Palata Albanije??

Ok, znaci postojala je kafana Albanija koja je dobila naziv u cast Albaniji
, posle toga je na tom mestu podignuta zgrada koja se pretvara u Palatu Albanije i dalje u cast Albaniji i sad dok Albanski lobi po svetu lobira da se satre srpski narod i dalje cascavamo Albance palatama po Beogradu. Prosto ne mogu da verujem da se to desava ali i dalje sam ubedjen da to nije slucajno tako.

A šta bi ti, preimenovanje? :rotf:

Pa zamisli kada bi tako širom sveta radili...
 
Ne treba da se preimenuje jer za razliku od Albanaca mi Srbi nismo nezahvalni.

To sto su potomci tih Albanaca koji su pomagali Srbima okrenuli drugu pricu je zalosno ali ne smemo mi da postanemo isti
 

Palata "Albanija", jedan od simbola srpske prestonice


Prvi oblakoder Kraljevine SHS

Soliter je sazidan 1940. godine, na mestu bivše kafane "Albanija" koja je
godinama bila centar okupljanja gradskih boema i prolaznika. Novo zdanje od
jedanaest spratova tada je nagovestilo razvoj modernog velegrada

Nijedan od tridesetak sugrađana koje smo anketirali, nije tačno znao kako je
palata "Albanija" dobila ime. Sigurno se još manje zna da je ova zgrada prvi
oblakoder Kraljevine Jugoslavije, koji je inače izgrađen 1940. godine, po
projektima arhitekata Mladena Prljevića i Đorđa Lazarevića.

Iako je novosagrađena palata, tada samo formalno nasledila ime kafane koja se
tu prvobitno nalazila, naziv "Albanija" je donet kao simbol zahvalnosti srpskog
naroda prema albanskom zbog podrške tokom golgote Srpske vojske u Prvom
svetskom ratu,
kada je povlačenjem preko planinskih venaca Albanije uspela da
se spase od propasti.

U tom slučaju ju je trebalo nazvati ,,Palata Topani” u čast Esada Paše Topanija, koji se je borio na strani Srba i Grka u Prvom Svetskom ratu.

Da se ne zaboravi ta zaslužena zahvalnost albanskom vojskovođi, a ni to da je dve godine kasnije u Parizu, na njega izvršio atentat Avni Ristemi.

Topani je među Albancima ostao poznat kao izdajnik, a Ristemi, kao patriota.

To je ono o čemu si pričao?
 
Da li neko može da mi da odgovor, odakle u sred Beograda/Srbije zgrada koja nosi naziv "Palata Albanije"? Ne mislim odakle zgrada, znam da nije pala s' marsa, nego kako to da baš nosi naziv ni manje ni više nego Palata Albanije?

Pitam se da li u Albaniji postoji zgrada a da nosi naziv "Palata Srbije"? :think:




P.S. Ako tema nije za politiku prebacite je negde drugde, mozda pod istoriju?

volimo albance ko sto su oni voleli nas
 
Baš tako tadašnji albanski car nije pao pod pritiskom kraljevine Austriugara da nam se zabrani prelaz preko Albanije do Krfa.
Taj je car kasnije tražio da bude sahranjen na srpskom groblju tj sa
srpskim poginulim herojima tada...
Zahvaljujući njemu je srpska vojska došla do Grčke,
I zato palata ALBANIJE za ogromnu zahvalnost onda a sada ironija.

:dontunderstand:koji je car tada vladao albanijom.
 
Cekaj polako, a kako da objasni covek onda da ulica Marsala Tita, koja je isto obelezje jednog vremena vise nije Marsala Tita nego Srpskih Vladara i kako to, da kako koja vlast zajase prvo sta je na dnevnom redu cini mi se, to je menjanje naziva ulica, trgova..i tako dalje da ne nabrajam sad.. a palata Albanije opstaje u svim rezimima? Mislim da to nisu cista posla?!
 
U tom slučaju ju je trebalo nazvati ,,Palata Topani” u čast Esada Paše Topanija, koji se je borio na strani Srba i Grka u Prvom Svetskom ratu.

Da se ne zaboravi ta zaslužena zahvalnost albanskom vojskovođi, a ni to da je dve godine kasnije u Parizu, na njega izvršio atentat Avni Ristemi.

Topani je među Albancima ostao poznat kao izdajnik, a Ristemi, kao patriota.

To je ono o čemu si pričao?

U to vreme Srbi nisu imali neku bitnu ulogu...Vise je bilo Grcko-Tuska rabota oko Albanije...
 
Nekada se jedan kolac zvao Triglav a sada se zove Avala :D

Interesanto je za mene sama gradjevina stil koji je bio atipican za to vreme, naravno i simbolika...

U pravu si. Meni je pradeda pričao (ali se to drži u tajnosti} da je Palatu Albanija, kao krčmu, ustvari sagradio veliki ilirski junak koji je tu pio neki mnogo dobar vinjak ,,Skenderbeg”, po kome je i dobio ime.
Samo što se o tome ovde ċuti vekovima…

:dash::dash::dash:
 

Back
Top