Prava Crkva?

Da, spaljivani smo i ubijani i to svih 2000 godina bez prestanka manje više.
He,he he,a da ipak ti pitas bracu katolike u vezi ovog,cisto da budes siguran kome se navodno izvinio njihov papa u vezi tih velikih zlocina ?
Od rimokatolika, od muslimana, od pagana, od komunista, od ustaša i od mnogih drugih.
Ma ne sporim ja da je bilo i takvih ratova izmedju paganstva,bilo ih je i jos uvek ih ima i to je mozda i jedan parametar vise na osnovu kojeg se moze oceniti versko stanje nekih zajednica...
 
Da li ti možeš odvažno identificirati "pravu Crkvu" kako je to uradio Maki, na jedan direktan način? Ako da, koja je to Crkva?
Hristova je Crkva ona koja se ii danas u 21 veku,moze identifikovati kao "zena na koju se djavo nagnjevio i hteo je ratovati sa semenom njezinom"cije su odlike drzanje Bozjih zapovesti i svedocanstvo Isusa Hrista.
Evo tog teksta:

Otkr.12,17:
"...I razgnjevi se zmija na ženu, i otide da se pobije sa ostalijem sjemenom njezinijem, koje drži zapovijesti Božije i ima svjedočanstvo Isusa Hrista..."
 
Hristova je Crkva ona koja se ii danas u 21 veku,moze identifikovati kao "zena na koju se djavo nagnjevio i hteo je ratovati sa semenom njezinom"cije su odlike drzanje Bozjih zapovesti i svedocanstvo Isusa Hrista.
Evo tog teksta:

Otkr.12,17:
"...I razgnjevi se zmija na ženu, i otide da se pobije sa ostalijem sjemenom njezinijem, koje drži zapovijesti Božije i ima svjedočanstvo Isusa Hrista..."
Problem je u tome što svaka crkva za sebe kaže da baš ona ispunjava sve to.
S druge strane, imamo dugu povijest crkve koja u svojoj praksi dobar dio vremena ne drži subotu iz svojih uvjerenja. Tu se postavlja jedno bitno pitanje: Je li postojala Crkva Božja kroz sva stoljeća do danas ili imamo nestanak crkve u određenim stoljećima?
 
Problem je u tome što svaka crkva za sebe kaže da baš ona ispunjava sve to.
Molim te navediu jednu da zajednicki proverimo,jel moze ?
S druge strane, imamo dugu povijest crkve koja u svojoj praksi dobar dio vremena ne drži subotu iz svojih uvjerenja.
Nazalost ima puuuno trakvih zajednica,nista novo pod suncem...
Tu se postavlja jedno bitno pitanje: Je li postojala Crkva Božja kroz sva stoljeća do danas ili imamo nestanak crkve u određenim stoljećima?
Po meni Bozjeg naroda je uvek bilo a veoma cesto i u redovima onih za kojih smo se mozda najmanje nadali.
 
Molim te navediu jednu da zajednicki proverimo,jel moze ?
Eto, Maki je spomenuo Pravoslavnu, a pošto je i on dio ove diskusije, onda je najbolje nju uzeti za primjer.
Po meni Bozjeg naroda je uvek bilo a veoma cesto i u redovima onih za kojih smo se mozda najmanje nadali.
Kužim, a je li taj Božji narod držao svih deset zapovijedi (onako kako ih ti razumiješ da Bog zapovijeda u Bibliji), ili je bilo onih koji su možda imali drugačiju praksu, a opet su bili Bogu vjerni?
 
Eto, Maki je spomenuo Pravoslavnu, a pošto je i on dio ove diskusije, onda je najbolje nju uzeti za primjer.
U redu,hajdemo;
Dali ova zajednica drzi zapovesti Bozje pocevsi od one 10 koje je pomenuo i sam Isus Hristos u kontekst spasenja ?
Koliko je meni poznato ne,oni to realno ne drze.
A dali ova zajednica pravi razliku cisto/necisto meso u kontekst ljudske ishrane a koje je Bog svrstao kao jedan od kriterija za spasenje ?
Koliko je meni poznato ne,oni to ne drze.
U kontekst spasenja moramo svakako pomernuti i krstenje za koje je apostol jasno dao do znanja da postoji SAMO JEDNO KRSTENJE I JEDNA VERA a koliko je meni poznato,pravoslavlje praktikuje neki obred polivanjem koje je razlicito od hriscanskog krstenja kojeg vidimo u Svetom Pismu...
...ili jos preciznije,oni su ubacili I DRUGO krstenje koje se drasticno razlikuje od ONOG JEDNOG kojeg su praktikovali apostoli iprva Hristova crkva !
Kužim, a je li taj Božji narod držao svih deset zapovijedi (onako kako ih ti razumiješ da Bog zapovijeda u Bibliji), ili je bilo onih koji su možda imali drugačiju praksu, a opet su bili Bogu vjerni?
Ne mozes biti veran Bogu ukoliko Ga ne priznajes za Stvoritelja koji je stvorio sav ovaj svet za realnih sest radnih dana i koji je obustavuio taj radni proces u toku sedmog dana !!!
Cetvrta zapovest poziva ljude da se secaju tog stvaranja svojim licnim zivotom praktikujuci sedmicni ciklus 6+1 drzeci tempo rada poput onog koji ga je imao i sam Bog !
 
U redu,hajdemo;
Dali ova zajednica drzi zapovesti Bozje pocevsi od one 10 koje je pomenuo i sam Isus Hristos u kontekst spasenja ?
Koliko je meni poznato ne,oni to realno ne drze.
A dali ova zajednica pravi razliku cisto/necisto meso u kontekst ljudske ishrane a koje je Bog svrstao kao jedan od kriterija za spasenje ?
Koliko je meni poznato ne,oni to ne drze.
U kontekst spasenja moramo svakako pomernuti i krstenje za koje je apostol jasno dao do znanja da postoji SAMO JEDNO KRSTENJE I JEDNA VERA a koliko je meni poznato,pravoslavlje praktikuje neki obred polivanjem koje je razlicito od hriscanskog krstenja kojeg vidimo u Svetom Pismu...
...ili jos preciznije,oni su ubacili I DRUGO krstenje koje se drasticno razlikuje od ONOG JEDNOG kojeg su praktikovali apostoli iprva Hristova crkva !
A zašto ne drže? Opet imaš isti problem, vračanjem unatrag stoljećima vidimo istu sliku. I onda se postavlja pitanje, gdje su ti pravi vjernici koje si spomenuo?
Možemo li tako "crno/bijelo"?
Ne mozes biti veran Bogu ukoliko Ga ne priznajes za Stvoritelja koji je stvorio sav ovaj svet za realnih sest radnih dana i koji je obustavuio taj radni proces u toku sedmog dana
Ima puno njih koji ne shvaćaju doslovno stihove iz Postanka, jesu li oni manje vjerni zbog toga?
!!!
Cetvrta zapovest poziva ljude da se secaju tog stvaranja svojim licnim zivotom praktikujuci sedmicni ciklus 6+1 drzeci tempo rada poput onog koji ga je imao i sam Bog !
Da, ali što da radimo sa onima koji drže drugi dan?
 
A zašto ne drže? Opet imaš isti problem, vračanjem unatrag stoljećima vidimo istu sliku. I onda se postavlja pitanje, gdje su ti pravi vjernici koje si spomenuo?
Možemo li tako "crno/bijelo"?
Pa zato sto ne svetkuju sedmi dan subotu,jedu necistu hranu,nemaju Biblijsko krstenje,krse drugu Bozju zapovest,praktikuju svestenstvo...
Jel ovo dovoljno ?
O vernicima pricaj sa Ilijom,mozda ce ti on reci koliko se trebamo oslanjati na nase oficijalne podatke s kojima navodno raspolazemo a odnose se ne vernost coveka !
Ima puno njih koji ne shvaćaju doslovno stihove iz Postanka, jesu li oni manje vjerni zbog toga?
Naravo da jesu,odbacuju Ga kao Stvoritelja jer takvi se parcijalno oslanjaju na evoluciji neverujuci u kreativni kapacitet Boga nebeskoga !
Da, ali što da radimo sa onima koji drže drugi dan?
Oni krse 4-tu Bozju zapovest koja razlog za njeno drzanje stavlja u direktan kontekst Bozjeg stvaranja...
Dakle ne mozes reci evo ja cu svetkovati neki drugi dan,bitno da radim bio koje dane jer tako pobijas Bozji izvestaj KADA JE BOG STVARAO a kada je obustavio taj rad svojim pocinkom !!!!
 
Pa zato sto ne svetkuju sedmi dan subotu,jedu necistu hranu,nemaju Biblijsko krstenje,krse drugu Bozju zapovest,praktikuju svestenstvo...
Jel ovo dovoljno ?
Da si se rodio prije nekih, recimo 1000 godina, i ti bi možda tako. Da li bi zbog toga bio loš vjernik?
O vernicima pricaj sa Ilijom,mozda ce ti on reci koliko se trebamo oslanjati na nase oficijalne podatke s kojima navodno raspolazemo a odnose se ne vernost coveka !
Eto, i ti vjeruješ u besmrtnost duše. Šalim se, kužim poantu.
Naravo da jesu,odbacuju Ga kao Stvoritelja jer takvi se parcijalno oslanjaju na evoluciji neverujuci u kreativni kapacitet Boga nebeskoga !
Dobro, ali imaš i takvih koji vjeruju da je Bog vodio takve procese. I jednako kao svi mi, drže da je Isus za sve nas umro na križu.
Oni krse 4-tu Bozju zapovest koja razlog za njeno drzanje stavlja u direktan kontekst Bozjeg stvaranja...
Dakle ne mozes reci evo ja cu svetkovati neki drugi dan,bitno da radim bio koje dane jer tako pobijas Bozji izvestaj KADA JE BOG STVARAO a kada je obustavio taj rad svojim pocinkom !!!!
Kužim poantu. A što ako nisu upoznati s tom istinom, i baš suprotno tome vjeruju da je za njih nedjelja dan kojeg trebaju držati i to rade iz ljubavi prema Bogu?
 
Da si se rodio prije nekih, recimo 1000 godina, i ti bi možda tako. Da li bi zbog toga bio loš vjernik?
To mozda dtasricno menja situaciju jer uvek se mogu ppzvati na prvu mogucnost,xae ne ?
Inace ne postoje losi vernici a nit dobri nevernici ne ima samo vernila i mevernika

Eto, i ti vjeruješ u besmrtnost duše. Šalim se, kužim poantu.
😀
Dobro, ali imaš i takvih koji vjeruju da je Bog vodio takve procese. I jednako kao svi mi, drže da je Isus za sve nas umro na križu.
A Jel takvi drze i Bozje zapovesti,daj molim te budi iskren ?

Kužim poantu. A što ako nisu upoznati s tom istinom, i baš suprotno tome vjeruju da je za njih nedjelja dan kojeg trebaju držati i to rade iz ljubavi prema Bogu?
Po meni pred Bogom nije svejedno dali je neko znao istinu ili je nije znao.
Inace nije moguce a jos manje je prihvatlljivo objasnjenje da se svesno lrsi Bozja zapovest uz navodnu ljubav prema Bogu !!!
 
To mozda dtasricno menja situaciju jer uvek se mogu ppzvati na prvu mogucnost,xae ne ?
Što god da odabereš, prije 1000 godina, da ideš u crkvu, držao bi nedjelju.
Inace ne postoje losi vernici a nit dobri nevernici ne ima samo vernila i mevernika
Možeš ti to i tako, ali poanta je ista. Oni koji vjeruju u određeni koncept nisu sami po sebi vjerni ili nevjerni, to je puno složenije od naših pokušaja da nešto objasnimo. Mi kada identificiramo određenu teologiju za koju smatramo da je biblijska, skloni smo govoriti da baš nju drže pravi, a suprotno tome, svi oni koji su u otpadu drže nešto što ne stoji. I zato je dosta bitno da uzmemo sve u obzir. Dakle, suštinski je važno odgovoriti na pianje: da li su postojali vjerni u tom vremenskom rasponu gdje uvjerljivo dominira teologija s kojom se ne slažemo, više ili manje...
A Jel takvi drze i Bozje zapovesti,daj molim te budi iskren ?
Ne znam odgovor na to pitanje.
Po meni pred Bogom nije svejedno dali je neko znao istinu ili je nije znao.
Inace nije moguce a jos manje je prihvatlljivo objasnjenje da se svesno lrsi Bozja zapovest uz navodnu ljubav prema Bogu !!!
E ovo je dobro što si zapazio i sad naveo ovdje. Onda po istoj logici, ne možemo olako dati "minuse" onima koji iz svojih uvjerenja drže neki drugi dan, misleći da je baš taj dan Bogu ugodan.
U ranijem komentaru, recimo, spomenuo si: "Jedu necistu hranu". Što misliš, kakav je stav u početku imala Ellen G. White i njen suprug po tom pitanju? Ako znaš, onda se postavlja pitanje, jesu li oni bili vjernici, odnosno nevjernici zbog toga? Ili recimo, dok nisu otkrili istinu o važnosti subote, jesu li zbog toga bili nevjernici?
 
Što god da odabereš, prije 1000 godina, da ideš u crkvu, držao bi nedjelju.
Valjda mislis na neku "crkvenu"zajednicu u nekom crkvenom objektu ,jel tako ?
E pa ocito se nismo dobro razumeli,ja pod pojmom crkvu nisam mislio na oficijalno registrovane verske zajednice koje su se skupljali u neke objekte nego sam mislio na onu pravu Hristovu crkvu koja se cesto znala skupljati u nekim vernickim domovima ali i negde vani kad god je bilo uslova za bogosluzenje pod otvorernim nebom i na miru !
...cak i dvoje il troje u ovom smislu su svakako bili deo Hristove crkve i to je svakako bilo u kontinuitetu i pored toga sto je sve to van postojecih istorijskih zapisa pod konttrolom shape neprijatelja Bozjega !
Možeš ti to i tako, ali poanta je ista. Oni koji vjeruju u određeni koncept nisu sami po sebi vjerni ili nevjerni, to je puno složenije od naših pokušaja da nešto objasnimo. Mi kada identificiramo određenu teologiju za koju smatramo da je biblijska, skloni smo govoriti da baš nju drže pravi, a suprotno tome, svi oni koji su u otpadu drže nešto što ne stoji.
Ovo je samo jedan aspekat ovog pitanja jer je mnooogo gori otpad onih koji su zapravo znali citavu istinu ili da budem precizniji - otpad u redovima clanstva Crkve !!!
zato je dosta bitno da uzmemo sve u obzir. Dakle, suštinski je važno odgovoriti na pianje: da li su postojali vjerni u tom vremenskom rasponu gdje uvjerljivo dominira teologija s kojom se ne slažemo, više ili manje...
Uopste nije bitna dominantnost Hristove nauke nego je bitan kontinuitet,pa makar to bio i jedan takav...
Ne znam odgovor na to pitanje.
A sto ne znas,tesko ti da pogledas njihova oficijalna ucenja i da lepo saberes dva i dva ????
E ovo je dobro što si zapazio i sad naveo ovdje. Onda po istoj logici, ne možemo olako dati "minuse" onima koji iz svojih uvjerenja drže neki drugi dan, misleći da je baš taj dan Bogu ugodan.
Jedno je da neko misli takvo nesto a sasvim je drugo da ignorise ono sto je jasno zapisano u Pismu.
To vec nije pitanje tipa NISAM ZNAO nego je formata NECU BRE DA CUJEM !!!
Razlika u ova dva slucaja je drasticna !!!!!!!!!!!!!!!!
U ranijem komentaru, recimo, spomenuo si: "Jedu necistu hranu". Što misliš, kakav je stav u početku imala Ellen G. White i njen suprug po tom pitanju?
A sto mene briga kakav je ona stav imala po tom ili po bilo kom pitanju ?
Ako je jela svinjetinu onda je gresila znala il ne znala...
Ja mogu govoriti u svoje ime jer sam kao dete i sam kosumirao takvu hranu u okvirima moje porodice koja je bila pravoslavnog verovanja ali kad sam saznao da se to ne treba ciniti - prestao sam i pokajao sam se za moje grehe !!!

Ako znaš, onda se postavlja pitanje, jesu li oni bili vjernici, odnosno nevjernici zbog toga? Ili recimo, dok nisu otkrili istinu o važnosti subote, jesu li zbog toga bili nevjernici?
Evo jednog interesantnog Biblijskog teksta koji nam direktno odgovara na ovo tvoje pitanje:

3 Mojs.5,17:
"...Ko zgriješi i učini štogod što je Gospod zabranio da se ne čini, ako i nije znao, ipak je kriv, i nosiće svoje bezakonje..."
 
Valjda mislis na neku "crkvenu"zajednicu u nekom crkvenom objektu ,jel tako ?
E pa ocito se nismo dobro razumeli,ja pod pojmom crkvu nisam mislio na oficijalno registrovane verske zajednice koje su se skupljali u neke objekte nego sam mislio na onu pravu Hristovu crkvu koja se cesto znala skupljati u nekim vernickim domovima ali i negde vani kad god je bilo uslova za bogosluzenje pod otvorernim nebom i na miru !
...cak i dvoje il troje u ovom smislu su svakako bili deo Hristove crkve i to je svakako bilo u kontinuitetu i pored toga sto je sve to van postojecih istorijskih zapisa pod konttrolom shape neprijatelja Bozjega !
Kužim ja na što ti aludiraš, ali ti pokušavam objasniti nedostatke u takvom viđenju. Nije baš da imamo zapise o tako nekim vjerskim skupinama koje bi mogli popratiti i na osnovu toga donijeti zaključke da su držali, recimo subotu. Imamo neke primjere u određenim stoljećima, ali nemamo neki jasan kontinuitet i nekakvo sustavno sprovođenje takve prakse. I nekako mi se čini da ti želiš graditi takvu pretpostavku, iako si svjestan da za to ne postoje dokazi.
Također, da je postojala neka pravednija i ispravnija skupina u tom vremenskom rasponu, logično bi bilo da bi ih Bog vodio i da bi preko njih obznanjivao svjetlost istine.
Ovo je samo jedan aspekat ovog pitanja jer je mnooogo gori otpad onih koji su zapravo znali citavu istinu ili da budem precizniji - otpad u redovima clanstva Crkve !!!
Nisam siguran koliko ovo doprinosi samoj temi...
Uopste nije bitna dominantnost Hristove nauke nego je bitan kontinuitet,pa makar to bio i jedan takav...
Ali nema ga, barem ne onakav na kakvog ti aludiraš.
A sto ne znas,tesko ti da pogledas njihova oficijalna ucenja i da lepo saberes dva i dva ????
Ne možeš tako, jer takvih vjernika imaš u različitim denominacijama...
Jedno je da neko misli takvo nesto a sasvim je drugo da ignorise ono sto je jasno zapisano u Pismu.
To vec nije pitanje tipa NISAM ZNAO nego je formata NECU BRE DA CUJEM !!!
Razlika u ova dva slucaja je drasticna !!!!!!!!!!!!!!!!
Pazi, i sam znaš da malo ljudi čita Pismo, pogotovo tradicionalni vjernici. Naravno da ima onih koji kako kažeš, ne želle niti čuti, ali isto tako, imaš more onih koji nikad nisu ni čuli nauk o suboti. Pogotovo u prošlosti gdje nije bilo lako dostupne literature, interneta itd.
A sto mene briga kakav je ona stav imala po tom ili po bilo kom pitanju ?
Pa, možda da se razumije proces razvoja jednog nauka u suvremenijoj povijesti i da se vidi da razvoj nije išao tek tako ("glatko").
Ako je jela svinjetinu onda je gresila znala il ne znala...
Ja mogu govoriti u svoje ime jer sam kao dete i sam kosumirao takvu hranu u okvirima moje porodice koja je bila pravoslavnog verovanja ali kad sam saznao da se to ne treba ciniti - prestao sam i pokajao sam se za moje grehe !!!

Evo jednog interesantnog Biblijskog teksta koji nam direktno odgovara na ovo tvoje pitanje:

3 Mojs.5,17:
"...Ko zgriješi i učini štogod što je Gospod zabranio da se ne čini, ako i nije znao, ipak je kriv, i nosiće svoje bezakonje..."
Zašto bi Bog objavljivao (potvrdio) istinu preko EGW ako je istina bila široko poznata?
Tko se po tebi onda spašavao? U 12. st imamo Valdežane koji drže subotu, nemamo nekih konkretnijih navoda pa da možemo govoriti o nekoj globalnijoj praksi držanja subote, onda se gotovo nitko nije spašavao po tebi ili sam u krivu?
 

Back
Top