Politicki diskurs, forum i sloboda govora

kolega,koliko se ja razumem u neke stvari,negativne tvrdnje se ne dokazuju...ako vi imate neki argument da me razuverite,ili da dokazhete da ja greshim,onda u redu...sem ako ne smatrate da je NDH bila demokratska zemlja,i da je "Jasenovac" kao i mnogi drugi logori bio korisna i dobra stvar,i civilizacijsko dostignuce...ako je tako,onda nemamo o chemu da diskutujemo...

Ako mi dozvolite,ja sam kolegica.
Obzirom da ste na ovaj komentar reagovali *na prvu*,uzet ću u obzir brzinu,pa vam neću zameriti površnost.
Komentarisala sam boldovanu rečenicu u kojoj se pominje činjenica,i to je jedino što sam imala da kažem.
Ne može se govoriti o činjenicama i biti proizvoljan ili subjektivan,lični stavovi mogu,ali i ne moraju,i u velikom broju slučajeva,nisu činjenice.
 
kolwginice,ja se izvinjavam,nisam imao nameru da vredjam...chinjenica je da hrvatska nishta korisno za ljudsko drushtvo u totalitetu nije uradila...to ne samo shto je moj lichni stav,to je i chinjenica...ako vi znate neshto shto ja ne znam,rad sam da me uputite,kako bih eventualno mogao da ponovo procenim i eventualno promenim svoj stav...hvala! :)
 
kolwginice,ja se izvinjavam,nisam imao nameru da vredjam...chinjenica je da hrvatska nishta korisno za ljudsko drushtvo u totalitetu nije uradila...to ne samo shto je moj lichni stav,to je i chinjenica...ako vi znate neshto shto ja ne znam,rad sam da me uputite,kako bih eventualno mogao da ponovo procenim i eventualno promenim svoj stav...hvala! :)

Znam puno toga što i Vi znate kolega,ali o tome nekom drugom prilikom,kada
budete raspoloženi za debatu,a ne za floskule.
 
Demokratija je od svih nesavršenih oblika,najmanje nesavršen :).

Ne bih se mogao sloziti sa ovim.
Demokratija je daleko nesavrsenija i GORA PO VECINU od socijalizma i bilo kog drugog oblika PROSVECENOG APSOLUTIZMA.

Ne znači da je neko ko je nobelovac istovremeno i najpozvaniji da odlučuje,u smislu poredjenja vrednosti razmišljanja u odnosu na dvojicu nepismenih.Biti nepismen,ne znači istovremeno ne biti intelektualan,i nemati osećaj za realnost,sposobnost predvidjanja stvari i dogadjaja na osnovu iskustava i informacija,prema tome nije dobra komparacija.

I Hitlera su demokratski izabrali, voljom vecine...I za Milosevica su glasali svi penzioneri, sanjari i grandomani...Pa vidimo sta smo sa tim na kraju dobili...

Nepismeni, polupismeni i mnogi pismeni imaju osecaj za realnost, ali nemaju moc pravilnog VREDNOVANJA STVARI, sto mogu samo oni koji dosta ZNAJU u to spoje sa iskustvom.
Da ne govorimo o mogucnostima manipulacije jednog neobrazovanog coveka....(bio pismen ili ne)

Ali ,da demokratija počiva na volji većine,počiva....žao mi je ako nam je većina nepismena ili umno ograničena ili ne znam kakva,pa pamet i hipoteka stavljena na nju ne mogu da dodju do izražaja.


Intelektualni nivo MASE JE UVEK NIZI OD INTELEKTUALNOG NIVOA PROSECNOG POJEDINCA.

Masa uvek stremi ka apsurdu.
 
Kako onda tumacis DEMOKRATIJU gde glas dvojice nepismenih vredi vise od glasa jednog nobeloca? :think:

Demokratija nije začeta na populističko palanačkom bukvalizmu ,
već na spoznaji manjine . Palanački bukvalizam kad god je u tesnacu ,
poziva se na glasanje i glasačku moć većine ( otuda i ona plemenska :
ono što narod želi božija je zapovest ) .
Dakle , demokratija ne podrazumeva izglasavanje objektivne istine o ovome
ili onome ; tu je neprikosnovena spoznaja ( tako da ceo svet može biti nepismen ,
ali ne može nobelovcu - fizičaru da izglasa ukidanje fizike ; a samim tim i njegova
saznanja ).
To što kod nas mnogi žale za onim vojvođanskim crnogorcem , koji je kao predsednik
skupštine hteo da izglasa : da je zemlja kocka - to je naša nesreće i naše zlo ( ali
zar je kod nas demokratija - zar nije drpopkratija već više od jednog veka ) ; ali zaista , sve to nema veze sa demokratijom .:dash::rtfm::dash:
 
Retko dolazim na Politiku baš zbog toga što je svaka žešća kritika vlasti uklopljena u
neku sankciju, to je nedopustivo.
Ja bi bila presrećna kada bih za svaku uvredu kojom me bombarduju političari iz dana u dan
mogla svakome od njih dati po C1 pa nakon nekog vremena kumulativni pa trajni ban.
Niko srećniji od mene tada.

Nadam se samo da ovaj moj epohalni post neće biti izbrisan.
 
Poslednja izmena:




Borise, hoće li Davinić ili tvoj prijatelj Sveto da završi u zatvoru? Neće, naravno iz „viših interesa“, za koje i ti i svi mi znamo da se zovu opšta pljačka u kojoj su političari obavezani na zavet ćutanja. To je ono Veljino „nemoj da ja tebe otvaram“



Nedavno je u Nemačkoj i SAD izbila velika afera kada je poslovodstvo Dajmlera priznalo kako je pozamašnu svotu novca skrenulo u crne tokove ne bi li istu upotrebilo za podmazivanje prodaje svojih vozila u „zemljama u razvoju“. Radilo se o podmićivanju u najmanje 22 zemlje u periodu 1998-2008. Da bi izbegli dalje sudsko gonjenje pred federalnim sudom u Vašingtonu, prihvatili su da plate čak 185 miliona dolara.

O čemu se radi? U mnogim siromašnim ili polurazvijenim zemljama u politiku se ne ulazi nakon što se postane bogat i uticajan, već obrnuto, da bi se postalo bogat. Suština je da gotovo ne postoje autonomni tokovi novca koji nisu direktno povezani sa državnom administracijom, pa, pošto država preko budžeta kontroliše oko 50 odsto bruto proizvoda, najlakši način da se obogatite jeste da preko politike dođete u situaciju da kontrolišete budžet i javne nabavke.

KORUPCIJA; ALI NAŠA Prevedeno na običan jezik to izgleda ovako: učlaniš se, kreneš od lepljenja plakata, pa se polako dižeš u hijerarhiji. Što više napreduješ, to više sredstava stoji pod tvojom kontrolom te su mogućnosti za zloupotrebu, odnosno zaradu veće. Na lokalu su ti dovoljne građevinske dozvole i legalizacija. E, a kad dođeš do vrha, onda se poslovi rade na veliko: Mercedesi i sateliti.

Korupcija, naravno, postoji i u razvijenim zemljama, ali nije tako brutalna, otvorena i pohlepna kao u ovakvim. Tako je mnogim Nemcima ranije bio ogroman problem da skapiraju kako je uopšte moguće da državni činovnik traži neki nelelegalan novac kako bi omogućio zaključivanje posla. Mnogi naši ljudi zaposleni u nemačkim firmama i danas imaju taj problem kad treba da objasne kako moraju da obezbede sredstva iz sivih tokova za podmazivanje jer drugačije ne može da se dobije posao.

Dajmler je tu lekciju očigledno dobro savladao. Oni su nalazili načine da se dogovore sa ključnim političkim činiocima u navedenim zemljama, tako što bi izvestan procenat od obavljenog posla obično uplatili na tajne račune u Švajcarskoj ili na egzotičnim ostrvima. Negde je to išlo direktnom pogodbom, a kod onih koji poput nas glume demokratiju, igrala se fiktivna igra zvana tenderi. Tender je, kao što znamo, super, pošto kod njega komisija ima ogromna diskreciona prava da izmeri razne faktore. Niska cena ne mora da bude prednost. Mercedesov kvalitet i komfor mogu da budu važniji. Dakle, sve može da se opravda i zakonski pokrije.

Upravo takav model je, po svemu sudeći, primenjen u aferi satelit koja je ovih dana dobila sudski epilog. Svi se sećamo da je legendarni Prle, ministar Davinić, istaknuti član Atlantskog Saveta, NGO-a koji je tada drmao vojnim finansijama, i kadar G17, potpisao famozni ugovor o iznajmljivanju usluga satelita sa izvesnom izraelskom firmom Imidžset. Prle je navodno bio zabrinut za dešavanja na Kosmetu, pa je u svetlu predstojećih dešavanja želeo da obezbedi satelitsko nadgledanje ove teritorije. U tu svrhu odrešio je (našu) kesu sklapajući ugovor težak više desetina miliona evra. Ima međutim i onih koji tvrde da je Prle bio tek izvršilac, a da je ceo posao inicirao legendarni Sveto Marović, očigledno još više zabrinut sa sudbina Kosmeta od Prleta

Čemu je to nadgledanje trebalo da služi? Pa ničemu. Svi uključeni dobro su znali da srpske bezbednosne snage ni u najluđim snovima ne planiraju bilo kakvu intervenciju na pomenutoj teritoriji. Uostalom, one od ranije imaju sasvim dobro poznavanje terena, a verovatno i solidnu obaveštajnu mrežu. Dakle, ceo ugovor je očigledno bio nepotreban i štetan.

AFERE BEZ EPILOGA Kad se za to pročulo, popišmanio se čak i Dinkić, čiji je Prle inače kadar. U sve to je uletala i afera pancir zbog koje je Mile Dragić proveo jedno vreme o državnom trošku. Podigla se buka, pokrenuti su razni postupci, a Prle je na kraju smenjen. Ugovor je, međutim, ostao na snazi. Prletovi naslednici su pokušali da izađu iz celog posla, ali je Imidžset podneo tužbu arbitražnom sudu u Londonu. Posle pet godina proces je ovih dana okončan, a rezultat je 36 miliona dolara koji će iz našeg budžeta (čitaj džepa) morati da bude isplaćeno ovoj izraelskoj firmi.

Još u to doba se proneo glas da se neko debelo omastio u čitavoj aferi. Sada se priča ponovo otvorila tako što je donedavni ambasador u Izraelu Mile Isakov javno ustvrdio da je neko odavde sve vreme sprečavao nagodbu sa Izraelcima čime bi se uštedela bar polovina sume. Slučaj je u međuvremenu proglašen vojnom tajnom!?
 

Back
Top