Право животиња на потомство?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
страшно какви сте ви егоисти уместо да се борите да животиње буду у природу враћене
и за што више националних и природних паркова
ви сте због вашег егоизма у стању да их лишите слободе а потом и даобјасните да је боље да их штројите ,ужасно без речи остах

Svako ima pravo na svoje misljenje kao i na to da u skladu sa njim dela. Uvrede su nepotrebne.
 
Kad zenka odbija parenje ima jos jedna varijanta. Ne svidja joj se partner koga smo joj nasli. Posmatranjem mnogih takvih situacija kroz dugi vremenski period dosla sam do tog zakljucka, tj. da je i ta varijanta ne samo moguca, nego najcesca. Da, moze biti zbunjena ako je mlada, ne zna sta joj se dogadja, ali kasnije kad je drugo, trece ...., teranje. Ona zna ono sto mi ne znamo, ona tog muzjaka vidi na drugaciji nacin nego mi i ona ima veoma jasan razlog zasto nece da se pari sa njim. Njene afinitete i izbor odredjuju drugaciji kriterijumi nego sto su oni koje covek namece.
Mi smo, pre dosta godina, u kraju imali lutalicu Miku (usvojen je) kome je amputirana prednja leva noga zbog povrede. Dominantan muzjak. Dok je on bio ziv (10-tak godina) drugih pasa nije bilo u kraju. Sve vlasnicke zenke, bez izuzetka, htele su da se pare sa njim, to je bio cirkus od setnji i bezanje iz parka kad se on iznenada odnekud pojavi. Mnoge od njih su odbijale muzjake koje su im vlasnici nalazili (sa sampionskim pedigreima). Sta reci? One na neki nacin znaju ko treba da bude otac njihovog potomostva.
 
I ja sam videla, moja prethodna zenka nije nikako htela da se pari, godinama... Na kraju smo uspeli (mada potomstva nije bilo-lazna trudnoca) ali ne mogu da mislim da je to zbog toga sto je razmisljala o opasnostima za svoje potomstvo ili zbog vezanosto za nas, vec verovatno zato sto nismo uboli pravi dan (i trenutak-bilo je to na jastuku bracnog kreveta:zper:)

Evo i ovo je dobar primer. Ja zaista verujem da je ona znala (nekako), osecala da ne treba da se pari jer ne moze da zatrudni. Mozda je smesno, ali ja stvarno verujem da oni mnogo vise znaju nego sto mi mislimo da znaju.
 
страшно какви сте ви егоисти уместо да се борите да животиње буду у природу враћене
и за што више националних и природних паркова
ви сте због вашег егоизма у стању да их лишите слободе а потом и даобјасните да је боље да их штројите ,ужасно без речи остах

Uvreda je sto si rekao devojci "kakvi ste vi egoisti ..." i stavio to u kontekst u koji ga ona nije stavila. Ovde govorimo o psu i macki, a ne o divljim zivotinjama. Da govorimo o njima slozila bih se sa tobom i ostalim delom posta, ali ovde se radi o PSU I MACKI. Da te podsetim, pas i macka su pre vise hiljada godina prisli coveku i jedine su zivotinje koje su izabrale coveka da zive sa njim (kad bi umele da citaju ovo sto mi svasta ovde pisemo verovatno bi pomislili da su se zeznuli, ali sreca da ne umeju).
Eto, bas si lep primer dao kako izvrces sam svoje reci da bi zamlacivao ljude nazivajuci ih egoistima.
 
страшно какви сте ви егоисти уместо да се борите да животиње буду у природу враћене
и за што више националних и природних паркова
ви сте због вашег егоизма у стању да их лишите слободе а потом и даобјасните да је боље да их штројите ,ужасно без речи остах
Pa slušaj...
Niko se ovde ne zalaže za sterilizaciju medveda ili lavova ili bilo koje životinje u prirodnom staništu!
Ali, težiti tome da se domaći psi i mačke (o kojima ovde najviše pričamo) vraćaju u prirodu... :dontunderstand:
Mimi's moom je lepo objasnila razliku. Da li možeš da zamisliš maltezera u prirodi? Ili kako bi se "u prirodi" ponašao ruski hrt? I koje je njihovo "prirodno stanište"?
Ako ćemo tako, ni čoveku nije mesto na 10 spratu u betonskoj džungli, zar ne?
 
ako zivotinja nemoze da ostvari svoju bioloshku funkciju da stvori novu generaciju
onda resursi koje ona potroshi vazdih, voda i hrana (isto neke male zivotinje u konzervi friskisa ...) su zapravo bachene i jedino su u funkciji da bi se chovek, vlasnik bolje
osetjao ? a tu onda nema prava zivotinja :)
zar se isti efekat, ako se izuzme da se neko bolje osetja jerbo je sterilizovao neke zivotinje koje idu nazad na ulicu i napadju tamo nekog na adi, se ne dobija i ako se pobiju te zivotinje ( pobiju stoji kao izraz za sistematsko legalno ubijanje dozvoljenim sredstvima .. eutanazija ?) ...
 
ako zivotinja nemoze da ostvari svoju bioloshku funkciju da stvori novu generaciju
onda resursi koje ona potroshi vazdih, voda i hrana (isto neke male zivotinje u konzervi friskisa ...) su zapravo bachene i jedino su u funkciji da bi se chovek, vlasnik bolje
osetjao ? a tu onda nema prava zivotinja :)

Ukoliko čovek nije u stanju da doprinos svojoj vrsti i svojim genima samo zagađuju DNK rezervoar čovečanstva resursi koji su uludo utrošeni na istog daleko premašuju resurse koje potroši životinja. U slučaju pojedinih trolova na ovom forumu, primenom takvog stava takođe bi smo mogli da predložimo eutanaziju.
:radenska:


zar se isti efekat, ako se izuzme da se neko bolje osetja jerbo je sterilizovao neke zivotinje koje idu nazad na ulicu i napadju tamo nekog na adi, se ne dobija i ako se pobiju te zivotinje ( pobiju stoji kao izraz za sistematsko legalno ubijanje dozvoljenim sredstvima .. eutanazija ?) ...

Ne, efekat je potpuno drugačiji, što smo konkretno tebi više puta objasnili, te mogu samo da zaključim da si trol... hm, :think:, trol, ... odoh da zagrejem "Mercitron". :bye:
 
ako zivotinja nemoze da ostvari svoju bioloshku funkciju da stvori novu generaciju
onda resursi koje ona potroshi vazdih, voda i hrana (isto neke male zivotinje u konzervi friskisa ...) su zapravo bachene i jedino su u funkciji da bi se chovek, vlasnik bolje
osetjao ? a tu onda nema prava zivotinja :)
zar se isti efekat, ako se izuzme da se neko bolje osetja jerbo je sterilizovao neke zivotinje koje idu nazad na ulicu i napadju tamo nekog na adi, se ne dobija i ako se pobiju te zivotinje ( pobiju stoji kao izraz za sistematsko legalno ubijanje dozvoljenim sredstvima .. eutanazija ?) ...

O kakvoj ti biološkoj funkciji pričaš?! Kakvu perspektivu bi imali recimo štenci mog psa osim da budu udomljeni jer su slatki?! A da ne pričam o zdravstvenim problemima koje bi nasledili! On je za mene najbolji, najlepši i najpametniji pas na svetu ali on jede granule koje koštaju 800 din/kg, zamisli da je veći, koliko bi me njegovo lečenje koštalo! Kome treba bolestan pas? Ni samom sebi, da ga nisam ja uzela, uginuo bi još pre 13,5 godina od štenećaka protiv kog ga prethodni vlasnici nisu vakcinisali ali su ga zato naučili da igra i hoda na zadnjim nogama, kao što uče i medvede. Bolje da ga nema nego da se muči kod ko zna koga. Ja znam kome sam sve dala prvu generaciju štenaca ali time se direktno umanjuju šanse da se udomi neko štene sa ulice a, s druge strane, možda ti novi vlasnici tih štenaca/mačića neće biti tako savesni kao što sam ih procenila pa će nepažljivo udomljavati potomstvo tih životinja koje sam im ja poverila. Bolje da se ne razmnožavaju. Znaš li kojom se brzinom oni množe i kako strašno pate i stradaju? Uzmi da keruša/mačka jednom do dvaput godišnje okoti u proseku 3-6 beba koje će postati polno zrele sa 6-10 meseci i nastaviti da prave nove bebe koje će da rastržu veći psi, da gaze kola, da se psihopate iživljavaju na njima, da ih vlasnici majki bacaju u kontejner, u reku, u žbunje... A da i ne pričam koliko sam se tumora i kod mužjaka i kod ženki nagledala a sve zbog polno prenosivih bolesti!

Apropo CNR, poenta istog je da se na ulicu vraćaju isključivo životinje koje nisu agresivne i o kojima ima ko da brine, ako su ti psi na Adi sterilisani i vraćeni u okviru CNR, onda je tu neko gadno prekršio pravila.

I što kaže Caliburn, ako pogledamo koliko ljudi troši resurse i zagađuje populaciju šireći svoje beskorisne (ili čak štetne, ako nose neku naslednu bolest) gene, daj i mi da se eutanaziramo i sterilišemo!
 
Uzmi da keruša/mačka jednom do dvaput godišnje okoti u proseku 3-6 beba koje će postati polno zrele sa 6-10 meseci i nastaviti da prave nove bebe koje će da rastržu veći psi, da gaze kola, da se psihopate iživljavaju na njima, da ih vlasnici majki bacaju u kontejner, u reku, u žbunje... A da i ne pričam koliko sam se tumora i kod mužjaka i kod ženki nagledala a sve zbog polno prenosivih bolesti!

Znachi svaki put kad ne sterilishesh kerushu odmah ali odmah ti u najavi imash novu generaciju lutalica, ljubimce od 10 ljudi koji ih uzmi nek jedan izbaci kera napolje i eto
lutalice. Znachi da bi se to sprechilo eutanazija ?
 
страшно какви сте ви егоисти уместо да се борите да животиње буду у природу враћене
и за што више националних и природних паркова
ви сте због вашег егоизма у стању да их лишите слободе а потом и даобјасните да је боље да их штројите ,ужасно без речи остах

da ih "vratim u prirodu"...zivotinju koju je covjek iz prirode
uzeo prije vise od 2000 godina i koja, danas, uopce nije opremljena za
opstanak u toj istoj prirodi..koje, btw, vise bas i nema...
znaci, da ih pustim da se snalaze...tj. da umru? to je bas...humano...

pse da ne pominjem...njima je nas svijet prirodno staniste, ako nisi znao...

nego, jel kapiras ti uopce zasto je covjek krenuo u cijelu tu pricu
sa domestifikacijom?
motiv jeste, apsolutno, egoistican
sve zivotinje koje sam pomenula; pas, tvor, macka su radne...
koristile su covjeku, ali taj odnos nikad ne bi bio moguc
da nije bilo...reciprociteta i...volje...s obje strane...
 
Kad zenka odbija parenje ima jos jedna varijanta. Ne svidja joj se partner koga smo joj nasli. Posmatranjem mnogih takvih situacija kroz dugi vremenski period dosla sam do tog zakljucka, tj. da je i ta varijanta ne samo moguca, nego najcesca. Da, moze biti zbunjena ako je mlada, ne zna sta joj se dogadja, ali kasnije kad je drugo, trece ...., teranje. Ona zna ono sto mi ne znamo, ona tog muzjaka vidi na drugaciji nacin nego mi i ona ima veoma jasan razlog zasto nece da se pari sa njim. Njene afinitete i izbor odredjuju drugaciji kriterijumi nego sto su oni koje covek namece.
Mi smo, pre dosta godina, u kraju imali lutalicu Miku (usvojen je) kome je amputirana prednja leva noga zbog povrede. Dominantan muzjak. Dok je on bio ziv (10-tak godina) drugih pasa nije bilo u kraju. Sve vlasnicke zenke, bez izuzetka, htele su da se pare sa njim, to je bio cirkus od setnji i bezanje iz parka kad se on iznenada odnekud pojavi. Mnoge od njih su odbijale muzjake koje su im vlasnici nalazili (sa sampionskim pedigreima). Sta reci? One na neki nacin znaju ko treba da bude otac njihovog potomostva.

kao i mi uostalom...
mislim, covjek jest zivotinja i sve te...mehanizme, koliko god ih...gusio, i dalje posjeduje...
 
Pa slušaj...
Niko se ovde ne zalaže za sterilizaciju medveda ili lavova ili bilo koje životinje u prirodnom staništu!
Ali, težiti tome da se domaći psi i mačke (o kojima ovde najviše pričamo) vraćaju u prirodu... :dontunderstand:
Mimi's moom je lepo objasnila razliku. Da li možeš da zamisliš maltezera u prirodi? Ili kako bi se "u prirodi" ponašao ruski hrt? I koje je njihovo "prirodno stanište"?
Ako ćemo tako, ni čoveku nije mesto na 10 spratu u betonskoj džungli, zar ne?

zapravo...bilo je i takvih pokusaja...
i to tamo gdje je covjek zabrljao tako sto je u staniste unio novu vrstu...
suvisno je reci da su bili...prilicno neuspjesni tj. skroz
ali nije suvisno napomenuti da je npr. populacija American Blackfoot Ferreta
u jednom momentu bila ugrozena sirenjem Ferreta = potomaka Europena Polecat...
ljubimaca i to tako sto su ljudi lovili i jedne i druge za...ljubimce...
zatim je zabranjeno drzati Ferets kao ljubimce, uopce, u pojedninim drzavama, dok je u drugim sterilizacija obavezna...
znaci, ovo jest realan...problem :confused:

druga prica je N. Zeeland gdje je uvedno nekoliko novih vrsta, jedna za drugom i na
kraju napravljen nevidjen ekoloski dzumbus;
prvo kunici i zecevi, radi lova
a zatim kune, tovorovi, lasice radi kontroliranja broja gorepomenutih...
rezultat je rusvaj...jerbo su predatori, kad su potamnili glodare, nastavili
loviti autohtone vrste...
e, onda je tu bilo svakojakih...pokusaja...od sterilizacije do "lova na glave"...
no, problem, do danas, nije rijesen...
 
Poslednja izmena:
O kakvoj ti biološkoj funkciji pričaš?! Kakvu perspektivu bi imali recimo štenci mog psa osim da budu udomljeni jer su slatki?! A da ne pričam o zdravstvenim problemima koje bi nasledili! On je za mene najbolji, najlepši i najpametniji pas na svetu ali on jede granule koje koštaju 800 din/kg, zamisli da je veći, koliko bi me njegovo lečenje koštalo! Kome treba bolestan pas? Ni samom sebi, da ga nisam ja uzela, uginuo bi još pre 13,5 godina od štenećaka protiv kog ga prethodni vlasnici nisu vakcinisali ali su ga zato naučili da igra i hoda na zadnjim nogama, kao što uče i medvede. Bolje da ga nema nego da se muči kod ko zna koga. Ja znam kome sam sve dala prvu generaciju štenaca ali time se direktno umanjuju šanse da se udomi neko štene sa ulice a, s druge strane, možda ti novi vlasnici tih štenaca/mačića neće biti tako savesni kao što sam ih procenila pa će nepažljivo udomljavati potomstvo tih životinja koje sam im ja poverila. Bolje da se ne razmnožavaju. Znaš li kojom se brzinom oni množe i kako strašno pate i stradaju? Uzmi da keruša/mačka jednom do dvaput godišnje okoti u proseku 3-6 beba koje će postati polno zrele sa 6-10 meseci i nastaviti da prave nove bebe koje će da rastržu veći psi, da gaze kola, da se psihopate iživljavaju na njima, da ih vlasnici majki bacaju u kontejner, u reku, u žbunje... A da i ne pričam koliko sam se tumora i kod mužjaka i kod ženki nagledala a sve zbog polno prenosivih bolesti!

Apropo CNR, poenta istog je da se na ulicu vraćaju isključivo životinje koje nisu agresivne i o kojima ima ko da brine, ako su ti psi na Adi sterilisani i vraćeni u okviru CNR, onda je tu neko gadno prekršio pravila.

I što kaže Caliburn, ako pogledamo koliko ljudi troši resurse i zagađuje populaciju šireći svoje beskorisne (ili čak štetne, ako nose neku naslednu bolest) gene, daj i mi da se eutanaziramo i sterilišemo!

Врло занимљиво размишљање,пре неку дценију постојала је држава чија је то званична политка била,а идеологија јој се звала нацистичка.
То беше сама суштина фашизма да слаби и болесни немају право на егзистенцију
ја се са тиме не слажем
 
zapravo...bilo je i takvih pokusaja...
i to tamo gdje je covjek zabrljao tako sto je u staniste unio novu vrstu...
suvisno je reci da su bili...prilicno neuspjesni tj. skroz
ali nije suvisno napomenuti da je npr. populacija American Blackfoot Ferreta
u jednom momentu bila ugrozena sirenjem Ferreta = potomaka Europena Polecat...
ljubimaca i to tako sto su ljudi lovili i jedne i druge za...ljubimce...
zatim je zabranjeno drzati Ferets kao ljubimce, uopce, u pojedninim drzavama, dok je u drugim sterilizacija obavezna...
znaci, ovo jest realan...problem :confused:

druga prica je N. Zeeland gdje je uvedno nekoliko novih vrsta, jedna za drugom i na
kraju napravljen nevidjen ekoloski dzumbus;
prvo kunici i zecevi, radi lova
a zatim kune, tovorovi, lasice radi kontroliranja broja gorepomenutih...
rezultat je rusvaj...jerbo su predatori, kad su potamnili glodare, nastavili
loviti autohtone vrste...
e, onda je tu bilo svakojakih...pokusaja...od sterilizacije do "lova na glave"...
no, problem, do danas, nije rijesen...

Другим речима људи нетрпајте се где вам место није ,природа зна најбоље
 
Другим речима људи нетрпајте се где вам место није ,природа зна најбоље

drugim rijecima, Pinki, covjek jest DIO PRIRODE
i njegova aktvinost nepobitno se odrazava na svijet u kome zivi, djeluje...tj. prirodu...
polazis od krive premise...covjek se ne moze... skloniti iz sistema
ciji je dio, ali moze uciti na svojim greskama...
 
drugim rijecima, Pinki, covjek jest DIO PRIRODE
i njegova aktvinost nepobitno se odrazava na svijet u kome zivi, djeluje...tj. prirodu...
polazis od krive premise...covjek se ne moze... skloniti iz sistema
ciji je dio, ali moze uciti na svojim greskama...

донесеш зеку .зека се коти ,много их има дајмо лију ,има хране лија се коти дај твора да јој једе младе ,сада се и твор коти и много смрди
шала

све је почело од нечије жеље да лови зеке а зека није било

исто тако сав проблем је почео када се пси и мачке донесоше у њима неприродне средине (станове) а тај проблем је изазвала нечија жеља да их има поред себе као живе лутке,

оставите псе и мачке за дворишта или сте исти као и они који их муче
само ви то радите дуготрајније и константно
 
донесеш зеку .зека се коти ,много их има дајмо лију ,има хране лија се коти дај твора да јој једе младе ,сада се и твор коти и много смрди
шала

све је почело од нечије жеље да лови зеке а зека није било

исто тако сав проблем је почео када се пси и мачке донесоше у њима неприродне средине (станове) а тај проблем је изазвала нечија жеља да их има поред себе као живе лутке,

оставите псе и мачке за дворишта или сте исти као и они који их муче
само ви то радите дуготрајније и константно

Pinki; zamjenjujes teze i to, koliko vidim, iz cistog neznanja...

ni pas, ni macka, ni tvor nisu usli u ljudski zivot da bi bili "zive lutke"...
oni su covjeku koristili i covjek je, donekle, koristio njima
pricamo o zivotinjama koristenim za lov i tamanjenje stetocina...

medjutim, koliko je..moralno...humano...kako hoces... danas
kad nam za to vise, realno, ne trebaju, potamaniti (bukvalno...)
npr. ove tri vrste...kucnu macku, domaceg psa i domestificiranog tvora?

i kakva je uopce razlika da li pas, macka, tvor boravi
u dvoristu, kako ti to lijepo...propovijedas, ili u kuci...kao ravnopravan clan obitelji?

u oba slucaja tvoja je obaveza, kao covjeka, da zivotinju das sterilizrati ukoliko
se nemas namjeru brinuti o njenom potomstvu ili ukoliko zelis da ima
kvalitetan zivot bez potomstva (jer naravno...uvijek je mozes nespariti...), a ne
da umre npr. od teske i bolne upale maternice, raka testisa... znas li ti uopce
sta je ovo sto pominjem, kakva su to oboljenja i sta ih izaziva?

ps evropski tvor, o kojem ja pricam, i skunk, americki smrdljivac, nisu isto...
evropski tvor nema mogucnost prskati poput skunka i nema ni slican miris : )))
 
Poslednja izmena:
ti mislis da bi na primer,pudlica ili tako neki kucni pas preziveo u dvoristu?
leti bi...zimi nema sanse

Pinki; zamjenjujes teze i to, koliko vidim, iz cistog neznanja...

ni pas, ni macka, ni tvor nisu usli u ljudski zivot da bi bili "zive lutke"...
oni su covjeku koristili i covjek je, donekle, koristio njima
pricamo o zivotinjama koristenim za lov i tamanjenje stetocina...

medjutim, koliko je..moralno...humano...kako hoces... danas
kad nam za to vise, realno, ne trebaju, potamaniti (bukvalno...)
npr. ove tri vrste...kucnu macku, domaceg psa i domestificiranog tvora?

i kakva je uopce razlika da li pas, macka, tvor boravi
u dvoristu, kako ti to lijepo...propovijedas, ili u kuci...kao ravnopravan clan obitelji?

u oba slucaja tvoja je obaveza, kao covjeka, da zivotinju das sterilizrati ukoliko
se nemas namjeru brinuti o njenom potomstvu ili ukoliko zelis da ima
kvalitetan zivot bez potomstva (jer naravno...uvijek je mozes nespariti...), a ne
da umre npr. od teske i bolne upale maternice, raka testisa... znas li ti uopce
sta je ovo sto pominjem, kakva su to oboljenja i sta ih izaziva?

ps evropski tvor, o kojem ja pricam, i skunk, americki smrdljivac, nisu isto...
evropski tvor nema mogucnost prskati poput skunka i nema ni slican miris : )))

А ШТА СУ САДА ?
КОЈА ЈЕ ЊИХОВА СВРХА САДА?
 
А ШТА СУ САДА ?
КОЈА ЈЕ ЊИХОВА СВРХА САДА?

e, vidis to je sasvim razumno pitanje...na nivou sestogodisnjaka doduse, ali nema veze...

koja je danas uloga psa?
ovisno o pasmini...+ jos uvijek imamo i koristimo radne pse;
od obezbjedjivanja objekata, cuvanja stoke do vodica slijepih i policijskih pasa...
medjutim, imamo i tzv. "toy dogs"...pasmine koje u tom tvom...magicnom dvoristu ne bi opstale jer su uzgojem...
modificirane u sasvim drugom pravcu...
sta bi s njima uradio Pinki; potamanio ih? pustio ih da umru u dvoristu?

koja je uloga macke...?
ako pitamo npr. upravu i osoblje Ermitaza saznat cemo
da boljeg saveznika u borbi protiv stetocina ne mogu ni zamisliti...
isto ce ti reci ljudi koji rade p[o muzejima, depoima, poljoprivrednim dobrima, skladistima...
macka je jos uvijek NEZAMJENJIVA i bukvalno nam...CUVA GLAVE : )

tvor?
pa ako pitamo npr. ljude koji rade po opservatorijama (tu je zaradjena prva tvorovska penzija...) ili ljude sa BBCja saznat cemo da su im ovi malisani (stalno zaposleni na BBcju, uzgred budi receno...) ustedjeli, doslovno, milione dolara...
zasto; pa zato sto je jednostavnije pametnog malog tvora nauciti da dodje kad ga zoves
i donese kabal pricvrcen na ledja nego kupiti, servisirati skupe robote koji, uz to, zadatak ponekad uopce ne mogu obaviti...
a sto se tvora tice; sve je pocelo s tvorom ljubimcem kojeg je clan tima doveo od kuce...

eto, nadam se da sam ti malo razjasnila
cinjenicu da zivotinje, itekako, danas, ali i sutra... imaju ulogu i mjesto u covjekovom zivotu
koje je daleko od...puke estetike...:)
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top