Pravoslavni odgovori na teološka pitanja

već sam ti rekao gde se slažemo ja i maksim, duša daje život materiji.
e sad imamo problem sa životinjama imaju li oni dušu, jel i njima bog sbučkao telo i dah, a šta je sa biljkama i one su žive a?
Имају али није то као људска душа. Њихова душа није по лику и подобију Божијем нити је бесмртна као људска. Ево шта каже св. Василије Велики у свом Шестодневу:
"Нека земља из себе пусти душу живу. Зашто земља из себе пушта душу живу? Да би ти научио у чему је разлика између душе животиње и душе човека. Нешто касније ћеш сазнати и како је саздана човекова душа. Сада слушај наук о души бесловесних животиња. Писано је, наиме, да је душа сваке животиње у крви[5]; но крв, кад се згусне, претвара се у тело; а тело кад иструли разлаже се у земљу; отуда се може закључити да је душа животињска нешто земљано. Нека земља, дакле, пусти из себе душу живу. Погледај само како су међусобно повезани душа и крв, крв и тело, тело и земља; и опет, разложивши тај њихов след, креци уназад, од земље до тела, од тела до крви, од крви до душе; и наћи ћеш да је животињска душа у ствари земља.
Немој мислити да је она по свом постанку старија од постања тела у коме почива, нити да она занавек опстаје, и пошто се тело разложи.
"
 
  1. meni je maki super dok god ima zivaca vecini da odgovara
  2. e sad drugo je pitanje koliko ce drugi da se sloze, i koliko su mu autoriteti jaki, jer zna i na jeretike da se poziva
  3. a tebi nisam ni ja valjao, sa svojim pamfletima
  4. dok meni ne valjaju samo ovi koji kvare forum
samo svojim rečima i ja nemam problema sa sagovornikom.
jer
kako ćeš ti nekom da obrazložiš nešto u vezi biblije a da nemaš pri ruci bibliju i biblijske autorite (ma koje denominacije), šta ti onda znaš o bibliji a upojuvasmo se da nekom navodno nešto objasnimo.
 
samo svojim rečima i ja nemam problema sa sagovornikom.
jer
kako ćeš ti nekom da obrazložiš nešto u vezi biblije a da nemaš pri ruci bibliju i biblijske autorite (ma koje denominacije), šta ti onda znaš o bibliji a upojuvasmo se da nekom navodno nešto objasnimo.
pa nemamo svi ista znanja, i nismo svi jednako elokventni, plus ne kapiramo svi teske filozofske pamflete, sto ti rece... nije lako

ja pisem prosto, a sto ne kapiram, pitam, ili se samo bunim... sto mislim da je pogresno, to i argumentujem, dok maki samo postavi traktat i amin, ne mos' protiv autoriteta, bar on tako misli.... a u stvari on misli tudjim glavama, umesto svojom
 
Не знам зашто мислите да је то критика мене. Једномислије је за православље ВРЛИНА.

"Од сада, током кратког земаљског живота који Свето Писмо није чак ни назвало животом него странствовањем, тражи познанство са светима. Желиш ли да на Небу припадаш њиховом друштву, желиш ли да учествујеш у њиховом блаженству? Од сада ступи у општење са њима. Кад изађеш из дома тела они ће да те приме код себе, као свог познаника, као свог пријатеља (Лк. 16,9).

Нема ближег познанства и нема тешње везе, од везе у јединству мисли и осећања, од везе са јединственим циљем (1. Кор. 1,10). Где је једномислије, тамо је свакако и једнодушност, тамо је свакако и један циљ, и једнак успех у постизању циља.
Усвоји себи мисли и дух Светих Отаца кроз читање њихових дела. Свети оци су достигли циљ – спасење. И ти ћеш, по природном току ствари, достићи тај циљ. Као једномишљеник и једнодушан са Светим Оцима, ти ћеш се спасити.


Небо је примило Свете Оце у своја блажена недра. Тиме је оно посведочило да су му угодне мисли, осећања и дела Светих Отаца. Свети Оци су своје мисли, своје срце и начин свога деловања изложили у својим делима. Дакле: дела Светих Отаца представљају тачно руководство ка Небу, посведочено од стране самог Неба!

Сва дела Светих Отаца састављена су на наговор или под утицајем Духа Светога. Чудесна је њихова сагласност, чудесно помазање! Онај ко се њима руководи без икакве сумње за руководитеља има Духа Светог.

Све земаљске воде стичу се у океан, и можда океан служи као почетак свих земаљских вода. Сва дела отаца сједињују се у Јеванђеље; сва имају за циљ да нас науче тачном испуњавању заповести Господа нашег Исуса Христа; свима њима је почетак и крај свето Јеванђеље.
Свети Оци уче како треба да се приступа Јеванђељу, како га треба читати, како га правилно схватати, шта погодује, а шта представља препреку његовом исправном разумевању. Зато се у почетку више прихвати читања Светих Отаца. А када те они науче како да читаш Јеванђеље тада већ претежно читај Јеванђеље.

Немој да мислиш да ти је довољно да читаш само Јеванђеље, без читања Светих Отаца! To је горда и опасна мисао. Боље пусти да те Свети Оци доведу до Јеванђеља, као своје љубљено дете које је посредством њихових дела добило своје основно васпитање и образовање.
Многи су ипак безумно и гордо одбацили Свете Оце, приступивши непосредно Јеванђељу, са слепом дрскошћу, са нечистим умом и срцем, те су тако пали у погубну заблуду. Њих је Јеванђеље одбацило: оно к себи пушта само смирене.

Читање отачких дела је родитељ и цар свих добродетељи. Читајући отачка дела учимо се истинском разумевању Светог Писма, правој вери, животу по јеванђелским заповестима, једном речју спасењу и хришћанском савршенству.
Због смањења броја духоносних наставника, читање отачких дела постало је главно руководство за оне који желе да се спасу и да чак достигну хришћанско савршенство.
" (Енциклопедија православног духовног живота св. Игњатија Брјанчанинова).
 
Ја сам већ прекршио ове богоугодне савјете јер сам прво читао Свето Писмо а тек онда Оце. Тако да ту треба са опрезом јако ићи.
Ljudi moji jel to moguce...!??????????
Kako si samo mogao sebi dozvoliti takvu indoktrinaciju suprotnu Svetom Pismu !??
 
Ја сам већ прекршио ове богоугодне савјете јер сам прво читао Свето Писмо а тек онда Оце. Тако да ту треба са опрезом јако ићи.
ako Hristos rece da niko k Njemu ne moze prici ako mu nije dano od Boga Oca, kako ti mislis sada tu da umuljas "oce"? mislis, zaboravio da kaze "preko njih"? ne znam stvarno, jel bi ti da budes duhovit?
ja Adam ionako nemam nikakve "oce", nego pitam za druge koje prevodis na ovaj nacin zedne preko vode

pa ja ni za sektasku literaturu, i za druge religije nisam nikoga pitao da li da citam, pa da pitam za jevandjelje da li da citam... e, svasta s tobom
nego me prevari onaj da citam od kraja, apokalipsu, i to ce da plati, nego hvala Bogu uskocio je Jezekilj
 
ako Hristos rece da niko k Njemu ne moze prici ako mu nije dano od Boga Oca, kako ti mislis sada tu da umuljas "oce"? mislis, zaboravio da kaze "preko njih"? ne znam stvarno, jel bi ti da budes duhovit?
ja Adam ionako nemam nikakve "oce", nego pitam za druge koje prevodis na ovaj nacin zedne preko vode

pa ja ni za sektasku literaturu, i za druge religije nisam nikoga pitao da li da citam, pa da pitam za jevandjelje da li da citam... e, svasta s tobom
nego me prevari onaj da citam od kraja, apokalipsu, i to ce da plati, nego hvala Bogu uskocio je Jezekilj
И како ћеш правилно разумјети шта пише у Писму? Св. ап. Петар упозорава да постоје они који изврћу Писмо на своју пропаст.
 

Back
Top