski, rat je tada vec bio izgubljen mada josh tako nije izgledalo-chinilo se da je Nemacka na vrhuncu. Sa otovorenim frontom na zapadu i u Africi Hitler menja plan i odlucuje se za napad na SSSR 1941. U takvim oklnostima rat protiv SSSR-a nije se mogao dobiti nikako, jedino bi mogao trajati nesto duze da je ova ili ona operacija prosla bolje(mada mnogo toga su i Rusi mogli odraditi bolje)-da ne ulazim u analizu operacija 1941 i 1942(prakticno Staljingradska bitka)znam ih odlicno...Jednostavno chiste brojke-velicina resursa i snaga saveznika nije se mogla nadomestiti nikakvim brilijantim vojnim pobedama. To sto je napao Jugoslaviju :D , pa zato izguibio rat, nemojte biti smesni.
 
Cheaf:
Greska Hitlera,njegovi generali su imali odlicne planove ali Hitler ih nije slusao 8)

...da...neverovatno je da je Adolf Hitler poslao armiju (...a nakon anektiranja Austrije, porazene Poljske, osvojene Francuske, Belgije i Holandije...Engleske koju je samo njegova dobronamernost u prvim godinama II sv. rata stitila od totalnog bombardovanja...), potpuno nepripremljenu za zimu, na Sovjetski savez...
...prevideo je pouke I sv. rata i Napoleonovu sudbinu, sa kojom ga je vezivala najtajanstvenija simetrija brojeva...
...Vodja je zatvorio oci pred Klio i sanjao...

...a, epilog Staljingrada je Berlin 1944. godine.
 
Leni je bila ispred svog vremena.....i dan danas koriste njene tehnike za rad sa masovnim scenama ....ona je bila genije svog vremena.... :P

Ali jos upecativljija zena odn.devojka u to vreme je bila ako se nevaram Hana Reisch...Monty ce me ispraviti ako nisam u pravu.Vidis ona je u zadnjiom danima Reicha letela avionom iznad Berlina...cini mi se da je to bio 1 ili 2 maj. i uspela da ostane ziva.

Ali ima jos mnogo heroina ......ali neki drugi put....pozdrav za Enu...koja se odlicno razume u ove nase "muske" teme.
 
Rajhsfeldmarsal Keitel u svojim memoarima ( na engleskom In service of the Third Reich - moze se
downloadovati ) kaze da je Barbarossa trebala
poceti polovinom maja, ali je neplanirani napad na
Jugoslaviju zbog 27. marta odlozio tu operaciju, te
je upravo tih mesec i po dana kasnije Nemcima nedostajao da zauzmu Moskvu.
 
Njivanin:
Rajhsfeldmarsal Keitel u svojim memoarima ( na engleskom In service of the Third Reich - moze se
downloadovati ) kaze da je Barbarossa trebala
poceti polovinom maja, ali je neplanirani napad na
Jugoslaviju zbog 27. marta odlozio tu operaciju, te
je upravo tih mesec i po dana kasnije Nemcima nedostajao da zauzmu Moskvu.
Na budalshtine ovog tipa ne bi trebalo odgovarati. Prochitaj moj topic malo vishlje pa ce ti biti jasno. Dakle u datim oklnostima Nemci nisu mogli dobiti rat protiv SSSR(a naorchito ih u tome nije omeo napad na YU), a ko iole neshto zna da borbi za Moskvu nije ni bilo, jer su Nemci samo sa par iznurenih jedinca (vecina divizija svedena na trecinu)i skoro potpuno ostavshi bez oklopa dosli u shume podmoskovlja odakle su ih Rusi u kontraofanzivi isprashili 200km unazad. Nemci su bili daleko, daleko od bilo kakvog osvajanja Moskve vec su spasavali zivu glavu(po nekim istoricarima je tu jedino uspela Hiterova naredba da nema povlachenja jer bi u suprotno chitava grupa armija centar dozivela potpuni kolaps i unishtenje) i nikakvav napad u maju ne bi pomogao..jedino bi rat trajao mozda koji mesec duze...
PS. U krajnjoj istanci da su uz pomoc svih svetaca i zauzeli Moskvu opet bi izgubili rat(Nemacki plan za Barbarosu, da bi dobili rat je bio da do zime izbiju na liniju Arhanglesk-Astrahan. Znash li gde je to?)
 
Mi apsolutno nemamo veze sa tim dogadjajem.
Jeste cinjenica da je izgubio mesec dana na nasu zemlju ali to sve nema nikakve veze u odnosu na SSSR.

Jednostavno je .....sto bi rekli ...puko.
Stigao je tu na nekih 50 km od Moskve,neke jedinice su cak dosle maltene do grada i to je sve.

Nema sta napad na Rusiju je cist strateski promasaj.
Ako je vec hteo mogao je da je napadne kad toliko ojaca i nabaci savremenije naoruzanje.....a to je negde 44.

Caos svima i pozdrav za Enu :wink:
 
Njivanin:
Nisam rekao da bi Nemacka dobila rat, vec sam samo naveo ono sto je Keitel napisao, ako si ikada cuo za njega.
Nisi ti rekao ali si citirao njega koji je to rekao. A nisi naveo da nije bio u pravu. Pa shta ja da mislim :? A ima memoara i memoara i svaki general posle rata voli da malo nashminka svoju ulogu .. eto samo malo mu je falilo da pobedi ali ga zeznule oklonosti :D
 
...da, nemacki izvori jesu bili najtacniji, pogotovo u prvim ratnim godinama...
...kasnije su i oni malo frizirali, ali ubedljivo najludji u friziranju su u prvim ratnim godinama bili Briti, i tu su zeznuli cak i Italijane...

...jedna od super prica je i ona kada su Romela optuzili za nefer ratovanje... :lol:
 
.......Ehhhh,Galland,pa kreno chovek na zurku sa Me-109 sa wingmanom....i ondak negde na pola puta naleti bezveze na Engleske bombardere.Borba je bila kratka ali jebitacna.Englezi se vracaju sa cetiri manjka,a Galland nastavlja da ide na zurku.E sad mogu li zamisliti coveka u beloj paradnoj Luftwaffe uniformi..koji naravno kasni na zurku,sav happy sto je dodao jos dva na svoj bilans.

COOL lik.
Ma pisali su sve i svasta.....Englezi...haaahhaahahah
 

Back
Top