Pink se poćirjakovićio

НАЛИЧЈЕ АУТОШОВИНИЗМА: Аутошовинизам је толико српски да сумњам да је могао бити српскији. Наиме, вођен је гађењем и мржњом према српству и кључним обележјима нашег идентитета, али је, истовремено, натопљен кључним, тешко видљивим, неидентитетским, дубоким обележјима српског културног обрасца, од кога не може да побегне нико ко је социјализован у Србији – без обзира коју идеологију је касније изабрао и колико далеко је отишао од Србије.

Да би разумели зашто је не само потребно већ и јако важно, зашто је од животне важности да стално говоримо и размишљамо о српском аутошовинизму, потребно је да не губимо из вида његово наличје. Живе антисрпске шовинизме у окружењу – шовинисте који се нису напили српске крви и којима је та крв на дохват руке.

Лако је илустровати о чему говорим, али не верујем да је лако наћи моћнију илустрацију од завршних стихова „Пјесме Сребреници“, објављене у „Билтену Сребреница“, гласилу Удружења грађана „Жене Сребренице“, у Тузли, септембра 2005. године:

„Стара прича говори истину

Нема ниђе добра у Србину

И ја кажем жива је истина

Нема бољег од мртвог Србина.“
 
Знам, памет излуђује људе. Али, мој није велика, само сам много читао и размишљао о ономе о чему овде пишем - и био по Оријенту, који ем волим ем ми је помогао да боље разумем Србију и одлепим за њом.
И у Африци сте били доста пута...ако се добро сећам.
Где тачно и зашто Вас је Африка привукла?
 
Знам, памет излуђује људе. Али, мој није велика, само сам много читао и размишљао о ономе о чему овде пишем - и био по Оријенту, који ем волим ем ми је помогао да боље разумем Србију и одлепим за њом.
Пошто смо слично годиште, моја маленкост добро разуме шта си ти. Она штреберчина која за време великог одмора побегне у издвојен део школског дворишта да му не би тражили "гриз" од сендвича. А данас би највише од свега на свету волео када би попут свог Вољеног сам наступао у Ćirilici.
 
Био сам по целој Африци, сем јужне. Највише волим Западну Африку, а најомиљенији ми је Мали. Био сам у њему два пута.
Постоји та нека фантастична животна енергија, богатство и радост живота у нама непојмљивом сиромаштву. Волим и забачена села и велике градове, и музику, Малијанци су вероватно најтелонтованија популација (реч је о двадесетак народа) за ритам на свету. Храна, сем у Сенегалу (и околини) и Етиопији, где је фантастична, није нешто.
Био сам и у другим деловима не-западног света, посебно волим Бурму, Непал и југ Индије, али Африка је, звучаће патетично, освојила моје срце.
Био сам у јануару 4 недеље у Обали Слоноваче, и окачио сам скоро 1000 фотографија на твитер профилу, неке је сликала моја супруга, мањи број, она је углавном сликала лепе ствари, и њене фотке су боље, а ја сам хтео да илуструјем како се тамо живи, како изгледају пијаце, улице, неке прославе и ритуали, унутрашњост комбија, аутобуске станице... Погледајте, делови јако личе на Мали, Того и Буркину фасе. Ионако су те границе скроз вештачке.
 
Лако је илустровати о чему говорим, али не верујем да је лако наћи моћнију илустрацију од завршних стихова „Пјесме Сребреници“, објављене у „Билтену Сребреница“, гласилу Удружења грађана „Жене Сребренице“, у Тузли, септембра 2005. године:

„Стара прича говори истину

Нема ниђе добра у Србину

И ја кажем жива је истина

Нема бољег од мртвог Србина.“
1710212535994.png



:zcepanje: :rotf::hahaha1::cepanje::lol::cepanje::hahaha1::cepanje::rotf::hahaha::lol::hahaha::cepanje::rotf::hahaha1::zcepanje:
 
Па то је био најбољи Устав. Генијалан. Тада је и Република Србија добила више самосталности. Једино што ми Србијанци у ужој Србији нисмо њиме добили своју скупштину. Ми смо ЈЕДИНИ били ускраћени. Можда је Устав из 1974 изазвао неке националистичке полемике, али је то био процес демократизације који је на крају довео и до Анте Марковића и свих оних феноменалних савезних закона из децембра 1989.
А данас би тзв. "српски националисти" д. дали када би Косовски Албанци пристали да се врате у оквире Србије под условима из Устава из 1974. И опет би се играло коло на Теразијама као када је Балкански касапин у фебруару 1990. укинуо Косову аутономију коју је уживало по Уставу из 1974.
Ante Marković je kolapsirao ekonomiju SFRJ tako što je, na genijalan način, menjao kurs dinara prema marki bez da ima marke u rezervi.
 
Ante Marković je kolapsirao ekonomiju SFRJ tako što je, na genijalan način, menjao kurs dinara prema marki bez da ima marke u rezervi.
Аха, колапсирао, како да не ... Радничка плата била 1000 ДЕМ у време Анте Марковића, а СФРЈ тада званично нуђено да постане прва бивша социјалистичка земља која ће уђе у чланство Европске уније и НАТО ... Кога бре више мислите да фолирате са тим лажима ...
 
Аха, колапсирао, како да не ... Радничка плата била 1000 ДЕМ у време Анте Марковића, а СФРЈ тада званично нуђено да постане прва бивша социјалистичка земља која ће постане чланица Европске уније и НАТО ...
Radnička plata za vreme Ante Markovića od 1990e do 91e? Ili šta? Jer 1985e je hiperinflacija bila ogromna. On je i tada bio zadužen kao glavni tehnokrata.
 
Čini se da sam upao na festival osetljivih dušica.:sad2:

Sem navedenog psihološkog tumačenja samoprezira, ne vidim nikakvo ontološko opravdanje za postojanje termina "autošovinista",

koji je zbilja toliko maglovit koliko i zvuči. O čemu se tačno ovde vodi reč?:cool: O postojećim i važećim faktima ili o psihološkoj dekadenciji?

Postaviću presudno pitanje: šta ima loše u procesuiranju krivice onoga ko je zaista odgovoran za štetočinstvo?... Nije li to glavni moralni imperativ?

Sve drugo se čini naprosto politikom najdubljeg socijal-nacionalizma iliti fašizma. I niko ne govori da je "tito-komunizam" lek za dotično...:roll:

Postoji li vladavina prava? Kakva je ovo država...? :cool:

Sasvim (i uvek biće) legitimna pitanja....
 
Čini se da sam upao na festival osetljivih dušica.:sad2:

Sem navedenog psihološkog tumačenja samoprezira, ne vidim nikakvo ontološko opravdanje za postojanje termina "autošovinista",
"opravdanje" dolazi is nekakve vidljive ksenofilije ovakvih tipova.
koji je zbilja toliko maglovit koliko i zvuči. O čemu se tačno ovde vodi reč?:cool: O postojećim i važećim faktima ili o psihološkoj dekadenciji?

Postaviću presudno pitanje: šta ima loše u procesuiranju krivice onoga ko je zaista odgovoran za štetočinstvo?... Nije li to glavni moralni imperativ?
Kada su Zorana Đinđića procesuirali metkom u čelu, nikom ništa.
Sve drugo se čini naprosto politikom najdubljeg socijal-nacionalizma iliti fašizma. I niko ne govori da je "tito-komunizam" lek za dotično...:roll:

Postoji li vladavina prava? Kakva je ovo država...? :cool:

Sasvim (i uvek biće) legitimna pitanja....
Nema.
 

Back
Top