Prehlada bebe

ok.
shvatila.

nego, kad cemo moci da krenemo da izlazimo malo napolje, kako ne bih preotela marini mesto na kauchu kod WdW? (pilule preskachem, ipak sam dojilja, nisam za medikamente... :D)

Pa, ako ne slušaš one babske "ne pre četrdeset dana, a onda u tri kuće"- možeš odmah sad: sunce zašlo, nije više tolika vrućina, staviš bebca u kolica i pravac jedan krug po parku...Ja sam i u razgledanje radnji išla...:lol:
 
Pa, ako ne slušaš one babske "ne pre četrdeset dana, a onda u tri kuće"- možeš odmah sad: sunce zašlo, nije više tolika vrućina, staviš bebca u kolica i pravac jedan krug po parku...Ja sam i u razgledanje radnji išla...:lol:

Apsolutno, temperatura da nije veca od 30 stepeni, sunce da nije jako, znaci 6-7 popodne, dete u bodic sa kratkim rukavicima i vozi Misko! (a kauch ti je uvek na raspolaganju, radim bolje od pilulica - kazu! :) )
 
skroz se izgleda prehladio...
chini mi se da mu je infekcija preshla sa oka na nos... (doshao je iz bolnice sa natechenim okom, koje sam revnosno zalivala bebi solom pa se povuklo...)

u medjuvremenu, ja brojim svoj 20ti dan u kuci i nije mi svejedno.
pomalo se osecam potishteno, pomalo me grize savest shto, eto, ne mislim konstantno o bebi, vec imam i te sumanute ideje da izadjem napolje....
pomalo sam snuzzdena shto sam tek na pochetku i mislim da ovakve krize ne bi trebalo da me hvataju tako rano... (ej bre, tek stizze zzima i boravak u domu slatkom domu...)

eto.
sad sam se izjadala.
sad mi je lakshe.
odo` da popijem kafu.
 
To je sve normalno za pocetak, i panike na svaku prehladu, i zelja da se sve ostavi i pobegne negde bar na trenutke, i zelja da se ima i neki zivot mimo bebe. Polako. Gledaj da ga ostavis bar kad spava nekome i da odes na sat dva u prodavnicu, na pijac....A za slinav nos i oteceno oko ne brini, to su ti mala deca: sve je jako blizu - i nos i oko (suzni kanal kratak i prohodan za infekcije) i nos i grlo i uho (preko kratke siroke eustahijeve tube sve vrlo brzo ode na uho ako ga ima u nosu i grlu). NIsta za uzbudjivanje, pokusaj da se ne stresiras previse jer beba najvise od svega oseca tvoj stres i strah. Ako si ti smirena i beba ce biti, ma koliko d aje bolesna. Ne daj se.
 
skroz se izgleda prehladio...
chini mi se da mu je infekcija preshla sa oka na nos... (doshao je iz bolnice sa natechenim okom, koje sam revnosno zalivala bebi solom pa se povuklo...)

u medjuvremenu, ja brojim svoj 20ti dan u kuci i nije mi svejedno.
pomalo se osecam potishteno, pomalo me grize savest shto, eto, ne mislim konstantno o bebi, vec imam i te sumanute ideje da izadjem napolje....
pomalo sam snuzzdena shto sam tek na pochetku i mislim da ovakve krize ne bi trebalo da me hvataju tako rano... (ej bre, tek stizze zzima i boravak u domu slatkom domu...)

eto.
sad sam se izjadala.
sad mi je lakshe.
odo` da popijem kafu.

treba malo da izađeš...ostavi bebana nekome sat vremena dok spava i idi oko bloka prošetaj da se izluftiraš...videćeš kako ćeš se preporoditi...a za prehladu ne brini,i moj sin je imao sa 15 dana i to zimi,fiziološki rastvor je čudo...u nosić,i sa kakom će izaći sav sekret,samo imaj malo strpljenja...nemoj kriviti sebe,to se dešava bebama,i nemoj puno da ga utopliš,njihov termometar je drugačiji od našeg,ako je nama toplo,njima je još više...samo tanak sloj više ga oblači nego što si ti obučena....
 
skroz se izgleda prehladio...
chini mi se da mu je infekcija preshla sa oka na nos... (doshao je iz bolnice sa natechenim okom, koje sam revnosno zalivala bebi solom pa se povuklo...)

u medjuvremenu, ja brojim svoj 20ti dan u kuci i nije mi svejedno.
pomalo se osecam potishteno, pomalo me grize savest shto, eto, ne mislim konstantno o bebi, vec imam i te sumanute ideje da izadjem napolje....
pomalo sam snuzzdena shto sam tek na pochetku i mislim da ovakve krize ne bi trebalo da me hvataju tako rano... (ej bre, tek stizze zzima i boravak u domu slatkom domu...)

eto.
sad sam se izjadala.
sad mi je lakshe.
odo` da popijem kafu.

Nema potrebe da se toliko brineš, koliko se sećam, ti si se porodila nekoliko dana posle VTP i čini
mi se da si rekla da je plodova voda bila zelena, što znači da je bebac proveo u istoj više vremena nego
što je bilo potrebno .. samim tim se i nagutao i mekonijum je bio u istoj, odatle potiču te tzv.infekcijice..
Nije to ništa, i mojoj beki je bilo slično pa je Bogu hvala prošlo.. Samo strpljivo, čisti oko fiziološkim
rastvorom, stavljaj mu i u nosić, nemoj da se obeshrabriš što dugo traje, mojoj beki je tek pre petnaestak dana prestalo da krmelja oko a rodila se pre dva meseca...

A što se krize tiče, normalno je..
Pošto dojiš, nakon podoja uspavaš bebana, obučeš se lepo, tata neka
bude sa njim a ti pravac u šetnju, prijaće ti da "vidiš sveta" ...
Teško je kada pre porođaja živiš aktivnim životom a onda si od jednom vezan za kuću, posvećen
samo bebi, barem jedan kraći period.. Kad se prilagodite svi na situaciju onda je sve lakše ;)
Pozdrav
 
da, da.
primetila sam da mi je sasvim dovoljno da me neko odmeni pola sata.
i onda sam k`o nova.
a primetila sam i da mi prija da se grlim i mazim... :D

hvala vam puno na savetima.
stvarno ste prave lafice. :D
 
Da li je potrebno bebu (6,5 mj.) kod svake prehlade voditi lekaru temperaturu nema,ponekad se nakaslje ali nosic je zapusen (ukapavamo fizioloski rastvor) prvih dana je bilo curenja pa smo to izvlacili nekakvom pumpicom ciji jedan kraj stavim sebi u usta a drugi bebi u nos ali sad je sekret valjda malo gusci pa ne uspevam bas medjutim nas brine sto mi se cini da se malo cuje (ponekad) skripanje u plucima a u nosicu se stalno cuje krkljanje dok dise znam da ima negde dublje u nosu tog sekreta ali nikako da ga izbaci..
 
Da ne otvaram novu temu, posto je prehlada u pitanju. Moj sin ima 2,5 godine i pre nedelju dana je poceo da slinavi (taman kad je krenuo onaj period hladnog vremena), sekret je prvo bio vodnjikav i providan da bi prerastao u gust, zut. Naravno posle par dana je poceo i da kaslje. Posto je kao beba cesto obolevao od upala usiju, odmah smo ga odveli kod lekara, ona ga je pregledala, rekla da nema nista, cista pluca, grlo nije crveno, usi dobro, ali ipak prepisala Cefaleksin i Operil za nos. Evo danas mu se terapija zavrsava, jos slini, kad se zakaslje "cuje se" da je sekret zreo i da pokusava da iskaslje. Moje prvo pitanje je da li da ga uopste vodimo na kontrolu? A drugo je kako je i zasto nakon uspostavljanja dijagnoze i njenih reci "nema nista" prepisan Cefaleksin? Da li je to bila preventiva da mu zbog nosa ne predje na usi? Inace jos dva puta se pre toga desavalo isto, i opet nije grlo, ni pluca ni usi, ali obavezno antibiotik. U prvih godinu i po dana njegovog zivota imao je 5 upala usiju, svaki put je lekarka prepisivala terapiju, cesto i jake antibiotike, i da slikovito objasnim (on beba od 5 meseci) "neka krene terapiju i dovedite ga za 3 dana na kontrolu". Mi dovedemo ona pogleda usi i "odlicno vise nisu crvene, nema potrebe vise da pije antibiotik" :eek: Jesam laik, ali znam da se antibiotik pije neko odredjeno vreme, (osim pojedinih koji se piju samo par dana) tako da sam tada stekla utisak da ga ne leci kako treba. I tako posle jedno 6-te upale, odvedemo ga privatno kod ORL-a, objasnim sve, on da terapiju koja je trajala pa bogami jedno dve nedelje sa 3 vrste kapi za nos i usi + antibiotik, i kaze covek da njemu to sve izgleda kao da prethodne upale nisu izlecene, vec samo zalecene. Hvala bogu od tada nije imao upale usiju. Znaci trece pitanje bi bilo da li da promenimo pedijatra? Ne znam vise sta da mislim..... I da se vratim na pocetak, da li bi mozda mogli sada da mu damo neki na biljnoj bazi da iskaslje taj slajm ili da ga ipak odvedemo na kontrolu. Da li bismo mozda kad prodje 7 dana mogli da uradimo bris iz nosa i grla, jer zaista cesto slinavi. Operil je stavljan u nos vec 7 dana, treba li da prekinem? Hvala puno na odgovoru
 
Nadam se da mogu i ja da se nadovezem na ovu temu. Nije bas prehlada u pitanju trenutno, ali jeste neki virus...
Dakle, pre 3 dana vratili smo se sa odmora ( Spanija, ako je to uopste vazno ). Sutradan po povratku moja devojcica ( koja za nedelju dana ce da ima svoj prvi rodjendan ) je pocela da povraca sve sto stavi u usta, ukljucujuci i tecnost, i naravno odmah pocela da odbija sve. Kako nije ceo dan uzimala nista od tecnosti ( a ni hrane no to je manje bitno ako se ne varam ),vodili smo je u hitnu, tamo su konstatovali da verovatno ima neki stomacni virus. Drugih tegoba nema, tipa temperature, dijareje i sl, grlo OK, usi super....
E sad, zbunilo i zabrinulo me to su su bili nonsalantni po pitanju NE uzimanja tecnosti, sa objasnjenjem da ona u tom uzrastu ima dovoljno zaliha za 24 do 48h... A kako iz sopstvenog iskustva te njihove teorije posebno o dehidraciji me dovode do ludila...
Pa da pitam vas, ima li to smisla da je OK da beba od skoro godinu dana moze 24-48h bez tecnosti a da ne dehidrira?! I sta da radim ako nam se to opet desi ?
Trenutno je bolje, juce je popila za ceo dan oko 200-250ml caja i to je to.Danas ce valjda hteti vise,,,
I
 
Nadam se da mogu i ja da se nadovezem na ovu temu. Nije bas prehlada u pitanju trenutno, ali jeste neki virus...
Dakle, pre 3 dana vratili smo se sa odmora ( Spanija, ako je to uopste vazno ). Sutradan po povratku moja devojcica ( koja za nedelju dana ce da ima svoj prvi rodjendan ) je pocela da povraca sve sto stavi u usta, ukljucujuci i tecnost, i naravno odmah pocela da odbija sve. Kako nije ceo dan uzimala nista od tecnosti ( a ni hrane no to je manje bitno ako se ne varam ),vodili smo je u hitnu, tamo su konstatovali da verovatno ima neki stomacni virus. Drugih tegoba nema, tipa temperature, dijareje i sl, grlo OK, usi super....
E sad, zbunilo i zabrinulo me to su su bili nonsalantni po pitanju NE uzimanja tecnosti, sa objasnjenjem da ona u tom uzrastu ima dovoljno zaliha za 24 do 48h... A kako iz sopstvenog iskustva te njihove teorije posebno o dehidraciji me dovode do ludila...
Pa da pitam vas, ima li to smisla da je OK da beba od skoro godinu dana moze 24-48h bez tecnosti a da ne dehidrira?! I sta da radim ako nam se to opet desi ?
Trenutno je bolje, juce je popila za ceo dan oko 200-250ml caja i to je to.Danas ce valjda hteti vise,,,
I


Stvarno ne znam sta da ti kazem, kod nas ima onih rastvora koji se daju prilikom proliva i povracanja, jedna kafena kasika na po 5 minuta da bi se organizam zastitio od dalje dehidratacije,ujedno ni vecu kolicinu tecnosti osoba (bilo dete ili odrasla osoba) i ne mogu na usta uzeti a da se ne ispovracaju.
 
Poslednja izmena:
Da ne otvaram novu temu, posto je prehlada u pitanju. Moj sin ima 2,5 godine i pre nedelju dana je poceo da slinavi (taman kad je krenuo onaj period hladnog vremena), sekret je prvo bio vodnjikav i providan da bi prerastao u gust, zut. Naravno posle par dana je poceo i da kaslje. Posto je kao beba cesto obolevao od upala usiju, odmah smo ga odveli kod lekara, ona ga je pregledala, rekla da nema nista, cista pluca, grlo nije crveno, usi dobro, ali ipak prepisala Cefaleksin i Operil za nos. Evo danas mu se terapija zavrsava, jos slini, kad se zakaslje "cuje se" da je sekret zreo i da pokusava da iskaslje. Moje prvo pitanje je da li da ga uopste vodimo na kontrolu? A drugo je kako je i zasto nakon uspostavljanja dijagnoze i njenih reci "nema nista" prepisan Cefaleksin? Da li je to bila preventiva da mu zbog nosa ne predje na usi? Inace jos dva puta se pre toga desavalo isto, i opet nije grlo, ni pluca ni usi, ali obavezno antibiotik. U prvih godinu i po dana njegovog zivota imao je 5 upala usiju, svaki put je lekarka prepisivala terapiju, cesto i jake antibiotike, i da slikovito objasnim (on beba od 5 meseci) "neka krene terapiju i dovedite ga za 3 dana na kontrolu". Mi dovedemo ona pogleda usi i "odlicno vise nisu crvene, nema potrebe vise da pije antibiotik" :eek: Jesam laik, ali znam da se antibiotik pije neko odredjeno vreme, (osim pojedinih koji se piju samo par dana) tako da sam tada stekla utisak da ga ne leci kako treba. I tako posle jedno 6-te upale, odvedemo ga privatno kod ORL-a, objasnim sve, on da terapiju koja je trajala pa bogami jedno dve nedelje sa 3 vrste kapi za nos i usi + antibiotik, i kaze covek da njemu to sve izgleda kao da prethodne upale nisu izlecene, vec samo zalecene. Hvala bogu od tada nije imao upale usiju. Znaci trece pitanje bi bilo da li da promenimo pedijatra? Ne znam vise sta da mislim..... I da se vratim na pocetak, da li bi mozda mogli sada da mu damo neki na biljnoj bazi da iskaslje taj slajm ili da ga ipak odvedemo na kontrolu. Da li bismo mozda kad prodje 7 dana mogli da uradimo bris iz nosa i grla, jer zaista cesto slinavi. Operil je stavljan u nos vec 7 dana, treba li da prekinem? Hvala puno na odgovoru

To oko promene pedijatra ne mogu bas mnogo da pomognem no ako se ne osecas sigurno naravno da mozes da promenis lekara, to je tvoje pravo.
Na kontrolu svakako treba otici, a na sva ostala pitanja nemam odgovore.
Ja sam za to ako za nesto nisi siguran uradi odmah bris.
 
dr:
To oko promene pedijatra ne mogu bas mnogo da pomognem no ako se ne osecas sigurno naravno da mozes da promenis lekara, to je tvoje pravo.
Na kontrolu svakako treba otici, a na sva ostala pitanja nemam odgovore.
Ja sam za to ako za nesto nisi siguran uradi odmah bris.

Hvala obema na odgovoru. Zaboravila sam da napomenem, lekarka je rekla kad ispije terapiju ako mu je bolje nema potrebe da ga dovodite na kontrolu. On kad se zakaslje pun je sekreta ali zvuci onako zrelo. E sad sta znaci to "ako mu je bolje"? Ne bih da ga vodim ako nema potrebe. Kako da ja ocenim da li mu je bolje?
 
Ima li temperaturu? Tako mala deca po pravilu ne umeju da iskaslju sekret. Ako imate aparat za inhalaciju - probajte da ga inhalirate (bosiljak je dobar, na primer, a i obican fizioloski rastvor - voda i so)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ima li temperaturu? Tako mala deca po pravilu ne umeju da iskaslju sekret. Ako imate aparat za inhalaciju - probajte da ga inhalirate (bosiljak je dobar, na primer, a i obican fizioloski rastvor - voda i so)

Temperaturu nema, niti je uopste i imao ni kad smo ga odveli prvi put. Samo je kao sto sam i rekla slinavio i kasljao. Popio je terapiju. Probacu sa inhaliranjem, hvala na predlogu.
 

Back
Top