Posao u Avganistanu - LOGCAP_4

@browser zelio bih pitati vezano za ovaj tvoj post.
Ja sam iz CG, bavio sam se dresurom pasa , a i dalje to ponekad radim kada imam priliku. Nemam profesionalne licence za ovaj posao. Ucio sam od drugih a uvijek vodjen ljubavlju prema ovoj zivotinji. Sa druge strane govorim engleski odlicno. Zivio sam i radio nekoliko godina u Londonu. Nemam iskustvo u sluzenju u vojsci, policiji ili na slicnim poslovima.
Na osnovu tvog iskustva da li imas neko misljenje? Na kraju uvijek mogu poslati email na neki od kontakata koje si naveo i vidjeti odgovor. Eto cisto me interesuje misljenje nekog ko je vec iskusio.

I jos dva pitanja. Koliko bodova na ovim testovima kandidat mora da sakupi da bi prosao selekciju? I da li nakon ove selekcije slijedi dalja obuka prije slanja na konkretan posao?

Hvala i pozdrav.

Kod Dyncorpa u Tuzli su se promjenile plate. Napokon su i "Balkanci" prešli na evropsku platnu listu.
Plate kreću od oko 22 000 (fizički radnici) pa do nešto preko 46 000 $. Naravno, vatrogasci su i dalje najjači, oko 90 000, ali se i ne traže.
Sada na vratima office-a piše koje pozicije traže, tj za koje primaju aplikacije. Evo trenutnih http://img94.imageshack.us/i/05032011067.jpg/
Eh sad, kako su povećane plate, tako su pooštreni i uslovi za prolaz na interview-u. Carpenter, elektrician moraju proći test poznavanja materije.
Carpenteri trebaju znati američke mjere : square foot, yard, inch ... Evo neki konverter : http://www.slobodni.net/showthread.php?t=45617
Elektrician rade test po NEC standardu. Ima 20-tak pitanja i nije jednostavno.
Za administraciju i sl, test kucanja na US tastaturi - laptop. Minimalno 36 wpm. Test je obično astronauti ;) http://www.typingtest.com/
Glavni regruter je Curtis Spratt, on o svemu odlučuje, a domaći regruter Ramiz je više administrator. Svejedno, s Ramizom se treba čuti prije razgovora.
Telefon je Ramiz 00 387 63 103 911.
Za još informacija u vezi sa DynCorp-om http://www.slobodni.net/showthread.php?t=2224
edit:
Da dodam još atraktivnu ponudu za kerovođe, prenijeću post sa drugog foruma. Ako koga zanima posao je aktuelan!!!
Evoga, svjez sa testiranja u Konjicu za posao vodica pasa za traganje i napad u Afganistanu.

Testovi su bili 1. Engleski i 2. Prakticno sa psom tragacam (eksploziv)

Pa redom.

Prijavljivanje je bilo zakazano za jutros u 8.00h u centru za obuku pasa tragaca "MDDC" u Konjicu (u blizini Borackog jezera).

Malo sam zakasni jer je put prilicno uzbrdo a bio je prekriven zaledjenim snijegom pa su moje prilicno lose gume bile ne dovoljne ali sa lancima je bilo sve uglavnom OK osim kasnjenja. Jos su neki kasnili pa nisam zakasnio da se na vrijeme prijavim. Prijavljenih je bilo oko 45.

- Prvo smo bili pozvani na testiranje znanja engleskog jezika.
Ulazili smo po jedan i zadrzavali se, odprilike, 10-ak min. kod profesora engleskog koji je sve i svasta propitivao a na kraju davao ocjene. Koliko sam primjetio ocjene su bile 3, 5, 7 i jedna 8. Ja sam dobio 3. Profa je uglavnom uredu i nije strog ali u pozadini sjedi glavni lik Huseein koji sve nadgleda pa i profesora kojem je cesto smanjivao ocjene koje bi profa dao nama. Naravno, bilo je i onih koji nisu dobili ocjenu sto znaci da su diskvalifikovani, za sada. Pitanja su bila: Reci nesto o sebi, opisi zadnji posao sto si radio, sta mislis kako je raditi sa psima, opisi kako se vozi biciklo, sta mislis o stanju u Libiji i u Egiptu, opisi najzanimljivije mjesto u Egiptu, Ko je predsjednik u Libiji, da li si zavrsio neke kurseve za vodica pasa ako jesi opisi kako je bilo...

- Ko je dobio papiric sa ocjenom od profe, odlazi na testiranje rada sa psom
Grupe su po pet kandidata. Darko objasnjava a profi vodic radi sa psom. Poslije toga nastupate vi. Uzimate psa i treba da ponovite ono sto je profi vodic vama prezentovao "samo jednom". Inace to oni rade i po 10 godina a vi treba da ponovite na osnovu jednog gledanja. Prvo vodite psa da pretrazi betonske blokove a u jednom od njih je eksploziv. Poslije toga pretrazujete jednu garazu u kojoj je takodje negdje eksploziv. Poslije toga pretrazujete vozilo i to je to. Ocjenjuje se 100 klinaca. Koliko brzo radite, precizno, da li govorite komande na vrijeme, da li vas pas slusa, gdje stojite vi a gdje pas u toku prtrage...

Sustina ocjena je da se na kraju sabiraju sa svim ocjenama (engleski + rad sa psom) i dobija se kranja ocjena, pa ako je neko dobio iz engleskog 5 a sa psom 3 to je 8 ili ako je dobio iz engleskog 3 ali sa psom 5 to je opet 8 sto je isti rezultat. A ja dobio EN=3 + RSP=2 = 5 i kada sam pitao Darka sta on misli, diskretno mi je rekao "nema sanse da prodjes".

Huseein i Amerikanac (kojem neznam ime) su glavni za regrutaciju vodica pasa u ovoj regiji. Huseein je zaduzen za tok regrutacije a Amer za kvalitet vodica. Darko je desna ruka Ameru odnosno nama glavni za rad sa psima.

Na kraju: Lijepo iskustvo ali steta sto je jalovo.

Ja vam predlazem sastavite svoj CV koji ne mora biti narocito strucan nego je bitno da u njmu Huseein vidi da ste se bavili i druzili sa psima. Nisu vam potrebni nikakvi vojni, policijski ili civilni setrifikati nego volja. Ako ste odlicni sa engleskim i imate dresiranog psa odnosno da znate osnovna pravli prilikom komandovanja psu, slobodno sastavite CV i saljite ga na Huseeinov mail hhutkwa@amk9.com

Posao je u Afganistanu a mozete raditi u bazi ali i na terenu. Jbga, mora te malo stisnut gu...cu i odradit i te terenske poslove. Bilo je stradanja ali sta je tuje. Ja moram i opet cu pokusat. Plate su oko 3000 - 3500USD. Najavili su samanjenje plata ali to pricaju ovi sto su u Konjicu na obuci. Oni idu u Poljsku na obuku "odbrana i napad" a poslije toga u Njemacku na ispit za dobijanje sertifikata za rad sa psima u ratnim uslovima.

Eto to je sve sto ja znam.
 

Back
Top