Paralela: Herkul Poaro - Šerlok Holms

Aaaa veoma dobra tema! Oduvijek sam bio zainteresovan u krimi romane! Naravno, kao i svi koji vole krimi knjige i filmove, i ja sam se zapitao- Serlok ili Poaro? Meni se licno vise svidja Holms. Nevjerovatno zapazanje i dedukcija, logicko zakljucivanje koje smatram da prevazilazi Poarove sive celije, takodje njegova ogromna energija... zadivljujuce! Medjutim, niko nije savrsen, i Serlok ima svojih mana. Za pocetak, Serlok Holms se drogira, koristi opojne droge, morfijum i kokain, za razliku od Poara koji je cista dusa, ponasa se pristojno kao sto i prilici jednom odlicnom Belgijskom detektivu. Druga Serlokova mana je ta sto u vecini slucajeva on ide na mjesto zlocina pa tek nakon dedukcije pronalazi resenje, dok Poaro iz svoje fotelje u dnevnom boravku resava i najzapetljanije slucajeve. I treca Serlokova mana, i po meni najveca njegova mana, je ta sto se Serlok mnogo nervira oko slucaja, dok Poaro radi sa nonsalancijom i strpljenjem. Obojica naravno uzivaju u resavanju slucaja, ali Poaro ima mnogo vise zivaca od Serloka. Ovo bi bilo moje misljenje. A mozete pronaci knjigu "Serlok Holms ili Herkul Poaro?" na ovom linku https://is.muni.cz/th/74993/ff_b/thesis.pdf Ova knjiga je na engleskom jeziku i ako znate engleski i zanimaju vas krimi romani, onda je ovo prava knjiga za vas!
 
Obojica su "čudaci" po kriterijumima britanskog okruženja. Šerlok je narkofil, Poaro je opsesivno kompulzivan a pride i stranac (Belgijanac).
Obojica se kreću uglavnom u visokom društvu.
Obojica su arogantni i snobovi.
Obojica su odlični poznavaoci umetnosti.
Obojica su neženje.
Obojica imaju pomoćnike, odnosno sopstvenog Sanču, oličenog u dr Votsonu i Hejstingsu.
Obojica imaju izvrsno oko za detalje i neverovatnu analitičku sposobnost.
Poaroov vrhunac zla je, po njegovom poimanju, zločinac koji je podstrekivač na zlo a ne i direktni izvršilac ("Zavesa"). Takvo shvatanje i takav karakter zločinca u izvesnom smislu imaju mnogo dodirnih tačaka sa Šerlokovim arhe-neprijateljem, Morijartijem.
Serija o dr Hausu je, npr, odlična verzija Šerloka i Votsona.
Monk iz istoimene serije je najpribližniji savremeni filmski pandan Poarou.

Simpatičniji mi je Poaro.

To bi bilo ukratko.
 
Obojica su dobra, malo vise mi se svidja Holms, jer je fizicki aktivniji.

Da li je neko primetio koliko cesto Dojl poredi Holmsovo istrazivanje sa lovom?
Neke price, kao Baskervilski pas i Avantura prazne sobe se zavrsavaju kao ceka, a druge obiluju aluzijama na lov, cak i kada pusta kriminalca to podseca na pustanje lovine, kako bi je drugi jurili.
 
Holmsa i Votsona bi danas zvali adrenalinski zavisnici, posebno Holmsa koji u periodu mira mora uzimati kokain ili pucati u zid sobe. Zelja za uzbudjenjem je osnova njihovog prijateljstva. Poaro mrzi fizicku aktivnost.

Holms je forenezicar. Ulozio je mnogo vremena u potpuno razumevanje materijalnih dokaza, moze razlikovati sve vrste duvana po pepelu koji ostavljaju ili koji font koriste sve novine u Londonu. Poaro se oslanje na poznavanje ljudi, uocavanje njihovih navika i odstupanje od njih.

Vecina prica o Holmsu se desavaju u nekoj vrsti izolacije ili pratimo posledice izolacije, dok je Poaro okruzen ljudima koje manje ili vise poznaje i razgovarajuci sa njima i istrazujuci o njima, dolazi do tajnih motiva za zlocin.
 
Холмс је канонскији детектив. Заплети Агате Кристи су по мом мишљењу комплекснији што је и логично јер је дошла након Дојла. Као клинац сам обожавао Холмса и Џереми Брета, сад више ценим Агатина дела.
 
Pretpostavljam da je to bio manje-više uvrežen pogled na žene u to vreme. Nisam fanatik, pa ne idem da pronalazim političke nekorektnosti tamo gde se nije znalo ni za političku korektnost. Mislim da se stvari trebaju posmatrati u kontekstu vremena u kojem su pisane/stvarane, i da je više nego besmisleno (da ne upotrebim kakvu goru reč) pokušavati peglati i danas ih oblačiti u pk.

Osim toga - što, opet, verujem da je najbitnije od svega - radi se o dva ekscentrika, i kao takve ih i treba gledati. Obojica su bila posvećena svom poslu, i maltene ih ništa drugo nije zanimalo (Sherlocka, možda, violina, koju nije baš umeo da svira, i Poirot i njegov OCD:)) Žene, teško.
 

Back
Top