Оnkologija 1

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
vesna,nisi luda sto to kazes...UPRAVU SI... ima mnogo literature na tu temu,mislim da u ovim momentima treba citati Ekarta,Osho/a i sl. baviti se meditacijom i sobom....

Jelena,presrecna sam zbog tvoje mame,drago mi je da je tako kao sto kazes....ne slusaj previse reci lekara, cuj samo ono sto zelis da cujes....

mi smo vadili krv posle prvog ciklusa ht i sve je uredu hemoglobin i crvena krvna zrnca MEDJUTIM leukociti su pali na 2 ,da li treba da budem mnogo zabrinuta???
 
vesna,nisi luda sto to kazes...UPRAVU SI... ima mnogo literature na tu temu,mislim da u ovim momentima treba citati Ekarta,Osho/a i sl. baviti se meditacijom i sobom....

Jelena,presrecna sam zbog tvoje mame,drago mi je da je tako kao sto kazes....ne slusaj previse reci lekara, cuj samo ono sto zelis da cujes....

mi smo vadili krv posle prvog ciklusa ht i sve je uredu hemoglobin i crvena krvna zrnca MEDJUTIM leukociti su pali na 2 ,da li treba da budem mnogo zabrinuta???

Nemoj da brines,to je normalna reakcija organizma na hemioterapiju. Samo radite na jacanju imuniteta i bice sve ok. Ono sto sam primetila je da kod terapija za debelo crevo najvise stradaju leukociti, mada ni to nije uvek slucaj. Mom ocu se desavalo da padnu trombociti dok su leukociti uvek bili u granicama normale. Ali eto, on tako reaguje.
Malo samo pazite da se recimo ne prehladi ili da bude u drustvu sa nekim ko je bolestan, jer joj je imunitet oslabljen, pa mora dodatno da se cuva.
Neka uzima puno tecnosti da sto pre spere organizam od otrova. Ona ce pre pocetka novog ciklusa opet da daje krv na analizu, i videces da ce tada rezultati biti bolji. Pozdrav
 
A i ako padnu nize,daje se Neupogen ampula podkozno koja vrlo brzo oporavi leukocite.Doktorka iz L.A.kad je pisala mojoj kumi o mom slucaju cak je rekla- ako nije bilo drasticnog pada leukocita da to znaci da nisu dovoljne doze...Moji su isli na 1,1.
 
Hvala daks u ime svih ljudi sa ove teme...
Jel ti imas neki problem ili si slucajno zalutao ovde?
Bilo bi dobro da si slucajni prolaznik ali i ako nisi ne brini ovde ces budes li citao postove nasih junaka shvatiti da je sve izdrzljivo.
 
Sve je ok Vesna opet bila u pravu, lazna uzbuna.... kod mene su jajnici takvi kakvi su i to je jedno "normalno" stanje koje samo mora da se prati. I materica pokretljiva i cista, endometrioze nema. Dobila antibiotike zbog cistitisa pa na kontrolu za desetak dana ili ako sve bude po nalazima koje treba da odradim u redu, tek za cetiri meseca. Ufff koji odmor, odavno nije bio tako dugacak period a da nisam bila na onom stolu, sad mi cetiri meseca deluje kao cetiri godine :lol:
 
Nadajmo se najboljem.
Nama je bilo kucno lecenje u posetu.Za sada su zadovoljni,mami je jetra standardno otecena,na dodir ,al nije vise bolna uopste,kao sto je bila pre 15 dana,mozda je to neki dobar znak.Lekarka nam je rekla da je za sada stabilno,al cudno im je sto ni malo nije pozutela,nego bas sve normalno.
Sad pitanje za Vesnu,mama pije klometol za mucninu jedan dnevno,al uopste i nema ni mucninu ni nagon zapovracanjem,pa jel treba to da pije i dalje il samo po potrebi.Ona bas nikad ne povraca,i lepo i jede i pije?Jel on steti malo jetri il sme da ga pije i dalje ?
Hvala unapred
 
Klometol moze ici po potrebi,zasto da ga pije kad nema mucnine.Nastavite sa tim rezimom koji mami prija,i nerviraju me ti ljudi koji prosto na silu hoce da zena pozuti!(kao kod mene-kad vide dojku reguju"I stvarno nema metastaza???")Mozemo mi biti u onim malim procentima tih statistika kod kojih se kaze"cudo":ok:
 
Pozdrav svima!
Ja se javljam po prvi put pa izvinjavam se ako je takvih pitanja vec bilo,prosto nemam vremena da sve procitam.
Da li je neko kupovao lek tj.ampule etopozid i da li neko zna gde ima da se kupi?
Pozeljno bi bilo Beograd i Novi Sad ali moze i neki drugi grad kad je lek u pitanju nista nije daleko.
Hvala unapred!
 
prijatelj koji je tek usao u tridesete mi juce javio rezutat biopsije koju su mu radili - hepatocelularni ca.
doktor je po profesiji i kaze da dize ruke od medicine..
prognoza koju vezuju za ovu dijagnozu nije optimisticna.
da li neko ima ikakvo iskustvo sa bilo kakvom ne znam ni da li mogu da nazovem - terapijom?
od kako sam se cula juce sa njim, ne mogu da dodjem sebi..pomogla bih, a ne znam kako..ne znam ni sta da mu kazem..
 
Ono sto ti mozes da ucinis za svog prijatelja je da mu budes podrska u svakom trenutku i da ga bodris svom snagom. On je dr po profesiji i zna sta ga ceka... Hepatocelularni ca je primarni rak jetre i obicno se javlja kod pacijenata koji boluju od hepatitisa b, c, ciroze jetre... Procedura je standardna.... Ukoliko je moguce, tumor ce operativno odstraniti, Ili, ukoliko je nemoguce operisati, primace prvo hemioterapiju, da se tumor smanji i dovede u operativno stanje. Sto je tumor ranije otkriven, to su vece sanse za uspesno lecenje i izlecenje. Koliko mi je poznato jetra se ne zraci. Takodje je i transplantacija jetre vrlo upitna. Postoje neke metode koje se kod nas rade na VMA, pod nazivom radiofrekventna ablacija, gde se sonde laparoskopski uvode u jetru, direktno u tumor, zatim se kroz njih propusta struja koja bukvalno sprzi i unisti tumor. Takodje postoji mogucnost da se citostatik direktno ubrizga u tumor, sto opet zavisi i od polozaja i broja tumora. U svakom slucaju sa nalazom biopsije ce ici na konzilijum koji ce odluciti o daljem lecenju.
Ne treba da se preda, jer i psihicko stanje igra veliku ulogu. Mlad je covek tako da verujem da ima velike sanse da uspe. Svaka dijagnoza ca sa sobom nosi veliku neizvesnost, i nakon prvobitnog soka koji je doziveo, pomozi mu da se sto pre pridigne i da se upusti u borbu. Prelistaj malo stranice ovog foruma, pa ces videti koliko ovde ima izuzetnih ljudi koji se junacki bore sa svojom bolescu ili bolescu svojih najmilijih i videces da niko od njih nije odustao.
U svakom slucaju, sledi mu velika borba, i tvoja podrska ce mu itekako biti potrebna..
 
njemu je rasejana varijanta, nije locirana samo na jednom mestu..kaze da je navise zahvacena zadnja strana desnog reznja koji za operativno saniranje skoro da nije dostupan..nekoliko meseci je pod strasnim bolovima, tolikim da je u toku noci morao da ustaje i uzima baralgin po 2 ili 3 puta..za svo to vreme nisu mogli da dijagnostikuju, jer su svi ostali laboratorijski parametri bili u redu i nisu ukazivali na najgore..bio je cak i na vma..na kraju je insistirao da mu se uradi biopsija i da vide sta je uzrok tih lezija koje ima na jetri..i tad je tek sazanao..
slomljen je i u soku potpuno..i zbog svega sto je prosao pre dijagnostikovanju hoce da dogne ruke od tradicionalne medicine..
da li neko zna kako ide procedura za transplantaciju jetre?
 
Ja nisam bas sigurna da se transplantacija jetre jos uvek izvodi kod nas. U pitanju je veoma ozbiljan zahvat, a ciljano sam ti rekla da je upitna, jer i ako bi isao na transplantaciju morao bi do kraja zivota da pije lekove, koji bi mu blokirali imunitet da organizam ne odbaci jetru, a samim tim blokiranjem imuniteta bi celije raka mogle nesmetano da se sire. Kod nas u Srbiji verovatno ne bi pristali na takav zahvat. Postoji transplantacija, gde se cela jetra presadjuje od pacijenta koji su doziveli mozdanu smrt, a postoji i transplantacija od zivog donora tj srodnika, gde se presadjuje samo deo. Jetra je fantastican organ koji ima neverovatnu moc regeneracije i obnavljanja kao ni jedan drugi organ!
On kao lekar ima mnogo vecu sansu da dobije adekvatno lecenje. Pri tom ne mislim da ostali obicni ljudi nemaju sansu, nego hocu da kazem da ce ovako lakse nailaziti na otvorena vrata, samim tim sto je *kolega*
Ja razumem da mu je tesko i da je slomljen i bez nade, ali NE SME DA DIGNE RUKE od tradicionalne medicine!!! On najvise ne sme!!! Svi se mi u takvoj situaciji okrecemo alternativi i trazimo spas u cajevima, travkama itd, ali obicno se setimo isuvise kasno.
On ce najpre morati na CT, da se vidi da li ima udaljenih metastaza. Prognoza nije bas ruzicasta, ali nije ni toliko crna da bi se on predao. Nase zdravstvo jeste u rasulu i siromasno ali mora da pokusa. Neka ovde prodje konzilijum da vidi sta ce mu reci, a onda ukoliko ima mogucnosti neka proba negde u inostranstvu. Neka boluje i tuguje dva dana, a onda treba da se pridigne, osvesti i pocne da se bori. Nije ni pokusao, a vec dize ruke! Neka proba prvo sve i ovde i u inostranstvu, pa tek kada sasvim iscrpi sve mogucnosti onda nek odustane, a ne ovako na precac!
 
Да сам на његовом месту, лечила бих се биљном медицином.
Кад је јетра у таквом стању с том дијагнозом, ту стандардна медицина не помаже много. Велико је питање и да ли ће му предложити неку терапију с обзиром на расејаност тумора.
Распитати се где на нашим просторима има тих правих травара, почев од Србије па преко бивших сфрј република.

На жалост, од бомбардовања 1999. године инциденца рака је скочила за 300%.
Рак је, некад, у Србији био болест старије популације, а данас су пуне чекаонице младих људи.
Чак смо и званично (замислите цинизма!) земља са највишом стопом рака у Европи.
 
a tu statistiku se potrudio da nam odrade upravo oni koji su napravili pakao od ove zemlje..
znas li koliko je potrebno novca za lecenje u inostranstvu? on je ipak samo dr od tridesetak godina koji nije imao priliku da kroz praksu napuni dzepove kao njegove pojedine kolege..
dize ruke od tradicionalne medicine upravo zato sto je nekoliko meseci proveo u uzasnim bolovima, a medicina za koju se skolovao nije uspela da otkrije uzrok..sve dok ne njegovo insistiranje nisu odradili biopsiju..cak nisu uspeli ni na vma da dijagnostikuju..
 
Da,da...vecina nas nema para da pokusava po inostranstvu.Srecom da bar ima hemioterapeutika itd.kod nas,da osiguranik ne placa nista,a dosta para ode na sve te odlaske na razne preglede,snimanja,putovanj(na skener moras tamo,na magnet onamo....).A tek sve te travke,melemi itd-cene su bas visoke.Naci provereno-e to je tek posebna prica!Svasta se moze cuti,za sve nadjes pohvale i pokude...Dugo sam iscitavala sve to i smucilo mi se,samo me jos vise ukopavalo.Izbacila sam meso,mlecne stvari,ali sam pre mesec dana vratila malo ribe i piletine.Jos imam one stvari koje sam dobila iz Makedonije,uzimam po malo.Danas sam pocela drugu turu Xelode,pijem i Femaru i samo po potrebi analgetik(srecom sve redje)Sezonsko voce,salate,integralni hleb....tesko je odabrati pametno.Setnje,vezbice....
A i ja sam htela da dignem ruke o zvanicne medicine-tolike terapije,maltretiranja prodjoh...Ipak posle nekog vremena uhvatio me strah,prihvatila sam jos jedan pokusaj.Najvece dejstvo na mene ima zestoki trud da misli budu pozitivne,da ucestvujem u zivotu koliko god mogu,zelja da svoje troje dece postedim patnje.Prosto na silu HOCU da ozdravim!
 
Ма не заносите се с иностранством.
Нису ништа бољи од наших лекара, чак су и гори.
Ево, испричаћу вам моје искуство од јесенас са колегама из Штутгарта.
Мој ујак је скончао јесенас тамо, од рака дебелог црева.

Пре три године му је постављена дијагноза аденокарцинома дебелог црева.
Весна зна, али ви који не знате, то је најчешћи карцином дебелог црева и уз радикалну хирургију петогодишње преживљавање је 75%.
И тако, прође он све од операције преко хемиотерапије и зрачења...после бања, скинуо килограме, здрава исхрана....као и сви који оболе.
Пролетос, почну болови у кичми.
Оде он код др-а и на сви његову претходну историју овај му постави дијагнозу дискус херније и напише му упут за бању !!!!!

Иначе, рак дебелог црева ПРВО метастазира у кичму- ако се метастазе преносе ''per continuitatem'' тј. с органа на орган додиром, јер је анатомски најближа- то знају и наши студенти.

Јадни мој ујак, до бање је пио аналгетике, а у бању је отишао 3. јула. :(
И кад је стигао у бању па дошао у додир са водама, купкама и масажом, стање се драстично погоршало, а болови постали неиздрживи.

Немачки доктори и даље не сумњају на реактивацију ! Него га из бање шаљу у болницу у Хајделберг и тамо га читавих МЕСЕЦ дана испитују без да им падне на памет метастаза! А имају централни компјутер, имају његову историју болести....

И тако га јадног и без дијагнозе, дехидрираног !!!! (јер је у међувремену рак бујао и бујао и сва црева захватио па су почеле и мучнине и није узимао ништа ни да једе ни да пије), са 20 килограма мање врате у Штутгард у болницу средином августа- после месец дана претрага, ал' ми још уве није јасно шта су претраживали ???

Након повратка у Штутгарт, после неке две-три недеље падне им на памет да би могла бити метастаза.
Али тад је било много касно. :(

А о небулозама њихових лекара не бих.
Мало ли је рећи да ме је онколог питао с чуђењем (као колегиницу) да шта мислим како то да има упалу плућа, а леукоцити су му тако рећи нормални, на горњој граници...а он јадан уништеног имунитета- па који леукоцити да реагују, мислим се, жено??? Где си ти школу учила???
А она онколог и одлучује о терапији коју ће мој ујак да прима.

Нормално, нудили су му цитостатике до смрти, буквално.

На западу је медицина бизнис! Имајте то у виду, увек!
 
Други пример- друг из основне, умро прошлог пролећа од остеосаркома (малигни тумор кости).

Наши су му рекли све. Ампутација, протеза, зрачење, хемио- и ако ти Бог помогне!
Наравно, јадни родитељи, мислили да ће бити боље у Аустрији, пошаљу га тамо.
Ови му урадили све као што су наши хтели.
Ампутирали му ногу до кука, дали му протезу, скупе цитостатике да би исход био трагичан.

Можда би се мање патио да је био овде.
У сваком случају би био окружен пријатељима све време.
 
I ja sam iscitavala svasta,videla da je protokol po kojem sam lecena i u bogatijim zemljama slican,a kumina dr.iz L.A. je davala misljenja i predloge terapije kao sto i jesam imala i imam.Zato me to inostranstvo i nije cackalo.Jedino sto su ovde guzve,ne rade aparati,svaka kontrola,a kamo li lecenje je i sa te strane maltretiranje.Ja kao lekar i napravim sebi neku precicu,mogu misliti kako je mnogima koji to ne mogu...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top