Operacija srca

I kad sam vec tu:
Kajo da li je ona tvoja tetka operisana i kako je sad?
Nije još operisana, čeka da je pozovu. Mislim da će njoj raditi stentove. Ići će u Kamenicu a ja ne znam kakav je kod njih sistem. Nije mi jasno kako to da pacijent ne zna datum: ako je na listi onda se zna - a ako nije, znači da je hitan pacijent i već previše čekaju. Ona je još i dijebetičar kome varira šećer, pokušava da se pazi koliko zna i ume, ali je i starija žena pa ne baš edukovana a o tvrdoglavosti da ni ne pričam. To nam je valjda porodično :cool:.
 
Nije još operisana, čeka da je pozovu. Mislim da će njoj raditi stentove. Ići će u Kamenicu a ja ne znam kakav je kod njih sistem. Nije mi jasno kako to da pacijent ne zna datum: ako je na listi onda se zna - a ako nije, znači da je hitan pacijent i već previše čekaju. Ona je još i dijebetičar kome varira šećer, pokušava da se pazi koliko zna i ume, ali je i starija žena pa ne baš edukovana a o tvrdoglavosti da ni ne pričam. To nam je valjda porodično :cool:.

Prosle nedelje na B 92 bila emisija: "Puls nacije" o stanju u zdravstvu. Zadesilo se tako da sam odgledala. Nakon toga sam fascinirana time da uopste postoje lekari koji hoce da rade a i nama koji samim zivotom dokazujemo da pored svih politicara te ljudine u zdravstvu uspevaju.
Jos jedino da i ona ima srece da je neko takav preuzme. Dok i to sto nam je ostalo od lekara ne prebegne :(
 
XeXe ova rasprava me podseti na to kako su u 19 veku malokrvni gutali gvozdene opiljke...Možda da počnemo da gootamo šrafove...:neutral:Ima tu gvožđa u povrću a interesuje me gde ga ima najviše u votju?
 
u crnim ribizlama 0,18, kokosovom orahu 0,13 i sljivama 0,11 a od povrca lucerna 1,75, spanac 0,12, articoka 0,18, ren 0,13, poriluk 0,33, salata glavatica 0,28

brojke se odnose na 500g voca i povrca
 
Poslednja izmena:
117wmja.jpg


Mene zanima šta je ovo što sam zaokružila.
Pošto mi je INR u granicama normale, zašto je ovo prvo protrombinsko toliko niže od referentne vrednosti i da li to možda tako treba?
 
117wmja.jpg


Mene zanima šta je ovo što sam zaokružila.
Pošto mi je INR u granicama normale, zašto je ovo prvo protrombinsko toliko niže od referentne vrednosti i da li to možda tako treba?

Izgleda da su dezurni dr otisli da provere da li je stvarno viori zastavica na Adi ;)
Gledala sam svoje rezultate ali nigde ne vidim da su mi to upisali, sitgurno se radi u paketu ali na nalazu pisu samo INR, tako da nemam pojma, na zalost.Ali kuckam da nam temu popnem u gornji deo pa mozda neko od pametnijih da odgovor :bye:
 
117wmja.jpg


Mene zanima šta je ovo što sam zaokružila.
Pošto mi je INR u granicama normale, zašto je ovo prvo protrombinsko toliko niže od referentne vrednosti i da li to možda tako treba?

Pozdrav svima. Vidim ne damo se. Evo malo matematike, nije tacna, ali mislim da je blizu. Dakle, zdravo ljudsko bice ima 70% do 120% od referentne vrednosti koja bi po logici stvari bila 100%. U tom slučaju, nama je propisana vrednost ispod 70%, pa je Kajo Tvojih 25% sasvim logično. Negde sam pročitao da je referentna vrednost INR za zdrave 1,04. I dalje mi se matematika ne uklapa ...
 
International normalized ratio
The result (in seconds) for a prothrombin time performed on a normal individual will vary according to the type of analytical system employed. This is due to the variations between different batches of manufacturer's tissue factor used in the reagent to perform the test. The INR was devised to standardize the results. Each manufacturer assigns an ISI value (International Sensitivity Index) for any tissue factor they manufacture. The ISI value indicates how a particular batch of tissue factor compares to an international reference tissue factor. The ISI is usually between 1.0 and 2.0. The INR is the ratio of a patient's prothrombin time to a normal (control) sample, raised to the power of the ISI value for the analytical system used.

INR = (PTtest/PTnormal) ISI (ISI je eksponent, PT su vremena zavisna od proizvođača opreme - trombostata)

Interpretation
The prothrombin time is the time it takes plasma to clot after addition of tissue factor (obtained from animals such as rabbits, or recombinant tissue factor, or from brains of autopsy patients). This measures the quality of the extrinsic pathway (as well as the common pathway) of coagulation. The speed of the extrinsic pathway is greatly affected by levels of functional factor VII in the body. Factor VII has a short half-life and the carboxylation of its glutamate residues requires vitamin K. The prothrombin time can be prolonged as a result of deficiencies in vitamin K, warfarin therapy, malabsorption, or lack of intestinal colonization by bacteria (such as in newborns). In addition, poor factor VII synthesis (due to liver disease) or increased consumption (in disseminated intravascular coagulation) may prolong the PT.
A high INR level such as INR=5 indicates that there is a high chance of bleeding, whereas if the INR=0.5 then there is a high chance of having a clot. Normal range for a healthy person is 0.9–1.3, and for people on warfarin therapy, 2.0–3.0, although the target INR may be higher in particular situations, such as for those with a mechanical heart valve, or bridging warfarin with a low-molecular weight heparin (such as enoxaparin) perioperatively.

Dakle, matematika nije jednostavna - ne znamo vremena ni korekcioni faktor proizvodjaca opreme ISI. Ali sta ce nam to, idemo dalje, razmisljamo pozitivno...

Ajd da dodam još malčice....

PTnormal = 10 - 12 sec; Za nas pod terapijom odnos PTnormal/PTtest = 0,15 - 0,27 ili 15 - 27% od normalnog vremena. 15 % bi odgovaralo INR=4,3, a 27% INR=2,00.

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/158/
 
Poslednja izmena:
Znaš mspopoviću - kad bih ja ovo na engleskom još i razumela...
A ne razumem ni ono s amatematikom: Ako je normalan INR 2-4, a za nas preporučljiv 2,5-3,5 tu se uklapam.
Ali ono protrombinsko u procentima je 70-120, a moje je 25. E tu se ne uklapa ni logika ni matematika!
Moj internista je još na godišnjem, ko zna kad ću dospeti do njega da ga pitam, a u četvrtak idem kod nekog specijaliste za koga nemam pojma koliko zna, ume i hoće. Sigurno ste i sami bili u situaciji da morate o svom srcu znati više nego neki specijalista - jer bože moj - to nije njegova oblast, neka o tome brine kardiolog. Pa vam onda prepiše terapiju koju vi ne smete da primate, ali otkud on to zna, a i šta ga se tiče...
 
Molim vas da mi odgovorite na sledece pitanje jako sam zbrinuta za svog oca!!! On je imao operaciju pre tacno 13 dana u klinickom centru ,uradjen mu je jedan by pass i zalistak,operaciju je radio profesor Djukic,moj otac je 51-godiste,dijabeticar je 15 god. oprosticete mi ne znam tacno godina vise manje,ima problem sa kicmom isto dugi niz godina tj pogrbljen je malo,na intenzivnoj nezi je vec 13 dana,u pocetku odnosno nakon nekoliko dana je bio u redu skinuli su mu tubus poceo je polako da jede,medjutim doslo je do krvarenja u zeludcu,razlog tome je preveliki stres tako su mi doktori rekli,renimiran je,i krvarenje je zaustavljeno,tubus je vracen i evo vec 5 dana dise preko tubusa isto tako mi je receno da je stetno za njegovo zdravlje sto je tubus duze u ustima,isto tako rekli su mi da je to neophodno jer ne moze prirodnim putem da izbaci sekret,on je pusio dugo godina ali evo vec 5 godina kako ne pusi.
MOLIM VAS DA MI ODGOVORITE KAKO JE MOGUCE DA ZBOG VELIKOG STRESA DODJE DO KRVARENJA U ZELUDCU,I DA LI JE NORMALNO NA OSNOVU NJEGOVOG STANJA DA OVOLIKO DANA BUDE NA INTENZIVNOJ NEZI,DA LI POSTOJI NEKI DRUGI NACIN ZA IZBACIVANJE SEKRETA???? Receno mi je da je sada za njegovo stanje najbitnije da sto pre izvade tubus.
Unapred zahvalna jako zabrinuta kci!!!!!
 
zdravo druzino....evome posle duzeg vremena da se javim.ja san u banji na oporavak i za sad se dobro osecam.htela sam da kazem nesto o tom protrombinskom vremenu.neznam kako vam na nalazu pise,ali kod mene u laboratoriji se pisu dve vrednosti i to NORMALNE VREDNOSTIkoje iznose za PVod70% do 100% a za terapeutske od 20%do 40%gde je INRtakodje za terapeutske vrednosti od 2 do 4:heart:
 
Molim vas da mi odgovorite na sledece pitanje jako sam zbrinuta za svog oca!!! On je imao operaciju pre tacno 13 dana u klinickom centru ,uradjen mu je jedan by pass i zalistak,operaciju je radio profesor Djukic,moj otac je 51-godiste,dijabeticar je 15 god. oprosticete mi ne znam tacno godina vise manje,ima problem sa kicmom isto dugi niz godina tj pogrbljen je malo,na intenzivnoj nezi je vec 13 dana,u pocetku odnosno nakon nekoliko dana je bio u redu skinuli su mu tubus poceo je polako da jede,medjutim doslo je do krvarenja u zeludcu,razlog tome je preveliki stres tako su mi doktori rekli,renimiran je,i krvarenje je zaustavljeno,tubus je vracen i evo vec 5 dana dise preko tubusa isto tako mi je receno da je stetno za njegovo zdravlje sto je tubus duze u ustima,isto tako rekli su mi da je to neophodno jer ne moze prirodnim putem da izbaci sekret,on je pusio dugo godina ali evo vec 5 godina kako ne pusi.
MOLIM VAS DA MI ODGOVORITE KAKO JE MOGUCE DA ZBOG VELIKOG STRESA DODJE DO KRVARENJA U ZELUDCU,I DA LI JE NORMALNO NA OSNOVU NJEGOVOG STANJA DA OVOLIKO DANA BUDE NA INTENZIVNOJ NEZI,DA LI POSTOJI NEKI DRUGI NACIN ZA IZBACIVANJE SEKRETA???? Receno mi je da je sada za njegovo stanje najbitnije da sto pre izvade tubus.
Unapred zahvalna jako zabrinuta kci!!!!!

На жалост, могуће је да се , као последица операције, деси таква ситуација.
У медицини се то зове ''стрес улкус'' и углавном су праћени баш описаном сликом. Свашта може бити узрок настанка, чак и јак психички стрес.
Ваш отац, због дијабетеса, верујем, има више проблема него што би имао неко ко не пати од те болести.
 
Zahvaljujem na odgovoru jer mi trenutno mnogo znace Vasa misljenja drugari odnosno iskustva. Da li stanje u kojem se moj otac nalazi trenutno mnogo opasno ili ne? Da li ce njemu sada znaciti poseta odnosno podrska porodice na intenzivnoj nezi??? Hvala svima na odg!
 
Čitam vaše postove već satima , iz njih vidim da smo svi sa svojim problemima i u svojim mukama . Ali sam stvarno zadivljen sa razumevanjem ostalih učesnika foruma , izgleda da svaom od nas koji smo preživeli neki od problem sa srcem srce postaje bolesno ali sa druge strane i funkcionalnije .
Ja sam pre tri nedelje imao infarkt brzo sam prebačen u Zemun gde su mi ugrađeni stentovi dva kom. Pošto sam bio svestan tokom intervencije vidio sam da je bilo stvarno komplikovano i da su zbog vremena i mog oporavka morali da odlože intervenciju na drugom sudu za neko vreme , to vreme je par meseci , za sada se osećam dobro čekam prvi kontrolni pregled na mesec dana i pijem svakodnevno terapiju . Pored medikamentske terapije redukovao sam ishranu na bolje ostavio cigarete i smanjio slatko . Mada realno gledano krvna slika mi je bila solidna pritisak odličan , šta me je dotuklo osim nervoze i genetike ne znam . Molio bi ostale učesnike foruma da mi daju savete kako da se ponašam šta da očekujem od života u budučnosti ipak sam mlad 45 godina . Posebno me sekira to što pored ova dva stenta planiraju da mi ugrade na drugom krvnom sudu još jedan ili dva stenta takođe postoje promene na jednom krvnom sudu na srcu od ranije gde je izgleda organizam sam napravio "premoštenje".
 
Zahvaljujem na odgovoru jer mi trenutno mnogo znace Vasa misljenja drugari odnosno iskustva. Da li stanje u kojem se moj otac nalazi trenutno mnogo opasno ili ne? Da li ce njemu sada znaciti poseta odnosno podrska porodice na intenzivnoj nezi??? Hvala svima na odg!

Чим је на интензивној нези толико времена значи да доктори не желе да ризикују. ;)
Наравно да му значи подршка породице. Она увек значи! :)
 
Čitam vaše postove već satima , iz njih vidim da smo svi sa svojim problemima i u svojim mukama . Ali sam stvarno zadivljen sa razumevanjem ostalih učesnika foruma , izgleda da svaom od nas koji smo preživeli neki od problem sa srcem srce postaje bolesno ali sa druge strane i funkcionalnije .
Ja sam pre tri nedelje imao infarkt brzo sam prebačen u Zemun gde su mi ugrađeni stentovi dva kom. Pošto sam bio svestan tokom intervencije vidio sam da je bilo stvarno komplikovano i da su zbog vremena i mog oporavka morali da odlože intervenciju na drugom sudu za neko vreme , to vreme je par meseci , za sada se osećam dobro čekam prvi kontrolni pregled na mesec dana i pijem svakodnevno terapiju . Pored medikamentske terapije redukovao sam ishranu na bolje ostavio cigarete i smanjio slatko . Mada realno gledano krvna slika mi je bila solidna pritisak odličan , šta me je dotuklo osim nervoze i genetike ne znam . Molio bi ostale učesnike foruma da mi daju savete kako da se ponašam šta da očekujem od života u budučnosti ipak sam mlad 45 godina . Posebno me sekira to što pored ova dva stenta planiraju da mi ugrade na drugom krvnom sudu još jedan ili dva stenta takođe postoje promene na jednom krvnom sudu na srcu od ranije gde je izgleda organizam sam napravio "premoštenje".
То самоиницијативно премоштавање организма је логична ствар. ;) Наш организам, ако није терминални крвни суд у питању, пребацује ток на колатералне гране ако постоји потреба.:)

За Вас, од сад па на даље, здрав живот!
Вишак килограма - доле!
Пушење- крај!
Доста шетње и баталите стрес.

Свињетина и слаткиши - напље из исхране. То важи са све, не само за Вас. :)
 
Sve ću lako mislim čak i te proklete cigarete . Ni ranije nisam bio neki veliki gurman , kilaža mi je bila solidna 175/78 , nisam nikad volio slanu i začinjenu hranu , alkohol se svodio na poneku čašicu u par dana leti pivo a zimi mala čašica rakije . Kafu sam voleo da popijem i to slatku i to podosta na dan , cigarete u nenormalnim količinama 40-50 kom. I naj gore je to što sam obožavao slatkiše , kolače svih vrsta , čokolade keksovi ... Radio sam do sada specifičan posao bio sam profi vatrogasac tako da sam svaek godine išao na sistemacke preglede pre neki dan sam otišao do anbulante i pregledao sa mojom sestrom med. ranije analize krvi dvadeset pet godina mi se holesterol kreće oko 6 gore dole 0.2 trigliceridi su konstantno oko 2.1 +/- 0.1 šećer stalno u granicama normale , pritisak konstantno dobar naj viši mi je bio sredinom 90-dih godina 140/90 obično je bio oko 130/80 a u zadnjih par godina 120/70 ? Nije da se pravdam ili tražim nečiu odgovornost , odgovornost je u meni i mojim genima .
Ali kako da se ne nerviram nisam drvo , spomenuo sam gore da sam bio profi vatrogasac , strašno sam temperamentan najmanja me nepravda ili nečij nesposobnost izbaci iz takta , adrenalin skoči za tili čas . E toga ću se ja teško osloboditi .
Sofija za onaj prirodni "bajpas " naravno da je bilo potrebe pošto je taj krvni sud bio zapušen organizam je morao d anapravi kolateralne grane.

Molio bi forumaše da mi daju savete da pišu kako se osećaju posle ugradnje stentova kojim se sada poslovima bave da li imaju probleme i kakve su prirode , da znam četa me sve može očekivati u budućnosti .I na kraju sada imam dva stenta i ako i ugrade još dva ? Moje srce ima da bude armirano sa stentoviam koliko može da izdrži ono tih federa?:sad2:
 
Poslednja izmena:
Kažeš BIO si profesionalni vatrogasac, to je u prošlom vremenu. Da li si u međuvremenu promenio radno mesto, ili to tek planiraš?
Mislim da tim poslom, barem na terenu više ne smeš da se baviš. Možda u nekoj administraciji, ali za fizički i emotivno stresne poslove više nisi.
Što se tiče temperamenta tu se ništa ne može, ali posle direktnog sudara sa smrću svi se mi malo opustimo. Shvatimo da stvari zbog kojih smo do sada dobijali napade besa - baš i nisu tako bitne. Počinjemo više se družimo, više razumemo ljude oko sebe, više cenimo život i ono malo zdravlja što nam je ostalo.
I ti gledaj tako.
 
Juče je moj suprug gledao na TV neki prilog iz zdravstva. Kažu da bolnice (ne znam koje kad nisam ja gledala) nemaju zalihu veštačkih valvula i da će se zbog toga čekati i po 2,5 godine. Pa ko dotle poživi - neka mu je srećno na operaciji onoga što mu je još od srca preostalo.
Tuga božija.
 
To što si nervozan sad, odmah posle operacije, nije ništa čudno.
Još ti je sve to novo, ne znaš kako će ti sada telo funkcionisati, šta je normalno a šta ne, gde su ti granice izdržljivosti, kako i od čega da se čuvaš, kako ćeš na sledeću operaciju itd.
To je normalan strah od nepoznate situacije, svi smo to prošli, i tih prvih par meseci su najgori.
Ali pošto si ti i inače temperamentna ličnost, da sam ja na tvom mestu, potražila bih pomoć psihoterapije. Opuštenost ti je sada najbolji lek, pa ako misliš da doživiš drugu operaciju traži pomoć na sve moguće strane.
 
Uz redovnu terapiju za srce dobio sam da pijem po potrebi i bromazepan , Popijem ga pre poden oko 9 h tada se i osećam nekako najbezvrednije . Znaš osećam se kao poništena taksena marka nepotrebna iskorištena i bezvredna . A opet sa druge strane osećam da sam potreban kako supruzi tako i deci . To što se tiče bromazepana sve nekako balansiram i treudim se da ga nepijem više od jedanput dnevno mada sam sinoć morao da ga popijem i predveče , kakvo je tu iskustvo ostalih koliko su oni pili dnevno puta bromazepan ovaj moj je od 3mg.
 
Zahvaljujem na odgovoru jer mi trenutno mnogo znace Vasa misljenja drugari odnosno iskustva. Da li stanje u kojem se moj otac nalazi trenutno mnogo opasno ili ne? Da li ce njemu sada znaciti poseta odnosno podrska porodice na intenzivnoj nezi??? Hvala svima na odg!

Ako imas sansu da te puste u intenzivnu budite koliko god mozete.Par stvarcica se secam od celog boravka u bolnici nakon operacije, ali i danas mi je nalepsi, najdrazi,naj,naj... dozivljaj u zivotu dolazak sina i muza 24h nakon op. Kad god danas imam potrebu da ga udavim,samo se setim osecaja mokrog peskira kojim me je prebrisao dok su u meni bile sve one pomocne sprave.To je nesto sto me je vratilo u zivot. I vratilo mi zelju da zivim!
 

Back
Top