POST, POSNE SLAVE; POSNA JELA

Ja imam neki recept za lisnato testo(od kog posle pravim paštete ili ga nečim napunim), ali nisam ga pravila u varijanti bez tog jednog žumanca, koje se inače stavlja. Možda bi to moglo, probaću, pa ću javiti, al tek sledeće nedelje, sad samo na vodi.

O lenjosti :roll: , još nisam probala :oops:
 
U stvari, evo dajem ja taj recept, pa Sanja ako probaš pre mene, javi vredi li čemu.
Zamesi se testo od 1 kašičice vinskog sirća, 2 dl vode,(1 žumanca), i brašna koliko treba (odokativno oko 300-400 gr.)Ostavi se da odmori 20 min, pa se razvije na dasci, i odozgo se narenda četvrtina margarina, preklopi se i ponovo ostavi da odmori 20 min. Tako se renda po četvrtina margarina i ostavlja posle toga da odstoji 20 min, sve dok se ne utroši ceo margarin. Posle poslednjeg odmaranja, testo je spremno za 'obradu'. Ako se prave paštete, razvijeno testo (debljine oko pola cm, se presavije 2-3 puta, pa se tek onda seče na pravougaonike i peče obično kao i kod zamrznutih pašteta. Ajd prijatno
 
:) Verujem da dosta vas slavi Svetog Nikolu, pa me zanima kako se snalazite za recepte, najvise mi trebaju recepti za posna predjela, a i ja imam dosta toga, ako nekom treba... I naravno, ako niste od onih (lenjih) koji naruce kolace-koji dobar recept za kolace!
 
NenaS:
:) Verujem da dosta vas slavi Svetog Nikolu, pa me zanima kako se snalazite za recepte, najvise mi trebaju recepti za posna predjela, a i ja imam dosta toga, ako nekom treba... I naravno, ako niste od onih (lenjih) koji naruce kolace-koji dobar recept za kolace!

Ne znam da li je ovaj topik vec bio, pa ako ga šef ne zakljuca bice nekih simpaticnih
 
Moze li pasteta od tunjevine? Dakle konzerva tunjevine, one sitne, ocedis ulje. (Ja ga dam macki!). U ciniji izmesaj dve-tri kasike margarina (moze "Dijet", "Laki" ili tako nesto) sa 2-3kasicice aleve paprike, jednom manjom glavicom sitno iseckanog crnog luka, jednom vecom, svezom crvenom i jednom zelenom paprikom, iseckanom na sitne kockice,jednom sitno narendanom sargarepom i malo zacina (vegete), malo soja-sosa, kad sve sve sjedini ubaci i onu tunjevinu, izmesaj, namazi na hleb i uzivaj!
 
:? HALO!! Pa gde su oni koji slave istu slavu, nije valjda na ovom forumu samo ona polovina koja ide negde na slavu?! Evo, za pocetak, moj doprinos, tek da znate da nisam cicija! :wink:

ARAPSKA SALATA

POTREBNO:

- 300 gr duguljastog pirinca,
- 400 gr posnog majoneza,
- 100 gr blagog senfa,
- 300 gr sitnijeg, pecenog, nesoljenog kikirikija.

IZRADA:

Pirinac obariti i odmah oprati hladnom vodom (da se ne bi slepio). Kikiriki ispeci, prohladiti i prstima oljustiti i prepoloviti. Kada se pirinac prohladi izmesati sa kikirikijem i dodati sve ostale sastojke. Dobro promesati i ohladiti.




POSNA RUSKA SALATA

POTREBNO:

- 500 gr kiselih krastavcica,
- 500 gr obarenog graska,
- 500 gr obarene sargarepe,
- 100 gr roze sojinih ljuspica potopljenih sa 2 dl «vegetom» posoljene vode i ocedjenih
- 200 gr mariniranih sampinjona – seckanih.

IZRADA:

Sastojke iseckati i izmesati sa» «''«majonez»om'' koji se pravi na sledeci nacin: 4 srednja, obarena krompira ispasirati i mutiti mikserom uz postepeno dodavanje 200 gr ulja, 200 gr senfa i soli po ukusu.



PASTETA OD TUNJEVINE

POTREBNO:

- 5 konzervi isitnjene tunjevine, ocedjene od ulja,
- 2 glavice crnog luka, sitno iseckanog,
- 1 veza zeleni za supu, obarena i ispasirana,
- 2 kafene kasicice aleve paprike,
- 2-3 sveze, sitno iseckane paprike,
- 1 obican margarin (za kolace)
- 1 kesica pastete od soje, umucena po osnovnom receptu.

IZRADA:

Margarin se malo omeksa i umuti viljuskom sa malo vegete, alevom paprikom, soja-sosom (po ukusu), dodaju se svi ostali sastojci, dobro se izmesa i na kraju se doda i ocedjena tunjevina. Ponovo se dobro izmesa i ohladi.




SALATA OD OSLICA I LIGNJI

POTREBNO:

- 200 gr krupnijih, ociscenih lignji,
- 300 gr fileta oslica,
- persun, beli luk, maslinovo ulje po ukusu
- sok od 1 limuna.

IZRADA:

Iseckati beli luk i persun i zaliti ih maslinovim uljem. Obariti oslica i lignje (nikako zajedno, oslic ce se raspasti-treba mu manje vremena) u posoljenoj vodi, oslica isitniti viljuskom a lignje sitno iseckati. Izmesati sa napravljenim prelivom, zaliti sokom od limuna i po potrebi dosoliti. Ohladiti pre sluzenja.




MEKSICKA SALATA

POTREBNO:

- 3 komada pecene, oljustene paprike,
- 1 veci praziluk,
- 250 gr crvenog pasulja (manja konzerva),
- 250 gr kukuruza secerca smrznut se obari, a moze i iz konzerve,
- 200 gr dimljene ribe
- ulje, limunov sok.

IZRADA:

Pecena paprika i praziluk se iseckaju, doda se pasulj i kukuruz, dimljena riba se takodje isecka i izmesa sa ostalim sastojcima. Zaciniti uljem i limunovim sokom.




SARENA SALATA


POTREBNO:

- 400 gr ljubicastog, svezeg kupusa, iseckanog,
- 2 komada praziluka, iseckanog,
- 200 gr posnog kackavalja, iseckanog na kockice,
- 100 gr seckanih oraha,
- 100 gr kukuruza secerca (obaren),
- 2 komada kiselih jabika, krupno rendanih,
- 200 gr seckanih, mariniranih pecuraka,
- za preliv: 400 gr posnog majoneza i persun, so, biber i origano po ukusu.

IZRADA:

Sve sastojke dobro izmesati, dodati preliv, ponovo izmesati i ostaviti u frizideru da prenoci.




''KAVIJAR'' OD PLAVOG PATLIDZANA


POTREBNO:

- 3 srednja plava patlidzana,
- 1 glavica crnog luka,
- 2 veca cesnja belog luka,
- 1 dl ulju,
- so, biber, persun.

IZRADA:

Patlidzane oljustiti i speci u rerni, kada omeknu samleti ih ili sitno iseckati pa ispasirati viljuskom, pomesati sa svim ostalim sastojcima, takodje sitno iseckanim i dobro ohladiti.




PRZENI SOJINI KOMADICI


POTREBNO:

- 300 gr sojinih komadica
- 100 gr aromaticnijeg senfa,
- 1 kafena kasicica aleve paprike (po zelji, moze i ljuta),
- zacin (''vegeta''), ulje za przenje.

IZRADA:

Sojini komadici obare se u oko 1,5 l zacinjene vode, tecnost se ostavi za supu ili corbu, a komadici se ocede i jos vruci pomesaju sa senfom. Ostavi se da se ohlade i upiju senf,a zatim se isprze u ulju dok ne porumene, a tecnost koju puste ispari. Na kraju se izmesaju sa alevom paprikom jos veoma kratko proprze i serviraju. Po ukusu malo podsecaju na cvarke.



PECENE PECURKE


POTREBNO:

- oko 2 kg krupnih sampinjona,
- zacin (''vegeta'') , ulje.

IZRADA:
Sampinjoni se ociste, ne peru se, pazljivo se odvoji drska tako da na sesiricu ostane udubljenje, drske se sacuvaju za pitu, a sesirici poredjaju u pleh sa udubljenjem na gore. U svaki sesiric sipa se malo ulja i doda se zacin, a zatim se peku u rerni ispod infra grejaca, kao na rostilju. Potrebno im je 20-tak minuta i odlicno se ''slazu'' sa rakijom bilo koje vrste.



PITE:

I SA PECURKAMA:

IZRADA: Preostale drske od gornjeg recepta, ili 500 gr sampinjona, iseckati i isprziti sa 2 glavice crnog luka, zaciniti po ukusu, dodati malo bibera i izmesati sa 100 gr obarenog pirinca. Ovom masom filovati kore – kao klasicnu savijacu.


II SA PRAZILUKOM:

IZRADA: 500 gr iseckanog praziluka proprziti, posoliti po ukusu i izmesati sa 100 gr obarenog pirinca ( on, u stvari, povezuje masu i zamenjuje jaja). Filovati kore kao za svaku drugu savijacu.


III SA KROMPIROM:

IZRADA: 5oo gr ociscenog i narendanog krompira isprziti otprilike 2/3. Posoliti, zaciniti dodati bibera po ukusu. Kad se prohladi filovati kore.

Kod posnih pita vazno je pre pecenja dobro ih pokvasiti kiselom vodom, jer ce inace ostati suve i zilave.
 
:oops: :D Evo pocrveneh od tolikih pohvala... Recepti za kolace stizu naknadno, cim ih odkucam. A meni neki recept, cicije jedne!!! :wink: Stize se, stize, kad se hoce i kad se voli - dok beba spava, a ostala deca su u skolama (ukupno pet djaka).
 
Espanol:
NenaS:
:oops: :D Evo pocrveneh od tolikih pohvala... Recepti za kolace stizu naknadno, cim ih odkucam. A meni neki recept, cicije jedne!!! :wink: Stize se, stize, kad se hoce i kad se voli - dok beba spava, a ostala deca su u skolama (ukupno pet djaka).
Pohvalama mora da se pridruži i šef! Neka su živi i zdravi

: O sefe, pa gde ste Vi?! Hvala, hvala, osim sto sam tri puta mama, a tri puta hraniteljica - ali dobre zelje se itekako rado prihvataju!!! :D :lol: :D :lol:
 
mozhe vikendom...tako kazhu

a je l postite i sexualno??? to me je uvek zanimalo :I mislim, trebalo bi ? ili ne?

evo neki namaz, na vodi je..ali ne znam mere, ako ih ubodete super je

koncentrat paradajza - senf - seckane masline - seckani orasi

crne masline
pazite da ne bude suvishe senfa?
 
jagodica:
mozhe vikendom...tako kazhu

a je l postite i sexualno??? to me je uvek zanimalo :I mislim, trebalo bi ? ili ne?

evo neki namaz, na vodi je..ali ne znam mere, ako ih ubodete super je

koncentrat paradajza - senf - seckane masline - seckani orasi

crne masline
pazite da ne bude suvishe senfa?

:D :D I ja jednom davno pitala isto pa mi rekli da i to mora,i.... odustala sam od strogog posta :D :D
 
vekna od tunja

2 konzerve tunjevine,
4 veca kuvana krompira (ali ja najvise volim kada ostane pire od rucka, ne moram da se gnjavim... A pire bez mleka, da bi bilo posno)
2 kisela krastavca
3 kasike majoneza (onog bez jaja)
desetak zelenih maslina
limun, so, biber

Od krompira se napravi pire, doda se tunj, seckane masline i seckani krastavac, majonez, sok limuna, so, biber.
Sve to umestiti, oblikovati kao rolat i staviti u frizider. Vec posle 2 sata mos' se jede seceno na snite.
Ali ko da kuva krompir ujutru?
Najbolje je uvece to napraviti a ujutru,lepo, seces, jedes, prelistavas novine, srknes caj...
 

Back
Top