ПЛАВА ГРОБНИЦА

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ajd nemoj molim te Pazi srpskom frontu,gde je bio taj srpski front?Cinjenica je da je Timocka divizija zrtvovana zarad Pasiceve "vizije".Sta si ti mislio da drzis taj tvoj "Sremski front"sa jednim pontonskim mostom.Pa dodju Austro-Ugarski monitori ba ga razbucaju za 23 sekunde.Pa kako ces tada da snadbevas trupe koje su vec presle u Srem?Mozda dirizablima?

Tako je napisao Danko Popovic, autor nekoliko izuzetnih istoprijskih dela kao na primer " knjiga o Milutinu", " Karadjordjeva smrt", "Oficiri". Ako on laze, onda lazem i ja.
Evo jos jedna recenica: " Poterali su nas preko Save, u Srem. A sa cim brajko s kojom vojskom da predjes Savu? nemas pontone, a imas seljake koji ne znaju da plivaju". Sve je receno zar ne? Pa onda isto jos jedna recenica zanimljiva, posto je naravno bilo Srba i kod Austro-Ugara: " Gedzo! Psuju nam mater srpsku i tuku i jure. Kud ces sad kad ne znas da plivas?" DAkle oni su sa druge strane su znali da srpski vojnici ne znaju da plivaju, a Pasic i kompanija nisu pojma imali! Sramota, ljudi izginuli kao muve, kao glinene golubove su im bili.
Zanima me tvoje misljenje posto vidim da si pametan covek, da li smo mogli naci neko bolje resenje od onog povlacenja preko Albanije?
 
sumnjivo lice:
Ima knjiga o tom dogadjaju.Procitao sam je pre vise od deset godina.Potpuno tacan opis ucesnika,uzeo sam je od kuma on je ima i dan danas.Ako te interesuje kad saznam tacan naziv poslacu ti na pp pa pokusaj da je potrazis.

Vazi hvala. Zanima me tvoje misljenje da li smo zaista morali da se povlacimo prema Albaniji i da odlazimo iz Srbije?
 
mile1234:
Reci mi samo kada, gde, koliko? U kojoj bici? Hocu da znam. Reci mi ako znas.

Иако сам рекла да не волим тако да некоме постављам "умешено, па обешено", него да се сам потруди, ево.

Уосталом, и ово је укратко, за детаљније, ако стварно желиш, можеш се доиста сам информисати.

Елем...

1087. руске трупе прешле су у источну Србију, бориле су се заједно с војводом Миленком Стојковићем против Турака. (малајничка и штубичка битка).

(Русија је тад била у рату с Турском, па је послала трупе и овамо).

Послали су и Родофиникина, изасланика, у БГД.

8. тачка Букурешког мира, 1812, склопљеног између Русије и Турске

Србима је гарантована амнестија, и некаква аутономија.

Русија заузета у рату с Наполеоном, Турци то крше, и пропада Први устанак...

Али тим уговором Русија „улази у игру". Дакле се питање, како би данас рекли, ,„интернационализује“.

Онда, Милош 1815 – 30 утицај Русије преко амбасадора у Цариграду, на понашање Турске према Србији.

Акерманска конвенција Једренски мир. ( Види детаљније)

Русија све то време притиска Турску да реализује 8. тачку Букур. мира.

1830 Хатишериф.
Србија добија аутономију.

1833. уз помоћ Русије,опет, добијамо 6 нахија.

1838. Турски устав. Све то је у суштини подржано и дејством руске дипломатије..

1876.
Черњајев, око 3000 добровољаца долази у Србију и постаје главнокомандујући српске војске.

Победа код Шуматовца.

Главнина Турака удара на Србију, и пораз код Ђуниса.

Али Русија упућује ултиматум Турској, и каже да се не могу мењати границе од пре 1876.

1877 Рат Русије против Турске .
Ту гине Рајевски (Вронски ), код Алексинца, у борбама с Турцима.

Задња глава Ане Карењине се односи на српско турски рат.


И пред крај 1877. побеђујемо, ослобађамао Ниш, Врање Пирот.

1878. На Берлинском конгресу. Независност.


Наравно, објективности ради (која вама некима фали) треба признати – тада Србија долази у интересну сферу Аустрије, Бугарска у руску. Милан се окреће Аустрији.

Што у ствари доводи до Тајне конвенције.
Али Аустрија у ствари – ништа не помаже. само прећутно каже „ширите се на југ , на уштрб Турске, али ми БиХ и северне крајеве не дамо“

Затим 1914, Русија мобилисала трупе.

(Не само због нас, наравно, али и због нас).

1915. Николај други запретио сепаратним миром ако савезници не обезбеде евакуацију српске војске из Албаније на Крф.

И ту стижемо на ову тему.

А онда, бољшевички преврат…
Русија „испада“ из рата.

И, ову историју, дакле, каснију , из 2. св рата не треба узимати као пример, шта да очекујеш од бољшевика?

Иако, и ту, ипак, треба задржати извесну објективност, не „навијати“. Не претеривати

Не подносим ни ја комуњаре, бољшевике, - више него ти, сигурно, али трудим се само да будем објективна. И неострашћена.


Дакле, нико не каже да је руска помоћ била идеална, и нико ни не спори да је ту гледала пре свега свој интерес, али, у односу на друге, врло значајна за нас.

Само треба, дакле, мало више - ОБЈЕКТИВНОСТИ у свему, и мање „навијања“.

Кад је "навијање" последица незнања, или зле намере, тим је горе.
 
sumnjivo lice:
Smanji dozivljaj.Forsiranje Save kod Simanovaca nije izvedeno da se pomogne Rusima.To je bila iskljucivo Pasiceva zelja da se dokaze pred zapadnim "saveznicima".Taj fijasko bez ideje i cilja je skupo platila Timocka divizija.Kao i uvek u nasoj istoriji nismo imali kvalitetne politicare.Sve je to Pasicevo maslo
А и "савезници" су то тражили. Ови други, не Руси.
 
mile1234:
E tako se odgovara. Hvala!
Знам ја како се одговара. 8-) ;)
Али, углавном немам времена да дуго пишем.

А, и не волим кад неко тврди нешто, без правог знања чињеница.

Ово је згодан пример: "Руси нам никад нису помогли", тако, паушално, без удубљивања, јер је то неко претворио у готово "народну изреку", тј. - један од многих распрострањених митова, а који најчешће није у складу с историјским чињеницама.
 
Iron Lord:
Uz boj na Kosovu 1389, nikada ne treba zaboraviti i ovu veliku patnju našeg naroda.

Svim našim palim precima neka je večna slava i hvala!

6euwd2e.jpg
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top