Orhan Pamuk

" Istanbul" je autobiografija Orhana Pamuka i biografija Istanbula.
Na mene je ostavio izuzetno jak utisak, jedan intelektualni pogled na sopstveni život u voljenom gradu, i, što je možda i najipresivnije ( hm, pleonazam, čini mi se ), emocije ispričane perom intelektualca, što će reći sa merom.
" Sneg " je poetična priča o snovima, smislu i besmislu, koju priča čovek zavejan u provinciji, čameći u njoj nekoliko dana. Statičnost života obavijena mećavom izmešala je sve - smisao i besmisao, san i javu.
Čitala sam odlomke, i sigurna sam da je odlična knjiga.
 
cicos - macos:
Meni se mnogo svidja Orhan Pamuk! Kad sam procitala 'My Name is Red', ostala sam zapanjena njegovim stilom pisanja. Sad citam 'Snow'; radnja je u savremeno doba, u nekom zabitom gradicu kod jermenske granice, neki turski pesnik dolazi iz Nemacke da istrazuje samoubistva muslimanskih devojaka koje su nosile headscarfs, a jedna od pretpostavki je da su se ubile zbog pritiska okoline da ako se ne odreknu headscarf da ne mogu da se edukuju.
İ da vam ne pricam sad sve.....


Gde si kupio / la knjigu?
 
dobar je (sm)orhan...ume da piše, pročitao sam sad zsc... neću vise da ga čitam. imam i belu tvrđavu i novi život..zaključio sam , skokovito, da je u pit. ista tematika...tako da sam ga sa crvenim upoznao...
 
angel 021:
Gde si kupio / la knjigu?

Kupila. :) U Istanbulu. Tamo sam kupila i 'My Name is Red'. Inace, narode, samo da vam kazem, posto sam zavrsila sa citanjem 'Snow', da je knjiga neverovatna! Znaci, kada sam pocela da je citam, mislila sam da je akcenat na prethodno pomenutim samoubistvima devojaka, kad ono...... Ma, necu vise da vam pricam. Sto se 'Istanbula' tice, to mi je sledeci korak, ali cak i Turcin, koji je kod nas lektor na Filoloskom, kaze da je cak i njemu 'Istanbul' bio cudan, nejasan i totalno haotican. :roll: Inace, prosto je cudno i sramota koliko Turci (bar ovi koje sam do sad upoznala) ne vole Pamuka! Shame on them........
 
cicos - macos:
Kupila. :) U Istanbulu. Tamo sam kupila i 'My Name is Red'. Inace, narode, samo da vam kazem, posto sam zavrsila sa citanjem 'Snow', da je knjiga neverovatna! Znaci, kada sam pocela da je citam, mislila sam da je akcenat na prethodno pomenutim samoubistvima devojaka, kad ono...... Ma, necu vise da vam pricam. Sto se 'Istanbula' tice, to mi je sledeci korak, ali cak i Turcin, koji je kod nas lektor na Filoloskom, kaze da je cak i njemu 'Istanbul' bio cudan, nejasan i totalno haotican. :roll: Inace, prosto je cudno i sramota koliko Turci (bar ovi koje sam do sad upoznala) ne vole Pamuka! Shame on them........


Nemoj se čuditi što Tirci ne vole Pamuka. On je na neki način predstavnik a i zagovornik starog režima, ded mu je bio u sultanovoj službi, i to je jedna od retkih bogatih turskih porodica koja je uspela da sačuva sjaj ( a i bogastvo ) starog načina života. U " Istanbulu " to stalno nonšalantno provlači - pripadnost nekadašnjoj eliti.
Jedva čekam "Sneg"
 
Ne verujem. Isuviše je dobro živeo u Turskoj, bez obzira na spor koji je vodio. A i svi izvori njegove literature i sva nadahnuća su u sopstvenoj istoriji i tradiciji. Sada, posle Nobelove nagrade kada predstavlja živo tursko kulturno blago ( 52 godine ) prema svetu - zaista ne vidim ni jednog razloga. Na samom vrhu, mažen, pažen i bogat - zaista, zašto bi emigrirao? Ta vest bi bila udarna kulturna vest u medijima.
 
Kazu plasio se za svoj zivot posle ubistva novinara Jermenina u Turskoj. Tekst u "Blicu" ne deluje preterano pouzdano, sve je "izgleda", "verovatno"...i ja mislim da je samo otputovao u SAD, a ovi napravili pricu.
 
tarabica:
Kazu plasio se za svoj zivot posle ubistva novinara Jermenina u Turskoj. Tekst u "Blicu" ne deluje preterano pouzdano, sve je "izgleda", "verovatno"...i ja mislim da je samo otputovao u SAD, a ovi napravili pricu.
nije objavljen samo u Blicu, Guardian je objavio isti tekst dan ranije. Navodno je imao pretnje smrcu od strane tamosnjih, pa, da kazemo "radikala", nacionalista
 
danasc80:
nije objavljen samo u Blicu, Guardian je objavio isti tekst dan ranije. Navodno je imao pretnje smrcu od strane tamosnjih, pa, da kazemo "radikala", nacionalista

Možda dobijemo još jednog Salmana Ruždija...(pobegao iz Irana u Englesku, nakon što su vlasti u Iranu izdale fatvu, naredbu da bude ubijen zbog uvrede islama).
 
Provereno kod " Geopoetike", ( direktor - novosadski zet :lol: ) Orhan nije emigrirao, sedi u Istanbolu, u istom apartmanu u zgradi Pamuk, gde je napisao sve svoje romane..Dobra vest je i to da pomenuta izdavačka kuća sprema za predstojeći sajam knjiga " Sneg", njegov roman iz 2002.godine. Nije mi jasno zašto su preskočili ona tri od ranije..ali, s obzirom da imaju ekskluzivno pravo izdavanja za ovo područje, ostaje nam da se nadamo da će biti.
U Bosni su ga objavili u celosti, ali, na sajtu piše - na bošnjačkom jeziku. E sad, da li tu još uvek važi ono pravilo - svaka 1.000-ta reč se razlikuje, ne znam.. Dodali ljudi ono h ispred reči, pa nije kafa , nego hkafa, pa tako redom..
 
Citao sam jedan interviju sa njim u "NIN-u". Fascinantno.
Govori o tome kako je poceo da pise, o svom ocu koji je u jednom koferu drzao svoje putopise i koji mu je (kofer) ostavio u nasledje rekavsi da ga ne otvori dok on, otac, ne premine.
Izmedju ostalog, govori o nacinu zivota u Turskoj, njihovom mentalitetu, teznjama, karakteristikama... Citajuci to nasao sam da smo, kao narod veoma slicni Turcima.
A kako i ne bismo bili slicni im kada su vrsili ogroman uticaj na nas tokom svog boravka na Balkanu, 500 godina.
 
tarabica:
Kupila sam "Snijeg" u knjižari u Domu omladine, nisam mogla da čekam na naše izdanje :smile:

Pročitala sam dobar deo " Snega " na netu, na nekim bosanskim sajtovima ..Knjiga je sjajna, jedva čekam oktobarski sajam da je kupim.
Razmišljam, kako je Pamuku moralo biti jako teško da kroz Istanbul priča dve priče paralelno: biografiju svog grada i svoju autobiografiju koja se nepekidno prepliće sa ulicama Istanbula..Obe priče su krajnje intimne i emotivne..
Iako uživa u slavi i elitizmu, Pamuk je zatvoreni intelektualac. Možda je zato Istanbul po formi mnogima nejasan i čudan.
A čudo je, već samo po sebi, prosuti pred milione čitalaca istinite iskrice od kojih je duša satkana
 
"Istanbul" nema onu poletnost, priču koja okupira, koja bi privukla široke čitalačke mase. Kao da je pisan za pisce putopisa i hroničare, istoričare biografe, književne kritičare,..."Snijeg", ovih nekoliko poglavlja koja sam do sada pročitala, obećava.
 
tarabica:
"Istanbul" nema onu poletnost, priču koja okupira, koja bi privukla široke čitalačke mase. Kao da je pisan za pisce putopisa i hroničare, istoričare biografe, književne kritičare,..."Snijeg", ovih nekoliko poglavlja koja sam do sada pročitala, obećava.

Slažem se. Ali, Istanbul ima onu vrstu sete i tuge koja te prožma i ostavlja težinu. Zar nije i naš Andrić sličnim perom pisao? To je rukopis intelektualca koji i kada priča o najtananijim emocijama, to radi u naznakama. Jedan kroki kome ni oblik nije dat, samo suština. Sve ostalo se naslućuje i oseća.
 
Pročitala sam "Snijeg" - lepo je prikazao da se iza svake političke borbe i visokih ciljeva, u stvari kriju obični ljudi sa svojim ličnim ciljevima i problemima. Odlična mi je scena u pozorištu, sve vreme trajanja scene sam se pitala šta se tu u stvari događa. Ne razumem zašto je pri samom kraju knjige ubacio novog pripovedača, to je malo zbunjujuće. Mada, sve u svemu, knjiga jeste politička.
 

Back
Top