Opsesivno-kompulzivni poremećaj

A da li je opsesivno-kompulzivan poremećaj ako se učestalo vraćaš u stan da proveriš jesi li isključio peglu ili šporet, jesi li zaključao vrata, jesi li ovo, ono ? (Iako jesi sve to uradio):dash:

Opisi mi kako ces se osecati da krenes negde i zelis da se vratis a ja ti ne dajem?

Kako ces se osecati a da npr + imas i papagaja ostsavljenog unutra, ili tako nesto (kuce, macka, beba) ?

Zamisli situaciju do detalja, misli duboko o tome i registruj sta osecas tacno , opisi sa sto vise reci i napisi ovde.

Toliko za pocetak.
 
Opisi mi kako ces se osecati da krenes negde i zelis da se vratis a ja ti ne dajem?

Kako ces se osecati a da npr + imas i papagaja ostsavljenog unutra, ili tako nesto (kuce, macka, beba) ?

Zamisli situaciju do detalja, misli duboko o tome i registruj sta osecas tacno , opisi sa sto vise reci i napisi ovde.

Toliko za pocetak.

Zašto bih, pobogu, uopšte o nečemu takvom razmišljala ?
Ako mi neko ne dozvoljava slobodu kretanja, onda je to nasilje.
Viša sila me je do sada čuvala od nasilnika, tako da mi takve misli ne padaju na pamet.
:think: Kakav rezultat želiš da postigneš ovakvim sugestijama?
 
Poslednja izmena:
Pa ovako ako npr izadjes iz stana i nisi sigurna da si iskljucila ringlu i vratis se da proveris, vidis da jesi i nastavis tamo gde si krenula to je sasvim normalno. Ali ako vidis da jesi i ipak je ponovo ukljucis i iskljucis da budes sigurna u to, i to uradis par puta, ili odredjeni broj puta, i to radis kada su u pitanju i npr vrata, slavina, svetlo itd onda to moze da bude okp, ali ne moze se tek tako olako reci da imas okp, mislim nisu to samo takve sitnice u pitanju, ima dosta toga tako da nemas se sta brinuti :)

Btw za mene jedan od sigurnih simptoma (nisam psiholog, kazem za mene) jeste kada imamo dobre i lose brojeve, npr parne ili neparne, 3,4,5,7,9 i 10 itd i ako ne uradimo to odredjeni broj puta desice se nesto lose i zbog toga stalno ponavljamo neke akcije.
Neko non stop sabira oduzima ili mnozi brojeve kao npr ja, neko slova mora da postavi po abecednom redu, da preskace tacno 1 ili 2 polja na nekom npr plocniku...itd
 
Zašto bih, pobogu, uopšte o nečemu takvom razmišljala ?
Ako mi neko ne dozvoljava slobodu kretanja, onda je to nasilje.
Viša sila me je do sada čuvala od nasilnika, tako da mi takve misli ne padaju na pamet.
:think: Kakav rezultat želiš da postigneš ovakvim sugestijama?

Можда је само хтео да сазна да ли би добила напад патнике уколико ти он не дозволи да се вратиш да провериш да ли си искључила шпорет на основу чега закључује у којем стадијуму је твој опсесивно компулсивни поремећај :)
 
jeste da ti deluje 'normlano" ali upravo zato i nije.... ovo pitanje npr imas u testovima u kojima vlasnici zele da koliko toliko testiraju buduce radnike, izigravajuci psihologe.....

PA onda ima pitanje - Da li proveravas da li si lepo zakljucao vrata? Da li proveravas detaljno da li si skroz iskljucio ringlu?

I onda se ljudi zalete i napisu - DA DA DA, UVEK, "DODATNO JOS 2 PUTA PROVERIM" , i misle da su ispali odgovorni i savesni, medjutim bas suprotan odgovor su dali - Dali su odgovor - "nesiguran sam u sebe, ne stojim cvrsto iza svojih odluka, zacas me mzoe poljuljati nesto i delovati nesto na mene da zaboravim nesto ili da ne ispunim lepo....

Ovo proveravanje je samo jedan od simptoma da se razvija ovaj poremecaj, prvo krene 1 mesecno, pa ucestalije, pa zesce proveravanje svega i svacega, i na kraju osoba ima takve opsesije da mora kada izlazi da mahinalno 7 puta otvori vrata, izadje, pa da se vrati, baci pogled "da li ej sve u redu, da li se nije cudoviste mzoda stvorilo u stanu", pa da opet izadje....

Isto kao i pitanje - da li se pojacano znojis kada se vozis liftom...Da? - Postoji mogucnost da se razvije klaustrofobija. Ne kaze se bas da pacijent boluje od klaustrofobije i da ce poludeti tj postati psihotican, ali to ukazuje..... Da li ti srce jako lupa kada je pored tebe nepoznata osoba u liftu, i neprijatno ti je bez ikakvog razloga i preterano se znojis? Socijalna fobija, tj socijalna anxioznost, u razvitku.
To sve mzoe biti simptom da se moze poremecaj razviti ili da se vec razvija, a npr kada ne smes da odes da kupis hleb jer te strah od prodavacice, i pre ces umreti gladan, e to je vec razvijena fobija koja je dobro naucena i utvrdjena i puno osiromasuje zivot coveka.

P.s. jos ti nisam odgovorio na pP, to je zato sto nemam vremena da lepo razmislim...ali odgovoricu

У праву си, погрешио сам... Нисам толико дубиозно ушао у проблем :) Баш су занимљиви ти тестови, дај још које питање :)
 
Можда је само хтео да сазна да ли би добила напад патнике уколико ти он не дозволи да се вратиш да провериш да ли си искључила шпорет на основу чега закључује у којем стадијуму је твој опсесивно компулсивни поремећај :)

Ma znam šta je hteo, ali metoda ispitivanja je loša. Da je rekao : "ja te ubeđujem da ne ideš", situacija bi bila bolje predočena.
Sa tako režiranom situacijom " želiš da se vratiš, a ja ti ne dajem ", mogla bih da mu sugerišem : zamisli načine na koje mi ograničavaš kretanje.
"Zamisli situaciju do detalja, misli duboko o tome registruj šta tačno osećaš, opiši sa što više reči i napiši ovde."


E onda bih i ja mogla razne zaključke da izvedem, ako u svemu želim da vidim poremećaj.
 
Ma znam šta je hteo, ali metoda ispitivanja je loša. Da je rekao : "ja te ubeđujem da ne ideš", situacija bi bila bolje predočena.
Sa tako režiranom situacijom " želiš da se vratiš, a ja ti ne dajem ", mogla bih da mu sugerišem : zamisli načine na koje mi ograničavaš kretanje.
"Zamisli situaciju do detalja, misli duboko o tome registruj šta tačno osećaš, opiši sa što više reči i napiši ovde."


E onda bih i ja mogla razne zaključke da izvedem, ako u svemu želim da vidim poremećaj.

Pa da ali u ovoj prici nisam ja pacijent nego ti.

Sta ti je? Da li mozda pore OKPa imas i borderline?
 
Zašto bih, pobogu, uopšte o nečemu takvom razmišljala ?
Ako mi neko ne dozvoljava slobodu kretanja, onda je to nasilje.
Viša sila me je do sada čuvala od nasilnika, tako da mi takve misli ne padaju na pamet.
:think: Kakav rezultat želiš da postigneš ovakvim sugestijama?

A kako ti znas kako ja tebi ne dozvoljavam slobodu kretanja?

Zasto odmah pomisljas na nasilje? Postoje i druge razne metode......

Zasto odmah projektujes iz sebe najgoru mogucu stresnu situaciju????

Ne mogu da verujem da nemas ni minimalnu sposobnost za imaginaciju i da ne mzoes da zamislis takvu situaciju.....Je l vidis kako je premijer86 lepo razumeo situaciju i doziveo to kao nesto normlano i pozitivno a ne kao ti, kao stravu i uzas.....

Postavljas pitanja kao nedozrelo dete u 5 godina , i hvatas se za svaku rec kao neki poludeli i otlaceni filosof.

Sta da meni neko kaze - bRu zamisli setamo ti i ja i ispred nas iskoci zmaj, kako bi se osecao da te ja gurnem, i pobegnem a da zmaj nasrne na tebe?

Sta, da li sada ja trebam da ga smaram recima - A otkud zmaj ispred nas, a kako da iskoci zmaj ispred nas, kada zmaj ne postoji? A kako smes da me gurnes, pa to je nasilje, ti da si takav ja se ne bih ni druzio ni setao sa tobom......

Kakva su ti to pitanja losa, to nije dobra metoda, zasto da izleti ispred nas zmaj, zasto ne izleti zke apeka ili tako nesto?

Vidis, odgovori koje dajes govore mnogo o tebi, i to je puno simptomaticno.....

KAkava "visa sila te cuva" , ne razmisljaj ovako, nista te ne cuva od nasilnika, evo to ja mogu da ti dokazem ako se vidimo uzivo, nista te nece sacuvati od mene......Naravno ja ne zelim da te uzivo povredim nego samo da ti naucno dokazem da te "nikakva visa sila ne cuva" ..... Ni tebe ni nikog drugog......

Nemoj da se uzdas u druge i da kalemis svoju sigurnost na njih, moras BITI SIGURNA U SEBE, I DA DOPUSTIS SEBI DA NEKE STVARI MOGU I HOCE DA SE DOGODE.
Upravo se tu i krije tvoja potreba DA STALNO PROVERAVAS DA LI JE U KUCI SVE OK, PROSTO NE SMES DA IZADJES NAPOLJE JER MISLIS OVO-ONO - sto govori da nemas uopste sigurnost u sebe, samopouzdanje, i razvijas te neke kompulsivne MAGIJSKE ELEMENTE koji sluze da zadovolje opsesiju i smanje anksioznost.


meni rec - "ne dam ti da to uradis" govori o svemu samo ne o nasilju, nasilje mi je zadnje na listi , kada zamisljam.....A vidis tebi je na prvom mestu..... To samo govori koliko si uznemirena i koliko je potrebno puno toga da menjas kod sebe.
 
Ma znam šta je hteo, ali metoda ispitivanja je loša. Da je rekao : "ja te ubeđujem da ne ideš", situacija bi bila bolje predočena.
Sa tako režiranom situacijom " želiš da se vratiš, a ja ti ne dajem ", mogla bih da mu sugerišem : zamisli načine na koje mi ograničavaš kretanje.
"Zamisli situaciju do detalja, misli duboko o tome registruj šta tačno osećaš, opiši sa što više reči i napiši ovde."


E onda bih i ja mogla razne zaključke da izvedem, ako u svemu želim da vidim poremećaj.

E pa bas je ovako rezirana situacija i dobra...... Ne trebam ja da te molim i manipulisem pa da ti odustanes da ne odes - tako smo samo ZATASKALI I PREKRILI PROBLEM, PRAVIMO SE DA NE POSTOJI......

Bas trebam da uradim to sto sam uradio, a ti da odreagujes bas tako kao sto si odreagovala.
Vidis, ti cak nisi ni sposobna da zamislis tako stresnu situaciju, jer Boze gospode, pa to je nemoguce da se desi, jer tebe "cuva Visa sila" ......



E onda bih i ja mogla razne zaključke da izvedem, ako u svemu želim da vidim poremećaj

Ah joj a sta ti mislis da si cool a ? Je l ti lepo da proveravas tako sve to, da trosis fizicku energiju, ali i psihicku, i da stalno razmisljas? To niko ne radi.....Niko ko je psihicki jak i veoma zdrav.

Moras da shvatis da to NIJE NORMLANO.

Ako mislis da ti neko zeli nakaciti nesto sto ti mislis da nisi onako bez razloga, zato sto te mrzi , jer ti znas da si perfektna jer tebe cuva visa sila, onda samo mogu reci da je poceo da se razvija i paranoidni poremecaj....

Najveci problem terapeuta je da ubedi depresivca da nije sve tako crno, da ubedi "panicare" da nije tako sve strasno i da ubedi "paranoike " da nisu normlani nego da im je potrebna pomoc.
 
Pa da ali u ovoj prici nisam ja pacijent nego ti.

Sta ti je? Da li mozda pore OKPa imas i borderline?

Davno sam upoznata sa OPK jer su mi dve drugarice imale takve poremećaje. Jedna od njih mi je bila i komšinica i kod nje sam primetila da se stalno penje i spušta od stana do ulice i nazad. Jadnica je bila potpuno izbezumljena, ali to sada nije bitno. Bitno je što joj nije pomagao odlazak kod psihologa. Promenila je psihologa, a situacija je postala još gora. Ova druga prijateljica je bila visprenija. Kod nje je psiholog izveo zaključak da ima OPK zato što je sama i neudata, a onda joj je perfidno nabijao komplekse tako da joj je bilo loše sve dok mu nije "očitala slovo" i otkačila ga. Ja nemam poverenja u psihologe. Jedna moja prijateljica i dve poznanice su psiholozi i znam da je za dobrog psihoanalitičara, neophodno da i sam ima povremene savetodavne posete kolegama. I ne znam kako si tako lako zaključio da sam ja tvoj pacijent. Da li zato što sam spomenula povremenu naviku da proveravam da li je sve isključeno u stanu? Osim toga, jesi li merodavan da ja budem tvoj pacijen u bilo kom pogledu? Sve i da si zaista psihijatar, psiholog, psihoanalitičar, krajnje je neprofesionalno da "sprovodiš praksu" na Forumu. I otkud znaš da te neko ne folira ? Šta ako napišem da se bojim liftova, a zapravo lažem?
Možda moje reči zvuče prestrogo, možda si ovde aktivan iz humanih pobuda, ali ne poznajemo se, zaboga, a prvi uslov da vam neko bude psihoanalitičar je da imate poverenja u njega i da pacijenta dobro upozna. Sve u svemu, "Možda su tvoje namere drage Bogu, ali ne i dela", što bi rekao Pavić. Zar se nisi zapitao da li si možda nekada dao pogrešan savet nekome sa Foruma?
 
E pa bas je ovako rezirana situacija i dobra...... Ne trebam ja da te molim i manipulisem pa da ti odustanes da ne odes - tako smo samo ZATASKALI I PREKRILI PROBLEM, PRAVIMO SE DA NE POSTOJI......

Bas trebam da uradim to sto sam uradio, a ti da odreagujes bas tako kao sto si odreagovala.
Vidis, ti cak nisi ni sposobna da zamislis tako stresnu situaciju, jer Boze gospode, pa to je nemoguce da se desi, jer tebe "cuva Visa sila" ......



E onda bih i ja mogla razne zaključke da izvedem, ako u svemu želim da vidim poremećaj

Ah joj a sta ti mislis da si cool a ? Je l ti lepo da proveravas tako sve to, da trosis fizicku energiju, ali i psihicku, i da stalno razmisljas? To niko ne radi.....Niko ko je psihicki jak i veoma zdrav.

Moras da shvatis da to NIJE NORMLANO.

Ako mislis da ti neko zeli nakaciti nesto sto ti mislis da nisi onako bez razloga, zato sto te mrzi , jer ti znas da si perfektna jer tebe cuva visa sila, onda samo mogu reci da je poceo da se razvija i paranoidni poremecaj....

Najveci problem terapeuta je da ubedi depresivca da nije sve tako crno, da ubedi "panicare" da nije tako sve strasno i da ubedi "paranoike " da nisu normlani nego da im je potrebna pomoc.





O pa ja tek sada videh ovu poruku !
Pa ti si mi nešto ljut !
Na dve-na tri zaključi da sam paranoična. Dodaj tome da sam i šizofrena, da imam devojačko ludilo i Edipov kompleks. Uz to sam i depresivna, a nada sve ubeđena sam da sam perfektna i da me čuva viša sila. To sa višom silom je fraza, to koriste i ateisti. Paranoična sam jer ne verujem savetima nekog kao što si ti. Divni zaključci, krajnje genijalno.
 
Ok, meni je onda lakse, ne moram da pisem i trosim vreme, a ionako ne znam sta cu pre uraiti i danas i sutra.

Pozdrav, lep je danas dan, pazi kad izlazis, proveri da li si sve lepo ugasila d ati ne izgori stan, ma najbolje kad podjes da izvadis sve osigurace.....Tada smo najsigurniji....

E, ali da se vratis da proveris da li si stvarno bas sve osigurace povadila


:mrgreen:
 
Davno sam upoznata sa OPK jer su mi dve drugarice imale takve poremećaje. Jedna od njih mi je bila i komšinica i kod nje sam primetila da se stalno penje i spušta od stana do ulice i nazad. Jadnica je bila potpuno izbezumljena, ali to sada nije bitno. Bitno je što joj nije pomagao odlazak kod psihologa. Promenila je psihologa, a situacija je postala još gora. Ova druga prijateljica je bila visprenija. Kod nje je psiholog izveo zaključak da ima OPK zato što je sama i neudata, a onda joj je perfidno nabijao komplekse tako da joj je bilo loše sve dok mu nije "očitala slovo" i otkačila ga. Ja nemam poverenja u psihologe. Jedna moja prijateljica i dve poznanice su psiholozi i znam da je za dobrog psihoanalitičara, neophodno da i sam ima povremene savetodavne posete kolegama. I ne znam kako si tako lako zaključio da sam ja tvoj pacijent. Da li zato što sam spomenula povremenu naviku da proveravam da li je sve isključeno u stanu? Osim toga, jesi li merodavan da ja budem tvoj pacijen u bilo kom pogledu? Sve i da si zaista psihijatar, psiholog, psihoanalitičar, krajnje je neprofesionalno da "sprovodiš praksu" na Forumu. I otkud znaš da te neko ne folira ? Šta ako napišem da se bojim liftova, a zapravo lažem?
Možda moje reči zvuče prestrogo, možda si ovde aktivan iz humanih pobuda, ali ne poznajemo se, zaboga, a prvi uslov da vam neko bude psihoanalitičar je da imate poverenja u njega i da pacijenta dobro upozna. Sve u svemu, "Možda su tvoje namere drage Bogu, ali ne i dela", što bi rekao Pavić. Zar se nisi zapitao da li si možda nekada dao pogrešan savet nekome sa Foruma?


hehe, pa sto bih se brinuo ja za pogresan savet, kad vidis ti znas najmanje 15 psihologa i oni su svi losi u praksi.....Sto bih se ja onda brinuo preko foruma kada niko za tebe nije strucnjak ni live a kamoli ovako.... Jos su one sve dale pare za to, a ovde niko ne daje novac....

Evo, nije da se hvalim, ali jedna osoba mi je napisala na pdf zdravlje da je bila kod najboljih psihologa, i da je pila neke cajeve i sve, ali da sam zapravo samo sa sa foruma pomogao.....

Ne odgovara svako svakom....Nisu to kola, pa automehanicar tacno zna sta svaki auto ima...I onda se jedan specijalizuje za Pezo a neko za Mercedese, nego radi nase jugice samo.....

Osobe su sve razlicite i sve drugacije "rade" ....Normalno da nece svako sa svakim ostvariti dobru saradnju....A i mi smo ljudi, nismo roboti savrseni.

E sad, malo mi je ta prica tvoja ono.... Postoje tako osobe koje su u stanju da promene i 20 strucnjaka dok ne nadju onog nekog koga ce da prevare i koji ce da im da "potvrdu - to sto one zele da cuju od njega, sto su zamislile u svojoj glavi "

Pretpostavljam da su skoro svi psi strucnjaci ok, i zdravi i da nemaju nista protiv pacijenta...... Znaci ako za nekog deluje da ga strucnjak ne voli, ne mora da znaci da je stvarno tako, nego da covek ne vidi jasno stvarnost i ne rasudjuje lepo, a upravo se to kod njega i pogorsalo pa je zato i dospeo u to stanje....Ona d amoze pravilno da razmislja i da kontrolise emocionalni deo, ne bi ni dosao kod strucnjaka....

Tako da u vecini slucajeva treba covek da se skroz prepusti i otvori terapeutu, i da se uzda u njega a ne da sumnja i zatvara se, steze, i da se svadja sa njim, ONDA OD POMOCI U STARTU NEMA NISTA.
 
Ok, meni je onda lakse, ne moram da pisem i trosim vreme, a ionako ne znam sta cu pre uraiti i danas i sutra.

Pozdrav, lep je danas dan, pazi kad izlazis, proveri da li si sve lepo ugasila d ati ne izgori stan, ma najbolje kad podjes da izvadis sve osigurace.....Tada smo najsigurniji....

E, ali da se vratis da proveris da li si stvarno bas sve osigurace povadila


A je l mogu i ja povremeno da ostavim uključen šporet, peglu, da ne zaključam vrata ? Onako, malo, promene radi, da se i ja umešam među normalan svet. Nije lepo da samo ja budem poremećena.
Pazi, možeš da odgovoriš kako god želiš, ionako si rasterećen odgovornosti sad kad si od mene čuo da i profesionalni psiholozi čine greške.
 
Ok, meni je onda lakse, ne moram da pisem i trosim vreme, a ionako ne znam sta cu pre uraiti i danas i sutra.

Pozdrav, lep je danas dan, pazi kad izlazis, proveri da li si sve lepo ugasila d ati ne izgori stan, ma najbolje kad podjes da izvadis sve osigurace.....Tada smo najsigurniji....

E, ali da se vratis da proveris da li si stvarno bas sve osigurace povadila


A je l mogu i ja povremeno da ostavim uključen šporet, peglu, da ne zaključam vrata ? Onako, malo, promene radi, da se i ja umešam među normalan svet. Nije lepo da samo ja budem poremećena.
Pazi, možeš da odgovoriš kako god želiš, ionako si rasterećen odgovornosti sad kad si od mene čuo da i profesionalni psiholozi čine greške.

Rekao sam live psiholozi/psiholozi koji obitavaju i na forumu/fejsbuku/tviteru/blogu , a live psiholozi - kojih mrzi da idu na forume, a na kompu znaju samo za FB i Word .

A ti da bi mogla da superviziras diplomirane i master psihologe (posto se samo tako dele) moras i sama da budes to, plus jos da imas i zvanje supervizora.
 
A da li je opsesivno-kompulzivan poremećaj ako se učestalo vraćaš u stan da proveriš jesi li isključio peglu ili šporet, jesi li zaključao vrata, jesi li ovo, ono ? (Iako jesi sve to uradio):dash:

Ok, meni je onda lakse, ne moram da pisem i trosim vreme, a ionako ne znam sta cu pre uraiti i danas i sutra.

Pozdrav, lep je danas dan, pazi kad izlazis, proveri da li si sve lepo ugasila d ati ne izgori stan, ma najbolje kad podjes da izvadis sve osigurace.....Tada smo najsigurniji....

E, ali da se vratis da proveris da li si stvarno bas sve osigurace povadila


A je l mogu i ja povremeno da ostavim uključen šporet, peglu, da ne zaključam vrata ? Onako, malo, promene radi, da se i ja umešam među normalan svet. Nije lepo da samo ja budem poremećena.
Pazi, možeš da odgovoriš kako god želiš, ionako si rasterećen odgovornosti sad kad si od mene čuo da i profesionalni psiholozi čine greške.



Cekaj malo, hehe, pa dodjosmo od ucestalog do povremenog, a te 2 stvari su totalno razlicite.......
Nemoj da menjas pricu kako ti kad odgovara, znaci ili ucestalo ili povremeno , ponekad, sasvim normlano u proseku, kao svi ostali, NEMA OBA kako kada ti zatreba da napises....

 
Rekao sam live psiholozi/psiholozi koji obitavaju i na forumu/fejsbuku/tviteru/blogu , a live psiholozi - kojih mrzi da idu na forume, a na kompu znaju samo za FB i Word .

A ti da bi mogla da superviziras diplomirane i master psihologe (posto se samo tako dele) moras i sama da budes to, plus jos da imas i zvanje supervizora.

Ajd, ja ću samo da ti se javim da znaš da sam ovo pročitala. Ti posle odgovori opet nešto ovako mudro, tek, tvoja reč treba da bude poslednja.
 
Jeste, i to su cesti simptomi.

U bokte mazo ! Pa kako da se lečim ?

Postavio sam linkove za dve knjige o tome gore.

Hvala ti, prijatelju, što me upućuješ na knjige, ali nema potrebe da ih čitam jer me ova dvojica pre tebe utešiše.:D

Nisam slučaj za posmatranje. Ne proveravam stan tako često i manijakalno.


Ovde samo postoje 2 moguca resenja - 1) Sprdas se sa ovim ljudima i ovom temom, gubis svoje vreme, trosis nase vreme, trolujes, 2) Ne zelis da priznas neke stvari, plasis se, menjas price (sto se i videlo iz proslog posta koji sam otkucao)

E sad simpomaticno je sto mislis da "Nisi slucaj za posmatranje" ..... Kako mzoes da budes nesto ako ne znas i sta je to?

Sta je to "slucaj za posmatranje" ? Ko su "slucajevi za psomatranje" ? Da li je to po tebi nesto lose, odvratno, grozno, ponizavajuce, stidno ?

Da li se te osobe posmatraju, ili se prica sa takvim osobama i radi na unapredjennju zivota?

Ko sve moze po tebi da ide kod psihologa i psihoterapeuta? Da li mzoe da ide "obican" 'zdrav" covek kome "nista ne fali" ? Ili pka neko ko ne oseca da mu nesto fali ili da nema neke probleme, razmisljanja, sumnje?

Da li postoji covek bez problema?

Da li su svi "normlani" tj "nisu za posmatranje" samo zato sto to mogu da sakriju i zato sto ih to JOS UVEK ne ometa u socijalnom bitisanju ?
 
Ajd, ja ću samo da ti se javim da znaš da sam ovo pročitala. Ti posle odgovori opet nešto ovako mudro, tek, tvoja reč treba da bude poslednja.


Kako je simptomaticno da se zapravo ti trkas sa mnom. Ja zapravo stvarno nemam vremena....Sto pisem onda? Pa pisem....Nemam ni novca, pa ga trosim kao da imam puno...Zaradicu... Stisnucu vreme i obaveze brze odraditi, uloziti vise energje, ne brini se ti za mene...... Nemoj da primenjujes pasivnu agresivnost i da me pasivno udaljujes sa foruma tim foricama.

Ah da, a simptomatino je i to kako hoces da se pokazes na forumu "ispred sveta" kako si "pametnija jer si prva "popustila" " a zapravo svoju potrebu da budes zadnja zadovoljavas kroz davanje pseudoreputacija jer u njima mozes da kazes i napises nesto kao zadnja a da ostaline vide.....

Nikad nisam razumeo taj fazon davanja reputacija a onda nekom napises nesto sarkasticno i ironicno u reputaciji.... Zna se kada se daju reputacije - kada te neko odusevi i kada se 100% slazes sa njim, ili kada mu zahvaljujes jer ti je pomogao, a to uopste nije slucaj sa mnom i tobom.

Mozemo ovako do prekosutra, ali ja ti savetujem da ukoliko nemas nikakvih problema sa sobom ne dolazis ovde i ne razvodnjavas temu, jer ljudima koji imaju ovaj poremecaj je dosta tesko, prema tome ne vidim zasto si zabrinula za sebe i zasto ono pises, kada ti mislis da je to nista posebno i da "nisi za posmatranje".
 
Nesto vise.....Mogla bih mnogo da pricam o ovom problemu jer ga dobro poznajem i zivim sa tim. Ovde sam da bih podelila iskustva sa onima koji znaju o cemu govorim. Mnogo toga bih htela da kazem i da pitam ali za pocetak pitam pa se nadam da ce neko odgovoriti, da li ste osecali nekada krivicu zbog svog problema ili stid? Da li se osecate nekako osteceno? Ja jesam i mnogo toga sam propustila i znam da mnogi misle ono kao sa njom nije nesto u redu, iako nisam ni ruzna ni glupa. Trudim se koliko mogu da prevazidjem sve to ali mi nekad ne uspeva:roll:
 
Nesto vise.....Mogla bih mnogo da pricam o ovom problemu jer ga dobro poznajem i zivim sa tim. Ovde sam da bih podelila iskustva sa onima koji znaju o cemu govorim. Mnogo toga bih htela da kazem i da pitam ali za pocetak pitam pa se nadam da ce neko odgovoriti, da li ste osecali nekada krivicu zbog svog problema ili stid? Da li se osecate nekako osteceno? Ja jesam i mnogo toga sam propustila i znam da mnogi misle ono kao sa njom nije nesto u redu, iako nisam ni ruzna ni glupa. Trudim se koliko mogu da prevazidjem sve to ali mi nekad ne uspeva:roll:

A zasto mislis da sa nekim nije nesto u redu ako izgleda "ruzno" ili "glupo" ? Problem je vise u tvojoj percepciji stvari a ne zaista u tome sto su takve kakve su.

Da te utesim, mogu ti reci da kod blazih oblika OKP-a osobe sa strane uopste ne vide tu osobu kao nekog ludaka, neko kao nekog izrazito sujevernog koji ima neke rituale, a nikako ne misle da taj ima neuroticni poremecaj licnosti.

Obicni ljjudi, laici mentalno zdravlje i njegovu psihopatologiju obicno dele na 2 dela - NIJE LUD (ZDRAV JE) I LUD JE ! I za njih nema nista izmedju.... Iako postoji milion nekih blazih neuroticnih poremecaja, pa depresija i sl, za njih je to SVE NORMALNO I ONDA POSEL TOGA ODJEDNOM VISE NIJE NORMLANO I KONSTATUJU - TAJ JE LUD.

Ljudi ne razumeju , i onda lude ljude (psihoticne) sazaljevaju a ove sa neuroticnim poremecajima ne smatraju za lude, znaci ne sazaljevaju ih i ne razumeju da i oni imaju neki psihicki poremecaj, i onda ih ismejavaju bas zbog toga jer ne razumeju samu prirodu neuroticnog poremecaja u kome je osoba svesna svog poremecaja i koliko toliko mzoe da vodi normalan zivot i da ne pravi neke veeelike ekscese i senzacionalisticke radnje.

Zato coveku koji boluje od klaustrofobije se podsmevaju jer ne sme da se vozi liftom - njega zezaju da je sekapersa i da nema testise, da se plasi kao dete i da "paranoise" , a npr osobu zenskog pola koja npr pati od panicnog napada zezaju da je ostala u drugom stanju i da zato stalno bezi sa nekim mesta i desavanja jer joj pripada muka jer je trudna....

Ljudi su cudo i sve pogresno rade, ili ismejavaju ili sazaljevaju.

Ispricaj nam pricu , sta je bilo s tobom i u cemu se ogleda tvoj poremecaj?
 
Nesto vise.....Mogla bih mnogo da pricam o ovom problemu jer ga dobro poznajem i zivim sa tim. Ovde sam da bih podelila iskustva sa onima koji znaju o cemu govorim. Mnogo toga bih htela da kazem i da pitam ali za pocetak pitam pa se nadam da ce neko odgovoriti, da li ste osecali nekada krivicu zbog svog problema ili stid? Da li se osecate nekako osteceno? Ja jesam i mnogo toga sam propustila i znam da mnogi misle ono kao sa njom nije nesto u redu, iako nisam ni ruzna ni glupa. Trudim se koliko mogu da prevazidjem sve to ali mi nekad ne uspeva:roll:

Normalno je da osecas stid jer verujes u te misli, ali gledaj to ovako...znamo da nas neke misle cine nervoznim, tuznim itd, i mi to osecamo celim bicem i potpuno verujemo u to, ali zar to nisu samo elektricni impulsi u nasem mozgu ?
Dakle dopustamo da nama vladaju sitni elektricni impusli. I ''ocd mozak'' radi malo drugacije, pojedine hemije u nasem ''ocd mozgu'' su poremecene, nas mozak neke pretpostavke na primer ''ako ne uradim ovo tako i tako desice se nesto lose?'' ne obradjuje kao mozak osobe bez ocd. Nas mozak nam govori da postoji greska i ako te greske nema. Sada kazi mi zar nisu rituali totalna glupost ? otvaranje vrata 3 puta itd. To izgleda tako glupo, mozda te je zbog toga i stid, ali mi verujemo da ako otvorimo ta vrata npr 3 puta da ce sve biti u redu, nervoza u trenutku nestaje, taj glupi ritual je istog momenta smanjio tvoju nervozu i ''promenio tok dogadja u buducnosti'' Ha ! Izvini da li postoje dve osobe u tvom telu ? ti si ta koja se plasi tih misli i ako uradis tako i tako ovo druga ce samo pritisnuti dugme i smanjiti tvoju nervozu ? Glupost. Mozak je jednostavno pogresio, to je tako sitna greska ali ono sto je cini velikom je tvoja reakcija na to....Tvoje emocije, ne smetaju nam te misli, vec emocije.
Znas ljudi koji imaju ocd misli da zele da povrede nekog bliskog koga vole, postaju toliko opsesivni da kriju sve nozeve po kuci jer veruju u to. to je tuzno, boje se se da to ne urade, boje se se da su psihopate..
Znas psihopata ne razmislja o tome, on nije opsesivan, on se ne bori sa mislima, ne razmilja o tome on samo uradi...ali ljudi sa tim ocd nikada to ne urade, jer su potpuno protiv toga i zato su opsesivni tim mislim, ali oni to ne mogu shvatiti, previse emocija je upleteno.
Ne postoje dobre i lose misli, samo dobra i losa dela...

Veruj mi ako samo dignes ruke i posmatras, ako ne delis misli na dobre i lose svakog sekunda, ono sto je nevazno, ono sto je neistina jednostavno ce otici, jer je ne hranis vise svojom paznjom, bez tvoje paznje ona nestaje.
Kada imas potrebu da uradis neki ritual samo pokusaj da posmatras sebe, kao da si druga osoba, koja stoji pored tebe i posmatra te i razmilja ''zasto se toliko opterecuje tim nelogicnim mislima?''
Pokusaj, kazi ove nedelje bez ritala, nema rituala, ako izdrzis tu nedelju, shvatices kolika je to glupost u koju si verovala...Znaci ne bez misli ! Nego bez rituala. Ne pokusavaj da zaustavis misli, to je nemoguce, samo ne obracaj paznju, ne resavaj ih, ne klasiraj ih samo produzi dalje...
Ljudima bez ocd to sve izgleda smesno i pateticno, jer nisu doziveli, ali ima onih koji shvatamo, i ne treba te biti stid, jer na ovaj nacin ces mozda saznati i nauciti nesto sto niko drugi nece, izaci ces jaca.

Mozda sam preterao jer ne znam tacno sa ''kakvim ocd'' se boris itd, da li je to samo, ne znam, higijena ili je otislo cak do losih seksualnih misli, ali mozda pomogne nekom tamo citaocu koji se pronasao u prici, bitno je da govorimo o tome, a ne da cutimo kao sto smo celog zivota cutali o tome jer nismo zeleli da pricamo da nas ne etiketiraju kao cudake...

Izvinjavam se zbog dugog posta. Zeleo bih da se ovde vise dele iskustva jer to moze pomoci mnogo ali izgleda da ljudi ne zele da govore o tome ili nesto drugo sto shvatam, ali moglo bi dosta pomoci, da saznaju da nisu sami u ovome da ima nas koji se takodje borimo sa ovim. Pitajte jedni druge za savet, slobodno pitajte mene odgovoricu uvek, mozda sam mlad ali ocd je promenio moj zivot i naravno od tada je jedna od glavnih tema u mom zivotu...
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, studiram novinarstvo na Fpn i radim radio prilog vezan za OKP, pa bih zamolio ako neko ko je imao ili i dalje ima potvrđene simptome da popriča sa mnom, ako je nekom problem može i anonimno. Ova tema je jako slabo pokrivena kod nas, pa se nadam da će izabrati moj prilog za emitovanje. Unapre zahvalan
 

Back
Top