Pilula "za dan posle" ...

ja sam letos prvi x iskoristila the morning after......bas sam se nesto bila istraumirala, a vodim racuna cak i vise nego sto treba....uvek koristim anti-bebi + condoms....i ne znam sta se desilo...condom nije pukao, ali sam ja umislila da jeste....i kakva sam glupaca, sutradan mi decko uzme te tablete. popila sam ih ali nisam imala nikakvih side effects.... posle toga se cujem sa drugaricom iz kanade jer je ona toliko experienced (boze sacuvaj) a i bilo mi je glupo da pitam "letnje" ortakinje...i ONA mi kaze da ne treba da se uzimaju te tablete kada si na anti-bebi pilulama......:( ja bas nemam pojma!!! ali, jbg....veliki sam triper :)
 
hari hari:
Da li je moguce da postinor2 izazove poremecaj ciklusa? Ja sam ga uzela prvi put u zivotu pre 4 meseca, iako nije bilo potpunog odnosa, za svaki slucaj, jer se uzasno plasim da cu ostati u drugom stanju. Tad osim trodnevne vrtoglavice i malaksalosti pre nego sto sam dobila, nisam imala nezeljene efekte. Proslog meseca sam uzela, opet za svaki slucaj. Dobila 7 dana ranije uz uzasno jaku vrtoglavicu. A zatim sam nakon cetiri dana kako je prestalo krvaranje dobila opet, u vreme kad bi trebala da dobijem da nije doslo do prevremenog krvarenja. Otici cu kod ginekologa, samo me interesuje da li je postinor mogao da izazove ova krvarenja koja za mene nisu ni malo uobicajena? Do sada nisam imala probleme sa ciklusom. Trebalo je da od ovog meseca pocnem da pijem Yasmin koje mi je ginekolog preporucio, ali nisam ih uzela, jer sam mislial da je bolje da ne kljukam organizam odmah hormonima.U pauzi izmedju ova dva krvarenja uradila sam test na trudnocu i bio je negativan.
Hvala unapred!

Nebi trebalo da ga uzimas na mesecnoj bazi. Kapiram ja frka je ali s obziom da imas izrazene pratece efekte, ja bih se ipak konsultovala sa ginekologom. Mozda bi bilo dobro da uradis ultra zvuk.
Uvek kada uzmes ili planiras da uzmes Postinor, obavesti svog ginekologa o tome da bi to bilo upisano u karton.
Ja sam do sad Postinor uzela dva puta. Prvi put mi nista nije smetalo II put (oko godinu ipo dana kasnije) mi je bilo malo muka.
Dalje, nikako ga nemoj kombinovati sa Yasmin tabletama, kada pocnes da ih koristis. One ce biti dovojna zastita. Nadam se da si radila hormonalne analize (krv na polne hormone i hormone tiroidne zlezde)- jako je vazno da se to proveri pre samog odredjivanja tableta.
 
Koristila sam ga samo jednom, pre oko 8 meseci, desilo se, eto kako se vec desava. Inace jako pazim. Poucena iskustvom dobre drugarice (uzela ih je samo 2 puta u zivotu, ali na zalost u roku od jednog meseca, sa gadnim propratnim efektima - pocela je da dobija 2 puta mesecno) nisam htela da srljam u to, otisla sam kod ginekologa, kupila ih i narednih 12 sati pricala sa mladicem o tome da li da ih uzmem ili da cekamo da vidimo sta ce biti. Prva odluka je bila da ih ne uzimam, ali zbog nasih planova sam ipak to uradila, iako je i on mislio da je za mene mozda bolje da to ne radim. Nisam imala nikakvih propratnih efekata. Kod mene je bila prisutna i velika moralna dilema, jer je to ipak slicno abortusu, mada samo sprecava da se embrion "ugnjezdi", znaci da ipak ima embona znaci buduce bebe... tesko mi je bilo posle toga, ali to su moji licni stavovi... Mislim da je najbitnije da imate PARTNERA KOME JE ISKRENO STALO DO VAS, koji razume da to nije zdravo za vas, koji razume vase stavove, a ne nekoga ko ima stav da "iako se za**bem tu je uvek pilulica" JER STE VI TE KOJE CE JE POPITI A NE ON!!!
I ne treba mu dozvoliti da se tako ponasa! U krajnoj liniji, neko ko ima takav stav vas ne zasluzuje i sasvim sigurno vas ne voli.
Nazalost, kod nas je prisutna ogromna nekultura sto se tog dela zdravlja tice, vecina devojaka ne ide kod ginekologa, cak ni na redovne godisnje preglede... Imam osecaj da ih je mozda sramota, sta li. I mene je bilo prvi put, posle se naviknete.
A da, jos i ovo da dodam, plodni dani... veoma nesigurni, ne treba se oslanjati samo na to, nikako.
 
@Svrca: Molim te reci mi sta se desilo sa tom tvojom drugaricom. Jel dobijala i dalje dva puta mesecno ili je to sredila nekako i kako? Ako cu da dobijam dva puta mesecno, onda sam ozbiljno narusila zdravlje. Do sada sam imala skroz uredne cikluse i kad sam uzela pilule pri put bilo je sve u redu, ali sada kad sam ih uzela nakon 4 meseca, izgleda da su napravile haos.
Hvala svim devojkama/zenama, sto su se opet vratile na ovu temu i podelile korisne savete.
 
Isla je (tek tada, prvi put u zivotu!!!!) kod lekara kada je dobila 3 put u malo jace od mesec i po dana, narednih mesec dana je dobijala na oko 15 dana a posle se sredilo. Lekarka joj je prepisala neke lekove, pila je to neko vreme i sredilo se. Sada je na pilulici (onoj redovnoj i nema nekih vecih problema). Moj savet ti je da OBAVEZNO ODES KOD GINEKOLOGA PRE NEGO STO TO URADIS!!
Zbog tvog zdravlja
Trci!
Javi sta bi
 
Pozdrav svima ovde.
Da predjem na stvar sta se desilo.
Zadnju menstruaciju sam imala 3.12. i trajala je do petka 8.12.Sinoc 9.12.sam imala odnos sa deckom,i desilo se da je kondom pukao.Odmah smo resili da je najbolje razgovarati sa ginekologom.S obzirom da se nikada nisam oslanjala na polne/nepolne dane,jer mi sve to citajuci razna iskustva govori da ti dani uopste nisu pouzdani.Lekar mi je odmah rekao da uzmem Postinor i da on ne ostavlja nikakve posledice na potomstvo.Savetovao me je da ih uzmem jer su vrlo male sanse da ostanem trudna.
Sad mi recite,s obzirom da bi narednu menstruaciju trebala da dobijem 1.januara,da li mogu ocekivati neko krvavljenje u medjuvremenu?Posle uzimanja prve tablete u roku 12h osecam malu vrtoglavost.
Molim vas,da li je moguce da ostanem trudna 6 dan ciklusa?
 
Kada sam ja ginekologu postavila takvo pitanje, da li je moguce da sam trudna, (mada ja mislim da ostanem trudna cim dodjem u kontakt sa momkom) rekla mi je da ne moze nista sa sigurnoscu da mi kaze i da niko ne moze da ti garantuje da u nekom periodu u tokuciklusa neces ostati trudna, ali verovatnoca da se tako nesto desi je mala. Sto se tice postinora, ja sam samo imal lose propratne efekte onda kada treba da dobijem, a u danu kada sam ga uzela, nisam nista osetila. Ne brini nista, sve ce biti u redu. :)
 
Devojke & zene..
pre bilo kakvog uzimanja pilula..hormonskih , ginekolog je duzan da vas pregleda kompletno -
minimum je da uradi osnovnu laboratoriju, uradi analizu hormona, uradi korektan ginekoloski pregled, jedan ultrazvuk male karlice, izmeri TA, poslusa srce i pita vas da li bolujete od neke bolesti ( misli se na hronicitet ) !!!
 
pikax:
Devojke & zene..
pre bilo kakvog uzimanja pilula..hormonskih , ginekolog je duzan da vas pregleda kompletno -
minimum je da uradi osnovnu laboratoriju, uradi analizu hormona, uradi korektan ginekoloski pregled, jedan ultrazvuk male karlice, izmeri TA, poslusa srce i pita vas da li bolujete od neke bolesti ( misli se na hronicitet ) !!!

Mozda je duzan,ali to se u zemlji Srbiji ne radi tako.
Hormonske analize se rade tek kad se sumnja na nesto.Ne pitaju cak ni za nasledne bolesti,rak,prosirene vene(sto je veoma vazno).
Tako da sve sto hocemo moramo privatno.
 
Evgenija:
Nelica:
Devojke ako mozete izbegnite Postinor i konkretno pilule za dan posle. Ona potpuno stetno deluje na organizam. Mozda ce zvucati surovo ali manje stete vam izazove abortus nego ta jedna pilula.

Secno!
vecu glupost nisam odavno cuo. goliko devojaka u svetu umre godisnje od postinora?
ni jedna.
koliko ih ostane sterilno?
ni jedna.
koliko njih moze da dobije neku infekciju?
ni jedna.
 
Evgenija:
Zaista je tacno!
Kazi svojim prijateljicama da prestanu da koriste Postinor! Takodje im kazi da odu sto pre kod ginekologa i kazu mu/joj sta rade jer sam sigurna da to cine "na svoju ruku".
Nisam ginekolog ali sam psiholog i radim sa mladima...Pre sigurno godinu i po dana mi je dosla devojka sa pricom da se njen decko posavetovao sa ginekologom koja joj je rekla da ih koristi redovno kao kontraceptivno sredstvo (!!!). Ranije je Postinor sadrzao 4 pilule... jos gore...
Zamislite sta ta pilula moze uciniti vasem organizmu kada expresno izazove "pobacaj" ...ubije oplodjenu jajnu celiju, vi prokrvarite...zamislite taj sok za organizam .
Molim vas...nista ne uzimajte na svoju ruku! Ni anti bebi pilule. Imate sjajnog ginekologa u Studenstskoj poliklinici zove se Bojana Milosevic. Divna je mlada i veoma strucna...
Pa pohitajte...
Pozdrav.
postinor nikako ne treba koristiti kao redovno kontraceptivno sredstvo. samo za slucaj nuzde.
telo svakog meseca izbacuje mrtvu jajnu celiju...... :confused:
 
S_K_V_O:
dobro i ja sam kukavica...ali ako je odnos bio osmog dana, pa jos nije ni svrsio, stvarno ti ne treba...

Ma to kog je dana odnos bio nema veze.
Moja drugarica je ostala trudna dva dana nakon menstruacije, a druga uz sve pijenje anti-beby pilulica, a treca nakon popijene ''dan posle''! :lol:
I uopste se ne zezam!
p.s. sto imam plodne drugarice, a?
 
pa nije bas da nema veze...nego da i tada moze da se desi. pri tome, pretpostavljam da nijje isto kada neko ima ciklus 21 dan ili neredovne cikluse i kada je ciklus 28 dana ili 35 dana. sve je moguce ali verovatnoca je mala. nasuprot takvim pricama (mada mi nije jasno kako sve tri znaju da su zatrudnele bas tog dana kao da nisu imale jos odnosa tog meseca), ja znam gomilu ljudi koji dugi niz godina kao metodu zastite koriste jedino prekinuti snosaj a nikada nije doslo do trudnoce, dok velika vecina mojih drugova-tata i drugarica-mama vrlo dobro znaju kad i kako im se desilo, a ja sam vrlo ekspeditivna kada je prikupljanje ovih informacija u pitanju, to se maltene granici sa nepristojnoscu. :-D ima i par izuzetaka za koje znam, naravno. tako da stvarno ne mislim da pored prekinutog snosaja koji se desio 8. dana treba koristiti postinor, a ginekolog ti ga u toj situaciji zagarantovano nece preporuciti, naprotiv. tim pre sto stvarno zna da izazove vrlo neugodne efekte, znam iz iskustva.
 
S_K_V_O:
dobro ja sve verujem...ali mi stvarno nije jasno kako zeni padne na pamet da koristi postinor a da vec pije kontraceptivne pilule... :-?

Ma slazem se ja s tobom u vezi kombinacija svih tih cuda od hormona u cilju sprecavanja zaceca.

Nikad necu zaboraviti mog acc.-a sa predmeta Histologija i embriologija koji je govorio o tome kako je seks generalno ''ruski rulet'' i da se nikad ne zna kad ce da zaplace! ;)
I covek je bio upravu 100% !
Moja drugarica koja je ostala trudna dva dana nako , zna da je to bio taj dan jer je samo jednom spavala sa deckom u tom periodu izmedju menstruacija i pri tome je bio prekinut snosaj! ;)
 
i kako covek da ne pocne da veruje u sudbinu ;)
kako ko hoce....ja sam ga isto tako ponesena strahom uzela kad mu vreme nije pa su me za pocetak vece jezivo zaboleli jajnici, a onda sam posle par dana iskrvarila negde 10. 11. dan ciklusa (ili je mozda pravilnije reci ponovo dobila) i to je trajalo 5 dana.
 

Back
Top